Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Następna strona
 Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
R27 napisał(a):
To ja znowu wytłumaczę jak dziecku... na przykładzie kont w banku... na konto wpływa ci 100 zł i masz 100 zł na plusie ... po jakimś czasie płacisz kartą debetową 150 zł za jakiś towar. .. normalny człowiek wie że ma teraz 50 zł na minusie . Ale nie dotyczy to uczonego akruka który zaczyna coś bełkotać o tym że warto by wprowadzić złotówkę zerową. ..tak by dogodnie sobie funkcjonowała pomiędzy złotówkami na plusie i tymi na minusie

Jak bardzo się mylisz: masz 100 zł, wypłacasz 100 zł, masz równo ZERO!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So gru 09, 2017 17:17
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Może powinniście wrócić do szkoły podstawowej i jeszcze raz przerobić znaczenie zera?


So gru 09, 2017 17:24

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Andy72 napisał(a):
R27 napisał(a):
To ja znowu wytłumaczę jak dziecku... na przykładzie kont w banku... na konto wpływa ci 100 zł i masz 100 zł na plusie ... po jakimś czasie płacisz kartą debetową 150 zł za jakiś towar. .. normalny człowiek wie że ma teraz 50 zł na minusie . Ale nie dotyczy to uczonego akruka który zaczyna coś bełkotać o tym że warto by wprowadzić złotówkę zerową. ..tak by dogodnie sobie funkcjonowała pomiędzy złotówkami na plusie i tymi na minusie

Jak bardzo się mylisz: masz 100 zł, wypłacasz 100 zł, masz równo ZERO!

To chyba oczywiste że nie mam nawet jednej złotóweczki. .... czyli ZERO . Ani złotówki.

Tak samo jest z rokiem zerowym. Nie istnieje .


So gru 09, 2017 17:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
R27 napisał(a):
normalny człowiek wie że ma teraz 50 zł na minusie . Ale nie dotyczy to uczonego akruka który zaczyna coś bełkotać o tym że warto by wprowadzić złotówkę zerową.


?

Przecież to wyłącznie Ty o tym bełkoczesz.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 09, 2017 20:03
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Czy Wy nie się dajecie przypadkiem jak muzułmanie, temu, no... znaczy, jak Egipcjanie Osirisowi...


So gru 09, 2017 21:09

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
R27 napisał(a):
To chyba oczywiste że nie mam nawet jednej złotóweczki. .... czyli ZERO . Ani złotówki.
Tak samo jest z rokiem zerowym. Nie istnieje .

Zastanów się: gdyby zero nie mogło istnieć , to nie mogło by być ZERO złotych na koncie. Miałbyś złotówkę na koncie a jak byś wydał złotówkę, miałbyś złotówkę długu, tak jak z datami!! :D
Parmenides się strasznie mylił. :badgrin:

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So gru 09, 2017 21:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Zero oznacza brak
W tym przypadku złotówek. Nie może istnieć zerowa złotówka tak samo jak nie może istnieć rok zerowy. Skoro jakiś rok jest to trzeba mu przyporządkować liczebnik jeden o tym samym staje się on rokiem pierwszym


So gru 09, 2017 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Zero to początek roku pierwszego. Ale nigdy rok pierwszy


So gru 09, 2017 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Daj pokój.

Argumenty R27 wbrew pozorom mają trochę sensu.

zero oznacza brak czegoś. Czyli jeśli od jakiejś daty minęło zero lat i dwa miesiące, to trwa obecnie pierwszy rok. Rok zerowy to wewnętrzna sprzeczność, bo to jest rok, którego nie ma.

Analogia ze złotówkami jest nietrafiona. Ta sama różnica: mam zero złotych <=> minęło zero lat, ale dociągam do pierwszej złotówki (bo mam już 85gr) <=> trwa pierwszy rok (ale się nie skończył).

Nie zmienia to faktu, że mnie się takie rygorystyczne trzymanie definicji wydaje przesadzone. W praktyce bardzo wygodnie zapisać fakt, że "minęło zero lat, 2 mce i 4 dni" jako 4 II 0r. Gdyby tak podejść nie byłoby np. cyrku z liczeniem wieków: wtedy rok 1985 np. należałby do XIX wieku, a nie XX jak obecnie. Dlatego dla prostoty też proponowałbym wprowadzić zerowy rok, wiek, etc, i po prostu uznać, że jest to skrót myślowy od "minęło zero lat", "minęło zero wieków", etc.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So gru 09, 2017 22:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że mam -100 zł, co oznacza, że mam 100zł długu: choć znów jakiś czepialski mógły się przyczepić, że tak nie można powiedzieć, bo to nie ma sensu fizycznego: liczby ujemne nie mogą oznaczać krotności jakiegoś rzeczywistego obiektu, tutaj: monet jednozłotowych. Jednak z oczywistych względów praktycznych pomija się taki rygoryzm

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So gru 09, 2017 22:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Gazzkamm popełniasz szkolny błąd ...nie ma żadnego cyrku z rokiem 1985 i tym że umiejscawia się go w 20 wieku. Znowu przypominam przykład z banknotami 100 złotowymi. .. masz w portfelu 19 banknotów 100 złotowych i 85 zł w biłonie. Czy te 85 zł możesz traktować jako część 19 stego banknotu 100 złotowego? Oczywiście że jak do tych 85 zł dorzucisz 15 zł w bilonie to będziesz miał 100 zł w bilonie. Te 100 zł w bilonie zamienisz na 100 złotowy banknot. I będzie 20 banknotów 100 złotowych.


So gru 09, 2017 22:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Po raz ostatni: Nawet, jeśli masz rację z definicji liczebników: nie ma to znaczenia, definicje są płynne, a przyjąć inaczej jest po prostu wygodnie.

cyrk z rokiem 1985 jest, bo niewygodnie jest musieć pamiętać, że to XX w. O niebo wygodniej byłoby móc po prostu uciąć sobie dwie ostatnie cyfry roku i otrzymać wiek. Dlatego niewolnicze trzymanie się definicji, jakie uprawiasz, uważam za nieuprawnione

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So gru 09, 2017 22:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
Zero to początek roku pierwszego. Ale nigdy rok pierwszy

A minuta 0 meczu (od 0:00 do 0:59) to minuta pierwsza.

gaazkamm napisał(a):
zero oznacza brak czegoś.

Nie w matematyce.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So gru 09, 2017 22:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Gdyby był wiek zerowy, liczenie było by proste: od roku odejmowalibyśmy dwie cyfry i otrzymywali wiek.
A tak największy cyrk jest z tym że wiek 21 nawet nie stał się 1 stycznia 2000 tylko 2001.
Liczenie od zera jest prawidłowe: palec numer 0, numer 1,...numer 9, razem 10.i każdy palec to jedna cyfra a nie tak jak jest teraz, że bez cyfry 0 za to ostatni palec ma dwie cyfry!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So gru 09, 2017 22:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Cytuj:
Liczenie od zera jest prawidłowe: palec numer 0,


No właśnie ściśle rzecz ujmując nie jest prawidłowe, jeśli trzymać się ściśle definicji.

Zero oznacza brak czegoś. Zatem palec numer zero to wewnętrzna sprzeczność. To palec, którego nie ma.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So gru 09, 2017 22:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL