Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Cudowna woda 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Cudowna woda
Cudowna woda, cudowne źródełka.
Jest ich w Polsce dosyć dużo. Poświęciłem kilka minut z google aby przedstawić kilka z nich.

- Częstochowa, cudowne źródełko przy kościele św. Barbary. Cudowna woda ponoć leczy wzrok, a nawet raka. Zima źródełko często zamarza ale paulini oferują wtedy butelkowana zawczasu wodę w cenie 3zł (2018r.)
źródło źródło

- Poznań, Kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa przy Żydowskiej. Cudowne źródełko leczące ponoć wzrok. Udostępniane w Wielka Sobotę, a gdy ktoś nie zdązy, to może za co łaska nabyc butelke po każdej mszy. Legenda powstania tego źródełka i kościoła to wręcz antysemicka epopeja.
źródło źródło

- Radoszyce, mala kapliczka zbudowana w 1999 roku przy cudownym źródle. Cudowność źródła sięga 19 wieku, trochę zapomniana ale odbudowana współczesnie. źródło

-Stary Sącz, źródełko sw. Kingi przy kaplicy sw. Kingi u klarysek. źródło źródło

-Gietrzwałd, sanktuarium maryjne, cudowna woda ponoc leczy oczy źródło

-Łódź, kaplica św. Antoniego w Łagiewnikach, ponoc leczy raka źródło

- Lubelszczyzna, cudowne źródełka
Kaplica „Na Wodzie” w Krasnobrodzie
Kaplica NMP w Czartowczyku
Kaplica Matki Boskiej w Nowinach Horynieckich
Kaplica Matki Boskiej w Radkowie
Kaplica Matki Boskiej w Sławęcinie
Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w Hrubieszowie-Teresówce
Kaplica Matki Boskiej Kryńskiej w Krynkach k. Kotorowa
Kaplica Matki Boskiej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej
Kaplica Matki Boskiej Leżajskiej w Józefowie
Kaplica Matki Boskiej Sokalskiej i św. Mikołaja w Siedliskach
Kaplica Matki Boskiej Turkowickiej w Turkowicach
Grota Matki Boskiej z Lourdes w Jezierni
Kaplica św. Anny w Wasylowie Wielkim
Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy
Kaplica św. Jana w Kolonii Staw Ujazdowski
Kaplica św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej
Kaplica św. Mikołaja w Kryłowie
Kaplica św. Otylii w Urzędowie
Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie
Kaplica św. Romana w Lipsku Polesiu
Kaplica św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym
Kaplica św. Wojciecha w Tomaszowie Lubelskim
źródło

-Licheń, sanktuarium maryjne, źródełko leczy ponoć wszystko

-Sosnówka, kaplica sw. Anny (prawie o niej zapomniałem), "źródełko miłości", woda pomaga na sprawy sercowe, tzn nie na wady serca ale na sprawy romantyczne, daje szczęście w miłości. Trzeba nabrać wody w usta i okrążyć kaplice 7 razy nie przełykając ani kropli. Woda z cudownego źródełka została specjalnie wyprowadzona na zewnątrz kaplicy tak aby można było ją czerpać do woli.źródło źródło

Podsumowując ten krótki i bardzo niepełny spis:
Myliłem się co do butelkowania. Wodę z cudownych katolickich źródełek butelkuje sie i sprzedaje. (Częstochowa 3 zł, Poznań co łaska). Na zdrowie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 12:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Cudowna woda
I co dalej? O czym mamy dyskutować?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 13, 2019 12:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Cudowna woda
Poproszono mnie o listę, to jest.

Czy ktoś z was wierzy w uzdrawiające właściwości tych źródełek? Wg mnie jest to ludowość sankcjonowana przez KK, więc stanowiąca jego tradycje.
No i czy błogosławiona, święta woda powinna byc sprzedawana. czy moze traktowac ja jak wode zdrojową i wtedy butelkowanie i dystrybucja sa normalną działalnością handlową.

Jakie macie w ogóle przemyślenia na temat cudownych źródełek?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Cudowna woda
No dobrze, mamy mały wykaz lokalnych zabobonów, tolerowanych przez Kościół.
Też zastanawia mnie powód tej tolerancji a wręcz akceptacji i wsparcia dla tego typu praktyk.
Sądzę, że chodzi o świadomość autentycznego pozytywnego skutku placebo, czyli wiary. Wielu ludziom łatwiej uwierzyć w cudowne źródełko niż w to, że jeśli coś takiego pomaga jest to za sprawą ich wiary. Jasne, że mogliby wierzyć po prostu w interwencję Boga, ale z pewnych przyczyn potrzebują tej całej otoczki.
Placebo tak działa, im wymaga większego wysiłku tym lepiej, a tu jednak mamy specjalne miejsce, do tego zasadniczo przynajmniej spowiedź i modlitwa. To może wzmacniać wiarę.

Ja powiem tyle: nawet gdy coś wydaje się głupie, ale działa to nie jest głupie, ważne aby tego typu wiara nie miała negatywnych skutków typu zarzucenie leczenia o udowodnionym działaniu czy też zamiany wiary w Boga na wiarę w cudowne źródełko. Warto też może zwrócić uwagę na efekty jakie tego typu praktyki wywołują osób, które w tego typu zabobony nie wierzą.

A komercjalizacja... Dla mnie biznes to duża część instytucji religijnych i jest to jeden z powodów dla których z żadną nie chcę się wiązać.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 13, 2019 12:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Cudowna woda
Mi osobiście trudno zaakceptować takie "placebo".
Placebo jest potrzebne, gdy chory uważa, ze potrzebuje leku i nie wierzy w swoje wyzdrowienie lub w dana terapie (a jak wiemy wiara pomaga). Wtedy faktycznie mała czerwona pigułka przyjmowana nie częściej niz dwa razy dziennie robi "cuda". Chory oczekuje lekarstwa i go dostaje.
Tu nie ma żadnego placeba, tu jest przeniesienie .. nie wiem jak nazwać... działań Boga na przedmioty, fizyczności magiczne. Jest to też niebezpieczne, bo ludzie mogą odstawiać leki albo nastawiac sie negatywnie do terapii.
Nie widzę żadnych pozytywów akceptacji, czy wzmacniania wiary w cudowne źródełka.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 13:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Cudowna woda
Przykład Poznania mnie najbardziej boli.

Są dwie legendy jak powstało to źródło. Obie skrajnie antysemickie.
Wg pierwszej dwóch Żydów wykradło hostie i kluło je nożami aby sprawdzić, czy wypłynie z nich krew. Krew trysnęła, złoczyńcy przerażeni uciekli, a w tym miejscu wybudowano kościół i trysnęło źródło.
Druga podobna: dwóch Żydów wykradło hostie i chcąc sprofanować wrzuciło do studni. woda wezbrała, hostie wypłynęły, a jeden ze złoczyńców ozdrowiał ze ślepoty.

Źródło jest udostępnione w Wielką Sobotę, bo wtedy ma ponoć największa moc.

Placebo powiadasz? Jako zastępnik czego?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Cudowna woda
Nie mam pojęcia jako zastępnik czego, obawiam się, że takiej normalnej, nie powiązanej z magicznymi substancjami modlitwy. Ja po prostu wierzę w siłę moich przekonań i to się sprawdza, nawet wiara w osobowego, odzielnego ode mnie i innych Boga nie jest mi potrzebna, więc patrzę jeszcze bardziej z boku na całą sprawę.

Uważam, że hierarchowie powinni uczciwie przemyśleć stosunek potencjalnych plusów i minusów akceptacji takich praktyk. Trochę przekornie będę bronić akceptacji:
-aspekt marketingowy i komercyjny
-skoro ludzie potrzebują takich zabobonów to gdy Kościół zabroni i potępi wszystko przeniesie się poza Kościół i prawdopodobnie przerodzi się w jeszcze większe absurdy...
Czasem lepiej mieć takie zjawiska niejako pod kontrolą zachowując wpływ na takich ludzi...

Zgadzam się, że przykład z Poznania to kuriozum, szczególnie, że tu mieszkam.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 13, 2019 13:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Cudowna woda
IrciaLilith napisał(a):
-aspekt marketingowy i komercyjny
I dochodzimy do absurdu jak handel odpustami. To ślepa uliczka. Sa inne, mniej niebezpieczne sposoby finansowania.
IrciaLilith napisał(a):
-skoro ludzie potrzebują takich zabobonów to gdy Kościół zabroni i potępi wszystko przeniesie się poza Kościół i prawdopodobnie przerodzi się w jeszcze większe absurdy...
Czasem lepiej mieć takie zjawiska niejako pod kontrolą zachowując wpływ na takich ludzi...
Wg mnie zupełny absurd. Idąc ta droga zaraz mamy cudowne obrazy, cudowne medaliki, cudowne modlitwy, całowanie szczątków ludzi. Ups, nie zaraz, a juz od dawna to mamy.
IrciaLilith napisał(a):
Zgadzam się, że przykład z Poznania to kuriozum, szczególnie, że tu mieszkam.
To też i mój gród.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 13:56
Zobacz profil
Post Re: Cudowna woda
Kozioł napisał(a):
Mi osobiście trudno zaakceptować takie "placebo".
Placebo jest potrzebne, gdy chory uważa, ze potrzebuje leku i nie wierzy w swoje wyzdrowienie lub w dana terapie (a jak wiemy wiara pomaga). Wtedy faktycznie mała czerwona pigułka przyjmowana nie częściej niz dwa razy dziennie robi "cuda". Chory oczekuje lekarstwa i go dostaje.
Tu nie ma żadnego placeba, tu jest przeniesienie .. nie wiem jak nazwać... działań Boga na przedmioty, fizyczności magiczne. Jest to też niebezpieczne, bo ludzie mogą odstawiać leki albo nastawiac sie negatywnie do terapii.
Nie widzę żadnych pozytywów akceptacji, czy wzmacniania wiary w cudowne źródełka.

Owszem przeniesienie, ale mające odnośniki w Ewangelii - uzdrowienie z trądu Syryjczyka Naamana w wodach Jordanu, obmycie oczu ślepca w sadzawce Siloe.
Nic nie bierze się z niczego, "cudowne" źródełka to w wersji ludowej nawiązanie do wskazanych wydarzeń. A że często te wody zawierają minerały, pierwiastki, stosowanie w medycynie, to pośrednie wyjaśnienie do wiary w ich cudowności.


Cz cze 13, 2019 14:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Cudowna woda
Alus napisał(a):
A że często te wody zawierają minerały, pierwiastki, stosowanie w medycynie, to pośrednie wyjaśnienie do wiary w ich cudowności.
I minerały lecza raka?? W Karkonoszach sa do niedawna jeszcze czynne kopalnie rudy uranu. Z jednej zrobiono nawet atrakcje turystyczną (kopalnia „Liczyrzepa”). Wiele studni w okolicy jest w ten sposób radonowo "cudownych". Ale co by nie powiedziec o radonie, to "kąpiele" radioaktywne sa tylko wsparciem w leczeniu, a ich skuteczność kontrowersyjna.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Cudowna woda
Kozioł, ja po prostu widzę, że ludzie są na bardzo różnym poziomie rozwoju duchowego i jednym trudno pojąć drugich. Jeśli Kościół im tego nie da to znajdą sobie to poza, na szczęście nawet katolicy nie mają obowiązku brać w tych praktykach udziału, choć uważam, że dbając o tych z poziomu cudownych substancji, że tak to ujmę, sprawiają, że wiele osób z poziomu dążenia do mistycyzmu, których to praktycznie śmieszy lub bulwersuje odchodzi.
Oczywiście te poziomy są umowne i żaden nie jest gorszy od innego... tak samo jak przedszkolak nie jest gorszy od studenta, ale po prostu ma inne potrzeby. Ważne, aby nie dawać przedszkolakom zapałek ani innych niebezpiecznych dla nich przedmiotów. Pytanie czy cudowne źródełka to względnie pozytywna zabawka czy niebezpieczny przedmiot...
Dla mnie to jednak przydatna , wręcz edukacyjna zabawka. Jeśli ktoś z tego wyrósł to ok, ale czy ma prawo naśmiewać się lub zabraniać tym, którzy tego potrzebują?
Tak samo to, że Ty nie potrzebujesz materialnych symbi typu obrazy nie znaczy to, że inni dadzą sobie radę bez. Po prostu u wielu ludzi duchowość jest na bardzo fizycznym poziomie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 13, 2019 14:17
Zobacz profil
Post Re: Cudowna woda
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
A że często te wody zawierają minerały, pierwiastki, stosowanie w medycynie, to pośrednie wyjaśnienie do wiary w ich cudowności.
I minerały lecza raka?? W Karkonoszach sa do niedawna jeszcze czynne kopalnie rudy uranu. Z jednej zrobiono nawet atrakcje turystyczną (kopalnia „Liczyrzepa”). Wiele studni w okolicy jest w ten sposób radonowo "cudownych". Ale co by nie powiedziec o radonie, to "kąpiele" radioaktywne sa tylko wsparciem w leczeniu, a ich skuteczność kontrowersyjna.

Nic nie pisałam o leczeniu nowotworów przez wody z "cudownych źródełek" :)
Ale czymże jak nie wiarą jest tzw "pamieć wody" traktowana w homeopatii jako środek leczniczy.
Przy czym 80% czerpiących wodę z tych "cudownych" źródełek tratuje ją jedynie jako ewentualny wspomagacz, a nie zasadniczy lek.
20% traktujących cudowność wody jako jedynie remedium na zdrowie, to ci, którzy swoje zdrowie, czy zdrowie dzieci, powierzają hochsztaplerom mianującym siebie: "posłanym przez Boga", "Janem od Boga"...etc.
Ale to nie wiara, jedynie irracjonalny fanatyzm.


Cz cze 13, 2019 14:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Cudowna woda
@IrciaLilith
Jeżeli cudowne źródełka są w miejscach kultu lub wręcz buduje sie miejsce kultu wokół cudownego źródełka, to popyt jest wzmacniany, wręcz generowany. Skoro w Licheniu duchowni uznali cudowność źródła, to teraz trudno sie wycofać. A przecież mogli powiedzieć: to tylko zwykła woda, kran wybudowany dla wygody pątników.
We wspomnianych Radoszycach wręcz wskrzeszono kult świętego źródełka.
Odnosząc to do jakiegos stopniowania rozwoju duchowości, to jest to wprowadzanie na boczny tor, a nie zabawka edukacyjna. To jak w procesie uczenia chemii bawic sie w alchemię i poszukiwac kamień filozoficzny. Tak, jest możliwa zmiana np. rtęci w złoto ale potrzeba do tego współczesnej wiedzy i reaktora atomowego, a nie kamienia i jaja filozoficznego.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Cudowna woda
Alus napisał(a):
Ale czymże jak nie wiarą jest tzw "pamieć wody" traktowana w homeopatii jako środek leczniczy.
Ja to nazywam wprost: oszustwem.
Alus napisał(a):
Przy czym 80% czerpiących wodę z tych "cudownych" źródełek tratuje ją jedynie jako ewentualny wspomagacz, a nie zasadniczy lek.
20% traktujących cudowność wody jako jedynie remedium na zdrowie, to ci, którzy swoje zdrowie, czy zdrowie dzieci, powierzają hochsztaplerom mianującym siebie: "posłanym przez Boga", "Janem od Boga"...etc.
Ale to nie wiara, jedynie irracjonalny fanatyzm.
Nie wiem jaki procent traktuje to tak, a nie inaczej ale nie wygaszając takich miejsc, a wręcz budując nowe miejsca kultu cudownej wody rozszerza się przestrzeń na magiczne myslenie, a nie zmniejsza.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Cudowna woda
A próbowałeś szukać kamienia filozoficznego? Ja dostrzegam pewien związek tej zajawki z moim ukończeniem biochemii ;)

Ale tak na serio, to też uważam, że duchowni nie powinni tego nakręcać, ani tym bardziej robić na tym biznesu, którego Licheń jest ewidentnym przykładem.

Granica wiary i fanatyzmu nie jest niestety mega wyraźna...

Z dwojga złego lepsza cudowna woda niż potencjalnie niebezpieczne dziwaczne terapie, oraz wydaje mi się, że lepiej aby ktoś pojechał do Lichenia niż do podejrzanych osobników gdzieś na Filipinach itd.
To i to placebo, ale woda ze źródełka przynajmniej nie zaszkodzi.
Każde placebo możesz nazwać oszustwem, ale jednak placebo jest skuteczne i to czasem w zdumiewającym zakresie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 13, 2019 15:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL