Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 katolicki rashamon 
Autor Wiadomość
Post katolicki rashamon
Rashamon, to tytuł noweli wybitnego prozaika japońskiego Akutagawa Ryanosuke; treść dziełka, to relacje kilku swiadków z tego samego wydarzenia - każda oczywiście inna...
Rashamon został ekranizowany przez innego wielkiego artystę z Japoni - Akiro Korosawa pod tym samym tytułem, a później sprofanowany przez USA w filmidle "Prawda przeciw prawdzie".

Poniżej przedstawiam autentyczne cytaty 2 wielkich ludzi Kościoła opisujące te same wydarzenia - taki katolicki Rashamon...

- papieża Jana Pawała II z 25 stycznia 1979 roku - przemówienie w Dominikanie (zwykła czcionka)

- zakonnika, póżniejszego biskupa Bartolome de Las Casas z listu do papieża zatytułowanego "Relacja o wyniszczeniu Indian" (kursywa)

_______________________

"Panie prezydencie, umiłowani bracia w biskupiej posłudze, bracia i siostry! Dziękuję Bogu, że pozwala mi wstąpić na ten skrawek ziemi amerykańskiej" ; "przyjść tutaj droga, którą dotarli pierwsi krzewiciele wiary po odkryciu tego kontynentu [...]".
"Tutaj" rozpoczęło się mordowanie, duszenie tych nieszczęśników [...]"

"[...] bo dziś możemy wyrażać tylko podziw i wdzięczność za to, czego dokonali"
"Chrześcijanie wdzierali się miedzy ludzi, nie oszczędzali ani dzieci, ani starców, ani kobiet brzemiennych, ani tych w połogu, rozpruwali im ciała i rozrywali wszystkich na kawałki, nie inaczej, niż gdyby napadli na stado owiec [...]"

"[...] żeby głosić chwałę Chrystusa, Zbawiciela - żeby bronić godności tubylców, strzec ich nienaruszalnych praw".
"Oni szli w zawody, który potrafi rozpłatać człowieka za pierwszym ciosem miecza, który zdoła rozerwać głowę piką albo wyrwać wnętrzności".

"Wówczas to ten umiłowany lud otworzył się na wiarę w Jezusa Chrystusa".
"Nowo narodzone istotki odrywali, chwytając je za nogi, od piersi matek i rzucali je na skały, rozbijając im głowy".

"Niech będzie pochwalony Pan, który mnie tu zaprowadził"
"Inne dzieci włóczyli ze sobą po ulicach, trzymając je za ramiona, śmiali się przy tym i żartowali, a w końcu wrzucali te dzieci do wody"

"[...] tu gdzie na tym kontynencie rozpoczęło się dzieło boże, na chwalę i cześć Pana naszego[...]".
"Inni zabijali i matkę i dziecko[...]"

"[...] tu, gdzie zatknięto pierwszy krzyż, odprawiano pierwszą mszę i odmówiono po raz pierwszy Ave Maria".
"Robili oni tez szerokie szubienice, takie ze dwie stopy prawie dotykały ziemi, na każdej z szubienic wieszali na cześć i chwale Zbawiciela i dwunastu apostołów po trzynastu Indian, potem podkładali drewno, rozniecali ogień i palili wszystkich żywcem"

"[...]w istocie łaska i właściwe powołanie Kościoła (...) Kościół istnieje po to, żeby ewangelizować".
"Kiedyś pojawił się gubernator wyspy [...] przywołał on do siebie trzynasty najznakomitszych władców i obiecał im bezpieczeństwo. Większość z nich zwabił podstępnie do słomianej chaty [...] i kazał ich wszystkich spalić żywcem".

(Haiti w chwili przybycia katolików liczyło ok. miliona stu tysięcy ludności, w 1517 roku już tylko tysiąc)
"Tu, mimo trudności i ofiar, osiągnięto piękne wyniki" - powiedział papież na Haiti.

"Kościół był więc na tej wyspie pierwszą instancją, która zatroszczyła się o sprawiedliwość i prawa człowieka [...]".
"Jako że Indianie, co zdarzyło się jednak tylko parę razy, w słusznym i świętym gniewie zabili kilku spośród chrześcijan, ci ostatni przyjęli za swą regułę, by w odwecie za zabicie jednego chrześcijanina ginęło z ich rąk stu Indian [...]".


Śr cze 16, 2004 19:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
agni, trzeba przyznac, ze umiejętnie manipulujesz prawdą....

zainteresowanych osobą biskupa Las Casas odsyłam do książki Vittorio Messoriego "Czarne karty Kościoła" - rozdział I "Hiszpania, inkwizycja i czarna legenda"


Śr cze 16, 2004 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
prosze - dodatkowe materialy dla tych, ktorzy wolą czytac w necie ;)


http://www.madagascar.alleluja.pl/tekst.php?numer=4477

http://www.wsd.tarnow.pl/gazety/gloscie ... yjny-3.htm


Śr cze 16, 2004 20:44
Zobacz profil
Post 
elka napisał(a):
agni, trzeba przyznac, ze umiejętnie manipulujesz prawdą....


Manipuluję?
Ja tylko cytuje 2 biskupów... nic więcej.
Biskuba Casasa i biskupa rzymu - Jana Pawła Drugiego...

Czy to moja wina, że JPII bredzi od rzeczy...??

A propos źródeł... ksiązka Casasa "relacja o wyniszczeniu Indian" też jest w Internecie.
Adresu nie podam, bo to strona nie religia-korekt i Saxon, musiałby usuwac ten post...
A ja lubię Saxona, i nie chcę dawać mu dodatkowej roboty.... on przeciez i tak jest taki zapracowany....


Cz cze 17, 2004 2:38

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
techtavaniekatholiptica napisał(a):
elka napisał(a):
agni, trzeba przyznac, ze umiejętnie manipulujesz prawdą....


Manipuluję?
Ja tylko cytuje 2 biskupów... nic więcej.
Biskuba Casasa i biskupa rzymu - Jana Pawła Drugiego...


Tak dla informacji: ten tekst już od jakiegoś czasu krąży po internecie i nie podejrzewam żeby agni sama zrobiła takie zestawienie, tak więc nie tyle cytuje wypowiedzi Casasa i Jana Pawła II co po prostu przekopiowała całość i tyle. A odpowiedź rzeczywiście jest w książce podanej przez elkę.


Cz cze 17, 2004 6:35
Zobacz profil
Post 
saxon napisał(a):
Tak dla informacji: ten tekst już od jakiegoś czasu krąży po internecie


Skoro już się mamy informować...

Autorem zestawienia jest K. H. Deschner, tekst pochodzi z książki tegoż autora bedącej zbiorem esejów na temat Kościoła katolickiego pt. "Opus Diaboli" (Dzieło Diabła).

Obie książki i Deschnera i bp. Casasa są do ściągnięcia w Internecie.
(na tej samej stronie)


Cz cze 17, 2004 13:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL