Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
Czyli ważymy się rankami na golasa:)


Śr sie 08, 2012 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
agvis napisał(a):
Czyli ważymy się rankami na golasa:)


Nie warto, waga może być zepsuta i pokazać za dużo , przeważnie tak jest.


Cz sie 09, 2012 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
Zastanawiam się poważnie nad dietą białkową. Znam parę osób, którzy bardzo ją sobie chwalą. Ostatnim etapem diety jest jedzenie dowolne (oprócz słodyczy i słodkich napojów) i jeden dzień proteinowy w tygodniu, a waga ma pozostawać bez zmian.

Co o tym myślicie? Macie jakieś doświadczenie?


Pt sie 10, 2012 16:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
tak i nie. Dieta tzw proteinowa jest bardzo modna, bardzo skuteczna, i ... niezdrowa. Efekty są spektakularne, ludzie chudną w krótkim czasie 15-20 kg , ale pamiętjamy że totalna jednostronność przez długi czas jest bardzo niezdrowa, że odchudzanie w tej diecie ma mechanizm patologiczny, nie fizjologiczny. A efekt jojo wg badań jest podobnie jak w innych dietach.
tutaj najbardziej rzetelny artykuł jaki znam na temat tej diety opubllikowany w Medycynie Praktycznej, cytuje bo bez zalogowania nie przeczytacie
Pierwszy etap tej diety ma trwać do 7 dni. Zakazane jest wtedy spożywanie warzyw, kaszy, makaronu, pieczywa, a jedynym skromnym źródłem błonnika może być łyżka otrąb. Kiedy się analizuje produkty dozwolone dla tej fazy, zwraca uwagę to, że z jednej strony zalecane jest spożycie produktów mięsnych i nabiału o małej zawartości tłuszczu, z drugiej zaś strony do dozwolonych produktów zaliczone są gęś, wątroba, nerki i jajka (bez ograniczeń). Zatem można powiedzieć, że jest to etap białkowo-tłuszczowy, z dużym spożyciem głównie niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych. Tak skonstruowana dieta jest dietą ketogenną. We krwi i w moczu pojawiają się ciała ketonowe, co jest wynikiem zużywania kwasów tłuszczowych jako substratu energetycznego zastępującego glukozę. W stanie niedoboru glukozy ciała ketonowe stają się głównym źródłem energii dla ośrodkowego układu nerwowego, co może zmniejszać odczuwanie głodu, ale także powodować zaburzenia koncentracji i uczucie zmęczenia. Stan ten przypomina niewyrównaną cukrzycę, w której również obserwujemy, często gwałtowny, ubytek masy ciała. To właśnie z powodu ketozy początkowy efekt kuracji jest tak spektakularny. Niektóre osoby stosujące dietę Dukana wyczuwają, że ich skóra wydziela nieprzyjemny zapach. Dietami ketogennymi są również diety bogatotłuszczowe, na przykład dieta Atkinsa czy dieta Kwaśniewskiego.35
[color=#FF0000]W drugim etapie diety Dukana zakłada się, podobnie jak w innych dietach odchudzających, ubytek jednego kilograma masy ciała tygodniowo. Nadal utrzymuje się stan ketozy, ponieważ należy się stosować do zaleceń z fazy pierwszej i spożywać produkty dopuszczone w tej fazie, łącznie z warzywami. Co ciekawe, nie można jeść niektórych warzyw, takich jak fasola, groch, ciecierzyca czy soczewica, będących istotnym źródłem białka roślinnego. Trudno wytłumaczyć, dlaczego dopuszczona jest skrobia kukurydziana, ale nadal nie można spożywać mąki lub pieczywa z pełnego przemiału, które zawiera zdecydowanie więcej błonnika. Dopuszcza się spożycie 2 łyżek otrąb dziennie, co oznacza, że zawartość błonnika jest zbyt mała w stosunku do zalecanej; efektem jest znaczne zwolnienie motoryki jelit i ułatwianie wchłanianie cholesterolu.36 O ile pierwszy etap trwa tylko kilka dni, o tyle drugi może trwać nawet kilkanaście miesięcy, ponieważ zależy od celu, jaki osoba stosująca tę dietę sobie wyznaczyła. To może się stać przyczyną niedoboru mikro- i makroelementów, przede wszystkim wapnia, którego wchłanianie z przewodu pokarmowego w przypadku dużej zawartości białka w diecie jest utrudnione. Ponadto ketoza stymuluje jego uwalnianie z kości, co może doprowadzić do ubytku masy kostnej, a u osób z już istniejącą osteopenią do rozwoju osteoporozy.37 Niedobór witaminy C może zaburzać wchłanianie żelaza, zwłaszcza u osób, które wybiorą głównie drób i jego przetwory, a nie wołowinę, chociażby ze względów finansowych.38 W obu tych fazach zalecane jest picie ponad 1,5 l płynów dziennie. Dopuszczone są napoje ze słodzikiem (np. coca-cola light). Słodzik jest też zalecany do dosładzania. Najczęściej stosowanym słodzikiem jest aspartam (E951) - związek chemiczny zbudowany w 50% z fenyloalaniny, 40% kwasu asparaginowego i 10% estru metylowego.

W jelicie cienkim pod wpływem chymotrypsyny z aspartamu tworzy się neurotoksyczny metanol, z którego po utlenieniu powstaje kwas mrówkowy i formaldehyd. Obydwa te związki w dużych stężeniach działają hepato-, kardio- i nefrotoksycznie. Ponadto formaldehyd uszkadza strukturę DNA i jest związkiem o działaniu karcinogennym i teratogennym. Podczas obróbki cieplnej produktów zawierających aspartam w temperaturze powyżej 105°C, a także przechowywania napojów z asparamem w temperaturze powyżej 30°C powstaje diketopiperazyna, związek sprzyjający rozwojowi nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.39

[/color]


Najbardziej narażone na szkodliwe działanie diety proteinowej są osoby z chorobami nerek i wątroby. Generalnie ja nie zalecam żadnych diet jednostronnych, a tylko stały i całościowy program zmiany stylu życia na zdrowszy, posiłków na mniejsze i mniej kaloryczne, unikanie cukru, chemicznej wysoko przetworzonej żywności, itp.

_________________
Ania


Śr sie 15, 2012 11:25
Zobacz profil
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
agvis napisał(a):
Zastanawiam się poważnie nad dietą białkową. Znam parę osób, którzy bardzo ją sobie chwalą. Ostatnim etapem diety jest jedzenie dowolne (oprócz słodyczy i słodkich napojów) i jeden dzień proteinowy w tygodniu, a waga ma pozostawać bez zmian.

Co o tym myślicie? Macie jakieś doświadczenie?

Stosowałam mniej więcej dwa lata temu. Dieta skuteczna, ale ponoć może być niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego tak ściśle przestrzegałam jej tylko przez niezbyt długi czas (zresztą ja nie miałam aż tak dużo do zrzucenia).
Nie wróciłabym już do tej diety (w pełni), ale z niektórych jej zasad korzystam. Choćby wspomniane wcześniej gotowanie beztłuszczowe i zastąpienie tłustszych rzeczy produktami typu "light".


Śr sie 15, 2012 11:34

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
kropeczka_ns napisał(a):
Ja się odchudzałam kilka razy, zwykle odchudza mnie stres, mam BMI 25 więc taka na górnej granicy normy jestem:) Nie tragedia, (...)

Tak na marginesie, na ile miarodajne jest to BMI? Czy np. BMI < 15 to już tragedia, czy można jeszcze zachować spokój? A może macie jakieś rady, aby zdrowo (czyli bez faszerowania się słodyczami czy fastfoodami) przytyć?


Śr sie 15, 2012 12:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
no.. wiesz BMI 15 to chudym się jest..... wszystko zalezy czy ktoś ma poprostu takie geny, a je zdrowo, rusza się , nie ma niedoborów pokarmowych, czy nie dojada z róznych powodów. Ja mam koleżankę która ma 170 cm wzrostu i waży 51-53 kg. Jest bardzo szczupła, ale ona taka poprostu jest (urodziła dwoje dzieci). Dla mnie jest trochę za szczupła, ma kompleksy np bo nie ma biustu prawie, ja zdecydowanie wolę bardziej kobiecą sylwetkę, ale ona ma taką budowę ciała i choćby jadła nie wiem ile to tak wygląda. Z drugiej strony większość ma odwrotny problem..
no a ja przytyłam na wakacjach i mam zamiar wziąć się za siebie i zrzucić z 5 kg....

_________________
Ania


Śr sie 15, 2012 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
kropeczka_ns napisał(a):
no.. wiesz BMI 15 to chudym się jest(...)

To wiem, chodzi mi o to, że według zakresów BMI to już obszar "ciemnoczerwony", wręcz alarmowy. Mnie bezpośrednio problem nie dotyczy, ale pośrednio niestety tak :( i nie wiem, na ile tabelki BMI w internecie są miarodajne.


Śr sie 15, 2012 15:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
Jak dla mnie BMI nie jest miarodajne, bo dużo zależy od budowy przecież. Co innego drobna kobieta o wadze 55 kg, a taka sama o „grubych kościach” (ten sam wzrost). Moja waga idealna wg BMI to do 67 kg. Mam teraz 56kg i tłuszczyk tu i ówdzie. Nie chciałabym się widzieć po dojściu do 67.


Cz sie 16, 2012 12:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
agvis napisał(a):
Moja waga idealna wg BMI to do 67 kg. Mam teraz 56kg i tłuszczyk tu i ówdzie.

178 cm? To dla 56kg dawałoby BMI ok. 17,7 co według Wikipedii oznacza "niedowagę" i jest o krok od "wychudzenia (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję)". A ciężka choroba czy anoreksja brzmi dość groźnie.


Cz sie 16, 2012 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
Mam 1,64m, nie 1,78m.


Cz sie 16, 2012 13:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
W takim razie idealna wg BMI waga dla Ciebie to ... 56kg (BMI=21, a więc sam środek zielonego zakresu).


Cz sie 16, 2012 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
Przedział prawidłowej wagi do mojego wzrostu jest DO 67 kg. Wzięłam pierwszy lepszy kalkulator BMI.

I właśnie tych proponowanych 56kg dla mnie (o drobnej budowie) to jakieś 3 kg za dużo. Dla mocniej zbudowanej dziewczyny to może być wręcz mało.


Cz sie 16, 2012 14:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
Właśnie, może niejasno napisałem, ale o to mi chodziło, że przedział prawidłowej wagi według BMI jest na mój gust dość szeroki. Policzyłem dla siebie i stwierdziłem, że miałbym spore problemy, aby z niego wypaść. Więc jeśli ktoś nie mieści się nawet w tym szerokim zakresie, to raczej dobrze nie jest, niezależnie od budowy.


Cz sie 16, 2012 15:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 01, 2011 19:19
Posty: 27
Lokalizacja: Piaseczno, Mazowieckie
Post Re: Która ma ochotę na zdrowe odchudzanie?
Mięso drobiowe/ryba - niecodziennie, smażone out, pieczywo ciemne rzadko, często wafle ryżowe. Zero fastfoodów. Słodycze na naukę/wytężoną pracę.
Ćwiczę około 4 razy w tygodniu. Samopoczucie lepsze, kg w górę :D


Cz sie 16, 2012 16:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL