Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 27, 2022 16:58
Posty: 17
Post Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
List Kongregacji Nauki Wiary do Biskupów Kościoła Katolickiego z 1986 roku, zawiera takie pojęcie, i w punkcie 15 Listu…, zachęca Biskupów do rozwijania w swoich diecezjach duszpasterstwa obejmującego osoby homoseksualne. Ja w swojej diecezji radomskiej nie zauważyłem, aby Kościół był, jak to ujmuje List… „szczerze zatroskany o tych wielu, którzy nie czują się reprezentowani przez ruchy pro-homoseksualne, oraz o tych, którzy mogliby ulec ich zwodniczej propagandzie”. Ciekaw jestem opinii i ewentualnych informacji o rzeczywistej a nie deklaratywnej trosce biskupów diecezjalnych o nas, którzy nie jesteśmy fanami środowisk LGBT+.


Wt sie 30, 2022 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 07, 2022 9:36
Posty: 1
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
Symptomatyczny jest ten brak postów pod twoją prośbą o opinie i informacje, bowiem pojęcie duszpasterstwa osób o skłonnościach homoseksualnych, jest tylko życzeniem Kongregacji Nauki Wiary pod kierunkiem kardynała Josepha Ratzingera, które jednak nigdy nie wprowadzono do praktyki w Kościele Katolickim w Polsce.


Śr wrz 07, 2022 9:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 27, 2022 16:58
Posty: 17
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
W bieżącym numerze „Gościa Niedzielnego” abp. Adrian Galbas podsumowuje krajową syntezę synodalną. W kwestii oczekiwań przez osoby nieheteronormatywne specjalnego charakteru i formy duszpasterstwa, wypowiada się „…, to wydaje mi się, że bardziej skuteczne i bardziej oczekiwane przez osoby(..), którym szczerze zależy na rozwoju swej wiary, jest raczej duszpasterstwo indywidualne, polegające na osobistym towarzyszeniu, na kompetentnym kierownictwie duchowym, odpowiednim podejściu w konfesjonale.” Brzmi to dobrze, ale w rzeczywistości arcybiskup nie wyraża ani własnego zdania, ani nie podsumowuje prac synodalnych w tej kwestii, ale powiela stwierdzenia zawarte we wcześniejszych dokumentach Kościoła. Biskupi wprawdzie mówią o słuchaniu, ale najchętniej słuchają samych siebie.


Śr wrz 07, 2022 18:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
Ta inicjatywa synodalna czy prace synodalne przeszły bez większego echa. Jest to cos tak niszowego i niezauważalnego, ze chyba nie warto o tym mówić.
Nie było większego zaangażowania ze strony hierarchii, szeregowych księży jak i "zwykłych" ludzi.
Co jest smutne to kompletna bierność (są oczywiście wyjątki), niechęć do zmian, brak zapału, są glosy, ze wielu proboszczów wprost bojkotowało tę inicjatywę.
Krótko mówiąc, zarówno inicjatywa odgórna (papież Franciszek i prace synodalne) jak i oddolna (Kongres Katoliczek i Katolików) nie wzbudziły zainteresowania większości katolików w Polsce.
Codi napisał(a):
Symptomatyczny jest ten brak postów pod twoją prośbą o opinie i informacje, bowiem pojęcie duszpasterstwa osób o skłonnościach homoseksualnych, jest tylko życzeniem Kongregacji Nauki Wiary

Oczywiście jest to trochę pobożne życzenie z paru względów (choć w ostatnim czasie wiele się zmieniło): duszpasterstwo tych osób to teren zupełnie nieznany dla duchownych, niektórzy boją się tego, nie wiedzą jak to ugryźć, po obu stronach są pewne uprzedzenia, mocna propaganda i niechęć środowisk LBGT do Kościoła tez ma tu cos do powiedzenia, dla wielu katolików takie duszpasterstwo=zgoda, przyzwolenie na praktyki homoseksualne, ktore Biblia potępia itd.itd.
Moim zdaniem osoby homoseksualne jak każde inne mają prawo do duszpasterstwa, pytanie tylko czy tworzenie ekstra grupy dla nich nie przyczyni się do tworzenia homoseksualnego getta?
Rozmawiałem niedawno z ludźmi ze stowarzyszenia "Homoseksualność i Kościół" i jestem zdania, ze ci ludzi bardziej powinni sie integrować z daną wspólnotą.

_________________
ksiądz


Pt wrz 09, 2022 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
bramin napisał(a):
niechęć środowisk LBGT do Kościoła tez ma tu cos do powiedzenia


Tu akurat trudno o bardzej naturalną i uzasadnioną postawę, względem tego co Kościół głosi odnośnie homoseksualistów. No chyba, że zaczniemy uznawać bycie Uncle Tom'em za cnotę .

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt wrz 09, 2022 11:46
Zobacz profil
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
Nie homo tylko LGBT manipulatorze. Tak swoją drogą to zdaje się że to twoi guru karali związki homo więzieniem czy śmiercią. Bo takie związki były nie płodne więc nie tworzyły nowej masy pracującej. Dlatego daruj sobie


Co do wątku, duszpasterstwo osób homo nie przyjęło się Polsce bo pewnie nikt by z tego nie korzystał. Osoby homo to raczej nie są osoby religijne

Bramin, gdyby te całe synody i kongresy nie uważałby ze Polska to tylko duże miasta to może frekwencja byłaby większa. Nie będę jeździł do Rzeszowa by sobie pogadać. A w mojej parafi nie ma obrad synodlanych


Pt wrz 09, 2022 13:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
No_Pasaran napisał(a):
Tu akurat trudno o bardziej naturalną i uzasadnioną postawę, względem tego co Kościół głosi odnośnie homoseksualistów.

Co Kościół głosi a nie pojedynczy biskupi lub księża znajdziesz w katechizmie i innych dokumentach, jak ten zacytowany powyżej. Bycie homo nie jest grzechem, grzechem według Biblii i Kościoła są homoseksualne praktyki.
Quinque, na osobiste uwagi przeznaczony jest inny dział, dwa ostatnie posty przeniosłem do "wzajemnych uwag". Ostrzegam Cię nieformalnie, masz dyskutować a nie atakować swoich rozmówców.

_________________
ksiądz


Pt wrz 09, 2022 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 27, 2022 16:58
Posty: 17
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
Podejmując temat duszpasterstwa osób o skłonnościach homoseksualnych, świadomie użyłem tych słów (to informacja dla Quinque), bo nie interesują mnie postulaty środowisk LGBT+, które nie są do pogodzenia z uczciwym stosunkiem katolików do swojej wiary.
Chyba dość naiwnie staram się doszukiwać jakichś przejawów szczerego zatroskania Kościoła … „ o tych wielu, którzy nie czują się reprezentowani przez ruchy pro-homoseksualne, oraz o tych, którzy mogliby ulec ich zwodniczej propagandzie”.
Jedynym znanym mi przykładem jest działalność lubelskiego Ośrodka „Odwaga” w którym kilkanaście lat temu uczestniczyłem w grupie wsparcia i skorzystałem z terapii grupowej. Na pewno takich ośrodków powinno być więcej, ale nie wiem jakie jest aktualnie „zapotrzebowanie”.

Brak jest jednak na poziomie diecezji, dekanatów i parafii chęci dokonania rozeznania ewentualnych potrzeb. Nie ma żadnych oznak jakichkolwiek działań w celu „pozyskania” dla wiary, błądzących w tęczowej mgle, parafian. Na pytanie po co właściwie miałoby być duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych, odpowiedź można by uzyskać prowadząc uczciwą debatę wewnątrz kościoła, gdzie osoby takie funkcjonują. Tu nie chodzi o aprobowanie grzesznych zachowań, ale o miłość braterską dla parafian doświadczających niechcianych zachowań. To powinna być pomoc w przezwyciężaniu słabości.

Przy mojej parafii jest wspólnota AA i nie słyszałem, aby tam odbywały się pijackie libacje. Wręcz przeciwnie, coraz częściej w mediach możemy usłyszeć świadectwa takich ludzi o odnowie życia o nawróceniu. We wspomnianym już wywiadzie w „Gościu Niedzielnym” ksiądz arcybiskup Galbas na spotkaniach z księżmi ..”na pytanie: czego wy chcecie od biskupa, słyszałem: żeby można było pogadać. To jest ich pierwsze pragnienie.”
Ja, swojemu rodzeństwu, powiedziałem o moim homoseksualizmie czterdzieści lat temu. Nigdy już więcej nie rozmawialiśmy o tym. „ Pogadać o tym” mogę sobie ewentualnie na portalach randkowych, tylko, że tam dominują inne tematy.
Tekst poprawiłem, pisząc post używaj akapitów. bramin


So wrz 10, 2022 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
bramin napisał(a):
No_Pasaran napisał(a):
Tu akurat trudno o bardziej naturalną i uzasadnioną postawę, względem tego co Kościół głosi odnośnie homoseksualistów.

Co Kościół głosi a nie pojedynczy biskupi lub księża znajdziesz w katechizmie i innych dokumentach, jak ten zacytowany powyżej. Bycie homo nie jest grzechem, grzechem według Biblii i Kościoła są homoseksualne praktyki.


Tak, zdaję sobie sprawę, że istotne jest to co głosi Kościół, a nie jacyś pojedyńczy księża. Poczytajmy więc co orzekła Kongregacja Nauki Wiary, pod Janem Pawłem II, względem propozycji ustaw o niedyskryminacji osób homoseksualnych:

11. Istnieją dziedziny, w których nie jest przejawem niesprawiedliwej dyskryminacji uwzględnienie skłonności seksualnej, na przykład gdy chodzi o adopcję dziecka lub powierzenie go opiekunom, zatrudnienie nauczycieli lub trenerów sportowych, służbę wojskową.

Toteż, jak widzimy, Kościół daje zielone światło na dyskryminację osób homoseksualnych w różnych dziedzinach życia społecznego. I jak niby w tym kontekście ruchy słusznie walczące z dyskryminacją miałyby nie żywić uzasadnionej niechęci do instytucji, która otwarcie na dyskryminację przyzwala?

...............................

Marunnio napisał(a):
Jedynym znanym mi przykładem jest działalność lubelskiego Ośrodka „Odwaga” w którym kilkanaście lat temu uczestniczyłem w grupie wsparcia i skorzystałem z terapii grupowej. Na pewno takich ośrodków powinno być więcej, ale nie wiem jakie jest aktualnie „zapotrzebowanie”.


Zaraz, czy to przypadkiem nie jest ten ośrodek, który stosuje pseudonaukową """terapię""" konwersyjną na gejach? XD

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N wrz 11, 2022 12:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 27, 2022 16:58
Posty: 17
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
Pseudonaukowa to jest teoria zmanipulowana przez homoseksualnych „naukowców” - o wrodzonych przyczynach homoseksualizmu.
No Pasaran – powtarzasz bezzasadnie, nieprzychylne opinie ludzi niechętnych, czy wręcz wrogo nastawionych do Kościoła Katolickiego. Moja terapia przebiegała pod kierunkiem licencjonowanego terapeuty. Skład naszej grupy terapeutycznej wprawdzie w zdecydowanej większości składał się z chrześcijan, ale był tez jeden muzułmanin.
Efekty terapii były zróżnicowane, bo w dużej mierze zależne są one od szczerości intencji, zaangażowania i pewnych wyrzeczeń, które jak w każdej dziedzinie życia trzeba podejmować, żeby dojść do celu. Ośrodek w Lublinie nie zajmuje się żadną konwersją, bo to są wymysły wiadomej gazety i wiadomej stacji telewizyjnej, których dziennikarze usiłowali skompromitować inicjatywę pomocy dla ludzi, w dużej mierze chrześcijan, usiłujących pozbyć się niechcianych skłonności homoseksualnych, a nie gejów, których cele są diametralnie inne. Nie mieszajmy pojęć. Ja nigdy nie byłem i nie jestem gejem. Nie reprezentują mnie organizacje LGBT+.


N wrz 11, 2022 13:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
Marunnio napisał(a):
Pseudonaukowa to jest teoria zmanipulowana przez homoseksualnych „naukowców” - o wrodzonych przyczynach homoseksualizmu.


*Citation needed*

Marunnio napisał(a):
powtarzasz bezzasadnie, nieprzychylne opinie ludzi niechętnych, czy wręcz wrogo nastawionych do Kościoła Katolickiego.


Co jest bezzasadną opinią? To że """terapia""" konwersyjna jest w istocie rzeczy pseudonaukowa, względem czego panuje konsensus naukowy? [https://www.researchgate.net/publication/308573088_WPA_Position_Statement_on_Gender_Identity_and_Same-Sex_Orientation_Attraction_and_Behaviours]

Marunnio napisał(a):
usiłujących pozbyć się niechcianych skłonności homoseksualnych, a nie gejów, których cele są diametralnie inne. Nie mieszajmy pojęć.


Czym różni się gej od osoby homoseksualnej?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N wrz 11, 2022 18:58
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 27, 2022 16:58
Posty: 17
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
No_Pasaran, masz kłopoty z czytaniem tekstów. Widzisz to co chcesz widzieć, a nie to o czym piszę. Mam swoje własne doświadczenie o którym piszę, a ty bezzasadnie wyciągasz temat terapii konwersyjnej o której pisze ten uczony świat, w którym jakoby panuje konsensus naukowy.
A jak się go uzyskuje? Eliminując naukowców, którzy mają inne metody i efekty pracy naukowej, blokując publikacje, uniemożliwiając publiczne wystąpienia na uczelniach wyższych, czy wręcz pozbywając się ich z uczelni. Już dawno przestałem liczyć na środowisko naukowców w temacie badania skłonności homoseksualnych człowieka. Sowieckie metody uzyskiwania konsensusu nie są dla mnie wiarygodne.
Dla porządku, nie ma osoby homoseksualnej, ale osoba o skłonnościach homoseksualnych. Gej to oczywiście osoba o skłonnościach homoseksualnych, aprobująca swoje skłonności, jakoby szczęśliwa a ewentualne nieszczęście wynika z przeświadczenia, że jest się prześladowanym. Daje się, więc mandat do reprezentowania dla organizacji LGBT+ w sojuszu z lewicowymi partiami do zmiany modelu życia społecznego. Taka bolszewia nowego typu. Ja to nawet rozumiem, ale nie rozumiem dążenia chrześcijan do realizacji postulatów środowisk LGBT+ w kościele. Po co komu taki kościół? Chyba, aby się rozpadł!


Pn wrz 12, 2022 7:01
Zobacz profil
Post Re: Duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych
Rozumiem że ty masz takie skłonności i ich nie akceptujesz?


Pn wrz 12, 2022 11:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL