Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 11:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Książę i czarodziej 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 15:55
Posty: 728
Post Książę i czarodziej
Tę piękną bajkę Fowlesa dedykuję wszystkim, którzy spierają się o istnienie spraw nadprzyrodzonych:
    Dawno, dawno temu żył sobie młody książę, który nie wie­rzył w trzy tylko rzeczy. Nie wierzył w księżniczki, nie wie­rzył w wyspy, nie wierzył w Boga. Bo tak go nauczył jego ojciec, stary król. A że we włościach ojca nie było ani księż­niczek, ani wysp, ani Boga, młody książę łatwo w to uwie­rzył.
    Ale któregoś dnia uciekł z pałacu. Wybrał się do sąsied­niego kraju. I tam, ku swemu wielkiemu zdziwieniu, zobaczył z brzegu morza wyspy, a na nich jakieś dziwne, niepokojące istoty, których nawet w myśli nie ośmielił się nazwać. Kiedy szukał łodzi, podszedł do niego jakiś mężczyzna w wieczoro­wym stroju.
    - Czy to naprawdę są wyspy? - spytał książę.
    - Oczywiście, że wyspy - odparł mężczyzna we fraku.
    - A te dziwne, niepokojące istoty?
    - Są to najprawdziwsze, autentyczne księżniczki.
    - Czyżby zatem miał istnieć także i Bóg! - zawołał ksią­żę.
    - Jestem Bogiem - odparł z ukłonem mężczyzna we fra­ku.
    Młody książę, jak mógł najszybciej, powrócił do domu.
    - Zatem wróciłeś - powiedział jego ojciec, król.
    - Widziałem wyspy, widziałem księżniczki, widziałem Bo­ga - oświadczył książę tonem pełnym wymówki.
    Na królu nie zrobiło to najmniejszego wrażenia.
    - Nie istnieją wyspy ani księżniczki, ani Bóg.
    - Widziałem na własne oczy.
    - Jak wyglądał Bóg?
    - Bóg miał na sobie frak.
    - Z podwiniętymi rękawami?
    Książę przypomniał sobie, że istotnie - rękawy były pod­winięte. Król uśmiechnął się.
    - Jest to strój czarodzieja. Zostałeś wystrychnięty na dudka.
    Słysząc to książę szybko udał się do sąsiedniego kraju i po­szedł na brzeg, gdzie znów spotkał tego mężczyznę w wieczo­rowym stroju.
    - Ojciec mój, król, powiedział mi, kim jesteś - zawołał z oburzeniem książę. - Oszukałeś mnie, ale już mnie więcej nie oszukasz. Teraz wiem, że nie są to prawdziwe wyspy ani prawdziwe księżniczki, bowiem ty jesteś tylko czarodziejem.
    Mężczyzna uśmiechnął się.
    - To nie ja cię oszukałem, mój chłopcze. W królestwie twego ojca wiele jest wysp i wiele księżniczek, ale ojciec rzucił na ciebie czar i nie jesteś w stanie ich dojrzeć.
    Zamyślony książę wrócił do domu. Kiedy zobaczył ojca, spojrzał mu prosto w oczy.
    - Ojcze, czy to prawda, że nie jesteś prawdziwym królem, tylko czarodziejem?
    Król uśmiechnął się i zawinął rękawy.
    - Tak, synu. Jestem tylko czarodziejem.
    - Zatem ten mężczyzna na brzegu jest Bogiem?
    - Nie, synu, on także jest czarodziejem.
    - Muszę znać prawdę, muszę wiedzieć, co jest prawdą, a co czarami.
    - Nie ma prawdy poza czarami - oświadczył król.
    Księcia ogarnął smutek.
    - Zabiję się! - powiedział.
    Król za pomocą czarów przywołał śmierć. Śmierć stanęła w drzwiach i skinęła na księcia. Księcia przeszedł dreszcz. Przypomniał sobie nierzeczywiste, lecz piękne wyspy, nierze­czywiste, lecz piękne księżniczki.
    - W porządku - powiedział. - Jakoś to zniosę.
    - Widzisz, mój synu - uśmiechnął się król - teraz ty tak­że stajesz się czarodziejem.
[J Fowles: Mag]
Pobierając te dziełko stąd (40 KB), otrzymasz dodatkowy bonus - złowieszczy znak pentagramu, dla niepoznaki pomalowany na optymistyczny, żóty kolor...

_________________
Obrazek
Ten post jest opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.


Wt sie 11, 2009 17:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL