Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Tłusty czwartek 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post Tłusty czwartek
Mój szanowny rodzic, kazał mi dzisiaj (pod groźbą pobicia) skonsumować 10 pączkoof. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć za jaki grzechy musiałem to zrobić ?

Tak na serio, to chciałbym się dowiedzieć czegos o tradycji tego dnia i o ewentualnym odniesieniu do Biblii.

Zdroofko

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Cz lut 03, 2005 21:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 15, 2004 15:31
Posty: 2652
Post 
Czaczku mnie się wydaje że jest to tradycja czysto świecka
(albo zarówka :idea: :lol: )
Napchać się i wybalować przed postem.
:whoeva: :whoeva: :whoeva: :whoeva: :whoeva: :whoeva:

_________________
Obrazek Obrazek


Cz lut 03, 2005 22:22
Zobacz profil YIM
Post 
Tłusty Czwartek jest tradycja typowo swiecka......dlatego tez nie potrzebuje zadnego konkretnego odniesienia do Biblii.
...a oto co znalazlem:

"W ostatnie dni zapustne, zwane diabelskimi lub ostatkami, zabawom i jedzeniu nie było umiaru. Raczono się tłustymi słodkościami - racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu.
Stąd pochodzi tradycja “tłustego czwartku”, który rozpoczynał “tłusty tydzień”, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko “tłusty czwartek”, w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, czyli chrust.

Ostatnim dniom karnawału nadano odrębne nazwy: Mięsopustny (tłusty) Czwartek, Smalcowa (zapustna) Niedziela, Ostatkowy (błękitny) Poniedziałek i Ostatni (zapustny) Wtorek.

Turecki ambasador będąc świadkiem karnawałowych zabaw i szaleństw w dawnej Polsce, po powrocie do Stambułu “rozpowiadał wszędy, że w tym okresie chrześcijanie w Lechistanie doznają jakowejś wariacyi i że dopiero proch sypany na głowy leczy skutecznie takową”.

Podczas ostatnich trzech dni zapustów, zarówno kobiety, jak i mężczyźni przebierali się w stroje różnych postaci, zwierząt lub maszkar, a napotkanym osobom wręczali zielone bukiety z gałązek drzew leśnych.

We wtorek zapustny, dzień przed popielcem, młodzież z całej wsi zbierała się w gospodzie, by wesoło zakończyć mięsopust. W litewskiej tradycji ludowej w trakcie zabawy przybywały dwie postacie: Konopiasty i Słoninowy. Symbolizowały okres postu i czas jedzenia mięsa. Dwaj przeciwnicy staczali ze soba walkę, którą z założenia wygrywał Konopiasty, a to oznaczało zakaz spożywania posiłków mięsnych. Punktualnie o północy rozsypywano po podłodze popiół - i tak rozpoczynał się Wielki Post."

Czyli po prostu ludowa zabawa.......nic wiecej
Ostatnie dni karnawału....Karnawał wedlug polskiego etnografa Zygmunta Glognera pochodzi od włoskiego "carne vale", czyli "mięso żegnaj". Stąd powstała polska nazwa karnawału: “mięsopust” lub “zapusty”, które “są od wieków porą wszelkiego rodzaju zabaw, widowisk, maszkar, uczt i pustoty. Gody (czyli Boże Narodzenie) i Nowy Rok dały powody do wesołości religijnej, a łakomy ludzki żołądek w przewidywaniu długiego postu wymyślił tłuste uczty i huczne pohulanki”..
Początki karnawałowych zabaw, połączonych z przebieraniem się, siegają w Zachodniej Europie czasów średniowiecza, skąd przywędrowały do Polski i zaowocowały powstaniem przebogatej obrzędowości, wyrosłej na gruncie narodowych i ludowych zwyczajów.


pozdrówka


Cz lut 03, 2005 22:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
wiele tradycji swieckich przeniknelo do chcrzesijanstwa, a to chyba wynika z faktu iz zycie religijne nie moze byc zupelnie oderwane od posostalych sfer zycia. czlowiek jest jednoscia wiec wszelkie sfery jego zycia tez sie przenikaja...

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pt lut 04, 2005 23:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL