Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 500 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Następna strona
 Prawdziwe oblicze WOŚP 
Autor Wiadomość
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Magdalena_i napisał(a):
Nie da się?
Już dzisiaj da się ocenić który człowiek jest " nieświadomy"
Już dzisiaj da się ocenić który człowiek nie wybudzi się ze śpiączki
Dzisiaj człowiek w śpiączce , człowiek " nieświadomy" , człowiek oddany na łaskę innych - nie odpowie Ci - " ja chcę żyć" - " chcę mieć nadzieję, że mam szansę żyć"

Fakt, niemniej gdy ktoś zadysponuje na piśmie (oczywiście jako zdrowy) rezygnację z uporczywej terapii, nie powstaną podobne dylematy.


Wt sty 08, 2013 16:14
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Alus napisał(a):
Magdalena_i napisał(a):
Nie da się?
Już dzisiaj da się ocenić który człowiek jest " nieświadomy"
Już dzisiaj da się ocenić który człowiek nie wybudzi się ze śpiączki
Dzisiaj człowiek w śpiączce , człowiek " nieświadomy" , człowiek oddany na łaskę innych - nie odpowie Ci - " ja chcę żyć" - " chcę mieć nadzieję, że mam szansę żyć"

Fakt, niemniej gdy ktoś zadysponuje na piśmie (oczywiście jako zdrowy) rezygnację z uporczywej terapii, nie powstaną podobne dylematy.



To podpisz i zrób to - sama


Wt sty 08, 2013 16:18
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Magdalena_i napisał(a):
Alus napisał(a):
Magdalena_i napisał(a):
Nie da się?
Już dzisiaj da się ocenić który człowiek jest " nieświadomy"
Już dzisiaj da się ocenić który człowiek nie wybudzi się ze śpiączki
Dzisiaj człowiek w śpiączce , człowiek " nieświadomy" , człowiek oddany na łaskę innych - nie odpowie Ci - " ja chcę żyć" - " chcę mieć nadzieję, że mam szansę żyć"

Fakt, niemniej gdy ktoś zadysponuje na piśmie (oczywiście jako zdrowy) rezygnację z uporczywej terapii, nie powstaną podobne dylematy.



To podpisz i zrób to - sama

Katechizm KK daje taką ewentualność.


Wt sty 08, 2013 17:08
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Katechizmem człowieka jest też jego Sumienie, by to zauważyć trzeba ciut wyżej podnieść " oczy"


Wt sty 08, 2013 17:14
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Magdalena_i napisał(a):
Katechizmem człowieka jest też jego Sumienie, by to zauważyć trzeba ciut wyżej podnieść " oczy"

Też.
Niemniej jeśli ktoś nie chce być rośliną, która nikogo nie interesuje a służy jedynie jako obiekt eksperymentów medycznych, zgodnie z Katechizmem ma prawo odmówić.


Wt sty 08, 2013 17:17
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Alus napisał(a):
Magdalena_i napisał(a):
Katechizmem człowieka jest też jego Sumienie, by to zauważyć trzeba ciut wyżej podnieść " oczy"

Też.
Niemniej jeśli ktoś nie chce być rośliną, która nikogo nie interesuje a służy jedynie jako obiekt eksperymentów medycznych, zgodnie z Katechizmem ma prawo odmówić.



A słyszałaś o tzw "cudach" powrotu do zdrowia i życia?
Chcesz należeć do tych którzy tę szansę odbierają?

Człowiek - człowiekowi powinien być podporą, ramieniem w walce z chorobą, otuchą w cierpieniu , Miłością w przynoszeniu ulgi.

Katechizm to, Katechizm tamto , Katechizm siamto - a gdzie Twoja Miłość do człowieka?


Wt sty 08, 2013 17:24
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Magdalena_i napisał(a):
Alus napisał(a):
Magdalena_i napisał(a):
Katechizmem człowieka jest też jego Sumienie, by to zauważyć trzeba ciut wyżej podnieść " oczy"

Też.
Niemniej jeśli ktoś nie chce być rośliną, która nikogo nie interesuje a służy jedynie jako obiekt eksperymentów medycznych, zgodnie z Katechizmem ma prawo odmówić.



A słyszałaś o tzw "cudach" powrotu do zdrowia i życia?
Chcesz należeć do tych którzy tę szansę odbierają?

Człowiek - człowiekowi powinien być podporą, ramieniem w walce z chorobą, otuchą w cierpieniu , Miłością w przynoszeniu ulgi.

Katechizm to, Katechizm tamto , Katechizm siamto - a gdzie Twoja Miłość do człowieka?

Słyszałam, co nie zmienia faktu, że katolik ma prawo zadecydować o swoim losie w osttnim etapie życia.


Wt sty 08, 2013 17:30
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
A nie Bóg ma takie prawo?


Śr sty 09, 2013 4:09

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
tanie_wino napisał(a):
A co jest złego w popieraniu prawa do eutanazji? Oczywiście w wykonaniu nie chrześcijanina, nie muzułmanina. Niech ktoś mi wyjaśni.


A to,że Przykazanie Boże mówi "Nie zabijaj!" Zanim jednak stało sie Przykazaniem było i jest naturalnym prawem moralnym człowieka


Śr sty 09, 2013 8:00
Zobacz profil
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Magdalena_i napisał(a):
A nie Bóg ma takie prawo?

Sądzisz, ze duchowni opracowali, papież podpisał treść Katechizmu wbrew prawu Boga?


Śr sty 09, 2013 8:57
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Alus napisał(a):
Magdalena_i napisał(a):
A nie Bóg ma takie prawo?

Sądzisz, ze duchowni opracowali, papież podpisał treść Katechizmu wbrew prawu Boga?



Sądzę , iż Katechizm bez połączenia z Prawem Miłości - jest wart niewiele .
Sądzę , że Bóg ustanowił Prawo dla człowieka a nie człowieka dla Prawa.
Sądzę , że opracowania duchownych i podpisy pod treścią Katechizmu jak to nazywasz, nie powinny być głównym "wymiernikiem" ludzkiego sumienia.

Widzisz w tym jakąś wielką filozofię?


Śr sty 09, 2013 13:34
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Cytuj:
Człowiek ma prawo żyć - pomimo wszystko i bez względu na wszystko
Nie wolno człowiekowi odbierać nadziei i życia - pomimo wszystko i bez względu na wszystko.
Nie pisz , że też chciałbyś mieć taką możliwość , bo nie masz pojęcia jak się zachowasz w danej chwili, pomimo cierpienia czy bólu - każdy człowiek chce żyć i każdy ma pragnienie " nadziei"
Prawo do eutanazji jest pierwszym krokiem ludzkości ku samozagładzie.
Prawo do eutanazji jest krokiem wprowadzającym granice ludzkiego życia, segregację wiekową której początek właśnie stanowi " ulga w cierpieniu".
- piękne i mądre .
Cytuj:
Katechizm KK daje taką ewentualność.
- jaką ewentualność , prosze podać ten tekst .
Cytuj:
Słyszałam, co nie zmienia faktu, że katolik ma prawo zadecydować o swoim losie w osttnim etapie życia.
- katolik tak jak każdy człowiek przez całe swoje życie sam decyduje o swoim losie - jest również świadom tego , że samobójstwo jest grzechem przeciwko życiu .Może wydano jakiś nowy dokument o którym nie wiem , a który dozwala na popełnienie samobójstwa .Dlatego proszę o podanie tekstu . :)


Śr sty 09, 2013 17:43
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Magdalena_i napisał(a):
Nie da się? Już dzisiaj da się ocenić który człowiek jest " nieświadomy" Już dzisiaj da się ocenić który człowiek nie wybudzi się ze śpiączkiJuż dzisiaj nie pyta się " nienarodzonych " dzieci czy chcą żyć ( już dzisiaj decydujemy za te istnienia)Dzisiaj człowiek w śpiączce , człowiek " nieświadomy" , człowiek oddany na łaskę innych - nie odpowie Ci - " ja chcę żyć" - " chcę mieć nadzieję, że mam szansę żyć"Jeśli "dodasz " do tego co napisałam eutanazję - powstaje prawo decydowania za innych.Dokonywania za nich wyboru.

Ludziom nieświadomym lub będącym w śpiączce nie przysługuje prawo do eutanazji gdyż wymaga ono złożenia orzeczenia woli przez chorego (tak jest przynajmniej w krajach zachodnich, gdzie ono obowiązuje). Rezygnacji z podtrzymywania przy życiu to trochę inne zagadnienie.
Magdalena_i napisał(a):
W przyszłości - może nikt nie pytać o zgodę...

Na jakiej podstawie tak sądzisz?
trup napisał(a):
katolik tak jak każdy człowiek przez całe swoje życie sam decyduje o swoim losie - jest również świadom tego , że samobójstwo jest grzechem przeciwko życiu .Może wydano jakiś nowy dokument o którym nie wiem , a który dozwala na popełnienie samobójstwa .Dlatego proszę o podanie tekstu .

Jakbyś czytał uważnie wcześniejsze posty to byś wiedział, że nie pozwala na popełnienie samobójstwa tylko na rezygnację z uporczywej terapii.

Od eutanazji należy odróżnić decyzję o rezygnacji z tak zwanej „uporczywej terapii”, to znaczy z pewnych zabiegów medycznych, które przestały być adekwatne do realnej sytuacji chorego, ponieważ nie są już współmierne do rezultatów, jakich można by oczekiwać, lub też są zbyt uciążliwe dla samego chorego i dla jego rodziny. W takich sytuacjach, gdy śmierć jest bliska i nieuchronna, można w zgodzie z sumieniem „zrezygnować z zabiegów, które spowodowałyby jedynie nietrwałe i bolesne przedłużenie życia, nie należy jednak przerywać normalnych terapii, jakich wymaga chory w takich przypadkach” 77. Istnieje oczywiście powinność moralna leczenia się i poddania się leczeniu, ale taką powinność trzeba określać w konkretnych sytuacjach: należy mianowicie ocenić, czy stosowane środki lecznicze są obiektywnie proporcjonalne do przewidywanej poprawy zdrowia. Rezygnacja ze środków nadzwyczajnych i przesadnych nie jest równoznaczna z samobójstwem lub eutanazją; wyraża raczej akceptację ludzkiej kondycji w obliczu śmierci.

Źródło: encyklika Evangelium vitae Jana Pawła II

Stanowisko Kościoła w sprawie skrócenia cierpień osób nieuleczalnie chorych nie jest więc takie czarno-białe jakby się niektórym zdawało.


Śr sty 09, 2013 18:26
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Nalezaloby chyba jednak odroznic eutanazje od uporczywej terapii. Jest to odroznienie subtelne, ale bardzo istotne. Uporczywej terapii odmowil np bl Jan Pawel II.
Gdzie przebiega granica? Nie mam pojecia. Lagodzenie bolu,do ktorego kazdy czlowiek ma prawo niezbywalne, moze okazac sie dla szczegolnie wrazliwych, eutanazja na raty, bo przyspieszy zgon.
Ale kto ma prawo decydowac, ze ostatnie miesiace zycia czlowiek ma spedzic na nieludzkich cierpieniach, zeby nie bylo cienia watpliwosci, ze moze bylo to przyspieszenie zgonu?

O, widze, ze mauger byl przede mna z tym tematem.


Śr sty 09, 2013 18:30
Post Re: Prawdziwe oblicze WOŚP
Cytuj:
Stanowisko Kościoła w sprawie skrócenia cierpień osób nieuleczalnie chorych nie jest więc takie czarno-białe jakby się niektórym zdawało.
- przeciwnie , jest bardzo klarowne i oznacza jedno - akceptację cierpienia . :)


Śr sty 09, 2013 18:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 500 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL