Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 2:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 wielkie twierdzenie fermata. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post wielkie twierdzenie fermata.
Fermat twierdził, że... "Jest niemożliwe rozłożyć sześcian na dwa sześciany, czwartą potęgę na dwie czwarte potęgi i ogólnie potęgę wyższą niż druga na dwie takie potęg"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkie_t ... ie_Fermata

nie istnieją takie liczby naturalne dodatnie x,y,z które spełniałyby równanie x^n + y^n = y^n dla n>2.

Samym twierdzeniem interesowałem się od dawna. Pierwszy raz spotkałem się z nim czytając trylogie milenium.

Rozwiązanie zajęło mi jakieś 6 minut i było to około 3 lata temu. Zainteresowałem się nim bardziej po przeczytaniu notki na wikipedii, że dowód jest prosty, a problem złożony.
Tak wpadłem na pewien pomysł: zauważyłem że kiedy dodamy parzyste (x)^n do parzystego (y)^n to nie gdy nie będzie równe nieparzystemu (z)^n.

Czyli: parzyste (x)^n + parzyste (y)^n = nieparzyste (z)^n

Oczywiście jest więcej warunków parzystości. I spotykamy się także z warunkiem parzyste (x) + parzyste (y) = parzyste (z)

I tu zaczyna się problem dla mojej metody. Pytanie jakie mnie trapi jest pytaniem o samo twierdzenie. Bo jeżeli:
Cytuj:
nie istnieją takie liczby naturalne dodatnie x,y,z które spełniałyby równanie x^n + y^n = y^n dla n>2.


to to zrobiłem nawet, nie uwzględniając warunku parzystości: parzyste (x) + parzyste (y) = parzyste (z)

Mojej metody nie da się podciągnąć pod ten warunek.

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


So gru 22, 2018 15:27
Zobacz profil
Post Re: wielkie twierdzenie fermata.
supahiroł napisał(a):
Rozwiązanie zajęło mi jakieś 6 minut i było to około 3 lata temu.
Przecież sam przyznałeś, że nie rozwiązałeś.
Cytuj:
Zainteresowałem się nim bardziej po przeczytaniu notki na wikipedii, że dowód jest prosty, a problem złożony.
Dokładnie odwrotnie. Twierdzenie wydaje się proste, a dowód, który obecnie uznajemy jest trudny i obejmuje działy matematyki, które za Fermata były nieznane. Niektórzy sugerują, że Fermat się pomylił. Tzn jego dowód był błędny. Propozycję takiego błędnego dowodu, na który mógł wpaść Fermat podaje Szurek w „Opowieściach matematycznych”. Nie mam niestety tej książki teraz pod ręką, ale mogę zreferować kiedyś, jeśli Cię to interesuje.


So gru 22, 2018 17:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: wielkie twierdzenie fermata.
supahiroł napisał(a):
Rozwiązanie zajęło mi jakieś 6 minut i było to około 3 lata temu.
zefciu napisał(a):
Przecież sam przyznałeś, że nie rozwiązałeś.
problem polega na tym że nie wiem jak interpretować samo twierdzenie. bo jeżeli mam udowodnić że dla potęg wyższych od 2, nie ma takich liczb, to można powiedzieć że zrobiłem to dla pewnej grupy liczb, nieskończenie wielkich.

zefciu napisał(a):
Dokładnie odwrotnie. Twierdzenie wydaje się proste, a dowód, który obecnie uznajemy jest trudny i obejmuje działy matematyki, które za Fermata były nieznane. Niektórzy sugerują, że Fermat się pomylił. Tzn jego dowód był błędny. Propozycję takiego błędnego dowodu, na który mógł wpaść Fermat podaje Szurek w „Opowieściach matematycznych”. Nie mam niestety tej książki teraz pod ręką, ale mogę zreferować kiedyś, jeśli Cię to interesuje.
właśnie nadajesz na dużym poziomie ogólności, za to kocham wszystkie źródła informacji. "podobno" fermat obliczył to dla n= 3 i n = 4

http://www.math.us.edu.pl/pgladki/faq/node135.html



wracając do mojej metody, to ona jest rozwiązaniem nawet dla n = nieskończenie wielkiego. problemem jest 'warunek" "parzystości" Parzysta+ Parzysta = Parzysta jak i Nieparzysta + Nieparzysta = Parzysta.

Gdybym się chwilę zastanowił to i może to bym podciągnął pod swoją metode. Pytanie czy mi się chce? Tak. Tylko ktoś musi potwierdzić że to ma sens....

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


So gru 22, 2018 18:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL