Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:51



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Cytat z Sienkiewicza 
Autor Wiadomość
Post Cytat z Sienkiewicza
Sienkiewicz w prywatnym liście:
"Źle jest, jeśli w jakiejś społeczności jest więcej Kościoła niż Chrystusa i więcej obserwancji niźli chrześcijaństwa".


Śr kwi 03, 2019 18:15

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
Pierwsze jest sztucznym przeciwieństwem, drugie wprawdzie ma trochę sensu, ale najczęściej jest przywoływane przez ludzi, którzy łamią zasady pod takim pretekstem.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr kwi 03, 2019 20:16
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
Zgodnie z regulaminem, każdy cytat powinien być skomentowany. Zatem proszę @akruku o określenie ram dyskusji, scalę wypowiedź z wstępniakiem.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Śr kwi 03, 2019 20:29
Zobacz profil
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
Mrs_Hadley napisał(a):
Zgodnie z regulaminem, każdy cytat powinien być skomentowany. Zatem proszę @akruku o określenie ram dyskusji, scalę wypowiedź z wstępniakiem.
A proszę bardzo, skoro nie wystarcza rybka:
Co sądzicie o tym zdaniu Sienkiewicza?


Cz kwi 04, 2019 4:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
akruk napisał(a):
Co sądzicie o tym zdaniu Sienkiewicza?


Marek już wszystko napisał, co jest do powiedzenia w temacie, reszta to zbyteczne komentarze.

Poza tym można jeszcze rozważyć kontekst danego cytatu. Szybki gugiel prowadzi do tekstu związanego z zamiarem przenosin do Krakowa. Pisarz narzeka, że właśnie taka atmosfera jest w Krakowie ("pieczęć wyciśnięta została na umysłach, na kulturze, na sztuce, słowem na całym życiu"), a poza tym uzupełnia, że "tutejsza <<demokracja>> jest nieoskrobaną hołotą spod ciemnej gwiazdy". O ile wiem, pisarz w Krakowie ostatecznie nie zamieszkał, a było to związane z jego nieudanym i "unieważnionym"* ostatecznie małżeństwie z Marynuszką z Wołodkowiczów. Kto wie, jak wyglądały jego poglądy na miasto Kraka i na jego religijną atmosferę w późniejszym czasie, skoro, jak wieść wiejska niesie, był w komitywie z tutejszym abpem / kardynałem Dunajewskim. Sienkiewicz nie raz nie dwa wygłaszał poglądy, które w późniejszym życiu zmieniał.



*tak, wiem, że to się nazywa inaczej, ale "stwierdzono-nieważnym" jako czasownik nie pasuje.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz kwi 04, 2019 10:14
Zobacz profil
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
bert04 napisał(a):
akruk napisał(a):
Co sądzicie o tym zdaniu Sienkiewicza?
Marek już wszystko napisał, co jest do powiedzenia w temacie, reszta to zbyteczne komentarze.
Czyżby? Wszystko napisał i zgadzasz się całkowicie z jego zdaniem?


Cz kwi 04, 2019 10:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
akruk napisał(a):
Czyżby? Wszystko napisał i zgadzasz się całkowicie z jego zdaniem?


Oczywiście. Lepiej bym tego nie wyraził, więc po co mam wyrażać gorzej?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz kwi 04, 2019 10:46
Zobacz profil
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
Bo też i Sienkiewicz się źle wyraził, pewno nie chcąc urazić adresata. "Kościół" w jego ujęciu to przecież pusta skorupa hierarchii, rytuału, dewocji faryzejskiej itede, w których brak jest autentycznego braterstwa współwyznawców jednego Boga.


Cz kwi 04, 2019 11:03
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
bert04 napisał(a):
akruk napisał(a):
Czyżby? Wszystko napisał i zgadzasz się całkowicie z jego zdaniem?
Oczywiście. Lepiej bym tego nie wyraził, więc po co mam wyrażać gorzej?
To znaczy, że tak samo jak on nie zrozumiałeś zacytowanego zdania. Przypomnę:
Sienkiewicz:
"Źle jest, jeśli w jakiejś społeczności jest więcej Kościoła niż Chrystusa i więcej obserwancji niźli chrześcijaństwa".
Na co Marek Piotrowski odpowiedział:
Cytuj:
Pierwsze jest sztucznym przeciwieństwem.
W jaki sposób "sztucznym przeciwieństwem"? W jaki sposób w ogóle przeciwieństwem jest "więcej" czegoś???


Cz kwi 04, 2019 11:06
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
Jest oksymoronem; Kościół to z definicji Mistyczne Ciało Chrystusa przecież. Czy może być za mało Chrystusa w Chrystusie?


Cz kwi 04, 2019 11:09
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
Aha, ok. Jaka definicja, takie konsekwencje.

A tak z ciekawości, na marginesie, bo nie jestem wprawiony w posługiwaniu się tą definicją: w świetle tej definicji to jak należy rozumieć przestępstwa pedofilii dokonywane przez księży? Czy oni są lub byli wówczas częścią Kościoła? Nie byli? Byli, ale nie są? Wcześniej byli; kiedy grzeszyli, to nie byli; teraz znowu są?


Cz kwi 04, 2019 11:16
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
A to już nie wiem. Mam tylko swoją teorię, że w pogańskim Rzymie nie takie rzeczy odchodziły, a Kościół jest przecież Rzymski, więc istnieje tutaj ciągłość kulturowa. A że świecki świat się zradykalizował akurat w tym względzie, to i księża mają problem.

W każdym razie wpaja się katolikom, że mają przede wszystkim przebaczać grzesznikom - no to przebaczają. A że taka postawa jest samobójcza, o ile nie ma się nad sobą feudalnego patrona, który nie przebacza i egzekwuje, to już inna sprawa.


Cz kwi 04, 2019 11:39

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
ErgoProxy napisał(a):
W każdym razie wpaja się katolikom, że mają przede wszystkim przebaczać grzesznikom - no to przebaczają. A że taka postawa jest samobójcza, o ile nie ma się nad sobą feudalnego patrona, który nie przebacza i egzekwuje, to już inna sprawa.

Muszę się z Tobą zgodzić.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz kwi 04, 2019 11:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
A Bóg wybaczył wszystkim grzesznikom w Jezusie Chrystusie i jest to jedyna podstawa do tego by wybaczać naszym winowajcom, no bo cudzych winowajców można jedynie zapewnić o bożym przebaczeniu, kiedy wyznają swoje grzechy.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz kwi 04, 2019 12:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Cytat z Sienkiewicza
akruk napisał(a):
[
To znaczy, że tak samo jak on nie zrozumiałeś zacytowanego zdania. Przypomnę:
Sienkiewicz:
"Źle jest, jeśli w jakiejś społeczności jest więcej Kościoła niż Chrystusa (...)


Jest to nadal oksymoron na takiej samej zasadzie, jak zdanie "Wśród nauczycieli jest więcej kobiet niż ludzi".

Cytuj:
W jaki sposób "sztucznym przeciwieństwem"? W jaki sposób w ogóle przeciwieństwem jest "więcej" czegoś???


Bo zdanie cytowane wyżej ma sens tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli między Kościołem a Chrystusem istnieje przeciwieństwo na zasadzie albo/albo. Dla katolika takie przeciwieństwo jest z definicji niemożliwe a rozważania na zasadzie "więcej" mają tyle samo sensu, co badanie zawartości cukru w cukrze.

Zdanie może mieć sens dla chrześcijan nie-katolickich (bo oni widzą chrześcijaństwo w swoim zborze/Cerkwi/wspólnocie), ale już dla osoby świeckiej/niewierzącej znowu ciężko jest (bo jak taka osoba ocenia, co to jest "Prawdziwe Chrześcijaństwo"?). Pozostaje więc tylko osadzenie zdania w kontekście opinii o Krakowie, wtedy możliwa jest analiza, co tam poeta na myśli miał. Wszystko inne będzie wyrywaniem z kontekstu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz kwi 04, 2019 12:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL