Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona
 Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Małgosiaa napisał(a):
Sęk w tym, że nie ma żadnego kontekstu w Twoich wypiowiedziach, który można by wziąć pod uwagę czytając tę konkretną wypowiedź.
Ironia???? Tej trzeba umieć użyć, a tu niestety, w tym poście nic nie wskazuje na ironię, ale ok, przyjęłam do wiadomości.


Owszem - wiele rzeczy wskazuje na ironię, choćby własnie przesadzone słownictwo do sytuacji sugeruje, że uważam dywagacje o roku zerowym za zbyt wydumane. Tak jak błąd dokonany przez zakonnika nie wpływa ta znacząco na naszą wiarę, tak brak roku zerowego nie wpływa na upływ czasu.

Ironię trzeba umieć odczytać, ale nie będę nikomu wytykał nieumiejętności.

_________________
MODERATOR


Pt sty 04, 2019 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
Przykro mi ale to jest czerwiec roku drugiego.


Sprubuje jeszcze inaczej, i zrobimy małą zmiane, niech -1, będzie jako pierwszy wiek przed naszą erą, a 1 niech będzie pierwszy wiek naszej ery, no i zaznacze tutaj rok 50, jak równie rok 150.
Jeszcze bym chciał dodać na wykresie rok 1550 i 1950, no ale nie będę się wygłupiał, za dużo kombinowania z tym wszystkim, więc wystarczy ten wykres z rokiem 50 i 150

Kod:
Kod:
  -1              0              1
---|--------------|-------I-------|-------I->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.



Wiec:
1950 to 20 wiek.
1550 to 16 wiek.
0150 to 2 wiek.
0050 to 1 wiek.

Więc widać że jeśli chodzi o wieki, to tutaj to co powiedział "Padre77" sie zgadza, jest rok 50 a wiek 1, jest rok 150, i wiek 2, więc dlaczego z latami ma być inaczej? też powinniśmy napisać czerwiec 1 roku, a czytać czerwiec roku 2, napisać czerwiec 2017, a mówić że mamy 6 miesięcy roku 2018, dlaczego z latami jest inaczej niż z wiekami? przecież i lata i wieki, wystartowały na osi czasu z tego samego miejsca?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt sty 04, 2019 19:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Witam wszystkich po zbyt długiej przerwie. Niestety (lub stety) ja tylko na chwilę.

Zostałem poproszony o opinię w sprawie ironii, która miała być widoczna w poście Zbyszka. Otóż myślę, Zbyszku, że Twój post brzmi zupełnie poważnie i w związku z tym żadnych oznak ironii w nim nie widać. Ja też odebrałem go tak, jakby żadnej ironii tam nie było.

Poza tym nie wygląda na to, aby Twoja wypowiedź była zgodna ze słownikową definicją ironii:

ironia «drwina, złośliwość lub szyderstwo ukryte w wypowiedzi pozornie aprobującej»

https://sjp.pwn.pl/slowniki/ironia.html

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt sty 04, 2019 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Ironia, oprócz potocznego znaczenia, ma znaczenie inne. Otóż ironia jest środkiem literackim, który polega na takim przedstawieniu czegoś, który nie jest zgodny z prawdą. Stąd ironia może brzmieć zupełnie poważnie, ale pozostawać ironią. Przykładem ironii jest stwierdzenie: "Piękna pogoda", kiedy pada deszcz. To sarkazm jest złośliwy i uszczypliwy.
http://roznice.com/spoleczenstwo/roznic ... sarkazmem/

Wobec powyższego, stwierdzenie: pomyłka w obliczeniach jest kłamstwem, mistyfikacją i tragedią, jest jasnym wyolbrzymieniem oraz czymś, co jest w sposób jawny niezgodne z rzeczywistością. Wpisuje się to w słownikową definicję ironii.

_________________
MODERATOR


So sty 05, 2019 9:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
mikkel napisał(a):
akruk napisał(a):
nie ma żadnego problemu, prócz kwestii tradycji historycznej, żeby datę z początku ery zapisywać np. 0.7.18 (18 lipca roku zerowego).


A jak zapiszemy wtedy datę w roku następnym?
I kolejnych następnych?


Jak to jak? :D
A niby co jest o jeden większe od 0? No, po prostu 1.
Zatem:
1, 2, 3, itd.


So sty 05, 2019 14:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
Kod:
Kod:
  -1              0              1
---|--------------|--------------|-------I->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.

Przykro mi ale to jest czerwiec roku drugiego.


Mówisz że po tej 1 jest już rok drugi, więc ten wykres kłamie


Obrazek


Bo przecież tam z lewej strony jest 2017, więc licząc po twojemu, to tam na środku wykresu, jest ten czerwiec, więc ten czerwiec, to jest już czerwiec 2018 roku? tam sobie"Padre77" to wymyśliłeś?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sty 06, 2019 21:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Robek napisał(a):
Więc widać że jeśli chodzi o wieki, to tutaj to co powiedział "Padre77" sie zgadza, jest rok 50 a wiek 1, jest rok 150, i wiek 2, więc dlaczego z latami ma być inaczej? też powinniśmy napisać czerwiec 1 roku, a czytać czerwiec roku 2, napisać czerwiec 2017, a mówić że mamy 6 miesięcy roku 2018, dlaczego z latami jest inaczej niż z wiekami? przecież i lata i wieki, wystartowały na osi czasu z tego samego miejsca?

Z latami jest inaczej niż z wiekami z prostej przyczyny, a mianowicie na osi wieków na przejściu z p.n.e. na n.e. jest zero, a na osi lat go nie ma.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn sty 07, 2019 11:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
a na osi dni jest zero czy też nie ma? :D


Pn sty 07, 2019 11:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
Z latami jest inaczej niż z wiekami z prostej przyczyny, a mianowicie na osi wieków na przejściu z p.n.e. na n.e. jest zero, a na osi lat go nie ma.



Jakie zero na osi wieków :mrgreen: a może jest wiek zerowy?
A co z dekadami? przecież tutaj również jest liczone jak wieki, w końcu mamy 2 dekade, a 17 rok, a lata dwudzieste to już trzecia dekada.
No i skoro jesteś taki znawca tematu, to przedstaw trzy wykresy, jeden odnośnie lat, drugi dekad, a trzeci wieków.
W końcu muszą się te wykresy od siebie różnić, bo jakby były takie same, i liczone by były lata tak samo jak wieki, to dzisiaj minęłoby 7 dni 2020 roku.

No i na tej osi lat, która tutaj była przedstawiona jest 0, więc nie wiem o czym "Padre77" do mnie mówisz.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn sty 07, 2019 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
A może lata i wieki są całkowicie kompatybilne ze sobą, tylko po prostu zapis nie mówi o upływie czasu, tylko o zaczętych okresach czasu. W tym umownym punkcie 0 zaczyna się pierwszy dzień nowej ery, pierwszy tydzień, pierwszy miesiąc, pierwszy rok, pierwsza dekada, pierwszy wiek itd. Więc zapis 8 stycznia 2019 roku mówi nam, że zaczął się 2019, a nie, że minęło 2019 lat, tak samo jak zaczął się pierwszy miesiąc i ósmy dzień, a nie minął pierwszy miesiąc i ósmy dzień.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt sty 08, 2019 10:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
A może lata i wieki są całkowicie kompatybilne ze sobą, tylko po prostu zapis nie mówi o upływie czasu, tylko o zaczętych okresach czasu.




Jakie zaczęte okresy czasu? :mrgreen: to lata się zaczeły a wieki się nie zaczęły?

Bo gdyby to było kompatybilne, to wieki i dekady, by były liczone tak samo jak lata, wiec mamy 20, ale jest 21 wiek, mamy 2019, ale jest druga dekada, i mamy 2019, ale jest 2020 rok.


Padre77 napisał(a):


W tym umownym punkcie 0 zaczyna się pierwszy dzień nowej ery, pierwszy tydzień, pierwszy miesiąc, pierwszy rok, pierwsza dekada, pierwszy wiek itd.




No zapis powinien działać na tej samej zasadzie, więc jak zaczynamy od zera, to jest pierwszy wiek, ale mamy w ewentualnym zapisie zero, bo jak 20 wiek a w dacie jest 19, tak samo pierwszy wiek a w dacie można by zapisać 0, tak samo z dekadami, gdzie pierwsze dekada również miała zero, no chyba że mówimy o 10 roku.

Jeśli chodzi o lata, tak samo powinno wyjść, i 8 styczeń 1 roku, powinien być zapisany, rok-miesiąc-dzień 0-01-10, no chyba że uznano dla wygody, żeby lata zapisywać inaczej.


Padre77 napisał(a):
Więc zapis 8 stycznia 2019 roku mówi nam, że zaczął się 2019, a nie, że minęło 2019 lat, tak samo jak zaczął się pierwszy miesiąc i ósmy dzień, a nie minął pierwszy miesiąc i ósmy dzień.


Według tego co teraz mówisz, to ja tutaj już zamieściłem wykres tego jak to się liczy, gdzie najpierw zapisujemy 2017, a dopiero później zaczynamy naliczać miesiące i dni, tego 2017 roku.

Obrazek


Tyle że ten wykres z 0 na środku, tutaj do tego nie pasuje, i wydaje mi się że to jest zrobione, bo jak wcześniej mówiłeś że tutaj jest zaznaczony czerwiec 2 roku, a przecież to by się zapisało, rok miesić dzień, 1-06-01

Kod:
Kod:
  -1              0              1
---|--------------|--------------|-------I->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.



Chcąc zrobić do tego prawidłowy wykres, to bym zrobił to w ten sposób.


Kod:
Kod:
  -2            -1 1             2
---|--------------|--------------|-------I->



I teraz powinniśmy mieć dobrze, bo zaznaczając tutaj czerwiec 1 roku


Kod:
Kod:
  -2            -1 1            2
---|--------------|------I------|-------I->



Mamy zapis taki jaki powinien być, czyli rok-miesiąc-dzień, 1-06-01

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sty 08, 2019 14:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Robek napisał(a):
Jeśli chodzi o lata, tak samo powinno wyjść, i 8 styczeń 1 roku, powinien być zapisany, rok-miesiąc-dzień 0-01-10, no chyba że uznano dla wygody, żeby lata zapisywać inaczej.

Tu się nie zgodzę. Skoro trwający pierwszy rok chcesz zapisywać zerem to dlaczego trwający ósmy dzień i pierwszy miesiąc zapisujesz jako 8 i 1 a nie jako 7 i 0?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt sty 08, 2019 15:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
Tu się nie zgodzę. Skoro trwający pierwszy rok chcesz zapisywać zerem to dlaczego trwający ósmy dzień i pierwszy miesiąc zapisujesz jako 8 i 1 a nie jako 7 i 0?



Bo tak się przyjęło, że styczeń zapisujemy jako styczeń, 1 miesiąc zapisujemy jako 1 miesiąc, tak samo trwający 8 dzień stycznia zapisujemy jako 8 stycznia.
Natomiast z latami, może być inaczej, ale nawet przyjmując że masz racje, i na tym wykresie faktycznie zaznaczyłem czerwiec 2 roku, to niech i tak będzie, a dla większej przejrzystości dam troche więcej lat, i dzięki temu ten wykres będzie czytelny.
Więc zaznacze tutaj na tym wykresie, czy tam osi czasu :mrgreen: rok (-2)(-1)(1)(2)(3)

Kod:
Kod:
  -2              -1              0              1             2             3
---|---------------|--------------|--------------|-------------|-------------|-->
    <-------------> <------------><-------------> <------------><------------->
      -2 p.n.e.       -1 p.n.e.       1 p.n.e.        2 p.n.e.       3 p.n.e.





Ten wykres ci odpowiada? bo tutaj jest tak jak mówiłeś.
Od -1 do 0 trwa pierwszy rok przed naszą erą
Od 0 do 1 trwa pierwszy rok
Od 1 do 2 trwa drugi rok
Od 2 do 3 trwa trzeci rok
Od 2017 do 2018 trwa 2018 rok
Od 2018 do 2019 trwa 2019 rok
Od 2019 do 2020 trwa 2020 rok? wieć mamy teraz 2020?
Mogę ci wykres narysować i wyjdzie że między 2019 a 2020 jest 2020
I to nie ja wymyśliłem, bo to według twoich ustaleń, tak wyszło, w końcu jeśli mówisz że miedzy 1 a 2 jest drugi rok, to między 2019 a 2020 musi być 2020.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sty 08, 2019 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
No dokładnie o to chodziło. Tak jak po zerze jest pierwszy rok, pierwszy dzień, pierwszy miesiąc. Nie ma roku zerowego, tak samo jak nie ma dnia zerowego i miesiąca zerowego.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr sty 09, 2019 9:56
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
No dokładnie o to chodziło. Tak jak po zerze jest pierwszy rok, pierwszy dzień, pierwszy miesiąc. Nie ma roku zerowego, tak samo jak nie ma dnia zerowego i miesiąca zerowego.
Ale przecież nikt nigdy i nigdzie w tym wątku nie twierdził, że jest rok zerowy. Oczywiście w używanym przez nas kalendarzu takiego roku nie ma. Cała dyskusja toczyła się o tym, czy możliwe jest stworzenie takiego kalendarza, w którym by rok zerowy występował. Oczywiście jest możliwa. I ja nie rozumiem, co w tej dyskusji jest jeszcze do powiedzenia.


Śr sty 09, 2019 10:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL