Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 17:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Co zobaczyć w Rzymie - prośba o radę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lis 17, 2004 18:30
Posty: 3
Post Co zobaczyć w Rzymie - prośba o radę
Witam, jestem tutaj nowy, przejrzałem trochę forum ale nie znalazłem odpowiedzi na problem, który mam.

Nie jestem zbyt religijny, ale jadę niedługo z mamą do Rzymu. Mama jest osoba w podeszłym wieku i jest głęboko wierząca. Rzym to chyba dla katolików magiczne miejsce, a dla mojej mamy rodzaj pielgrzymki do Mekki katolickiej.

No, i tutaj mój problem. Nie weźmiemy udziału w audiencji generalnej, bo będziemy w Rzymie od środy wieczór do poniedziałku, ale chcielibyśmy zobaczyć papieża. Zdaje mi się, że w niedzielę papież ukazuje się w oknie na placu św. Piotra i odbywa modlitwę. Czy to regularne wydarzenie, a jeśli tak to o której się odbywa?

Może są jakieś strony internetowe (nie mogłem znaleźć), które mogłyby służyć jako przewodnik po Rzymie dla katolika gorącej wiary.

Dziękuję za pomoc


Śr lis 17, 2004 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Witam!

W niedziele modlitwa Aniol Panski odbywa sie o gzodzinie dwunastej, naogol zaczyna sie punktualnie, ale jesli papiez ma msze wczesniej, trzeba naogol troche poczekac. Najlepiej widac mniej wiecej 20 metrow od kolumkny centralnej na lewo (patrzac od Bazyliki na miasto). Bedac tam oczywiscie polecam zwiedzic Bazylike Sw Piotra, gdzie w podziemiach sa groby wielu papiezy i widac troche blizej grob Sw Piotra.
Inne Bazyliki, ktore raczej trzeba odwiedzic to Sw Jana na Lateranie, Sw Pawla za murami i ta Matki Boskiej, blisko dworca centralnego (Termini). Jesli by Cie interesowaly groby innnych apostolow to Filip i Jakub mniejszy sa pochowani w Bazylice na placy Sw apostolow (blisko Piazza Venezia).
A Sw Bartolomeusz na wysepce tyberyjskij, ale tam niestety jest czesto zamkiete.
Jak bys mial jeszcze czas to warto odwiedzil Kosciol Sw Sabiny lezy na wzgorku powyc Circo Massimo zaczeto budowac w 3 wieku a wiekszosc obecnego gmachu gdzies 9.
Jesli tam bedziesz to jest taka ciekawostka, idac dalej ta ulica na przeciwko Sw Anzelma jest brama zakanu maltanskiego (duza brama z duzym placem do niej przylegajacym) tam jak zajrzysz przez dziurke od klusza bedziesz mogl zobaczyc kopule Sw Piotra.

Bardzo ciekawy jest tez Kosciol Sw Klemensa I, blisko Koloseum, sa tam trzy poziomy, w piwnicach (wejscie chyba 3 e) sa kaplice z pierwszych wiekow.
Tylko musisz uwazac bo w czasie obiadow tam zamykaja.
Wiem ze to juz jest duzo ale z religijnych pamiatek mysle ze jeszcze moge polecic jakies katakumby, chyba najciekawsze to Pryscylii.
Z nie religijnych to oczywiscie Koloseum, Circo Massimo, gdzie zginelo duzo chrzescian, i Forum Romanum, to wszystlko jest w miare blisko, takze da sie obleciec na piechote. (Sw Piotr i Sw Pawel raczej trzeba potraktowac osobna). Blisko Circo Massimo jest Bocca della verita, czyli usta prawdy, specjalnie sie tam wybieracto przesada, ale jak bedziesz blisko to znajduje sie to przed kosciolem z taka kwadratowa wieza (zwrucony w kierunku Tybru).

Oczywiscie trzebaby tez zaliczyc jakas restaracje, moge poszukac kilku ale ew. podaj mi przedzial cenowy a wypytam sie znajomych.
:zdrowie: :zdrowie:


Śr lis 17, 2004 22:29
Zobacz profil
Post 
wielkie dzieki za informacje. Na pewno skorzystam.

Jakbyś mógł jakąś fajną restauracyjke zaproponowac to tez byłoby świetnie. Nie stać mnie pewnie na najdroższe, ale na coś w granicach 10euro za danie byłoby super


Cz lis 18, 2004 16:39

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Pizzeria "Piatto" Via Labicana w podwórzu jakies 100 metrów od skrzyzowania z Via Merulana w kierunku Koloseum po lewej stronie. Polecam.


Cz lis 18, 2004 21:28
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Pizzeria "Piatto"


Temu to tylko jedzenie w glowie :P:P:P:P
...a w takiej pizzerii, maja chociaz dobre wino???

pozdrowka :P:P:P:P


Cz lis 18, 2004 21:32

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Beli - jedz i sprawdz :P


Cz lis 18, 2004 21:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Na ogol w pizzeriach serwuja srednie wino.
Wiekszosc restauracji w oklicy trastevere, czyli po drugiej stronie Tybru, zaraz pzrez most szpitala Sw Ducha (ktory powstal by ratowac dzieci wrzucane do wody, za czasow Innocentego III). W gheto zydowskim, synagoge widac z tego mostku idac w strone Circco Massimo, na lewo taki kwadratowy budynek, i w okolicach koloseum maja ceny ponizej 10 e za danie.

Jedno z tanczych miejsc to Pasta i Pizza, tam mozna zjesc gdzies za 10 e ogromny talerz klusek i co do picia, ale toraczej polecam by kase oszczedzic albo by sie napchac makaronem.

Znajomi mi przyslali adres restauracji (bardziej karczmy, czyli domowe jedzenie, atmosfera troche "wiejska", czyli stare narzedzia na scianach i tak dalej) Piazza delle cinque scole 30 "Sora margherita", ale trzeba zarezerwowac: 06 6874216, naogol w takich miejscach mowia po angielsku.

Jedno ostrzezenie w Rzymie czesto placisz za miejsce jak na przyklad taka restauracyjka wychodzaca na Forum Trajana, jedzenie kiepskie a drogo.

No i oczywiscie wieczorem trzeba pojsc na plac hiszpanski (Piazza di Spagna) i na plac ludowy, czy narodowy (Piazza del Popolo).

Pozdrow Rzym ode mnie, juz on tam bedzie wiedzial, wystarczajaco tam sie rozbijalem po ulicach.


Pt lis 19, 2004 23:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 17, 2004 18:30
Posty: 3
Post 
no, to już coś wiem. dzięki.

I może wiecie jakie sa zwyczaje kupowania wina we włoszech. Chciałbym kupić butelczynę albo dwie Reciotto della Valpolicella ale nie jestem pewien czy dostanę je w supermarkecie, a chciałbym uniknąć przepłacania w jakimś snobistycznym drogim sklepie.


So lis 20, 2004 10:18
Zobacz profil
Post 
...a gdzie mozna spotkac najpiekniejsze rzymianki???
...o tym to nikt nie chce mnie poinformowac

:P:P:P:P:P:P:P


So lis 20, 2004 12:56

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Niestety nie sa tylko w jednym miejscu, trzeba sie natruidzic zeby je poszukac. Ale wedlug przysiepiewek to na "trastevere"


So lis 20, 2004 16:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL