Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Następna strona
 Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Cytuj:
Normalnie się nad tymi sprawami nie zastanawiamy. Gdy pytają się nas „ile masz lat”, to odpowiadamy, ile mamy lat skończone. Ale to nie jest wcale takie oczywiste we wszystkich kulturach. Tym niemniej podawanie liczby lat skończonych jest o tyle wygodne, że przy pomocy odejmowania łatwiej wyliczyć, który rok w danym roku kończymy, a nie który rok życia zaczynamy.

To nie kwestia wygody ale logiki i matematyki. Inaczej się nie da. Przywoływane powyżej przykłady w sposób jednoznaczny to udowodniły. To nie kwestia umowy


Pn gru 11, 2017 7:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Mam prośbę: Narysuj oś liczbową od -5 do 5 i zaznacz mi na niej odcinek zerowy.

Zaznacz na nim odcinek "1"

Aha. Czyli dobrze wiesz, że nie istnieje odcinek zerowy, ale mimo to będziesz próbował dowieść, że musi istnieć rok zerowy.


Yarpen, a nasz się trochę na matematyce wyższej i na takim pojęciu jak "granice" ?

[Ostatni raz poprawiłam. Następne do kosza. M.]

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


Pn gru 11, 2017 7:50
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Andy72 napisał(a):
Tak jak nie istnieje odcinek "2017" a jest rok 2017, bo odcinek to zawsze od jakiegoś punktu do jakiegoś.

Oczywiście. Odcinek 2017 jest tutaj:
Kod:
  2016           2017
---|--------------|-------->
    <------------>

Cytuj:
Rok zerowy byłby od punku 0 do punktu 1

Rozumiem, że od punktu -1 do 0 odliczyłbyś rok zerowy p.n.e.? Mniej więcjej tak:

Kod:
  -1              0              1
---|--------------|--------------|-------->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.


Pn gru 11, 2017 9:20
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
Pisałem że odcinek można nazwać zero, można nazwać Tadek, Zenek itd można go oznaczyć czerwoną kredką albo zielonym mazakiem
nie zmienia to jednak faktu że zawsze to będzie odcinek PIERWSZY w sensie liczebnikowym a nie ZEROWY
Po pierwsze – jest taki zwyczaj na forum, że jak się nie ma racji, to się wydziera. Ty właśnie przyznałeś, że nie masz racji.
Po drugie – jeśli „w sensie liczebnikowym”, to mamy do czynienia z kwestią nie logiczną, nie matematyczną, ani nawet nie praktyczną, ale po prostu z językową.
R27 napisał(a):
To nie kwestia wygody ale logiki i matematyki. Inaczej się nie da.
Oczywiście że się da. Skoro czasem się liczy inkluzywnie (interwały w muzyce, numery domów, wiek w kulturach azjatyckich), a czasem ekskluzywnie (wiek w kulturze zachodniej, tablice w pamięci komputera), to widocznie się da tak i tak. Chcesz zakląć rzeczywistość?
Cytuj:
Przywoływane powyżej przykłady w sposób jednoznaczny to udowodniły.
Jakie przykłady to udowodniły? Są przykłady na to, że da się liczyć inkluzywnie. Są przykłady na to, że da się liczyć ekskluzywnie. Razem te przykłady dowodzą, że oba sposoby liczenia są możliwe.

@supahiroł, a co tu do rzeczy mają granice?

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Oczywiście. Odcinek 2017 jest tutaj:
Kod:
  2016           2017
---|--------------|-------->
    <------------>
Według konwencji, którą sobie przyjąłeś. A według innej konwencji oznaczymy go 2016.
Cytuj:
Rozumiem, że od punktu -1 do 0 odliczyłbyś rok zerowy p.n.e.?
Dlaczego? Trzeba przyjąć pewną spójną konwencję. Możemy oznaczać odcinki według numeru punktu, który jest po lewej. Albo według numeru punktu po prawej. Możemy też numerować te z prawej według prawej, a te z lewej, według lewej (tak jak robimy). Nie możemy natomiast na odwrót, bo będziemy mieli dwa lata zerowe. Ta jedna konwencja dałaby nam niespójne nazewnictwo.


Pn gru 11, 2017 9:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
A ktoś wie dlaczego "oś czasu" ba być linią prostą czy tam odcinkiem - jeżeli widzicie rożnicę.

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


Pn gru 11, 2017 9:31
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
supahiroł napisał(a):
A ktoś wie dlaczego "oś czasu" ba być linią prostą czy tam odcinkiem - jeżeli widzicie rożnicę.
A jak byś chciał ją przedstawić? Rzucasz takie ochłapy rozumowania i oczekujesz, że użytkownicy domyślą się, co poeta miał na myśli?


Pn gru 11, 2017 9:36

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Napisałem w sensie liczebnikowym by było jasne bo już mi jeden user coś pisał że jak zaznaczy się zero na osi to tym samym zero może mieć wartość....
no więc to nie jest kwestia konwencji ale liczebników... rok pierwszy to rok który trwał jako pierwszy. Możemy nazwać ten rok rokiem zerowym ale nie zmieni to faktu iż będzie to rok pierwszy.

Ruszając się ze startu maratonu biegacz rozpoczyna zawsze 1 kilometr biegu. Ten kilometr zaczyna się w momencie kiedy mija linie startu. Możesz nazwać ten pierwszy kilometr kilometrem zerowym ale nie zmieni to faktu, iż to będzie kilometr pierwszy.

Całe te gadki o inkluzywnym czy ekskluzywnym liczeniu to jakiś bełkot. Bełkocze się po to by ukryć fakt że się napisało bzdurę o jakimś zerowym roku.


Pn gru 11, 2017 11:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Najpierw był tylko "pierwszy", "drugi" itd. A potem wynaleziono matematykę.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn gru 11, 2017 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Matematyka mówi, że odcinek na osi od zera do jeden to odcinek pierwszy...tak samo jak gol strzelony w 30 sekundzie jest golem strzelonym w pierwszej minucie..


Pn gru 11, 2017 11:20
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
Napisałem w sensie liczebnikowym by było jasne
By co było jasne? Że mówimy o dziedzinie językowej.

Cytuj:
to tym samym zero może mieć wartość....
Co to znaczy „zero ma wartość”? Coś może mieć wartość 0, a nie 0 mieć wartość.
Cytuj:
no więc to nie jest kwestia konwencji ale liczebników
Liczebniki to część mowy. Mowa to jak wiemy pewna konwencja. Nie ma niczego inherentnego w układzie liter czy głosek „pierwszy”, co by czyniło ten układ jakoś powiązany z koncepcją matematyczną. Tak lub inaczej w danej kulturze po prostu na daną koncepcję mówimy.
Cytuj:
Całe te gadki o inkluzywnym czy ekskluzywnym liczeniu to jakiś bełkot.
To że czegoś nie rozumiesz, to nie znaczy, że jest to bełkot. Wskazałem Ci konkretne przykłady liczenia ekskluzywnego i inkluzywnego. Niezależnie jak mocno zatkasz uszy i jak głośno będziesz krzyczał – fakt, że ludzie czasem liczą od jedynki, a czasami od zera pozostaje faktem.
Cytuj:
Bełkocze się po to by ukryć fakt że się napisało bzdurę o jakimś zerowym roku.
Proszę wskazać, gdzie napisałem bzdurę o jakimś zerowym roku. Widzę, że oprócz krzyków mamy też insynuacje.
Cytuj:
Matematyka mówi, że odcinek na osi od zera do jeden to odcinek pierwszy...
Proszę zatem wskazać aksjomat lub twierdzenie matematyczne, które tak mówi.


Pn gru 11, 2017 11:52

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
no więc po starcie w maratonie biegacz rozpoczyna który kilometr biegu? Zerowy czy pierwszy?


Cytuj:
że ludzie czasem liczą od jedynki, a czasami od zera pozostaje faktem.

Jaki jest sens liczenia kolejnych odcinków od zera? Czyli jak to ma wyglądać... zaczynamy liczyć i wyliczamy ;
-brak odcinka (0)
- odcinek (1)
- odcinek (2)

razem dwa odcinki

gdzie tu jest sens?


Ostatnio edytowano Pn gru 11, 2017 12:10 przez R27, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 11, 2017 12:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Oczywiście, że pierwszy. Ale to nie ma związku z liczbami ani matematyką.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn gru 11, 2017 12:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
odcinek czasu nie jest punktem, to jest przedział, więc ze swej natury ma wartość większą od zera. Nie ma zerowych odcinków i dlatego gadanina o roku zerowym jest pozbawiona sensu


Pn gru 11, 2017 12:17
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
no więc po starcie w maratonie biegacz rozpoczyna który kilometr biegu? Zerowy czy pierwszy?
Pierwszy.
Cytuj:
Jaki jest sens liczenia kolejnych odcinków od zera?
Wyjaśniono Ci wiele przykładów tego sensu. Sens liczenia obszarów pamięci w komputerze od zera jest taki, że łatwiej obliczyć położenie n-tego elementu tablicy. Sens liczenia lat z uwzględnieniem roku zerowego jest taki, że łatwiej policzyć ile lat upłynęło od roku takiego do takiego. Sens liczenia interwałów muzycznych od zera (co postulowano w niektórych systemach) jest taki, że suma interwałów to suma liczb oznaczających te interwały (u teścia znalazłem stare egzemplarze gazetki „izomorf”, które promowały taki system: tercja wielka była zwana „czwórką”, a tercja mała „trójką”. Ich suma to była „siódemka”, czyli kwinta czysta.)


Cytuj:
Czyli jak to ma wyglądać... zaczynamy liczyć i wyliczamy ;
-brak odcinka (0)
- odcinek (1)
- odcinek (2)

razem dwa odcinki

gdzie tu jest sens?
Nie ma w tym sensu. Podobnie jak nie ma sensu w czymś takim:

jakiś debil napisał(a):
Skoro jedno wydarzenie miało miejsce w 3 r. p.n.e., a drugie wydarzenie w 2 r. p.n.e, to upłynęło między nimi 2 - (-3) lat, czyli 5 lat


I tak samo nie ma sensu w czymś takim:
inny debil napisał(a):
Skoro między C a G jest kwinta, a między G a wysokim C jest kwarta, to między C, a wysokim C jest nona


Jak widać przyjęcie koncepcji liczenia inkluzywnego też rodzi problemy, jeśli chodzi o intuicyjne liczenie.
Cytuj:
odcinek czasu nie jest punktem, to jest przedział, więc ze swej natury ma wartość większą od zera.
Bełkot. Co to znaczy „wartość odcinka”?
Cytuj:
Nie ma zerowych odcinków
A jak ktoś mi przedstawi przykłady odcinków oznaczanych jako 0, to zatkam uszy i będę głośno tupał.


Pn gru 11, 2017 12:21

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Trzy razy powyżej pisałem o tym że można nazwać jakiś odcinek zerem ale nie zmienia to faktu że jest to odcinek pierwszy. Koniec kropka.
Skoro biegacz po starcie zaczyna pierwszy kilometr maratonu to kończymy dyskusję gdyż właśnie przyznałeś mi rację.

ps. wartością odcinka jest jego długość


Pn gru 11, 2017 12:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL