Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 17:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 22:01
Posty: 35
Post Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
Na dołączonych zdjęciach widać jak ksiądz święci nowo otwarty oddział pewnej znanej zagranicznej sieci fast foodów z frytkami:

https://natemat.pl/242607,swiecenie-mcd ... ja-w-nakle

Proszę o interwencję, chcę znać stanowisko Kościoła w tej sprawie.

_________________
... z emigracji.


Pn sty 07, 2019 15:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
To może zwróć się do owego księdza lub kurii diecezjalnej?
To jest forum internetowe, a nie biuro prasowe Kościoła.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 07, 2019 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 22:01
Posty: 35
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
szumi napisał(a):
To może zwróć się do owego księdza lub kurii diecezjalnej?
To jest forum internetowe, a nie biuro prasowe Kościoła.


Interesuje mnie również zdanie internautów czy takie sytuacje uważacie za poprawne, czy
może jest to dla was sytuacja która wymaga przedyskutowania?

_________________
... z emigracji.


Pn sty 07, 2019 15:35
Zobacz profil
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
To może podaj konkretny powód, dla którego miałoby to być niewłaściwe. Dlatego, że przynależy ta restauracja do zagranicznego koncernu? Dlatego, że serwuje frytki? Co konkretnie wymaga tutaj interwencji?


Pn sty 07, 2019 18:12
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
dethroned napisał(a):
Interesuje mnie również zdanie internautów czy takie sytuacje uważacie za poprawne, czy
może jest to dla was sytuacja która wymaga przedyskutowania?

Myślę, że przed poświęceniem należało wodę święconą oddać do zbadania przez sanepid.


Pn sty 07, 2019 19:05

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 22:01
Posty: 35
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
zefciu napisał(a):
To może podaj konkretny powód, dla którego miałoby to być niewłaściwe. Dlatego, że przynależy ta restauracja do zagranicznego koncernu? Dlatego, że serwuje frytki? Co konkretnie wymaga tutaj interwencji?


Moim zdaniem niekorzystne wizerunkowo...temat nie poszedł na pierwsze strony ... dobrze/niedobrze ... dobre pytanie do zwierzchników czy warto to robić, chrzcić stacje benzynowe, może nowo otwarte supermarkety, jadłodajnie, kawiarnie, bary piwne?
I czy to jest normalny zakres obowiązków pełnienia posługi przez księdza proboszcza? Należało by spytać jaki miał w tym jeszcze interes?

_________________
... z emigracji.


Wt sty 08, 2019 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
dethroned napisał(a):
Należało by spytać jaki miał w tym jeszcze interes?
Jak to jaki? Normalny: kopertowy. Taki jest system wynagradzania duchownych w KK. Kolęda, pogrzeb, chrzciny, msza, ślub, świecenie, uswięcenie swoja obecnoscią jakiegos otwarcie, czy kongresu : koperta do kieszeni. Jak nie ma pensji, to z czegos musi żyć, samochód kupic, na wakacje odłożyc, troche na starość. Jak sie nie podoba, to głosuj na partię, która zaproponuje podatek kościelny i wprowadzi model niemiecki, czy włoski.
Rozumiem ciebie. Mi to też sie nie podoba, bo sposób polski wynagradzania duchownych KK jest korupcjogenny.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 08, 2019 23:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 22:01
Posty: 35
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
Chodzi mi o coś takiego, że kiedy akceptujemy, nazwał bym to małe wybryki, to potem, nie twierdze że na
pewno w takim przypadku, może dochodzić do różnych nadużyć czy patologii. W konsekwencji dochodzi do nie nazywania sprawa po imieniu, widzisz np. korupcję ale nie nazywasz tak tego...

P.S.
Ostatnio jeden moderator zamknął dwa moje tematy a teraz przy tym temacie od razu pojawiło się dwóch innych. Musicie się w takim razie mocno spinać w kwestii mojego przychodzenia tutaj. Jakie ten człowiek ma zamiary? Czego się boicie? Tylko wolny człowiek się nie boi.

_________________
... z emigracji.


Śr sty 09, 2019 0:20
Zobacz profil
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
dethroned napisał(a):
Moim zdaniem niekorzystne wizerunkowo...
Aha. O to chodzi. No to mój komentarz jest taki, iż mam nadzieję, że duchowni będą sprawować sakramenty, sakramentalia i inne obrzędy kierując się potrzebą wiernych, a nie „korzyścią wizerunkową”.
Cytuj:
dobre pytanie do zwierzchników czy warto to robić, chrzcić stacje benzynowe, może nowo otwarte supermarkety, jadłodajnie, kawiarnie, bary piwne?
Dlaczego do zwierzchników? Przecież te supermarkety i jadłodajnie nie są własnością owych zwierzchników. To właściciel supermarketu, jadłodajni, samochodu, czy innego przedmiotu czuje potrzebę poświęcenia tegoż. I prosi księdza, aby poświęcił.
Cytuj:
Należało by
Należałoby.
Cytuj:
spytać jaki miał w tym jeszcze interes?
Nie wiem, czy by należało. Jeśli uważasz, że by należało, to zapytaj. Ale nie mam pojęcia, jakiej odpowiedzi oczekujesz.
Kozioł napisał(a):
Jak sie nie podoba, to głosuj na partię, która zaproponuje podatek kościelny i wprowadzi model niemiecki, czy włoski.
Rozumiem ciebie. Mi to też sie nie podoba, bo sposób polski wynagradzania duchownych KK jest korupcjogenny.
Trochę to dziwne, że Kozioł, który we wszystkich innych tematach jest zwolennikiem wolności zawierania umów, w sprawach kościelnych postuluje, aby pieniądze zbierał od wiernych urzędnik z pałką; sytuację zaś, w której pieniądze dają kapłanom wierni, którzy czują taką potrzebę uważa za nienormalną.
dethroned napisał(a):
Chodzi mi o coś takiego, że kiedy akceptujemy, nazwał bym to małe wybryki, to potem, nie twierdze że na
Czemu tu jest znak nowej linii?
Cytuj:
pewno w takim przypadku, może dochodzić do różnych nadużyć czy patologii. W konsekwencji dochodzi do nie nazywania sprawa po imieniu, widzisz np. korupcję ale nie nazywasz tak tego...
Ale gdzie tutaj widzisz korupcję? Nadal nie uzasadniłeś, dlaczego w święceniu restauracji jest coś złego.

Cytuj:
Ostatnio jeden moderator zamknął dwa moje tematy a teraz przy tym temacie od razu pojawiło się dwóch innych. Musicie się w takim razie mocno spinać w kwestii mojego przychodzenia tutaj. Jakie ten człowiek ma zamiary? Czego się boicie? Tylko wolny człowiek się nie boi
Po pierwsze – jest wątek „pytania do moderacji”. Po drugie – przychodzisz na forum dyskusyjne i masz pretensje, że ludzie z Tobą dyskutują? Wszystko (z wyjątkiem pytania zaznaczonego na czerwono) piszę w tym wątku jako zwykły użytkownik.


Śr sty 09, 2019 7:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Jak sie nie podoba, to głosuj na partię, która zaproponuje podatek kościelny i wprowadzi model niemiecki, czy włoski.
Rozumiem ciebie. Mi to też sie nie podoba, bo sposób polski wynagradzania duchownych KK jest korupcjogenny.
Trochę to dziwne, że Kozioł, który we wszystkich innych tematach jest zwolennikiem wolności zawierania umów, w sprawach kościelnych postuluje, aby pieniądze zbierał od wiernych urzędnik z pałką; sytuację zaś, w której pieniądze dają kapłanom wierni, którzy czują taką potrzebę uważa za nienormalną.

Nie proponuję rozwiązania z KEM, KER, KEA.
W systemie włoskim decydujesz, czy pewien procent twoich podatków idzie na potrzeby społeczne, czy na jakiś Kościół (dodatkowo możesz złożyć sporą wolna od podatku darowiznę). Duchowni maja pensje , ich egzystencja nie jest zależna od zamożności parafii, nie muszą handlować sakramentami i sakramentaliami. To ma duże plusy i kilka minusów. Chętnie o tym porozmawiam.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr sty 09, 2019 8:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
dethroned napisał(a):
Chodzi mi o coś takiego, że kiedy akceptujemy, nazwał bym to małe wybryki, to potem, nie twierdze że na
pewno w takim przypadku, może dochodzić do różnych nadużyć czy patologii. W konsekwencji dochodzi do nie nazywania sprawa po imieniu, widzisz np. korupcję ale nie nazywasz tak tego...
To nie jest wybryk. Sakramentalia to część tradycji katolickiej.

dethroned napisał(a):
Ostatnio jeden moderator zamknął dwa moje tematy a teraz przy tym temacie od razu pojawiło się dwóch innych. Musicie się w takim razie mocno spinać w kwestii mojego przychodzenia tutaj. Jakie ten człowiek ma zamiary? Czego się boicie? Tylko wolny człowiek się nie boi.
Moderatorzy to tez dyskutanci i w 99,9% udaje im się oddzielić te dwie funkcje. Moderacja jest tu na ponadprzeciętnym poziomie (moderację znam tez od drugiej strony).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr sty 09, 2019 8:09
Zobacz profil
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
Kozioł napisał(a):
(dodatkowo możesz złożyć sporą wolna od podatku darowiznę)
To również funkcjonuje w Polsce. Tzn. nie wiem, czy można nazwać tę darowiznę „sporą”.
Cytuj:
Duchowni maja pensje, ich egzystencja nie jest zależna od zamożności parafii,
A czy rzeczywiście są w Polsce parafie tak biedne, że nie stać wiernych nawet na wyżywienie księdza? Jeśli zaś chodzio potrzeby parafii, to biskup może tutaj robić za Janosika. Nie musi państwo.
Cytuj:
nie muszą handlować sakramentami i sakramentaliami
To już jest kwestia podejścia danego kapłana. Czy rzeczywiście patrzy on na to przez pryzmat „handlu”, czy też w sposób naturalny przyjmuje ofiary według uznania wiernych. Dochodzi tu jeszcze specyfika poszczególnych wyznań. Katolicy mają przede wszystkim „dawanie na Mszę” w jednej intencji i tacę. U prawosławnych Liturgii raczej nie sprawuje się w jednej intencji. Zamiast tego mamy świece wotywne, „karteczki” i tacę. Dodatkowo w prawosławiu służy się bardzo dużo „pomniejszych nabożeństw”, jak panichidy i molebny w konkretnych intencjach. Wydaje mi się, że w różnych wyznaniach reformowanych jest odwrotnie – tradycyjnych form dawania ofiary jest tam dość mało.


Śr sty 09, 2019 8:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Duchowni maja pensje, ich egzystencja nie jest zależna od zamożności parafii,
A czy rzeczywiście są w Polsce parafie tak biedne, że nie stać wiernych nawet na wyżywienie księdza? Jeśli zaś chodzio potrzeby parafii, to biskup może tutaj robić za Janosika. Nie musi państwo.
Biskup może robić za Janosika. W kościołach ewangelickich w Polsce też nikt pitu ne pokazuje i pieniądze sa zbierane. Powiedzmy szczerze: administracja państwowa jest tu na pewno sprawniejsza.
zefciu napisał(a):
Cytuj:
nie muszą handlować sakramentami i sakramentaliami
To już jest kwestia podejścia danego kapłana.
Nie byłby potrzebny portal colaska.pl, księża mogliby skupic się na swojej parafii zamiast latać po McDonaldach za groszem, nie byłoby przeświadczenia, że załatwienie sprawy u proboszcza to tylko kwestia grubości koperty.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr sty 09, 2019 8:31
Zobacz profil
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
Nie interesuje mnie co i gdzie ksiądz poświęca, ale zawsze w okresie kolędy wkurza mnie, że na te święcenia czas się znajduje, a kolęda trwa 5-6 minut: modlitwa, poświecenie domu, koperta...i dalej.


Śr sty 09, 2019 9:05
Post Re: Ksiądz proboszcz święci otwarcie zagranicznego koncernu.
Alus napisał(a):
wkurza mnie, że na te święcenia czas się znajduje
Wolałabyś, żeby się nie znajdował? Znowu nie wiadomo, o co Ci chodzi. Komunikuj się, proszę, czytelniej.


Śr sty 09, 2019 9:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL