Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 13:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Złe myśli 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lut 13, 2016 20:24
Posty: 8
Post Złe myśli
Mam takie pytanie:
Czasami mam jakieś głupie złowrogie myśli do tych ludzi co do nich coś czuje. Czy to jest normalne? To moi najbliźsi a głowa takie coś wymyśla.

Ogólnie ostatnio miałem trochę problemów w pracy i się przejmowałem wszystkim. Myślę, że mam słabą psychikę.


So kwi 23, 2016 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Złe myśli
luk12 napisał(a):
Mam takie pytanie:
Czasami mam jakieś głupie złowrogie myśli do tych ludzi co do nich coś czuje. Czy to jest normalne? To moi najbliźsi a głowa takie coś wymyśla.


Ja zawsze takie coś miałem, różne rzeczy pojawiają sie w głowie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 23, 2016 19:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2007
Post Re: Złe myśli
luk12 napisał(a):
Czasami mam jakieś głupie złowrogie myśli do tych ludzi co do nich coś czuje. Czy to jest normalne?

To mechanizm obronny...

luk12 napisał(a):
Ogólnie ostatnio miałem trochę problemów w pracy i się przejmowałem wszystkim.

Masz problemy w pracy, nie radzisz sobie z nimi, więc szukasz łatwiejszego celu, by przenieść na niego swoje negatywne uczucia(przemieszczenie). W ten sposób zamiast szukać rozwiązań, skupiasz się na "pielęgnowaniu" negatywnych emocji, bo względem bliskich prościej być niemiłym niż wobec szefa/współpracowników/klientów. To jednak ucieczka od prawdziwych problemów, dlatego należy skupić się na tym, dlaczego masz problemy w pracy, skąd się wzięły, w jaki sposób Twoje działania przyczyniły się do takich problemów i w jaki sposób możesz im zaradzić w przyszłości etc.

Gdy nachodzą złe myśli dotyczące innych, warto pomodlić się o błogosławieństwo Boże dla nich. To pomoże nie tylko im, ale również uzdrowi Ciebie.


luk12 napisał(a):
Myślę, że mam słabą psychikę.

Nad tym można i należy pracować. O zdrowie należy dbać, także te psychiczne.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So kwi 23, 2016 20:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Złe myśli
Mechanizm obronny to jest coś, co ma człowiekowi przynieść ulgę, choćby chwilowo. Tutaj nic takiego nie ma. Jest natomiast coś zupełnie przeciwnego.
Najlepiej postarać się wyobrazić sobie taką lub podobną sytuację.

Z niechcianymi myślami zwykle jest tak, że im bardziej się człowiek nimi przejmuje, tym częściej mogą się pojawiać. To działa na tej samej zasadzie jak np. powtarzanie sobie "nie myślę o drzewach", "nie myślę o drzewach", "nie myślę o drzewach". Co wtedy znajdzie się w myślach?
Dlatego nie trzeba się martwić, tylko spokojnie pozwolić myślom przepływać. Można się też zająć czymś relaksującym lub konstruktywnym. W każdym razie trzeba to wszystko wypraktykować.

Faktem jest, że negatywne emocje (lub jakiekolwiek inne), jeśli często się ich doświadcza, mogą zacząć pojawiać się też w innych sytuacjach. Z pewnością najlepszy będzie ten pomysł z szukaniem sposobu, jak rozwiązać problemy w pracy lub chociaż lepiej sobie z nimi radzić. Oczywiście wspomniana modlitwa też może być wartościowa (samemu rzadko przychodzi mi do głowy ten pomysł).

Gdybyś miał chęć napisać coś więcej o sprawach w pracy, może komuś uda się doradzić coś pomocnego.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So kwi 23, 2016 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 13, 2016 20:24
Posty: 8
Post Re: Złe myśli
Tylko jak podreperowac psychikę?
A co do pracy to jestem na takim stanowisku i za duże się wszystkim przejmuje. Ogólnie od kadry pamiętam tak miałem np w szkole.
Przez związki próbuje przenieść się na mniej stresujące stanowisko tylko nie wiadomo ile to potrwa.


N kwi 24, 2016 0:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2007
Post Re: Złe myśli
Soul33 napisał(a):
Mechanizm obronny to jest coś, co ma człowiekowi przynieść ulgę, choćby chwilowo.

No proszę, jednak uznajesz jakąś część dorobku Freuda :).

Mechanizm obronny jak sama nazwa wskazuje, ma nas chronić przed czymś, jest to reakcja na zagrożenie zewnętrzne, jaką jest sytuacja stresowa. W przypadku autora wątku są to problemy w pracy. Przeniesienie negatywnych emocji na osoby bliskie redukuje jego frustrację związaną z sytuacją zawodową. Łatwiej być złym na rodzinę, niż na siebie, że nie jest się w stanie zapanować nad trudną sytuacją. Mechanizm obronny chroni ego, nie pozwalając przedrzeć się impulsom do świadomości, czego dowodem jest autor wątku, który nie wie dlaczego pojawiają się złe myśli na temat bliskich.

Autor wątku nie jest odosobniony w swoim problemie, bowiem sporo ludzi nie radząc sobie ze stresem, zwłaszcza w pracy, stosuje ten mechanizm obronny, co w rezultacie negatywnie wpływa na relacje w rodzinie( kłótnie z małżonkiem "o nic", krytykowanie dzieci za drobnostki etc.).

luk12 napisał(a):
Tylko jak podreperowac psychikę?

Na własną rękę można znaleźć sobie hobby, zacząć uprawiać(regularnie!) jakiś sport, zapisać się do jakiejś organizacji(wolontariat). A jeżeli czujemy, że pomimo naszych wysiłków nadal mamy problemy, należy udać się do terapeuty.

Soul33 napisał(a):
Gdybyś miał chęć napisać coś więcej o sprawach w pracy, może komuś uda się doradzić coś pomocnego.

Spraw zawodowych nie powinno się przenosić na przypadkowa fora, bowiem obowiązuje tajemnica zawodowa, którą pracownik zobowiązał się przestrzegać podpisując umowę o pracę. W związku z tym odradzałabym taką poufałość na forum religijnym(sic!).

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N kwi 24, 2016 12:34
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 13, 2016 20:24
Posty: 8
Post Re: Złe myśli
Moją pasją jest akwarystyka i zajmuje się tym a co do sportu to przez pracę mniej czasu.


N kwi 24, 2016 16:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Złe myśli
luk12, co konkretnie masz na myśli przez podreperowanie psychiki? To zbyt szerokie pojęcia, aby łatwo odpowiedzieć.

Mrs_Hadley napisał(a):
Spraw zawodowych nie powinno się przenosić na przypadkowa fora, bowiem obowiązuje tajemnica zawodowa, którą pracownik zobowiązał się przestrzegać podpisując umowę o pracę.

To już nie można pogadać o problemach w pracy? Bez przesady. Nie trzeba podawać niczyich danych osobowych, nazwy firmy itp.


Mrs_Hadley napisał(a):
No proszę, jednak uznajesz jakąś część dorobku Freuda :).

Nie twierdziłem, że wszystko, co napisał Freud, jest z gruntu błędne. Akurat zauważenie istnienia czegoś tak prostego, jak mechanizmy obronne, nie jest szczególnie odkrywcze. Pojęcie to zostało też zaakceptowane przez nowsze nurty w psychologii, więc ciężko go nie używać.

Poza tym, tak na marginesie, właśnie przeszukałem Psychologię i Życie oraz jakiś podręcznik od psychoterapii L. Grzesiuk, które mam na dysku i wygląda na to, że pomyliłaś przeniesienie z przemieszczeniem.

Nadal jednak nie wiem, po co posługiwać się najstarszymi i najbardziej płytkimi teoriami osobowości. Czy jest jakiś sens posługiwać się w fizyce koncepcjami arystotelesowskimi zamiast współczesnymi?
Rozumiem, że im płytsze i bardziej oderwane od rzeczywistości koncepcje, tym łatwiej z nich korzystać i budować jakieś konstrukty teoretyczne, ale z pewnością mniej trafne wnioski można wyciągać.

Mrs_Hadley napisał(a):
Przeniesienie negatywnych emocji na osoby bliskie redukuje jego frustrację związaną z sytuacją zawodową.

Tyle, że tutaj nie redukuje frustracji, tylko dodaje nowe powody.

Niechciane myśli, pojawiające się w sytuacji życia w stresie, nie wyglądają na zbyt skomplikowany problem. Po prostu często doświadczane nerwy przenoszą się też na inne sytuacje. Gdy sieć neuronowa do czegoś się przyzwyczaja, wtedy można tego częściej doświadczać.

Mrs_Hadley napisał(a):
Na własną rękę można znaleźć sobie hobby, zacząć uprawiać(regularnie!) jakiś sport, zapisać się do jakiejś organizacji(wolontariat).

Sposoby na relaks są ważne, ale nie kojarzą mi się z określeniem "podreperowania psychiki".
Choć nie twierdzę, że to nie wystarczy, bo zwyczajnie nie wiem.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N kwi 24, 2016 17:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 13, 2016 20:24
Posty: 8
Post Re: Złe myśli
Dodam, że mam też problemy z masturbacją i po 3 tyg znowu uległem. Nadchodzi taki moment i "pękam".


Pn kwi 25, 2016 10:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Złe myśli
To też może działać na zasadzie nerwicy, podobnie jak np. bulimia lub podobne zaburzenia odżywiania. Im bardziej człowiek się czegoś obawia, tym częściej może o tym myśleć i częściej się to zdarza.
Aczkolwiek nie musi tak być. Przeważnie w masturbacji nie ma zupełnie nic nadzwyczajnego. Trzeba to samemu ocenić.

W razie czego wysoce wskazana byłaby wizyta u psychologa.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 25, 2016 17:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL