Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 5:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Masz rację, AUD to nadużywanie lub "używanie problematycze", czyli takie, które odbija się negatywnie na zdrowiu czy funkcjonowaniu społecznym, nie alkoholizm.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 11, 2016 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
A zatem owe alarmujące 30% oznaczają tyle, że 30% amerykanów w jakimś punkcie swojego życia oddało się pijaństwu.

@JedenPost, masz jakieś dane pozwalające potwierdzić lub zaprzeczyć mojej intuicji, że:
Cytuj:
* Większość osób niebędących abstynentami od tytoniu wytworzy / wytworzyła uzależnienie od nikotyny; * Większość osób niebędących abstynentami od alkoholu nie jest i nie zostanie jednak alkoholikami.


:?:

Chętnie bym poczytał.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So cze 11, 2016 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
gaazkamm napisał(a):
A zatem owe alarmujące 30% oznaczają tyle, że 30% amerykanów w jakimś punkcie swojego życia oddało się pijaństwu.


Hmm, nie wiem co dokładnie rozumiesz przez oddanie się pijaństwu. Zauważ przy tym, że kryteria NIH zakładają wystąpienie w ciagu roku co najmniej dwu spośród przedstawionych sytuacji. Co istotne: withdrawal symptoms to bynajmniej nie kac. Chodzi o objawy odstawienia, przerwania picia, podczas gdy kac jest efektem zatrucia.

gaazkamm napisał(a):
@JedenPost, masz jakieś dane pozwalające potwierdzić lub zaprzeczyć mojej intuicji, że:
Cytuj:
* Większość osób niebędących abstynentami od tytoniu wytworzy / wytworzyła uzależnienie od nikotyny; * Większość osób niebędących abstynentami od alkoholu nie jest i nie zostanie jednak alkoholikami.


:?:

Chętnie bym poczytał.


Rozumiem, że osoba nie będąca abstynentem od tytoniu to nie każdy, kto kiedykolwiek spróbował, tylko ktoś, komu z jakąś tam, choćby znikomą, częstotliwością zdarza się po papierosa siegnąć?

Tu jest coś jakby na temat: http://www.healthline.com/health-blogs/ ... e-addicted

gdzie czytamy
Cytuj:
Overall, over 60% of ever daily smokers met strict diagnostic criteria for having become nicotine dependent.

czyli - jeśli o to Ci chodziło - intuicja wygląda na trafną :)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 11, 2016 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2016 10:26
Posty: 15
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Mała przerwa i powrót.

JedenPost napisał(a):
Nieno, jasne, że trzeba patrzeć pod kątem funkcjonalnym, a w ten sposób ujmując popicie obiadu kieliszkiem wina nie jest zażywaniem narkotyków. Niestety, u nas wciąż pokutuje brak rozróżnienia między używaniem, używaniem problemowym i używaniem nałogowym, w wyniku czego każdą osobę używającą dowolnego narkotyku nie należącego do grupy powszechnie akceptowanych nazywa się "narkomanem".


Tak samo liście koki w których zawartość kokainy jest bardzo mała - żute zgodnie z tradycją nie mają aż takich właściwości psychoaktywnych jak czysta kokaina, a mimo to za posadzenie krzaczka na strychu grozi mi bodajże 3 lata więzienia.

gaazkamm napisał(a):
Co do alkoholu i tytoniu, to moja intuicja jest taka, że: * Większość osób niebędących abstynentami od tytoniu wytworzy / wytworzyła uzależnienie od nikotyny; * Większość osób niebędących abstynentami od alkoholu nie jest i nie zostanie jednak alkoholikami.

To może być prawda, z palenia bardzo ciężko mi zrezygnować co może wskazywać że już jestem uzależniony. W przypadku alkoholu zaś mimo że swego czasu regularnie używałem aktualnie nie dotykam i nie czuję najmniejszej potrzeby co mogłoby wskazywać że do uzależnienia nie doszło.

Na forach poświęconych narkotykom nieraz czytam "wszystko rzuciłem, tylko nie papierosy", coś w tym jest nikotyna na pewno ma bardzo duży potencjał uzależniający.


So cze 11, 2016 23:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Buszujący napisał(a):

Tak samo liście koki w których zawartość kokainy jest bardzo mała - żute zgodnie z tradycją nie mają aż takich właściwości psychoaktywnych jak czysta kokaina, a mimo to za posadzenie krzaczka na strychu grozi mi bodajże 3 lata więzienia.


Ba, w Polsce trzy lata grożą za posiadanie substancji, o których nie wiadomo, by miały cechować się jakąkolwiek szkodliwością (Calea Zacatechichi), tudzież nie posiadających żadnych właściwości psychoaktywnych. Mamy pod tym względem jedną z najbardziej restrykcyjnych i absurdalnych ustaw na swiecie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N cze 12, 2016 6:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
JedenPost napisał(a):
czyli - jeśli o to Ci chodziło - intuicja wygląda na trafną :)



No, niezupełnie. Nieścisłości jest sporo.

* "strict diagnostic criteria for having become nicotine dependent" (ścisłe kryteria diagnostyczne uzależnienia od nikotyny) to chyba jest analogia to w pełni rozwiniętego alkoholizmu, a nie AUD, z którym porównujemy. Z AUD trzeba by chyba porównywać raczej to: "But almost all smokers had experienced at least one symptom of nicotine dependence. (niemal wszyscy palacze mieli co najmniej jeden symptom uzależnienia od nikotyny)
* W przypadku AUD wyciągaliśmy procent z liczby osób które co najmniej raz w roku sięgnęły po alkohol lub z całością populacji. W przypadku tytoniu mamy napisane wyraźnie, że chodzi tylko o daily smokers codziennych palaczy, a więc jesteśmy daleko od "co najmniej raz w roku".
* Nie wiem, na ile wiarygodny jest healthline.com. Zaczynam jednak rozumieć obiekcje WPedii wobec źródeł gazetowo-portalowych, biorąc pod uwagę jak niektóre portale zaczęły interpretować te badania z JAMA w ten sposób, że pozwalają sobie na krzyczące nagłówki takie jak ten: "New Study Reveals 30 Percent of Americans are Alcoholics". Nowe badania odkryły, że 30% amerykanów to alkoholicy! Nie wiem, ale wydaje mi się to nadużyciem i manipulacją. Trzeba raczej sięgnąć do oryginalnego badania, na które powołuje się healthline.com.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


N cze 12, 2016 23:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Miałem na myśli trafną intuicję względem części dotyczącej nikotyny.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn cze 13, 2016 5:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
gaazkamm napisał(a):
Jak będę miał jeszcze więcej czasu, postaram się uzupełnić dane nt. tytoniu oraz wprowadzić dane w Polsce, a nie tylko w USA.


Cyt. za: http://izz.waw.pl/pl/component/content/ ... -2-115-128 (To są dane chyba na 2010 rok)

Instytut Żywności i Żywienia napisał(a):
W Polsce około 16% ludzi nadużywa alkoholu, z czego, jak podają statystyki, 2/3 osób jest od niego uzależnionych


Z czego można przyjąć, że w Polsce alkoholików jest ok. 10,7%, nie licząc tych niepijących.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Cz cze 23, 2016 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Dużo? Mało?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 23, 2016 17:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
To oczywiste, że jest dużo więcej osób uzależnionych od nikotyny niż od alkoholu, ponieważ - przy typowym użytkowaniu - palą kilkanaście papierosów dziennie.

Gdyby ktoś pił po kilkanaście kieliszków wódki dziennie, również nastąpiłoby uzależnienie fizjologiczne.

Z tym, że detoksykacja z alkoholu lub nawet heroiny trwa względnie krótko (acz intensywnie), natomiast pozbycie się uzależnienia od nikotyny trwa miesiącami, z tego, co kiedyś czytałem.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz cze 23, 2016 17:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Sorry Soul, ale mieszasz tu dwa porządki. Detoksykacja i leczenie uzależnienia to dwie osobne sprawy. Detoks jest zazwyczaj dopiero wstępem do terapii, bo samo uzależnienie fizjologiczne to względnie niewielki problem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 23, 2016 17:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Oczywiście masz w pełni rację, że samo uzależnienie fizjologiczne to względnie niewielki problem.

Tylko, że typowy problem z nikotyną polega właśnie na uzależnieniu fizjologicznym. Nie psychologicznym. Pod względem psychologicznym to bardziej nawyk.

Uzależnienie psychologiczne wpływa bardzo źle na psychikę, choćby przez osłabianie zdolności radzenia sobie z emocjami i stresem, czy też nasilenie myślenia magicznego. Efekty są tym gorsze im dłużej to trwa. A nawet wieloletnie uzależnienie od nikotyny takich skutków nie wywołuje.

Papierosy, po prostu, mają zbyt słabe działanie, aby nadawały się do zagłuszania świadomości i nie pozwalają się zatracić w ich użytkowaniu. Nawet, gdy ktoś pali jednego za drugim to jest najprędzej efekt nerwicy lub objaw towarzyszący innemu uzależnieniu.

Czasem zdarza się, że ktoś mówi "ja rzuciłem palenie, to ty możesz przestać brać narkotyki" albo "możesz przestać się odchudzać". Ale to jest zupełnie bez sensu i ma się jak piernik do wiatraka.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz cze 23, 2016 18:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Soul33 napisał(a):
Papierosy, po prostu, mają zbyt słabe działanie, aby nadawały się do zagłuszania świadomości i nie pozwalają się zatracić w ich użytkowaniu.


Noo, ja bym powiedział, że jest poniekąd odwrotnie - właśnie przez to słabo wyrażone działanie i mozliwość normalnego funkcjonowania w okresie najgłebszego uzależnienia ludzie tracą kontrolę, nie mając poczucia tracenia kontroli. Świadomość palaczy jest zaburozna w wielu obszarach, tych związanych z uzależnieniem rzecz jasna. Palacz tłumaczy sobie, że pali, żeby się lepiej skoncentrować, że, jak to ujmuje mój kolega "lubi siebie z papierosem", znajdzie wytłumaczenie nawet dla tego, że zabija swoje dzieci zmuszając je do biernego palenia.

Soul33 napisał(a):
Uzależnienie psychologiczne wpływa bardzo źle na psychikę, choćby przez osłabianie zdolności radzenia sobie z emocjami i stresem, czy też nasilenie myślenia magicznego. Efekty są tym gorsze im dłużej to trwa. A nawet wieloletnie uzależnienie od nikotyny takich skutków nie wywołuje.


Sorry, ale palenie papierosów wywołuje właśnie takie objawy. Emocjonalność palacza jest rozechwiana i szuka on uspokojenia w środku pobudzającym, co jest chyba całkiem niezłym przykładem myślenia magicznego. ;)

Soul33 napisał(a):
Czasem zdarza się, że ktoś mówi "ja rzuciłem palenie, to ty możesz przestać brać narkotyki" albo "możesz przestać się odchudzać". Ale to jest zupełnie bez sensu i ma się jak piernik do wiatraka.


Generalnie każda substancja czy chorobliwy nawyk ma swoją specyfikę i nie można ich wrzucać do jednego worka.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt cze 24, 2016 5:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
Buszujący napisał(a):
(...) Na forach poświęconych narkotykom nieraz czytam "wszystko rzuciłem, tylko nie papierosy", coś w tym jest nikotyna na pewno ma bardzo duży potencjał uzależniający.

A więc nikotyna jednak powoduje uzależnienie ...
Mnie jednak zastanawia, czy księża-spowiednicy mogą pouczać penitentów o tym, by wyzbyli się uzależnienia nikotynowego pod karą nieudzielenia następnym razem rozgrzeszenia?
A jeżeli ci książa sami są nałogowcami nikotynowymi i codziennie można to zaobserwować, gdy cuchnącymi nikotyną paluszkami udzielają Komunii św.?


Pt cze 24, 2016 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Alkohol, nikotyna i trawa - narkotyki XXI wieku
ratio napisał(a):
A jeżeli ci książa sami są nałogowcami nikotynowymi i codziennie można to zaobserwować, gdy cuchnącymi nikotyną paluszkami udzielają Komunii św.?


Są wówczas, jak sądzę, grzesznikami trwającymi uparcie w grzechui siejącym i zgorszenie.

Chyba, że przyjać załozenie, że spowiadaja się każdorazowo z grzechu palenia i każdorazowo szczerze postanawiają poprawę, tylko nigdy im nie wychodzi.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt cze 24, 2016 12:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL