Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 100 ornatów 
Autor Wiadomość
Post 
Godunow, proszę Cię, pohamuj, bo wyobraź sobie, że ja mam w rodzinie ewangelików i mógłbym niejeden grzech pastorów wymienić, także gdy chodzi o materialne dobra. Różnica polega tylko na tym, że dobra o których mówisz nie są własnością tego czy innego księdza ale Kościoła.


Pt cze 04, 2004 17:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Asienka napisała
Cytuj:
Dlaczego żołnierze podzielili się szatami Jezusa, rzucali losy??
Gdyby to było "zwykłe ubranie" myślisz, że by je zabrali?

Nie sposób dzisiejszymi cenami porównywać ubrań nawet najtańszych..
W tamtych czasach każde ubranie było bardzo drogie.
I stanowiło jakąś konkretną i to wartość nie małą
Teofil napisał
Cytuj:
Godunow, proszę Cię, pohamuj, bo wyobraź sobie, że ja mam w rodzinie ewangelików i mógłbym niejeden grzech pastorów wymienić, także gdy chodzi o materialne dobra

My mówimy o ornatach nie o przychodach kapłanów czy dobrach materialnych…
Bo gdybyśmy porównali dobra pastorów zwłaszcza w Polsce a księży ..Moglibyśmy do ciekawych wniosków dojść
Jeden z bogatszych ludzi w Polsce prałat Jankowski no może nie wymieniajmy dalej a cóż pastorzy też nie pozbawieni chęci posiadania tego i owego .. Jeżeli się wywyższają ..
To nieładnie.. czynią


Pt cze 04, 2004 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Godunov ale powiedz tak szczerze masz fajne jazdy jak krytykujesz katolików :D

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


Pt cze 04, 2004 22:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Witam :)

Wizard :nonono: - Ty wiesz co :)



Pozwolę sobie o małe podsumowanie...

To, że agni rozpoczęła taki temat - jakoś mnie nie dziwi. W końcu taka jej praca. W kojcu jak to mówią: jeśli ktoś chce dowalić to kij - lepszy już gorszy zawsze się znajdzie.

Liczba 100 ornatów w katedrze tak starej jak poznańska raczej nie dziwi. Biorąc zaś pod uwagę liczbę kolorów (złote, białe, czerwone, zielone, różowe, fioletowe i czarne) oraz ilość księży jednocześnie celebrujących Mszę Świętą podczas wielu uroczystości katedralnych w ciągu roku - wbrew pozorom - wcale nie jest to szokujące.

Wielokrotnie, czego sam byłem świadkiem, z okazji różnych uroczystości niektóre grupy parafialne, dobrowolnie i z własnych składek fundują ornaty parafii lub składają jako dar dla księdza.

Zdecydowana większość ornatów jest własnością parafii i nie stanowi majątku prywatnego księdza.


Odnośnie tego co pisał godunow:

W pierwszym moim poście tutaj zwróciłem uwagę na pewną nieścisłośc wypowiedzi - skoro ornat wywodzi się z Rzymu, z rodzaju prostego płaszcza używanego przez pospólstwo to zestawienie tego z tym, że ornat to obraz pychy i wywyższenia brzmi cokolwiek dziwnie (i o to mi tylko w tym momencie chodziło - godunow uzasadniał dalej o ornatach kosztownych, ale o tym za chwilę)

Czy apostołowie nosili coś takiego? - zapewne nie gdyż było to obce ich kulturze (chociaż nie mamy pewności czy Piotr lub Paweł przebywając w Rzymie tak się nie ubierali - w każdym razie było to możliwe)
Zastanawia mnie też jak chodzili ubrani Żydzi z diaspory pielgrzymujący do Jerozolimy.
Poza tym, czy to ma być argument? Jeśli tak, to zapytam - kto dzisiaj chodzi ubrany tak jak apostołowie?

Czy obywatele rzymscy byli pierwowzorami chrześcijaństwa? Zależy co rozumiemy przez "pierwowzory". Wydawało mi się, że gmina w Rzymie była jedną z najwcześniejszych (podobnie jak te w Grecji, gdzie również noszono szaty, z których wywodzi się ornat)

Rzeczywiście pierwsi chrześcijanie nie wywyższali się strojem, przepychem... wogóle starali się nie rzucać w oczy - skoro ich prześladowano za sam fakt bycia chrześcijaninem

Co do cen ornatów - to już Asienkka podała link

Nie jest prawdą, że każde ubranie w tamtych czasach było bardzo drogie i stanowiło niemałą wartość. Szczególnie cenne były tuniki tzw "całodziane" czyli nie zszywane ale wykonane z jednej nici. Dlatego właśnie żołnierze nie chcieli jej dzielić aby jej nie zniszczyć i rzucali o nią losy. Płaszcz natomiast można było bez problemu podzielić rozcinając szwy.

I tak na koniec osobista refleksja - jakoś nigdy nie czyłem żeby ornat w jakikolwiek sposób mnie wywyższał, albo poczuł pychę z tego powodu, że jestem w ornacie odprawiając Mszę Świętą. Również nigdy nie spotkałem się z takim zarzutem, ze strony ludzi chodzących do kościoła - a wiele innych zarzutów czy uwag podawali, więc nie podejrzewam ich o strach akurat w tym względzie.


Tak więc jak to już pisałem wyżej... kij się zawsze znajdzie...

Pozdrawiam :)

PS - Dla bardziej zainteresowanych pochodzeniem i rozwojem szat liturgicznych:

http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/13/7.htm


So cze 05, 2004 0:37
Zobacz profil
Post 
saxon napisał(a):
To, że agni rozpoczęła taki temat - jakoś mnie nie dziwi. W końcu taka jej praca.


Saxon... a chcesz kopa?
Rozpoczęłam temat, bo mnie zszokowało, że w jednym kosciele jest 100 ornatów, a jeszcze kościelny narzeka... tak było w Wiadomościach na TVP1.


A moja praca, bo pracuję, jest ciężka... nie polega na tym, że wyjdę na ambonę i kilka zdań walnę... więc nie śmiej się z mojej pracy.

Bo to nieładnie.


So cze 05, 2004 1:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Wizard napisał(a):
Godunov ale powiedz tak szczerze masz fajne jazdy jak krytykujesz katolików :D


Gdyby godunow kadził katolikom to by było zgorszenie nie tylko dla protestantów.. :-D :-D :-D
Pozdrawiam !!


So cze 05, 2004 7:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Agni :hahaha:

Dzięki - pięknie jest zaczynać dzień od wprowadzenia się w dobry nastrój :D

I plissss - nie chcę kopa :hahaha:

Cytuj:
A moja praca, bo pracuję, jest ciężka...


No co Ty Agni, przecież nie napisałem że nie pracujesz, albo że Twoja praca jest lekka :D

Cytuj:
nie polega na tym, że wyjdę na ambonę i kilka zdań walnę...


I dzięki Bogu :D
Poza tym moja też nie tylko na tym polega :P :D

Cytuj:
więc nie śmiej się z mojej pracy.

Bo to nieładnie.


A w którym miejscu się śmiałem? Być może jedynie (wzorując się przecież na Tobie - czyż nie?) pozwoliłem sobie tylko na nutkę subtelnej ironii ;)


Pozdrawiam :)

PS - I proponuję wrócić do tematu głównego :)


So cze 05, 2004 10:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL