Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Następna strona
 Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
SweetChild napisał(a):
Z pewnym trudem, ale jestem w stanie zgodzić się z taką konkluzją ;)

Bóg zapłać.


Wt gru 12, 2017 14:41
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
felek27 napisał(a):
Może jest to troszkę kłopotliwe przy obliczaniu różnicy lat z obu er, ale w języku potocznym, służącym do codziennej komunikacji o wiele bardziej zrozumiałe niż używanie pojęcia rok zerowy.
No dobrze. Ale z tą opinią nikt się nie kłócił. Natomiast Yarpen i R27 twierdzą, że po prostu nie można stworzyć takiego systemu liczenia, który by się posługiwał rokiem zerowym. Nie można i koniec. Dlaczego? Nie wiadomo. Podobno matematyka jakoś tam zero definiuje, że nie można, ale tej myśli Yarpen jakoś nie pociągnął.


Wt gru 12, 2017 14:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Żeby zacząć czy data 0 istnieje trzeba byłoby ustalić ogólne zasady datowania. Jeżeli tego nie zrobimy cała dyskusja jest bez sensowna. A tak jest. Jak można przyjmować że coś ujemnego - wiadomo umownie - ale ujemnego, może być wcześniej? Jest to urposzczenie wynikające z układu kartezjańskiego, ale dlaczego przenosimy go na datowanie?

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


Wt gru 12, 2017 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
zefciu napisał(a):
No dobrze. Ale z tą opinią nikt się nie kłócił. Natomiast Yarpen i R27 twierdzą, że po prostu nie można stworzyć takiego systemu liczenia, który by się posługiwał rokiem zerowym. Nie można i koniec. Dlaczego? Nie wiadomo. Podobno matematyka jakoś tam zero definiuje, że nie można, ale tej myśli Yarpen jakoś nie pociągnął.

pisałem 3 razy że można taki kalendarz stworzyć, gdzie rok zerowy może zastąpić rok minus 1 lub też wstawić dodatkowy rok. pytanie tylko po co to robić? Spór dotyczył tego czy ów rok zerowy będzie rokiem pierwszym, czy w ogóle go liczyć itd
No więc teraz jest tak że rok pierwszy to rok który zaczął się parę dni po narodzinach Jezusa a rok minus pierwszy to ten pod koniec którego się Jezus narodził. Spór dotyczył czy jest sens wstawiania dodatkowego roku lub też postępować jak przy obliczeniach astronomicznych. Wg mnie kryteria językowe sugerują by nie używać mylnej nazwy "rok zerowy" bo jak pisałem nie stosujemy takiego nazewnictwa np w minutach meczu czy kilometrach biegu itd


Wt gru 12, 2017 15:12
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
pisałem 3 razy że można taki kalendarz stworzyć
Napisałeś na samym początku wątku:
Cytuj:
Rok zerowy nie może istnieć

Skoro jednak zmieniłeś zdanie, to pozostaje już chyba tylko Yarpen, który się uparł.
Cytuj:
pytanie tylko po co to robić?
Na to pytanie już odpowiedziano wielokrotnie.
Cytuj:
Spór dotyczył tego czy ów rok zerowy będzie rokiem pierwszym
W ogóle takiego idiotycznego sporu nie było.


Wt gru 12, 2017 15:17

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
może nie z tobą ale z innymi użytkownikami


Wt gru 12, 2017 15:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Z kim? Ja nie zauważyłem.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt gru 12, 2017 15:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
No a cała gadka o tym czym jest 1 minuta meczu?


Wt gru 12, 2017 16:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Nie wiem, po co o tym gadałeś, skoro cała dyskusja dotyczyła oznaczeń liczbowych, a nie semantycznych oznaczeń kolejności.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt gru 12, 2017 17:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Chciałem tylko dodać, że ci, którzy wysyłają swoich oponentów do podstawówki, mają niestety trochę racji. To piewcy niemożności istnienia roku zerowego nie wyszli w swej edukacji matematycznej spoza podstawówki. Gdyby doszli chociaż do liceum, wiedzieliby, że np. niektóre wielkości fizyczne, np. energię, można dowolnie przesuwać o stałą. E=mc^2? Bzdura - każdy fizyk powie, że E=mc^2+const pod warunkiem, że o tę samą stałą przesunie się wszystkie inne wielkości energii w obliczeniach. W szczególności oznacza to, że niekiedy wszystkie wartości energii są ujemne. Inny przykład: Numeracja tablic w wielu językach programowania zaczyna się od zera. Mamy więc element zerowy, i dopiero po nim pierwszy, etc..

Nie rozumiecie, że ta definicja, której się tak niewolniczo trzymacie, to istotnie jest tylko podstawówka. Gdybyście mieli jakąkolwiek wyższą edukację matematyczną, przywykliścieby do bardziej abstrakcyjnego traktowania liczb.

Przestańcie się więc kompromitować.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Wt gru 12, 2017 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
SweetChild napisał(a):
chwat napisał(a):
Miejsce pisanie nie gra roli. Znaczenie ma treść. Pisz wnioski obiektywne, a nie "Twoje wnioski".

Jak najbardziej gra rolę. Mój wniosek wyjaśnia...
Wniosek nie wyjaśnia, wyjaśniają obiektywnie przedstawione dowody.
Wnioski to Ty po przeczytaniu możesz mieć np. takie, że jutro będzie padać. I ja mam z tym dyskutować?

SweetChild napisał(a):
chwat napisał(a):
Cytuj.

Proszę bardzo (wytłuszczenie moje):
chwat napisał(a):
Jeśli w pierwszym roku upłynęły 365 dni, tzn znajdujemy się na początku etapu liczenia czasu w tzw. naszej erze i właśnie upłynęły w niej 365 dni.
Jeśli natomiast poprzedza go rok 0, w którym podobno też upłynęły 365 dni, to z tej rachunkowości wynika, że do końca pierwszego roku upłynęły jednak 730 dni od początku naszej ery.
To w końcu ile? :-|

I co to ma być?! :glupek2:
Wiesz w ogóle co i po co cytujesz? Miało być:
SweetChild napisał(a):
Nietrudno zauważyć, że od początku pierwszego roku n.e. do końca drugiego roku n.e. zawsze upłynie 730 dni

chwat napisał(a):
Ktoś twierdził, że trudno to zauważyć? Kto taki?

SweetChild napisał(a):
Użytkownik o nicku chwat na forum Wiara.

A ja rzekomo miałem mówić, że trudno zauważyć, że od początku pierwszego roku n.e. do końca drugiego roku n.e. zawsze upłynie 730 dni. Gdzie mówię, że coś takiego trudno zauważyć?

SweetChild napisał(a):
chwat napisał(a):
Dlatego bądź tak uprzejmy i nie informuj mnie o produktach Twojej wyobraźni.

Jak wyżej, nie wysyłam Ci tego na PW
Nie wysyłasz chwatowi produktów swojej wyobraźni na PW? Ależ jestem Ci naprawdę zobowiązany :)

Cytuj:
Natomiast wypowiedzi otwarte reguluje Regulamin forum
No reguluje. Ktoś mówi że nie reguluje?

Cytuj:
Zacytuj punkt, który naruszam, a obiecuję, że zaprzestanę takich praktyk
[/quote]
A praktykuj sobie co chcesz. Co mnie Twoje praktykowanie obchodzi?
SweetChild obiecuje chwatowi, że w zamian za zacytowanie mu przez chwata punktu regulaminu, przestanie do niego pisać głupoty. Cóż za wspaniałomyślna oferta :D

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt gru 12, 2017 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Cytuj:
Inny przykład: Numeracja tablic w wielu językach programowania zaczyna się od zera. Mamy więc element zerowy, i dopiero po nim pierwszy, etc..

A na której tablicy w językach programowania zaznacza się datę narodzin Jezusa? Pisałem już wielokrotnie....mieszanie ze sobą różnych systemów walutowych nie ma sensu....


Śr gru 13, 2017 7:44
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
A na której tablicy w językach programowania zaznacza się datę narodzin Jezusa?
Na tablicy events_by_year. Np. tak może się taka tablica nazywać.

Ale nie rozumiem, czemu ciągniesz ten wątek. Wszyscy dawni zwolennicy tezy, że „się nie da” albo przyznali, że jednak się da, albo dali nogę uzyskawszy cel swojego trollingu.


Śr gru 13, 2017 8:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Czas określa się po ruchu ciał niebieskich. Stąd pewnie ta gwiazda betlejemska?

[edytowano 1x....ort. M.]

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


Śr gru 13, 2017 8:47
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
zefciu napisał(a):
felek27 napisał(a):
Może jest to troszkę kłopotliwe przy obliczaniu różnicy lat z obu er, ale w języku potocznym, służącym do codziennej komunikacji o wiele bardziej zrozumiałe niż używanie pojęcia rok zerowy.
No dobrze. Ale z tą opinią nikt się nie kłócił. Natomiast Yarpen i R27 twierdzą, że po prostu nie można stworzyć takiego systemu liczenia, który by się posługiwał rokiem zerowym. Nie można i koniec. Dlaczego? Nie wiadomo. Podobno matematyka jakoś tam zero definiuje, że nie można, ale tej myśli Yarpen jakoś nie pociągnął.


Rok zerowy da się stworzyć jako system liczenia, ale system matematyczny nie zawsze musi odzwierciedlać rzeczywistość. W języku polskim służącym do codziennej komunikacji zero symbolizuje nicość i bezwartościowość, natomiast rok definiujemy jako obrót Ziemi dookoła Słońca. Mówienie o zerowym obrocie Ziemi wokół Słońca jest sprzeczne z zasadami używania języka, który jako narzędzie komunikacji zakłada zrozumienie się obydwu stron.


Śr gru 13, 2017 8:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL