Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Polykacz grzechow??? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post Polykacz grzechow???
Niedawno ogladalem film, w ktorym wystepowal sin eater (tlum. zjadacz grzechow). Zwyczaje jakichs Karolingow czy jakos tak... Chodzilo o to, ze ktos mial moc polykania cudzych grzechow poprzez polozenie chleba i soli na klatce umierajacego grzesznika.

Czy to jest fantazja scenarzysty, czy tez jest cos takiego? Wie ktos moze?

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Wt cze 29, 2004 6:54
Zobacz profil WWW
Post 
No to mnie ubawiłeś... :lol:

W rzebijanie kołkiem serc wilkołaczych też wierzysz? :biggrin:

A tak serio, moim zdaniem to zabobony, których chrześcijanin powinien się wystrzegać.


Wt cze 29, 2004 13:30
Post 
Wanda to ja napisał(a):
A tak serio, moim zdaniem to zabobony, których chrześcijanin powinien się wystrzegać.


Wyrzuć też maskotkę z którą byłaś na maturze.
A najlepiej spal z daleka od domostw.


Wt cze 29, 2004 14:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
agni, nie bardzo rozumiem, czemu uwazasz, ze wanda miala jakąś maskotkę i jak twoj post ma sie do postu jackaN? czy on oznacza [post, nie jacek ;)] że jestes zabobonna i ze wierzysz w zjadacza grzechów? ;)


Wt cze 29, 2004 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 14, 2004 19:35
Posty: 796
Post 
techtavaniekatholiptica napisał(a):

Wyrzuć też maskotkę z którą byłaś na maturze.
A najlepiej spal z daleka od domostw.

Nie miałam maskotki. Nawet czerwonych majtek nie miałam. Pod drabiną przechodzę kiedy mam na to ochotę, a czarny kot zawsze powraca do mnie jesienią :lol: .

Nie bardzo rozumiem jak można wierzyć w Chrystusa i pluć przez ramię (w sumie nawet nie wiem po co to ludzie robią).

Dziwi mnie też to przywiazanie do znaków. Najpierw robi się znak krzyza mijając kościół, a następnie zawraca na widok czarnego kota przebiegającego przez drogę. :D Czy to nie paranoja??


Wt cze 29, 2004 16:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Cytuj:
Nie bardzo rozumiem jak można wierzyć w Chrystusa i pluć przez ramię
Noe wiesz... jeśli ktoś lubi... to czemu nie... chociaz to chyba troche niewygodne.
Cytuj:
Najpierw robi się znak krzyza mijając kościół, a następnie zawraca na widok czarnego kota przebiegającego przez drogę. Czy to nie paranoja??
Paranoja raczej nie - noe bez przesady!
Chociaż wiecie co... jak tak sobie pomysle, to...
Gdyby ktoś (chyba jakiś ks) Nie zwrócił mojej uwagi na to, że "czarne koty" sa czymś przeciwko Chrystusowi, to w zyciu bym sama na to nie wpadła.
W/g mnie zachowania typu "trzymanie sie za guzik" wynikają raczej z swego rodzaju przekazywania takich zachowań... a przeciez i tak nikt w to nie wierzy!
Wanda - jeśli kiedyś spotkasz kogoś omijającego drabine to na prawde... weirz mi... nie jest to paranoja! Zwykłe ludzkie zachowanie, którego nikt (nawet sam wykonujacy nie traktuje poważnie).

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Wt cze 29, 2004 19:42
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
W rzebijanie kołkiem serc wilkołaczych też wierzysz?

Wanda, jak na dzis, to wg Ciebie jestem antysemicko nastawionym zabobonnym chrzescijaninem, wierzacym w wilkolaki. Co bedzie jutro? :)



Troche szperalem za tymi polykaczami, ale malo sie dowiedzialem. Okazuje sie, ze w Anglii bylo to najbardziej rozpowszenione. Naprawde nikt nie ma zadnych materialow na ten temat? Nawet nie wiem jak sie takiego kogos okresla po polsku...

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Śr cze 30, 2004 5:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
SIN-EATER - człowiek, który - jak wierzono - za drobną opłatą brał na siebie, za pośrednictwem jedzenia i picia, grzechy umierającej osoby. Zwyczaj był często spotykany na terenie Anglii i Szkocji, i przetrwał do dnia dzisiejszego w Walii i wsiach Shropshire i Herefordshire [...]

Wolne tłumaczenie z angielskojęzycznej encyklopedii internetowej (twierdzą, że opartej na 11 edycji Britanniki)...

Jako tytuł filmu przetłumaczono rzeczywiście jako "zjadacz grzechów".

Więc może i rzeczywiście ktoś coś takiego wymyslił... Co nie zmienia absurdu tegoż zwyczaju ;)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr cze 30, 2004 6:51
Zobacz profil
Post kciuki
A jak egzaminy zdawała siostra lub brat, kciuki trzymaliście?


Śr cze 30, 2004 13:57
Post 
Wanda napisał(a):
Nie bardzo rozumiem jak można wierzyć w Chrystusa i pluć przez ramię


Bardzo prosto... odganianie nieszczęścia przez plucie jest prawdopodobnie związane z (egzorcyzmem) chrztem, pluje się 3-krotnie, podobnie jak 3-krotnie polewa się głowę przy chrzcie.

Większość zabobonów ma korzenie w religi:
- przedchrześcijańskiej: robienie "figi", odpukanie w drewno
- zapożyczonej np. z islamu: wstawanie prawą nogą
- a najczęściej z chrześcijańskiej: czarny kot, spotkanie zakonnicy, kolędowanie dziewcząt, feralny piątek, feralna 13(?), niepatrzenie się w ogień ciężarnej i pewnie ze 100 innych.

Część zabobonów ma genezę - powiedzmy: quasi-naukową np. zakaz siadania na rogu stołu kawalerów i panien. Radiesceci twierdzą, że rogi stołu wydzielają negatywne promieniowanie szkodzące na narządy płciowe - jesli to prawda, to mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem, jak zakaz spożywania krwi u Żydów.

Ale... co ja gadam... wszak radiescezja to tez zabobon, który powinno się zniszczyć, najlepiej spalić z daleka od domostw.

Cytuj:
Dziwi mnie też to przywiazanie do znaków. Najpierw robi się znak krzyza mijając kościół, a następnie zawraca na widok czarnego kota przebiegającego przez drogę. :D Czy to nie paranoja??


Oczywiście, że to nie jest paranoja. Jest to całkowicie normalne zjawisko.
Przecież dla racjonalnego ateisty, znak krzyża to taki sam zabobon jak i inne - TYLKO ŻE - uznany przez Kościół.
krzyż - zabobon chrześcijański
figa - pogański
lewa/prawa noga - islamski

Widzisz analogię?
Poza tym, zauważ, że Kościół pełen jest i innych zabobonów - oczywiście zabobonów dla ateisty - bowiem, osoba wierząca nazywa to praktykowaniem religii:
- egzorcyzmy (praktykowane rytuały)
- lęk przed demonami (zakazane przedmioty, symbole)
- przedmioty religii (noszenie medalików, krzyży, wieszanie obrazów w domach)

Prosta analogia: jeden wiesza w domu podkowę - inny wiesza krzyż - inny półksiężyc (wieszają półksiężyce?) ... i każdy wierzy że mu to przyniesie bliżej nieokreslone profity.

Na zakończenie anegdota.
Ponoć w pracowni słynnego naukowca Bohra wisiała podkowa. Jeden z jego współpracowników wyraził zdumienie:
- Jak to? Pan profesorze, słynny uczony, ateista - a wierzy pan w zabobon "że podkowa przynosi szczęście"?
- Oczywiscie że nie wierzę.
- To po co pan profesor ją powiesił?
- Bo ponoć podkowa przynosi szczęście nawet tym, którzy w to nie wierzą.... - zareplikował z godnością Bohr.


Śr cze 30, 2004 14:50
Post 
Z ciekawoscia przeczytalem to co napisala nasza wybitna specjalistka od zabobonow.

Dlatego uprzejmie prosze, by poglebila nasza wiedze i wytlumaczyla co ma wspolnego:
Czarny kot itp. bzdury z wiara chrzescijanska?

Cytuj:
Prosta analogia: jeden wiesza w domu podkowę - inny wiesza krzyż


....jeszcze inny "sierp i mlot" , oraz portrety najwiekszych ludobojcow w historii swiata.


pozdrowka


Śr cze 30, 2004 16:29
Post 
Belizariusz napisał(a):
Dlatego uprzejmie prosze, by poglebila nasza wiedze i wytlumaczyla co ma wspolnego:
Czarny kot itp. bzdury z wiara chrzescijanska?


No, skoro prosisz uprzejmie....

Inszych po tym nocy bieganie wielu kotów czyhających na insze dzieci i (na miejsce gdzie maść jedna od czarownice im dana była w schowaniu, żeby się nią namazawszy, byli uzdrowieni, abowiem i oni sami już byli wysuszeni, ale nie bardzo szkodliwie) częstokroć słyszeli, choć w domu jedne tylko koteczkę małą mieli.

Ale i czarownica jedna, która niedawnych czasów była spalona, powiedziała im, gdy jej o to pytali, iż były dwie białegłowy czarownice, w postaci kotów co je w łożnicy widzieli (...) iże się czarownice w koty i insze bestye przemieniają

("Młot na czarownice" Jakuba Sprengera i Henryka Instytora zakonu Dominikanów i Teologów)


Cytuj:
Cytuj:
Prosta analogia: jeden wiesza w domu podkowę - inny wiesza krzyż


....jeszcze inny "sierp i mlot" , oraz portrety najwiekszych ludobojcow w historii swiata.


No tak... tyle czasu tłumaczyli mi katolicy, że ateizm, a szczególnie ateizm komunistyczny to religia... i okazuje się, że mieli rację...


Śr cze 30, 2004 17:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Bo ponoć podkowa przynosi szczęście nawet tym, którzy w to nie wierzą.... - zareplikował z godnością Bohr.

Dobre. :D

Techta, a jaki masz emocjonalny stosunek do tych zabobonow? :) Usuwala bys je czy pielegnowala jako dorobek kulturalny?

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Śr cze 30, 2004 19:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Wolne tłumaczenie z angielskojęzycznej encyklopedii internetowej (twierdzą, że opartej na 11 edycji Britanniki)...

Jako tytuł filmu przetłumaczono rzeczywiście jako "zjadacz grzechów".


No, tyle tez sie doszukalem, ale dalej nie wiem jakie to ma racje bytu. A 'zjadacz grzechow' mi troche nie pasuje na tlumaczenie. Czyz w Polsce nigdy takich zjadaczy nie bylo? Jesli byli 200/300 lat temu tacy ludzie u nas, to na 100% nie nazywali ich zjadaczami. :)


Więc może i rzeczywiście ktoś coś takiego wymyslił... Co nie zmienia absurdu tegoż zwyczaju

A odpuszczenie grzechow przez ksiedza tez jest dla Ciebie absurdem? :)

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Śr cze 30, 2004 20:04
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 12, 2004 11:58
Posty: 247
Post 
mogło u nas nie być, skoro było w anglii rozpowszechnione to pewnie wzieło sie z jakis kultów celtyckich


Śr cze 30, 2004 20:52
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL