Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie? 
Autor Wiadomość
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Małgosiaa napisał(a):
Mam nieco odmienne zdanie. Nie ma nakazu odchodzenia emerytury w wieku 60 i 65 lat. Można pracować i do śmierci. Poprzedni rząd wyliczył mi wiek emerytalny na 63 lata i chyba (nie pamiętam już) 3 m-ce. Nie dotrwam do tego wieku, bo nie mam już siły, ale też nie odeszłam w wieku 60 lat.

Kobiety wedle zakładanego trybu miały osiągać zakładany wiek emerytalny 67 lat w 2040r - od stycznia 2013r wydłużano wiek o 1 miesiąc na kwartał. Jaką zasadę przyjął ZUS wyliczając 63 lata, to lekka zagadka, bo 63 lata i 3 miesiące osiągały w październiku 2025r roku, kobiety urodzone w 1953r.
http://www.wskazniki.pl/?doc_id=290919&iid=4639


Cz lip 18, 2019 7:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Mała pomyłka. Miałam pracować rok krócej, do 62 lat, a te 63 lata to mój poprzedni plan, aby mieć 40 lat stażu :). W linku tabela, a więc nie masz racji, Alus: http://www.wskazniki.pl/?doc_id=290919&iid=4639

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 18, 2019 7:37
Zobacz profil
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Małgosiaa napisał(a):
Mała pomyłka. Miałam pracować rok krócej, do 62 lat, a te 63 lata to mój poprzedni plan, aby mieć 40 lat stażu :). W linku tabela, a więc nie masz racji, Alus: http://www.wskazniki.pl/?doc_id=290919&iid=4639

Fakt :oops: - podałam zły rok urodzenia - 63 lata 3 miesiąc osiągały kobiety w październiku 2025r, urodzone w 1962r.


Cz lip 18, 2019 7:56

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Kael napisał(a):
Co do praworzadnego podnoszenia wieku emerytalnego: otoz mozna go, moim zdaniem, podniesc jak najbardziej praworzadnie, zapowiadajac go odpowiednio wczesnie i wydluzajac stopniowo, np o miesiac, dla kolejnych rocznikow. Tak, ze rocznik, ktory bedzie mial wydluzony wiek emerytalny o rok, wie o tym kilkanascie, a nawet kilkadziesiat lat wczesniej. W koncu dane demograficzne o ilosci dzieci urodzonych, znane sa tez na kilkanascie lat przed ich wejsciem w zycie zawodowe.

Jeśli kilkadziesiąt lat wcześniej, to mógłbym się zgodzić, o ile dotyczyłoby osób zaczynających pracę ;)
Formalnie pewnie różne reformy systemu emerytalnego spełniają wymogi praworządności, ale czym się różni wydłużanie wieku emerytalnego od obniżenia świadczeń? Jednostronną zmianę reguł w trakcie gry uważam za złamanie zasad praworządności.
Oczywiście złamanie złamaniu nierówne, wydłużenie wieku skokowo do 100 lat dla wszystkich jest dużo gorsze niż wydłużanie stopniowe do 67 lat, ale to różnica ilościowa.

feelek napisał(a):
Na to wygląda. Dzięki za miłą dyskusję.

I wzajemnie :)


Cz lip 18, 2019 20:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
SweetChild napisał(a):
Jeśli kilkadziesiąt lat wcześniej, to mógłbym się zgodzić, o ile dotyczyłoby osób zaczynających pracę
Formalnie pewnie różne reformy systemu emerytalnego spełniają wymogi praworządności, ale czym się różni wydłużanie wieku emerytalnego od obniżenia świadczeń? Jednostronną zmianę reguł w trakcie gry uważam za złamanie zasad praworządności.
Oczywiście złamanie złamaniu nierówne, wydłużenie wieku skokowo do 100 lat dla wszystkich jest dużo gorsze niż wydłużanie stopniowe do 67 lat, ale to różnica ilościowa.

Nawet w PRL prawa nabyte były niezmienne, a ustawy nie działały wstecz. Teraz jest wielka niewiadoma, ale póki co na szczęście decyzja co do wieku emerytalnego należy do pracownika. I to jedyny plus.
I niech mi tu nikt nie wyjeżdża z tekstem, jakobym chwaliła komunę.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 18, 2019 21:25
Zobacz profil
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Małgosiaa napisał(a):
Teraz jest wielka niewiadoma, ale póki co na szczęście decyzja co do wieku emerytalnego należy do pracownika. I to jedyny plus.

Decyzja o przejściu na emeryturę, w zależności od zawodu i zapotrzebowania na konkretnych pracowników, też należała do pracownika.
ZUS aktualnie wypłaca emerytury rzędu 10 - 21,512 tys zł (emeryt z Lublina i emerytka z kujawsko-pomorskiego), kilkuset, czy kilku tysiącom emerytów, którzy pracowali do wieku 70-80 lat. Lekarz z Poznania w wieku 91r jeszcze pracuje (reportaż w TVN) - ewenement, ale jednak.


Pt lip 19, 2019 6:46

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Małgosiaa napisał(a):
Nawet w PRL prawa nabyte były niezmienne, a ustawy nie działały wstecz. Teraz jest wielka niewiadoma, (...)

W PRLu wielką niewiadomą było, jaką emeryturę naliczą i powszechne były różne mataczenia, aby odchodzący na emeryturę miał jak największe dochody w ostatnich latach pracy, bo od tego zależała wysokość emerytury. Można by napisać, że w PRL prawa nabyte były niezmienne, bo tych praw praktycznie nie było ;)
Ale przede wszystkim w PRLu wielką niewiadomą było, co za tę emeryturę można będzie kupić. Zarówno ze względu na asortyment jak i ceny. Partia radziła sobie z tymi resztkami praw nabytych psując pieniądz na potęgę, co kończyło się cyklicznymi bankructwami, niepokojami i zmianami ekipy rządzącej. I znów od nowa Polska Ludowa :-|


Pt lip 19, 2019 18:09
Zobacz profil
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
SweetChild napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Nawet w PRL prawa nabyte były niezmienne, a ustawy nie działały wstecz. Teraz jest wielka niewiadoma, (...)

W PRLu wielką niewiadomą było, jaką emeryturę naliczą i powszechne były różne mataczenia, aby odchodzący na emeryturę miał jak największe dochody w ostatnich latach pracy, bo od tego zależała wysokość emerytury. Można by napisać, że w PRL prawa nabyte były niezmienne, bo tych praw praktycznie nie było ;)

Raczej było wiadomo - decydowały zarobki z ostatnich 2 lat pracy. Dlatego większość emerytów w owych 2 latach otrzymywała jedne z najwyższych uposażeń w swoim zawodzie.
Niewiadoma w kwestiach cen trwa nadal - jeszcze 2 lata temu za 1 kg schabu bez kości płaciłam 12-13 zł, aktualnie 16-18 zł. Nie mówiąc już o cenach owoców i warzyw :(


So lip 20, 2019 7:56

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Alus napisał(a):
Raczej było wiadomo - decydowały zarobki z ostatnich 2 lat pracy. Dlatego większość emerytów w owych 2 latach otrzymywała jedne z najwyższych uposażeń w swoim zawodzie.

Właśnie te zarobki z ostatnich 2 lat pracy były wielką niewiadomą, zależały (jak wiele rzeczy w PRLu) od układów i układzików. Od układów z dyrekcją (premie, nagrody) po układy ze współpracownikami (przepisywanie nadgodzin na emeryta i rozliczenia pod stołem). "Zaradny" otrzymywał dużo wyższą emeryturę niż "niezaradny", który przepracował tyle samo lat w tym samym zawodzie.

Alus napisał(a):
Niewiadoma w kwestiach cen trwa nadal - jeszcze 2 lata temu za 1 kg schabu bez kości płaciłam 12-13 zł, aktualnie 16-18 zł. Nie mówiąc już o cenach owoców i warzyw :(

Zgadza się, już wcześniej pisałem, że psucie pieniądza i inflacja na poziomie 2,5% jest wręcz celem NBP. Jednak w dużej mierze utrzymaniu siły nabywczej emerytur służy ich waloryzacja.


N lip 21, 2019 19:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
SweetChild napisał(a):
Właśnie te zarobki z ostatnich 2 lat pracy były wielką niewiadomą, zależały (jak wiele rzeczy w PRLu) od układów i układzików. Od układów z dyrekcją (premie, nagrody) po układy ze współpracownikami (przepisywanie nadgodzin na emeryta i rozliczenia pod stołem). "Zaradny" otrzymywał dużo wyższą emeryturę niż "niezaradny", który przepracował tyle samo lat w tym samym zawodzie.

Zgadza się, ale prawa nabyte nie dotyczyły wyskości emerytury, a tego, że emerytura jest wyliczana z ostatnich dwóch lat.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lip 21, 2019 19:33
Zobacz profil
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
SweetChild napisał(a):
Alus napisał(a):
Niewiadoma w kwestiach cen trwa nadal - jeszcze 2 lata temu za 1 kg schabu bez kości płaciłam 12-13 zł, aktualnie 16-18 zł. Nie mówiąc już o cenach owoców i warzyw :(

Zgadza się, już wcześniej pisałem, że psucie pieniądza i inflacja na poziomie 2,5% jest wręcz celem NBP. Jednak w dużej mierze utrzymaniu siły nabywczej emerytur służy ich waloryzacja.

Waloryzacja - ceny w sklepach wszystkie w górę, ceny usług wszystkie w górę, czynsz po stawkach energii dla przedsiębiorstw w górę, śmieci już zapowiedziane znaczny wzrost, uwolnione ceny energii dla odbiorców indywidualnych też raczej nie będą niskie...waloryzacja rzędu 55 zł ma wystarczyć na wszystko?...optymista.


Pn lip 22, 2019 6:58

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Waloryzacja nie ma kompensować, tylko pokazać że władza coś robi...
Co do zmiany wieku emerytalnego, to nie powinno się ignorować statystyki, bo system emerytalny jest dość prosty i oparty na prognozowanej długości życia. Skoro żyjemy dłużej, trzeba albo obniżyć świadczenie, albo opóźnić przejście na świadczenie.Zdecydowanie lepiej sprzedać społeczeństwu to drugie, zwłaszcza wobec faktycznego braku rąk do pracy ( a imigrantów nie chcemy...).

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pn lip 22, 2019 10:49
Zobacz profil
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
zepp napisał(a):
Waloryzacja nie ma kompensować, tylko pokazać że władza coś robi...
Co do zmiany wieku emerytalnego, to nie powinno się ignorować statystyki, bo system emerytalny jest dość prosty i oparty na prognozowanej długości życia. Skoro żyjemy dłużej, trzeba albo obniżyć świadczenie, albo opóźnić przejście na świadczenie.Zdecydowanie lepiej sprzedać społeczeństwu to drugie, zwłaszcza wobec faktycznego braku rąk do pracy ( a imigrantów nie chcemy...).

Żyjemy dłużej - wyż demograficzny lat 50-tych (ponad 750 tys urodzeń rocznie) po wydłużeniu wieku popracowałby kilka/kilkanaście miesięcy/lat dofinansowując ZUS i swoją emeryturę.
Cofnięcie ustawy wydłużającej wiek emerytalny spowodowało nagły wzrost liczby emerytów i lukę na rynku pracy.
Ale populiści pokazali jak kochają lud...podobnie jak Grecja, Wenezuela...


Pn lip 22, 2019 13:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Nie widać masowych odejść na emeryturę, za którą trudno przeżyć. Ludzie pracują dłużej niż 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni). W sumie jest dowolność i pracodawca nie ma prawa nikogo zmusić do odejścia w ustawowo określonym wieku. Mnie trafił szlag, kiedy poprzedni rząd podniósł wiek emerytalny, a to z tego względu, że w razie niemożności dalszej pracy z powodów zdrowotnych musiałabym pójść na rentę, która zawsze jest niższa nić głodowa emerytura. Po zmianie ustawy nie odeszłam i pracuję nadal. Fakt, że nie planuję dłużej niż rok właśnie ze względów zdrowotnych, ale to i tak 1,5 roku krócej niż wynikało z poprzedniej ustawy.
To chyba jedyna ustawa, której nie jestem przeciwna.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 22, 2019 14:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Pracownicze Plan Kapitałowe - co o nich sądzicie?
Alus napisał(a):
Waloryzacja - ceny w sklepach wszystkie w górę, ceny usług wszystkie w górę, czynsz po stawkach energii dla przedsiębiorstw w górę, śmieci już zapowiedziane znaczny wzrost, uwolnione ceny energii dla odbiorców indywidualnych też raczej nie będą niskie...waloryzacja rzędu 55 zł ma wystarczyć na wszystko?...optymista.

Waloryzacja raczej nie ma na celu wyrównania przyszłych czy prognozowanych podwyżek, ale tych, które już nastąpiły. A kwota waloryzacji niewiele mówi, istotna jest wartość procentowa.

zepp napisał(a):
Waloryzacja nie ma kompensować, tylko pokazać że władza coś robi...

Wręcz przeciwnie, waloryzacja z definicji ma kompensować zmniejszenie siły nabywczej pieniądza.


Pn lip 22, 2019 20:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL