Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 7:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Śląsk ... prawdziwa chec autonomii czy tylko agitacja ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 07, 2004 20:44
Posty: 31
Post Śląsk ... prawdziwa chec autonomii czy tylko agitacja ?
ostatnio czytam wiele arylulow na temat slaska i ludzi go zamieszkujacych ... slyszalem o incydenci burmistrza ktory po wejsciu polski do eu wyrzucil polskie godlo oraz o licznych organizacjach ktore pragna autonomii slaska notabene podczas narodowego spisu powszechnego 170 tys ludzi przy pytaniu o narodowosc odpowiedzialo slaska

Co wy sadzicie na ten temat .....


N cze 13, 2004 18:31
Zobacz profil
Post 
Frelo !
Jo żech je Ślónzokiym i wiym, co wszyscy zowdy chcieli tyn ślónsk.
Tak Niymcy, jak i Poloki.
Jyny tyla, co nikt niy chcioł Ślónzokóm noleżnych im praw łoddać ...
I beztóż - ktoś sie wnierwiół i założył se taki "zwiónzek" ...
Czy mioł recht - to je inkszo inkszość. ;)

A tak na marginesie :)
Przymusowa "polonizacja" oddanego przecież polskości śląska za czasów "socjalizmu" i niemożność uzyskania mieszkania , dobrej pracy i td. na skutek napływu dużej ilości ludności "obcej" ( spoza śląska) spowodowała to, że wiele osób na śląsku zamknęła się w sobie i nie określa się ani jako "Mniejszość niemiecka", ani jako "Polacy"...
Określają się po prostu jako "Ślązacy"
T zw. "gwara" ( lub - jak kto woli "mowa") śląska to nic innego, jak tylko mieszanka starej polszczyzny i naleciałości ( niemieckich, czeskich)
Ludność - polska, lecz dość zamknięta w sobie.
Podobnie zresztą, jak Kaszubi - których to serdecznie pozdrawia rodowity Ślązak.


N cze 13, 2004 19:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 29, 2004 12:36
Posty: 427
Post 
Ja też jestem ze Śląska. I tak polecam ci Wolna Palestyno najpierw zapoznać się szczegółowo z historią Śląska. Może to pomoże ci zrozumieć dlaczego Ślązacy tak bardzo są ze sobą związani i dlaczego ich narodowość to nie-polska, ale śląska.


Pozdrawiam

_________________
Wiara jest to pewność bez dowodu.
Obrazek


N cze 13, 2004 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Chmurka a ja też jestem ze Śląska i przede wszystkim uważam się za Polaka a nie Ślązaka wiec prosze nie wymyślaj teorii w których niby to narodowość człowieka zamieszkującego Śląsk była śląska .

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


N cze 13, 2004 20:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 29, 2004 12:36
Posty: 427
Post 
Drogi Wizardzie. To co napisałam nie było skierowane do ciebie. A poza tym ja w żaden sposób nie powiedziałam że równiaeż jestem za autonomią Śląska... tak więc oszczędź sobie krytyki wobec mojej osoby, którą stale stosujesz.

Pozdrawiam

_________________
Wiara jest to pewność bez dowodu.
Obrazek


N cze 13, 2004 20:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Droga chmurko ! Forum służy do tego aby ludzie mogli ze sobą porozmawiać na interesujące ich tematy jeśli chcesz pogadać z daną osobą prywatnie to masz do dyspozycji wiadomość prywatną .
Napisałaś:
Może to pomoże ci zrozumieć dlaczego Ślązacy tak bardzo są ze sobą związani i dlaczego ich narodowość to nie -polska, ale śląska"
W tej wypowiedzi próbowałaś udowadniać , ze ślązacy czyli także ja uważają , że są narodowości śląskiej a nie polskiej . Twoja wypowiedź jest całkowicie niezgodna z prawdą bo większość ślązaków napisała w spisie powszechnym w polu narodowość - polska ! Więc proszę cie tylko , a nie krytykuje żebyś czasami najpierw pomyślała nad tym co piszesz a potem się wypowiadała w danym temacie. Nie wiem co ma narodowość śląska z autonomią tegoż regionu? Ja jak już wspomniałem czuję się przede wszystkim Polakiem ale jestem za autonomią Śląska. Pozdrawiam

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


N cze 13, 2004 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 07, 2004 20:44
Posty: 31
Post 
chmurko czy odnosnie historii chodzi ci o te powstania slaskie ktore to prowadzono poniewaz niemcy krecili (m.in. przez przywoz na te tereny niemcow) czy masz na mysli juz odlegle czasy sredniowieczne gdy to polscy krolowie zdobywali slask (w takim razie ja czuje sie mazowszaninem , chce autonomi i ksiecia na tronie ) :razz:


N cze 13, 2004 21:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 29, 2004 12:36
Posty: 427
Post 
Nie edę z wami polemizowała bo to chyba nie ma sensu, koro zamierzacie mnie atakować.

_________________
Wiara jest to pewność bez dowodu.
Obrazek


N cze 13, 2004 22:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Masz rację jak się nie zna tematu to nie ma co kontynuowac dyskusji .

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


N cze 13, 2004 22:07
Zobacz profil
Post 
Moi mili :)

Trudno mi się wypowiadać na temat tego, czy "Ruch autonomi Śląska" jest dobry, czy zły ...
Nie wypowiadam się na ten temat i podchodzę bardzo ostrożnie do jakichkolwiek prób "upolitycznienia" Ślązaków.
Choćby po to, by
"Ktoś piękny wspaniały znowu
Nie zabrał nam ileś lat z życia"
Jak to mówiły kiedyś słowa piosenki ...
Ja tylko pokrótce opisałem dlaczego doszło do takiej, czy innej sytuacji. I wydaje mi się, że Chmurka też nie miała nic złego na myśli pisząc swoje słowa.
To co napisałem zarówno ja, jak i Chmurka - jest po prostu prawdą ...
Może i bolesną - ale szczerą.
Jestem bowiem Ślązakiem, zamieszkałym na śląskiej ziemi w Polsce ...
Tylko tyle - nic mniej i nic więcej ...

A nie chciałbym zostać przypadkiem wciągnięty w jakieś ruchy, których - po prostu - nie rozumiem.
Przyznam, że próba pewnego "upolitycznienia" całej sprawy mi również się nie podoba ...


Pozdrawiam :)


N cze 13, 2004 22:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Ddv podam ci pewien przykład.
Unia Europejska przeznacza na dane regiony pewną ilość pieniędzy. Region śląski też dostal pewną kwotę . Wyobraź sobie jednak , że te pieniądze nie idą bezpośrednio na Śląsk tylko do Warszawy, która te pieniądze rozdziela. Wyobraź sobie jeszcze , że ustalona na Śląsk kwota którą miał ten region dostać przez fakt , że idzie ona najpierw do Warszawy jest minimalizowana dlategoż iż ktoś w Warszawie stwierdził , ż Śląsk dostał za dużo pieniędzy więc należy mu troche zabrać i przekazać innemu regionowi. To tak jak z kasami chorych . Z tego co mi wiadomo to jedynie śląska i opolska kasa chorych przynosiła zyski więc w Warszawie pan minister Łapiński wpadł na genialny pomysł by odbierać zyski z ślaskiej kasy chorych a uzyskane pieniadze skierować do biedniejszych kas w innych regionach Polski . I tak o to pozniej zrodzila się wspaniala reforma słuzby zdrowia nazwana jako Fundusz Zdrowia :biggrin: Już więc masz odpowiedź dlaczego tak wielu ludzi jest za autonomią śląska .

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


N cze 13, 2004 22:56
Zobacz profil
Post 
Wizard :)
Wiem o tym i biorę to pod uwagę ...
I dobrze by było, gdyby działalność tego ruchu na czymś takim się skończyła ...
Jednak - stare powiedzenie mówi - "W miarę jedzenia apetyt rośnie" ...

Do załatwiania spraw, które opisałeś - potrzebni są dobrzy posłowie w Sejmie ...
A w miom przekonaniu - powinni być to dobrzy posłowie pracujący w ogólnopolskich partiach politycznych...
Boję się po prostu, by ktoś nie próbował doprowadzić do rozdmuchania wśród Ślązaków "śląskiego szowinizmu" ...
A w takim przypadku bybym zdecydowanie przeciwny temu ruchowi...


N cze 13, 2004 23:05

Dołączył(a): N sie 31, 2003 4:32
Posty: 282
Post 
O... jak wiele ludzi chcialoby miec wlasna, osobista autononie, zeby ich pieniadze nie szly do Warszawy, aby wyzywic urzednikow... ho, ho...

_________________
Bogu ducha winny


Pn cze 14, 2004 7:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 07, 2004 20:44
Posty: 31
Post 
ale sa powszechne obawy iz slask po otrzymaniu autonomi bedze pragnal oddzielic sie od polski :-(


Pn cze 14, 2004 19:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Dlatego ja jestem za tym aby Polska zmieniła formę państwa na federacyjną.

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


Pn cze 14, 2004 21:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL