Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 18:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Czy ksiądz w szpitalu straszy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Czy ksiądz w szpitalu straszy?
Cytuj:
Mam natomiast żal do rodzin chorych, które nieraz boją się, że ksiądz chorego wystraszy, bo kojarzy się ze śmiercią.

http://www.goscniedzielny.pl/artykul.php?id=1095097718

Z wywiadu z kapelanem szpitalnym...
Myslicie, że rzeczywiście straszy? Bo już się spotkałam ze stwierdzeniem - "nie odważyłabym się zapytać matki, czy chce by poprosić księdza, żeby jej nie powiedzieć jasno, że umiera".
Tego typu rozmowy łatwe nie są. Często to jest powiedzenie: "umierasz". Może jeszcze inaczej w szpitalu - inaczej gdy trzeba wezwać księdza do domu.
A może problem leży w naszym strachu przed śmiercią?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt wrz 24, 2004 6:36
Zobacz profil
Post wezwać księdza
Czy problem leży w naszym strachu przed śmiercią? Może ale nie tylko. Jest jeszcze wiele innych powodów. Ja też mam opory przed wzywaniem księdza i to być może jest głupie: ja nie lubię być obsługiwany, ja się tego panicznie boję. Być może ma tu coś wspólnego moje proletariackie pochodzenie, nakazujące mi uświadamiać sobie moją małość. I dlatego, "choćby na czterech" muszę ja pojść do Jezusa. "Panie nie jestem godzien abyś wszedł pod dach mój"!?


Pt wrz 24, 2004 11:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
ja bedac w szpitalu nie mogac chodzic pewnie bym poprosila ksiedza... mnie osobiscie nie kojarzy sie to z bliska smiercia, chociaz starsze osoby... myla sakrament chorych z ostatnim namaszczeniem. Przyjecie skaramentu chorych kojarzy sie z tym, ze jest juz z nim tak zle, ze ksiadz przychodzi z olejami... by go pozegnac. Jednak z tego co sie orientuje przed powaznymi operacjami jeli chory wyrazi chec przyjecia sakramentu chorych, to zostaje mu takowy udzielony. Poza tym jest to sakrament, ktory mozna przyjmowac kilkakrotnie I wydaje mi sie ze lek chorych przed kaplanem wynika z tego o czym wczesniehj pisalam... czyli mylenia sakramentu chorych z ostatnim namaszczeniem....

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N wrz 26, 2004 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Być może się mylę, ale Julia trochę nieprecyzyjnie to wyraziła.

Otóż dawniej nazywano ten sakrament "ostatnie namaszczenie" dlatego w niektórych ludziach powstało pewne przeświadczenie i strach, że kiedy się go przyjmie to już "trzeba" umierać :)

Tymczasem jest to sakrament chorych, który ma m.in. dopomóc człowiekowi by odzyskał zdrowie duszy i ciała :)

Pozdrawiam :)


N wrz 26, 2004 18:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
dokladnie o to mi chodzilo. nie pamietam dokladnie kiedy ta nazwa sie zmienila. no w sumie namaszczenie task jak napisalam kojarzy sie starszym osobom, mlodzi maja inne podejscie. chodzi o tro, ze nie znaja tej wczesniejszej nazwy, ktora zawsze kojarzyla sie z ostatnim sakramentem w zyciu. stad ta obawa przed spotkaniem z ksiedzem w szpitalu
dzieki saxon

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N wrz 26, 2004 18:48
Zobacz profil
Post 
...czasami straszy i to bardzo.

Mnie przestraszyl.....i to ogromnie :(

Wszedl do lazienki i nakryl mnie z papierosem.....strasznie sie wystraszylem, bo myslalem ze to siostra oddzialowa.......a ona byla OKROPNA brrrrrr

pozdrowka :D:D:D:D:D


N wrz 26, 2004 19:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
jasne, kazdy jest straszny kto nas nakryje kiedy robimy cos zlego. a tak wogole to... czy wogole ksiadz moze byc straszny? a moze wogole boimy sie ksiezy, bo sie nam z czyms zlym kojarza, uciekamy przed nimi i... myslimy ze w szpitalu na snie dopadnie a tu.... no coz.
a moze nie tak straszny ten ksiaedz az tak jak o nim mowia?

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N wrz 26, 2004 23:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL