Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 4:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Następna strona
 Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Soul33 napisał(a):
R27 napisał(a):
Ile razy mam jeszcze napisać że rok to przedział na osi czasu ale nie punkt? To wiedza z zakresu szkoły podstawowej.

A jak to się ma do mojej uwagi, że zero nie musi oznaczać niczego?

Cytuj:
Przedwczoraj paru userów z tego forum wyśmiewało mniei nazywało niedouczonym. Teraz chyba dotarło do nich że piasli głupoty.

Jest weekend. A brak roku 0 to jak brak wartości 0 zł na koncie.

Cytuj:
Tobie też radzę na spokojnie poczytać i się zastanowić że gadania o jakiś zerowych latach ma taki sam sens jak gadanie o zerowej minucie czy zerowej złotówce w portfelu

Czas 0:30 też nie może istnieć, bo nie ma sensu?

No więc możemy się zabawić w filozofię i się zastanawiać czy umieszczenia na osi symbolu oznaczającego wartość zerową jest czymś co nadaje wartość czemuś co nie ma wartości?😉 mieszasz dwa systemy walutowe .. skoro umieszczenie zera na osi powoduje że zero nie oznacza niczego to równie dobrze można powiedzieć że nicość istnieje bo istnieje słowo nicość. Jak napiszesz na murze nicość to będzie istniał napis a nie nicość. Jak zaznaczysz punkt zero na osi to istnieje punkt a nie zero nabiera wartości. Zero złotych w portfelu to pusty portfel a nie portfel z zerową złotówką.

No więc 0:30 to pierwsza minuta meczu czy zerowa?


N gru 10, 2017 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Mam prośbę: Narysuj oś liczbową od -5 do 5 i zaznacz mi na niej odcinek zerowy.

Zaznacz na nim odcinek "1"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 10, 2017 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
No więc 0:30 to pierwsza minuta meczu czy zerowa?

Paradoks wynika że język jest nielogiczny: "pierwszy" oznacza zarówno początkowy jak i o indeksie 1 , podczas gdy zaczynamy prawidłowo od indeksu 0 - proszę zapoznać się z językiem C.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 10, 2017 20:45
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Andy72 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Mam prośbę: Narysuj oś liczbową od -5 do 5 i zaznacz mi na niej odcinek zerowy.

Zaznacz na nim odcinek "1"

Aha. Czyli dobrze wiesz, że nie istnieje odcinek zerowy, ale mimo to będziesz próbował dowieść, że musi istnieć rok zerowy.


N gru 10, 2017 20:48

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Tak jak nie istnieje odcinek "2017" a jest rok 2017, bo odcinek to zawsze od jakiegoś punktu do jakiegoś.
Rok zerowy byłby od punku 0 do punktu 1

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 10, 2017 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Masz samochód? To weź teraz kluczyki. .. wyzeruj licznik. .. zrób parę kółek po dzielnicy. .. wróć na forum i napisz nam co pokazał ci licznik po przejechaniu 1000 metrów. ..czy licznik pokazał zero czy też 1?


N gru 10, 2017 21:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Strzeliłeś sobie w stopę : bo od 0 do 999 metrów będzie pokazywał ZERO, dopiero od 1000 do 1999 - JEDEN.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 10, 2017 21:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
Zero złotych w portfelu to pusty portfel a nie portfel z zerową złotówką.

A może być 0 zł 23 gr?

Cytuj:
No więc 0:30 to pierwsza minuta meczu czy zerowa?

"Minuta 0", a nie pierwsza minuta w kolejności. Ani, tym bardziej, minuta zerowa.

Myślisz w kategoriach liczb patyków. Albo dzid. Mam jedną dzidę, dwie dzidy, on ma trzy dzidy, a tamten nie ma dzidy, więc go napadniemy.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 10, 2017 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Soul33 napisał(a):
Myślisz w kategoriach liczb patyków. Albo dzid. Mam jedną dzidę, dwie dzidy, on ma trzy dzidy, a tamten nie ma dzidy, więc go napadniemy.


Te dzidy to dowód że zero powinno być liczbą naturalną, bo może być 1, 2 dzidy, może być zero dzid a nie może być -1

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 10, 2017 22:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Faktycznie. Posiadanie dzidy i brak dzidy są niewątpliwie naturalne.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 10, 2017 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Mam prośbę: Narysuj oś liczbową od -5 do 5 i zaznacz mi na niej odcinek zerowy.

Zaznacz na nim odcinek "1"

Aha. Czyli dobrze wiesz, że nie istnieje odcinek zerowy, ale mimo to będziesz próbował dowieść, że musi istnieć rok zerowy.


Wątek dotyczy kwestii, czy może istnieć, a nie czy musi. I wykazano w nim jasno, że owszem, może, a nawet że miałoby to sens.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn gru 11, 2017 5:23
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Nie rozumiem, co Yarpen odstawia. Zero to nie jest punkt. Zero to nie jest odcinek. Zero to liczba. Możemy tę liczbę użyć do oznaczenia punktu. Możemy ją użyć do oznaczenia odcinka. A możemy do oznaczenia tramwaju. Pytanie, czy jest to przydatne.

W większości języków programowania mamy tak, że elementy tablicy numeruje się od zera. A czemu? A temu, że wtedy jeśli mamy tablicę o adresie a, to n-ty element ma adres a + n*długość(element). To sprawia, że obliczenie adresu elementu jest prostsze.

Gdyby był rok zerowy, to równanie na „ile lat upłynęło od roku x do roku y” wyglądałoby tak: y - x. Ponieważ jednak nie ma roku zerowego, to równanie jest bardziej zawiłe.

Normalnie się nad tymi sprawami nie zastanawiamy. Gdy pytają się nas „ile masz lat”, to odpowiadamy, ile mamy lat skończone. Ale to nie jest wcale takie oczywiste we wszystkich kulturach. Tym niemniej podawanie liczby lat skończonych jest o tyle wygodne, że przy pomocy odejmowania łatwiej wyliczyć, który rok w danym roku kończymy, a nie który rok życia zaczynamy.

Z kolei np. w muzyce liczymi interwały inkluzywnie. Unisono to pryma, a nie zeroncja(?). I to sprawia, że suma dwóch tercji daje nam kwintę, choć przecież nie jest tak, że 3 + 3 = 5.


Pn gru 11, 2017 7:29

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Andy72 napisał(a):
Strzeliłeś sobie w stopę : bo od 0 do 999 metrów będzie pokazywał ZERO, dopiero od 1000 do 1999 - JEDEN.

Licznik pokazuje odległość jaką przejechałeś. Skoro pokazała się jedynka to oznacza to że właśnie przejechałeś pierwszy kilometr a nie kilometr zerowy


Pn gru 11, 2017 7:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Soul33 napisał(a):

Zero złotych w portfelu to pusty portfel a nie portfel z zerową złotówką
A może być 0 zł 23 gr?

może być też prezerwatywa


Cytuj:
"Minuta 0", a nie pierwsza minuta w kolejności. Ani, tym bardziej, minuta zerowa.


A owa "minuta 0" to będzie która w kolejności? zerowa? pierwsza? czy druga?


Ostatnio edytowano Pn gru 11, 2017 7:38 przez R27, łącznie edytowano 2 razy



Pn gru 11, 2017 7:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Cytuj:
Możemy ją użyć do oznaczenia odcinka

Pisałem że odcinek można nazwać zero, można nazwać Tadek, Zenek itd można go oznaczyć czerwoną kredką albo zielonym mazakiem
nie zmienia to jednak faktu że zawsze to będzie odcinek PIERWSZY w sensie liczebnikowym a nie ZEROWY


Pn gru 11, 2017 7:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL