Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 23:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Poligamia grzechem? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Poligamia grzechem?
Poligamia grzechem?

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


Śr lip 25, 2018 23:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Poligamia grzechem?
Nikczemnik napisał(a):
Poligamia grzechem?

W czyim pojęciu?

Może tak jakieś wprowadzenie, czy zajawka (takie modne ostatnio słowo)?

Jak na razie dostaniesz ode mnie trzy odpowiedzi:
- tak,
- nie,
- zależy.
Wszystkie sa prawidłowe :D

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 23:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Poligamia grzechem?
Interesują mnie odpowiedzi Biblijne. Może inaczej, czy Bóg potępił gdzieś w Biblii poligamie? W którym momencie/czasie niby stała się grzeszna? O.o

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


Śr lip 25, 2018 23:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Poligamia grzechem?
W zasadzie nie zastanawiałem się nad tym.
Przy symbolicznym opisie stworzenia świata jest mowa o Adamie i Ewie (liczba pojedyncza) i do tego standardu nawiązują w NT. Ale to tylko symbolika, a nie paragraf. W ST było pod tym wzgledem "wesoło: Abraham, Jakub, Dawid, Salomon byli poligamistami (dla Salomona trzeba by wymysleć osobne okreslenie, np. nadpoligamista). Mialo to uzasadnienie społeczne, bo kobieta w plemionach izraelskich niewiele znaczyła, a na na pewno było znacznie więcej kobiet w stosunku do mężczyzn niż dziś. Ale o żadnych przyzwoleniach Boga nie czytałem, a raczej jest zaostrzenie norm moralnych w czasach nowotestamentowych (a być moze jest to odzwierciedlenie ogólnych norm, nie zgłębiałem tematu).
W kazdym razie w początkach chrześcijaństwa poligamia była juz mocno podejrzana, a monogamia z cnoty stała się szybko zasadą. Dziś w chrześcijaństwie i w społecznościach (post)chrześcijańskich normą jest monogamia. Z małym wyjątkiem zaden Kościół nawiązujący do chrześcijaństwa nie popiera poligamii.
Jezeli w swoich poszukiwaniach znajdziesz jakies opracowanie historyczne, to koniecznie daj znać.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 23:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Poligamia grzechem?
Wiem, że większość uważa to za coś obrzydliwego, grzesznego, ale czy da radę takie stanowisko podeprzeć samą Biblią? Adam z Ewą szybko wylecieli z ogrodu, a poza tym mieli też jeden ogród, czy ja nie mogę mieć związku z tym już dwóch? Dwóch par okryć też nie? A co mówi Prawo Boże na temat poligami?

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


Śr lip 25, 2018 23:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Poligamia grzechem?
Już pisałem: do czasów NT nie ma zadnego potepienia poligamii. W kazdym razie ja takiego nie pamiętam.

Zauwaz, ze prawo lewiratu nie miało tylko ewentualnie zabezpieczyć ciągłość rodu ale także (a może nawet przede wszystkim) zapewnic srodki do zycia, wziąć na utrzymanie wszystkim domowników zmarłego brata.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 23:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Poligamia grzechem?
A gdzie według Ciebie "NT" potępia poligamie? Lewirat lewiratem, ale nie chodzi tylko o niego. W Piśmie sam Bóg nas informuje, że dał Dawidowi sporo żon, a dałby jeszcze więcej... :roll: więc można powiedzieć, że to poniekąd oznaka błogosławieństwa - kilka żon i liczne potomstwo :-D Warto pamiętać też o tym, że to są/były małżeństwa, a nie jakiś nierząd itp :roll:

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


Śr lip 25, 2018 23:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Poligamia grzechem?
Nikczemnik napisał(a):
więc można powiedzieć, że to poniekąd oznaka błogosławieństwa - kilka żon i liczne potomstwo :-D
Co tam kilka? Salomon miał 1000 żon ! A co! Kto bogatemu zabroni.

W czasach NT za cnote uwazano monogamie. Ma to wyraz w pierwszym liście do Tymoteusza, w liście do Tytusa (wymogi moralne co do prezbiterów i diakonów). w całym NT jeżeli jest mowa o małzeństwie, to jest mowa o mężu i zonie (nie żonach).

Skąd takie zainteresowanie. Nie możesz się na jedna zdecydowac? ;)
Zawrzeć małżeństwa z dwoma kobietami nie możesz ale idac droga wytyczona przez pewnego Holendra mozecie u notariusza zawrzeć trójstronne szczegółowe porozumienie/umowę, która będzie zawierała wszystkie aspekty prawne małżeństwa (może poza rozliczeniami podatkowymi, darowiznami, podatkiem spadkowym i kilkoma innymi drobiazgami).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz lip 26, 2018 0:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Poligamia grzechem?
Nikczemnik napisał(a):
Wiem, że większość uważa to za coś obrzydliwego, grzesznego, ale czy da radę takie stanowisko podeprzeć samą Biblią? Adam z Ewą szybko wylecieli z ogrodu, a poza tym mieli też jeden ogród, czy ja nie mogę mieć związku z tym już dwóch? Dwóch par okryć też nie? A co mówi Prawo Boże na temat poligami?



Choćby w Księdze Rodzaju, jest opisana historia świętego Jakuba, który miał ze swoimi niewolnicami dzieci, i wszystko jest miód malina :mrgreen: Biblia wypowiada sie pozytywnie odnośnie niewolnictwa i posiadania wielu żon, w końcu gdyby było inaczej, to Jakub nie zostałby świętym.


Cytuj:
Rachela zaś widząc, że nie może dać Jakubowi potomstwa, zazdrościła swej siostrze i rzekła do męża: «Spraw, abym miała dzieci; bo inaczej przyjdzie mi umrzeć!» Jakub rozgniewał się na Rachelę i odparł: «Czyż to ja, a nie Bóg, odmawiam ci potomstwa?» Wtedy ona powiedziała: «Mam niewolnicę Bilhę. Zbliż się do niej, aby urodziła dzieci na moich kolanach; chociaż w ten sposób będę miała od ciebie potomstwo» Dała mu więc swą niewolnicę Bilhę za żonę, i Jakub zbliżył się do niej. A gdy Bilha poczęła i urodziła Jakubowi syna, Rachela rzekła: «Bóg jako sędzia otoczył mnie opieką; wysłuchawszy mnie dał mi syna». Dlatego nazwała go Dan. Niewolnica Racheli, Bilha, znowu poczęła i urodziła Jakubowi drugiego syna. Wtedy Rachela rzekła: «Nadludzką walkę wiodłam z siostrą moją i zwyciężyłam!» Przeto dała mu imię Neftali.
Ale i Lea widząc, że przestała rodzić, wzięła swą niewolnicę Zilpę i dała ją Jakubowi za żonę. Zilpa, niewolnica Lei, urodziła Jakubowi syna. Wtedy Lea zawołała: «Szczęśliwie!» i dała mu imię Gad. A gdy Zilpa, niewolnica Lei, urodziła Jakubowi drugiego syna, Lea powiedziała: «Na moje szczęście! Bo kobiety będą mnie zwały szczęśliwą». Dała więc mu imię Aser.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 26, 2018 6:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Poligamia grzechem?
Robek napisał(a):
Biblia wypowiada sie pozytywnie odnośnie niewolnictwa i posiadania wielu żon, w końcu gdyby było inaczej, to Jakub nie zostałby świętym.

I Ty przeciwko mnie? ;-) Większość związków monogamicznych też źle się kończy :roll:
Może być dobrze z więcej niż jedną, bądź źle. Tak jak i w monogamii.
Niewolnictwo to inny temat.
Koziol napisał(a):
Co tam kilka? Salomon miał 1000 żon ! A co! Kto bogatemu zabroni.

No właśnie Bóg zabraniał brać zbyt wielu :roll: i Salomon przedobrzył.
Cytuj:
W czasach NT za cnote uwazano monogamie.

To już raczej Twoja nadinterpretacja.

Cytuj:
w całym NT jeżeli jest mowa o małzeństwie, to jest mowa o mężu i zonie (nie żonach).

A w "ST" jak jest napisane? Też wielokrotnie w liczbie pojedynczej,bo nazwamąż i żona są używane jako nazwa rodzajowa. Np. Jeśli jakiś mężczyzna weźmie sobie nową żonę, nie pójdzie do wojska ani nie nałoży się na niego nic innego. Ma pozostawać w domu zwolniony na jeden rok i będzie sprawiał radość swej żonie, którą pojął.(Pwt 24:5) i której postąpiłeś zdradziecko, chociaż jest twoją towarzyszką i żoną twego przymierza (Mal 2) Nie znaczy to, że chodzi tylko o jedną jedyną żonę.

Cytuj:
Ma to wyraz w pierwszym liście do Tymoteusza, w liście do Tytusa (wymogi moralne co do prezbiterów i diakonów).

To nie jest potępienie i Paweł nie pisał o wszystkich, a więc normalny chrześcijanin może mieć więcej niż jedną. Dlaczego np.Biskup miałby mieć tylko jedną? Dlatego żeby zajmować się zborem/kościołem, a nie żonami: ich wyżywieniem, odziedzieniem, zachciankami...

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


Cz lip 26, 2018 17:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Poligamia grzechem?
Nikczemnik napisał(a):

I Ty przeciwko mnie? ;-)


Coś sobie wymyśliłeś w jakiejś tam kwestii, i szukasz na forum ludzi którzy, przyznają ci w tym racje?


Nikczemnik napisał(a):

Większość związków monogamicznych też źle się kończy :roll:
Może być dobrze z więcej niż jedną, bądź źle. Tak jak i w monogamii.



To pytasz się czy związki monogamiczne źle się kończą? czy może pytasz się czy poligamia jest grzechem?
Bo w ogóle nie wiem o co ci chodzi? przecież podałem ci cytat na temat gościa, który miał żony, dzieci z niewolnicami, i jakoś to nie przeszkadzało żeby został świętym, a widze że tobie jednak przeszkadza.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 26, 2018 21:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Poligamia grzechem?
Cytuj:
To pytasz się czy związki monogamiczne źle się kończą? czy może pytasz się czy poligamia jest grzechem?

Chyba czytać jeszcze potrafisz? :roll:
Cytuj:
Bo w ogóle nie wiem o co ci chodzi? przecież podałem ci cytat na temat gościa, który miał żony, dzieci z niewolnicami, i jakoś to nie przeszkadzało żeby został świętym, a widze że tobie jednak przeszkadza.

Podałeś przykład raczej nieudanej poligamii :roll:
Cytuj:
Coś sobie wymyśliłeś w jakiejś tam kwestii, i szukasz na forum ludzi którzy, przyznają ci w tym racje?

Nie smęć człowieku i nie wykręcaj kota ogonem :roll:

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


Cz lip 26, 2018 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Poligamia grzechem?
Nikczemnik napisał(a):
Chyba czytać jeszcze potrafisz? :roll:



Bo w twojej głowie poligamia jest zła, a zwykłe małżeństwa są super dobre, bo przecież tutaj nie ma nawet jednego rozwodu, kto by o czymś takim słyszał!


Nikczemnik napisał(a):
Podałeś przykład raczej nieudanej poligamii :roll:



Co ci w tym przykładzie przeszkadza?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 26, 2018 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Poligamia grzechem?
Nikczemnik napisał(a):
Cytuj:
W czasach NT za cnote uwazano monogamie.

To już raczej Twoja nadinterpretacja.
Raczej uzasadniona interpretacja skoro wymieniana jest wśród cnót, a potem szybko stała sie normą.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz lip 26, 2018 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Poligamia grzechem?
Czyli jak ktoś nie ma dzieci, to jest mniej cnotliwy? Jak nie ma żony - to też jedna cnota mu odpada? Jakoś Hiob był tak samo cnotliwy z wieloma żonami, ale on i Bóg nie znali tych jeszcze "Twoich norm" ;)

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


Cz lip 26, 2018 22:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL