Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 osoba 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 03, 2016 10:26
Posty: 15
Post osoba
Cześć!

Zycie - dar? Dlaczego życie określamy "darem" skoro przyjęcia daru można odmówić zaś do życia został bez wyjątku powołany każdy kto żyje a ten kto odmawia (samobójstwo) popełnia zgodnie z nauką kościoła bardzo poważny grzech.

Czy jest jakiekolwiek wytłumaczenie dlaczego nie mogę odmówić? Po prostu zniknąć tak jakby mnie nigdy nie było, nie być ani potępionym, ani zbawionym?

To byłoby takie proste i wygodne...

Coś z tytułem nie tak, a nie mogę edytować :c


N cze 12, 2016 1:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: osoba
Dar to coś danego za darmo. I myślę że trzeba mieć jakieś poważne smutki i zranienia aby w ogóle rozważać ze taki dar powinien być cofniety na życzenie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N cze 12, 2016 8:23
Zobacz profil
Post Re: osoba
Buszujący napisał(a):
Cześć!

Zycie - dar? Dlaczego życie określamy "darem" skoro przyjęcia daru można odmówić zaś do życia został bez wyjątku powołany każdy kto żyje a ten kto odmawia (samobójstwo) popełnia zgodnie z nauką kościoła bardzo poważny grzech.

Czy jest jakiekolwiek wytłumaczenie dlaczego nie mogę odmówić? Po prostu zniknąć tak jakby mnie nigdy nie było, nie być ani potępionym, ani zbawionym?

To byłoby takie proste i wygodne...

Coś z tytułem nie tak, a nie mogę edytować :c


Bóg nas stworzył. Jesteśmy Jego dziećmi. Życie człowieka jest darem i nie możemy ten dar odrzucić samowolnie, bo to by się równało z pogardzeniem, z odrzuceniem planu Boga wobec człowieka.
Bóg planuje nasze zbawienie i życie wieczne. My nie możemy odrzucać ten plan, bo występowalibyśmy przeciwko Bogu. Naszym zadaniem jest żyć i pragnąć przyjąć łaskę naszego zbawienia.
Nie możemy również pozbawiać życia drugiego człowieka, bo zniszczylibyśmy plan Boży wobec tego człowieka.
Życie na ziemi jest wstępem, malutką namiastką życia wiecznego i my musimy żyć tak, aby to drugie życie - wieczne było szczęśliwe.
To nasza wola decyduje, czy przyjmujemy Boga i Jego plan, czy odrzucamy i kierujemy się własnym planem.


N cze 12, 2016 11:57

Dołączył(a): Pt cze 03, 2016 10:26
Posty: 15
Post Re: osoba
WIST napisał(a):
Dar to coś danego za darmo. I myślę że trzeba mieć jakieś poważne smutki i zranienia aby w ogóle rozważać ze taki dar powinien być cofniety na życzenie.



Nie wiem co w głowie miał mój przyjaciel, mnie osobiście życie nudzi, życie wieczne zdaje się być świetną obietnicą dla kogoś kto nie potrafi pogodzić się ze śmiercią. Zawsze mogę odmówić przyjęcia daru, jeżeli ten dar różni się czymś od tego którego przyjęcia mogę bez konsekwencji odmówić to przydałby się jakiś zamiennik słowa "dar" którym byśmy go określali. Taki który uwzględniałby że odmowa nie wchodzi w grę.

wybrana napisał(a):
Bóg nas stworzył. Jesteśmy Jego dziećmi. Życie człowieka jest darem i nie możemy ten dar odrzucić samowolnie, bo to by się równało z pogardzeniem, z odrzuceniem planu Boga wobec człowieka.
Bóg planuje nasze zbawienie i życie wieczne. My nie możemy odrzucać ten plan, bo występowalibyśmy przeciwko Bogu. Naszym zadaniem jest żyć i pragnąć przyjąć łaskę naszego zbawienia.
Nie możemy również pozbawiać życia drugiego człowieka, bo zniszczylibyśmy plan Boży wobec tego człowieka.
Życie na ziemi jest wstępem, malutką namiastką życia wiecznego i my musimy żyć tak, aby to drugie życie - wieczne było szczęśliwe.
To nasza wola decyduje, czy przyjmujemy Boga i Jego plan, czy odrzucamy i kierujemy się własnym planem.



Ale przecież mamy "Wolną wolę", przynajmniej tak zasłyszałem na lekcjach religii. Jednak nie wiem na czym miałaby ta "wolna wola" polegać, na pewno nie jest to ta wolna wola z definicji wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolna_wola

Tutaj czytamy: "zdolność podmiotów do dokonywania wyborów bez ograniczeń ze strony różnych czynników" - u nas Bóg jest "sędzią sprawiedliwym" i każdy nasz wybór zostaje osądzony, wizja tego sądu wpływa na naszą wolę przez co nie jest ona wolna.


N cze 12, 2016 16:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL