Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Dziękować to znaczy ... ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 29, 2004 12:36
Posty: 427
Post Dziękować to znaczy ... ?
Słowo "dziękuję"- niby zwykłe, normalne słowo na codzień spotykane. Nauczyli nas tego wyrazu, że to niby "magiczne słowo"- i tak na pewno jest. Dziękując komuś w pewien sposób okazujemy szacunek dla tego co zrobił. Ale gdy przeczytałam tekst, który pozwolę sobie niżej zacvytować, zaczęłam nieco inaczej patrzeć na to słowo.


W języku hebrajskim nie ma szczególnego słowa, które znaczyłoby "dziękować" czy "podziękować". Człowiek z Biblii, jeśli pragnie podziękować Bogu, zaczyna Go wychwalać, wywyższać, z ogromnym entuzjazmem głosić czynione przez Niego cuda. Może właśnie dlatego w Magnificat nie znajdziemy słowa podziękowania, ale natrafimy na takie słowa jak: "wielbić", "wywyższać". Nie ma słowa, ale jest odpowiadające mu uczucie. Maryja naprawdę oddaje Bogu całą Jego wielkość, wszelkie dary przypisuje Jego Łasce. Przypisuje spojrzeniu Boga i Jego Łasce tę wielką rzecz, która dzieje się w Niej. Sobie nie przypisuje żadnej zasługi. Ikona, którą czci się szczególnie w Rosji, Panaghia lub Cała Święta najlepiej wyraża całą sytuację. Matka Boga stoi wyprostowana ze wzniesionymi rękami, przyjmując postawę szczerej otwartości i gotowości. Pan jest "z Nią" pod postacią królewskiego Dziecięcia, widocznego dzięki przezroczystości pośrodku Jej piersi.
Jej twarz obrazuje zdziwienie, milczenie i pokorę, jakby chciała powiedzieć: "Popatrzcie co uczynił we mnie Pan w dniu, w którym zwrócił oblicze na swoją pokorną służebnicę!"

R. Cantalamessa

teksty pochodzą z książki: "Z Maryją na co dzień - Rozważania na wszystkie dni roku"
(C) Copyright: Wydawnictwo SALWATOR, Kraków 2000

Stwierdziłam że chyba zbyt często zdarza nam się na codzień posługiwać słowem "dziękuję", bo w końcu tak wypada i tak trzeba. Tylko czy na pewno wiemy co to znaczy komuś podziękować?? Czasami chyba lepiej ciszą komuś podziękować niż po raz setny powtarzać "dziękuję" jeśli to słowo nie ma dla nas większego znaczenia...
Może lepiej coś dla kogoś zrobić niż powiedzieć "dziękuję" bo nas tak nauczyli i nie mamy wyboru- musimy podziekować bo to świadczy o naszej kulturze...
Czy aby czasami słowo "dziękuję" nie jest tyko zwykłym, utartym sloganem bez żadnego przesłania??


Pozdrawiam i czekam na wasze opinie na ten temat :)

_________________
Wiara jest to pewność bez dowodu.
Obrazek


N cze 13, 2004 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 31, 2003 4:32
Posty: 282
Post 
Dziekuje Ci za ten temat. Wdziecznosc moja nie zna granic dlatego dzieki po stokroc ;-)

Jeszcze raz dziekuje... :-)

Czy to nie swiete slowa, ktore mowia, ze przed tym co sie nisko klania niech nas zawsze Bog ochrania? :-)

_________________
Bogu ducha winny


Pn cze 14, 2004 7:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 31, 2003 4:32
Posty: 282
Post 
No jeszcze raz dziekuje

:)

_________________
Bogu ducha winny


Pn cze 14, 2004 7:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL