Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 5:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Offtop o wszystkim i niczym 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Atak na kościół
Ateiści nie mają żadnego obiektu kultu. Chyba żeby Dawkins. ; )

Ateiści potrafią jednakowoż obrać sobie dogmaty i sformułować coś na kształt doktryny, i wtedy wszystkie pytania godzące w te ich wytwory są bardzo niemile widziane. Dobrze odbierane są natomiast wypowiedzi wnoszace niewiele treści, ale utwierdzające "braci" w "wierze".

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Wt cze 25, 2013 17:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Atak na kościół
No jak nie ma obiektu kultu, to trudno mówić o "religijnej atmosferze". Dogmaty mówisz - założeniem ateizmu jest kierowanie się rozumem, więc niepoparte żadnymi dowodami "dogmaty" raczej nie są mile widziane. Koniec końców - na dziwnych ateistów trafił.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Wt cze 25, 2013 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Atak na kościół
Teoretyzujesz w tym momencie. A przecież wiesz, że życie chadza swoimi drogimi. Jakby jacyś żeglarze pokazali Ci zdjęcie ośmiometrowej meduzy głębinowej świecacej na pomarańczowo, tobyś stwierdził: "takie zwierzę nie istnieje" i wrócił do swoich rybek akwariowych.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr cze 26, 2013 1:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Atak na kościół
Alus napisał(a):
Rodzime, własne i wymyślone, dlatego nie przetrwały.

No nie. : ))) Koleżanka powtórzy to w oczy ARHIZowi, który także wyznaje "rodzime, własne i wymyślone", tylko że z importu.

Po czym zastanowi się, co takiego mieli Hindusi (w końcu też Indoeuropejczycy), czego nie mieli Słowianie. Zaczyna się na "sz".

Alus napisał(a):
Jaki promil społeczności stanowią odrodzeni wyznawcy kultów pogańskich?

Jaki promil wyznawców stanowiło Dwunastu? Wszystko zalezy teraz od tego, jaką drogą pójdą nasze pogańskie pierwsze promile. Ja im co prawda powodzenia nie wróżę, bo raz, że to są chrześcijanie malowani, wciąż przesiąknięci wojną Nieba z Szatanem (Słowianie żadnego szatana nie znali!), tyle że pod Szatana podstawiają sobie Kościół - i z tego wynika punkt drugi: niezdolność do asymilacji elementów obcych, zamknięcie się w czterech ścianach własnej kulturowej pustelni. Taka strategia rzadko popłaca.

A prawdziwe, szczere pogaństwo jest bliżej, niż się wam wszystkim wydaje... : )))

Alus napisał(a):
Odradzanie| kultów pogańskich to tylko fanaberie znudzonych.

Jakbym słyszał Petroniusza. "To tylko nowa sekta"... Proszę koleżanki, skoro to takie niegroźne, to dlaczego koleżanka wytacza od razu najcięższe armaty jakie posiada, żeby wdeptać "wroga" w ziemię? Zawsze mnie to dziwiło u Polaków: nieprzejednana wrogość wobec własnej historii. Czyżby chodziło o to, że relikty pogaństwa przechowali u nas chłopi, a więc mamy do czynienia z przejawem "buractwa"? Śmiać mi się chce i rzygać.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr cze 26, 2013 3:48
Zobacz profil
Post Re: Atak na kościół
Lurker napisał(a):
Alus napisał(a):
Rodzime, własne i wymyślone, dlatego nie przetrwały.

No nie. : ))) Koleżanka powtórzy to w oczy ARHIZowi, który także wyznaje "rodzime, własne i wymyślone", tylko że z importu.

Po czym zastanowi się, co takiego mieli Hindusi (w końcu też Indoeuropejczycy), czego nie mieli Słowianie. Zaczyna się na "sz".

Hinduizm to system religijny, filozoficzny i kulturowy i dlatego trwa.

Cytuj:
Jaki promil wyznawców stanowiło Dwunastu? Wszystko zalezy teraz od tego, jaką drogą pójdą nasze pogańskie pierwsze promile. Ja im co prawda powodzenia nie wróżę, bo raz, że to są chrześcijanie malowani, wciąż przesiąknięci wojną Nieba z Szatanem (Słowianie żadnego szatana nie znali!), tyle że pod Szatana podstawiają sobie Kościół - i z tego wynika punkt drugi: niezdolność do asymilacji elementów obcych, zamknięcie się w czterech ścianach własnej kulturowej pustelni. Taka strategia rzadko popłaca.

A prawdziwe, szczere pogaństwo jest bliżej, niż się wam wszystkim wydaje... : )))

Pogaństwo w sensie nie uznawania żadnego Boga może jest i bliżej niż się wydaje.


Cytuj:
Jakbym słyszał Petroniusza. "To tylko nowa sekta"... Proszę koleżanki, skoro to takie niegroźne, to dlaczego koleżanka wytacza od razu najcięższe armaty jakie posiada, żeby wdeptać "wroga" w ziemię? Zawsze mnie to dziwiło u Polaków: nieprzejednana wrogość wobec własnej historii. Czyżby chodziło o to, że relikty pogaństwa przechowali u nas chłopi, a więc mamy do czynienia z przejawem "buractwa"? Śmiać mi się chce i rzygać.

Historia - to może podasz cokolwiek z historii przed Mieszkiem.


Śr cze 26, 2013 10:12

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Atak na kościół
Proponuję na początek "Słowiański rodowód" Jesienicy.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 26, 2013 10:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Atak na kościół
Alus napisał(a):
Lurker napisał(a):
No nie. : ))) Koleżanka powtórzy to w oczy ARHIZowi, który także wyznaje "rodzime, własne i wymyślone", tylko że z importu.

Po czym zastanowi się, co takiego mieli Hindusi (w końcu też Indoeuropejczycy), czego nie mieli Słowianie. Zaczyna się na "sz".

Hinduizm to system religijny, filozoficzny i kulturowy i dlatego trwa.

A dlaczego Słowianie nie dopracowali się takowego, choć początki mieli dobre (Wieleci)?

A dlaczego trwa szamanizm Syberyjczyków i animizm Indian amazońskich?

Alus napisał(a):
Lurker napisał(a):
A prawdziwe, szczere pogaństwo jest bliżej, niż się wam wszystkim wydaje... : )))

Pogaństwo w sensie nie uznawania żadnego Boga może jest i bliżej niż się wydaje.

O Jezu, jakie to... niewyrafinowane. Rzuci obelgą i zadowolona, choć obelga ni przypiął, ni wypiął. Czego oni was w tym Kościele uczą? Kiedyś to był kaganiec oświaty, a dziś...

Pogaństwo uznaje Boga, a nawet Boginie i Bogów. To, o czym koleżanka wspomniała, to sekularyzm, laicyzm.

Alus napisał(a):
Historia - to może podasz cokolwiek z historii przed Mieszkiem.

JedenPost mnie uprzedził.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr cze 26, 2013 12:55
Zobacz profil
Post Re: Atak na kościół
Cytuj:
A dlaczego Słowianie nie dopracowali się takowego, choć początki mieli dobre (Wieleci)?

O to należałoby spytać naszych praojców.

Cytuj:
A dlaczego trwa szamanizm Syberyjczyków i animizm Indian amazońskich?

Może dlatego, że te ludzi żyją w izolacji, enklawie.

Cytuj:
O Jezu, jakie to... niewyrafinowane. Rzuci obelgą i zadowolona, choć obelga ni przypiął, ni wypiął. Czego oni was w tym Kościele uczą? Kiedyś to był kaganiec oświaty, a dziś...

A co jest obelżywego w niewierze w Boga?

Cytuj:
Pogaństwo uznaje Boga, a nawet Boginie i Bogów. To, o czym koleżanka wspomniała, to sekularyzm, laicyzm.

W końcu Boga, czy boginie i bóstwa?
Bóg słońce, bóg piorun, bogini lasku, na etapie nauki, poznania XXIw to tylko fanaberia.


Śr cze 26, 2013 13:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Atak na kościół
Lurker napisał(a):
Teoretyzujesz w tym momencie. A przecież wiesz, że życie chadza swoimi drogimi. Jakby jacyś żeglarze pokazali Ci zdjęcie ośmiometrowej meduzy głębinowej świecacej na pomarańczowo, tobyś stwierdził: "takie zwierzę nie istnieje" i wrócił do swoich rybek akwariowych.

Nie wiesz CO trzymam w akwarium... zresztą ja sam nie potrafię części nawet nazwać. Ale ostatnio nawet myślałem o rybka, jako takie egzotyczne urozmaicenia flory ;)

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr cze 26, 2013 14:20
Zobacz profil
Post Re: Atak na kościół
Widzę że się Wam sympatycznie rozmawia, ale cokolwiek nie na temat.
Jak to nazwać i od jakiego momentu wydzielić, ktoś ma pomysł?
Jak nie będzie propozycji to nazwę po prostu offtopem pogańskim.


Śr cze 26, 2013 14:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Atak na kościół
Wcale. ^_^

Pogaństwo zawsze było przez Kościół traktowane jako wróg, więc zajwisko odradzającego się tu i ówdzie rodzimowierstwa może być traktowane jako atak na Kościół. W wykonaniu, powiedzmy, Szatana. Ja się z takim stawianiem sprawy nie zgadzam, ale Alus, myślę, nie byłaby już wcale nie od tego...

Alus, Alus droga. Nasi praojcowie nie mieli po prostu szczęścia, że żyli po sąsiedzku z agresywnymi misjonarzami, którzy potrafili ich w ramach negocjacji politycznych ugościć w przedsionku, z psami - ponieważ byli poganami. W takich warunkach i święty chrześcijański by w końcu nie wytrzymał i popełnił efektowne se-kuku, zacząwszy płomienne nawracanie na wiarę w "Nieznanego Boga".

Hindusi natomiast mieli takie szczęście, że u nich, jako jednych z pierwszych, rozwinęła się cywilizacja miejska, startująca zapewne z tego samego poziomu, co Słowianie, ale mająca czas na spokojny, w miarę niezakłócony rozwój.

Cytuj:
A co jest obelżywego w niewierze w Boga?

A czego obelżywego nie ma w słówku "pogaństwo"?

Cytuj:
W końcu Boga, czy boginie i bóstwa?

Przyjrzyj się pojęciu: henoteizm. Jednego Boga wyróżnionego (na rozmaitych zasadach) z czeredy rozmaitych Bogin i Bogów. Demonologia to osobna sprawa.

Cytuj:
Bóg słońce, bóg piorun, bogini lasku, na etapie nauki, poznania XXIw to tylko fanaberia.

To wyzwanie, wcale nie większe, niż obrona krzaka gorejącego (podobno to opary olejków eterycznych płonęły od gorąca).

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr cze 26, 2013 16:07
Zobacz profil
Post Re: Atak na kościół
Cytuj:
A czego obelżywego nie ma w słówku "pogaństwo"?

Nie dostrzegam w słowie poganin nic obelżywego.
Jednak w świetle aktualnego etapu rozwoju człowieka, trudno przyjąć za naturalne oddawanie hołdu gwiazdom, drzewom, strumykom, etc.

Cytuj:
Przyjrzyj się pojęciu: henoteizm. Jednego Boga wyróżnionego (na rozmaitych zasadach) z czeredy rozmaitych Bogin i Bogów. Demonologia to osobna sprawa.

Chrześcijanie nie wyróżniali Boga, bo On sam przyszedł do ludzi.

Cytuj:
To wyzwanie, wcale nie większe, niż obrona krzaka gorejącego (podobno to opary olejków eterycznych płonęły od gorąca).

Ale nie uczyniono kolejnego boga z krzaka gorejącego.
I to zasadnicza różnica.


Śr cze 26, 2013 16:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Atak na kościół
Alus napisał(a):
Cytuj:
A czego obelżywego nie ma w słówku "pogaństwo"?

Nie dostrzegam w słowie poganin nic obelżywego.
Jednak w świetle aktualnego etapu rozwoju człowieka, trudno przyjąć za naturalne oddawanie hołdu gwiazdom, drzewom, strumykom, etc.

W świetle aktualnego "rozwoju" człowieka w naszej kulturze trudno za naturalne przyjąć oddawanie oddawanie hołdu czemukolwiek, wliczając w to własne wyobrażenia (bo do tego sprowadza się całe to gadanie o Piśmie i Transcendencji). Ba: oddawanie czci produktowi wyobraźni jest właśnie najmniej poważne - strumyk w końcu jak najbardziej istnieje.

Alus napisał(a):
Cytuj:
Przyjrzyj się pojęciu: henoteizm. Jednego Boga wyróżnionego (na rozmaitych zasadach) z czeredy rozmaitych Bogin i Bogów. Demonologia to osobna sprawa.

Chrześcijanie nie wyróżniali Boga, bo On sam przyszedł do ludzi.

Owszem, chrześcijanie tak mówią. Ja na ten przykład trzymam z Rutusem i twierdzę, że wcześni Izraelici byli zwyczajnymi politeistami.

Alus napisał(a):
Cytuj:
To wyzwanie, wcale nie większe, niż obrona krzaka gorejącego (podobno to opary olejków eterycznych płonęły od gorąca).

Ale nie uczyniono kolejnego boga z krzaka gorejącego.
I to zasadnicza różnica.

Ja myślę, że to po prostu Madianici tak się bawili kosztem rozmaitych odwiedzających ich inteligentów egipskich.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr cze 26, 2013 16:53
Zobacz profil
Post Re: Atak na kościół
Cytuj:
W świetle aktualnego "rozwoju" człowieka w naszej kulturze trudno za naturalne przyjąć oddawanie oddawanie hołdu czemukolwiek, wliczając w to własne wyobrażenia (bo do tego sprowadza się całe to gadanie o Piśmie i Transcendencji). Ba: oddawanie czci produktowi wyobraźni jest właśnie najmniej poważne - strumyk w końcu jak najbardziej istnieje.

Jezus nie jest obiektem wyobraźni.
A strumyk wystarczy przekopać i może zniknąc

Cytuj:
Owszem, chrześcijanie tak mówią. Ja na ten przykład trzymam z Rutusem i twierdzę, że wcześni Izraelici byli zwyczajnymi politeistami.

To nie tylko Ty to wiesz, czy Rutus, że w pewnym etapie dziejowym przodkowie Izraelitów byli politeistami.
Wiara w jednego Boga datuje się od czasów Abrahama, Izaaka, Jakuba.

Cytuj:
Ja myślę, że to po prostu Madianici tak się bawili kosztem rozmaitych odwiedzających ich inteligentów egipskich.

I stworzyliby Dekalog, który akurat oni nie uznawali?


Śr cze 26, 2013 20:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Atak na kościół
Alus napisał(a):
Cytuj:
W świetle aktualnego "rozwoju" człowieka w naszej kulturze trudno za naturalne przyjąć oddawanie oddawanie hołdu czemukolwiek, wliczając w to własne wyobrażenia (bo do tego sprowadza się całe to gadanie o Piśmie i Transcendencji). Ba: oddawanie czci produktowi wyobraźni jest właśnie najmniej poważne - strumyk w końcu jak najbardziej istnieje.

Jezus nie jest obiektem wyobraźni.
A strumyk wystarczy przekopać i może zniknąc

Jezus, tak. Ale już bóstwo Jezusa, Jego cuda, Jego "pośmiertną" egzystencję w Niebie można potraktować jak najbardziej w kategoriach legend śmiertelników.

Mózg wyznawcy też można potraktować łopatą i "Jezus" zniknie... a przekopany strumyk popłynie inną drogą. Źródła przecież nie zasypiesz.

Alus napisał(a):
Cytuj:
Owszem, chrześcijanie tak mówią. Ja na ten przykład trzymam z Rutusem i twierdzę, że wcześni Izraelici byli zwyczajnymi politeistami.

To nie tylko Ty to wiesz, czy Rutus, że w pewnym etapie dziejowym przodkowie Izraelitów byli politeistami.
Wiara w jednego Boga datuje się od czasów Abrahama, Izaaka, Jakuba.

Mnie nie chodzi o Abrama i jego praszczurów z Ur chaldejskiego, tylko o pewne plemię, które uformowalo się dużo później na wschód od Palestyny i wyznawało odmianę panteonu ugaryckiego...

Alus napisał(a):
Cytuj:
Ja myślę, że to po prostu Madianici tak się bawili kosztem rozmaitych odwiedzających ich inteligentów egipskich.

I stworzyliby Dekalog, który akurat oni nie uznawali?

Dekalog w takim ujęciu miałby być kodyfikacją prawa zwyczajowego obowiązującego Izraelitów nie później, niż w niewoli babilońskiej.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr cze 26, 2013 21:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL