Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Przeszczep mózgu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Przeszczep mózgu
Czy uważacie, że kiedyś przeszczep mózgu będzie możliwy?
A jeśli tak to czy można to nazwać przeszczepem mózgu czy raczej przeszczepem ciała, bo o ile zewnętrznie będzie wyglądać jak dawca ciała, to już mentalnie chyba będzie tym kim był dawca mózgu.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr lip 04, 2018 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Przeszczep mózgu
Większość ludzi utożsamia siebie z swoim umysłem a nie ciałem, więc sensowniejszą nazwą byłby przeszczep ciała, sądzę że jeśli nie będzie blokad o podłożu etycznym w badaniach naukowych to kiedyś powinno być to możliwe, choć sądzę że prędzej w formie wyhodowania nowego ciała niż przeszczepu od osoby zmarłej , ale to tylko takie moje gdybania. Na razie samo łączenie rdzenia kręgowego sprawia dużo problemów.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 10:50
Zobacz profil
Post Re: Przeszczep mózgu
Pan Y skazany na dożywocie umiera, jego mózg otrzymuje pan X, po zagojeniu ran oraz rekonwalescencji pan X odbywa zasądzoną karę dla/za pana Y? Może jednak tylko przy przeszczepie ciała stosować dalsze odbywanie kary? A co z alimentami na dzieci, spadkobiercami.... . Takie problemy są do rozwiązania poprzez stworzenie odpowiednich przepisów. No ale co niebem i piekłem? Dusza zostaje przy ciele, czy zagnieżdżona w mózgu przechodzi do innego ciała?


So lip 07, 2018 13:27

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Przeszczep mózgu
W tej chwili nie można przeszczepić ani mózgu do innego ciała, ani ciała do innego mózgu. Nie możemy stwierdzić jasno tego, że nasz umysł, osobowość i dusza znajdują się w mózgu, a nie w innych częściach ciała.

Dopiero w momencie, w którym uda się skutecznie przeszczepić mózg, dowiemy się o tym, jaką tożsamość przyjmie biorca.

_________________
MODERATOR


So lip 07, 2018 13:33
Zobacz profil
Post Re: Przeszczep mózgu
Zbigniew3991 napisał(a):
W tej chwili nie można przeszczepić ani mózgu do innego ciała, ani ciała do innego mózgu. Nie możemy stwierdzić jasno tego, że nasz umysł, osobowość i dusza znajdują się w mózgu, a nie w innych częściach ciała.

Dopiero w momencie, w którym uda się skutecznie przeszczepić mózg, dowiemy się o tym, jaką tożsamość przyjmie biorca.

Może po kolei, co to jest według ciebie: osobowość, umysł i dusza i tożsamość?


N lip 08, 2018 9:50

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Przeszczep mózgu
nolda napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
W tej chwili nie można przeszczepić ani mózgu do innego ciała, ani ciała do innego mózgu. Nie możemy stwierdzić jasno tego, że nasz umysł, osobowość i dusza znajdują się w mózgu, a nie w innych częściach ciała.

Dopiero w momencie, w którym uda się skutecznie przeszczepić mózg, dowiemy się o tym, jaką tożsamość przyjmie biorca.

Może po kolei, co to jest według ciebie: osobowość, umysł i dusza i tożsamość?


Ech... będzie ciężko, bo psychologia, filozofia i teologia mają po kilka definicji tych pojęć.

Osobowość to zbiór cech człowieka oraz sposób radzenia sobie z napotykanymi sytuacjami.

Umysł to abstrakcyjny byt, który używa logiki do przetwarzania informacji o sobie i otaczającej rzeczywistości.

Tożsamość to sposób myślenia o sobie.

Dusza to byt niematerialny, który razem z ciałem współtworzy człowieka.


To bardzo uproszczone definicje rzecz jasna - możemy je uszczegóławiać. To tylko propozycja.

_________________
MODERATOR


N lip 08, 2018 21:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL