Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jednostka zerem, jednostka bzdurą 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Dobra. Zatrzymajmy się na tej jednostce. Patrząc na jednostkę od strony genetycznej to jest ona kolektywem genów swojej matki i genów swojego ojca, a to w grubym uproszczeniu, ponieważ ojciec jest kolektywem swoich rodziców, a matka swoich i tak dalej, aż do jakiegoś wspólnego przodka/wspólnych przodków.

Czy można powiedzieć, ze jednostka jest zintegrowanym kolektywem ludzkim, czy nawet zintegrowanym kolektywem zwierzęcym, biologicznym?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pn lis 25, 2019 8:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Jeśli jednostkę rozważamy na poziomie genetycznym to tak. Natomiast jednostka- osoba ludzka jest to w zależności od systemu ciało i umysł lub ciało-umysł-dusza gdzie czasem ciało-dusza/psyche/umysł-duch.

Co istotne większość naszych przekonań jest skopiowanych od społeczeństwa w którym żyjemy, osobowość w oderwaniu od grupy także nie ma szans na poprawne ukształtowanie, najprawdopodobniej nie ma wówczas opcji wykształcenia się samoświadomości.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 25, 2019 19:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Czy osoba rozumiana jako istota samoświadoma jest wtórna wobec wspólnoty.

A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.


Ta pierwotna wspólnotowość jest pięknie oddana w biblijnym opisie stworzenia człowieka. Bóg dwoistej natury (męsko-żeńskiej) stwarza parę ludzi (wspólnotę kobiety i mężczyzny).

Jednostka jest abstrakcją choćby z tego względu, że my swoją jednostkowość, odrębność zawsze stwierdzamy w opozycji do tego drugiego, który nie jest nami. Bez "ty" nie ma "ja".

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pn lis 25, 2019 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
towarzyski_pelikan napisał(a):
Dobra. Zatrzymajmy się na tej jednostce. Patrząc na jednostkę od strony genetycznej to jest ona kolektywem genów swojej matki i genów swojego ojca, a to w grubym uproszczeniu, ponieważ ojciec jest kolektywem swoich rodziców, a matka swoich i tak dalej, aż do jakiegoś wspólnego przodka/wspólnych przodków.

Czy można powiedzieć, ze jednostka jest zintegrowanym kolektywem ludzkim, czy nawet zintegrowanym kolektywem zwierzęcym, biologicznym?



Myślę, że można, albo np. "kontynuator wielogatunkowego drzewa genealogicznego".


Wt lis 26, 2019 1:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Bez 'ty' nie ma 'ja', ale pozostaje 'jestem'/ czyste bycie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 16:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
IrciaLilith napisał(a):
Bez 'ty' nie ma 'ja', ale pozostaje 'jestem'/ czyste bycie.

"Jestem" implikuje samoświadomość, a więc musi być "ty", które uświadamia mi "mnie". Nie ma czystego bycia bez Ty.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt lis 26, 2019 16:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Wyobraź sobie, że jesteś tylko Ty i dosłownie nic więcej, czyli jesteś wszystkim co jest. Wiesz jak zainicjować niekończący się cykl rozwoju? Powiększanie swojej świadoności/samoświadomości ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Nie potrafię sobie tego wyobrazić, bo żeby w ogóle być jako "ja" muszę się wyodrębnić ze świata, a więc musi być jakiś świat, jakaś sfera, która nie jest mną. Np. założmy, że jestem tylko "ja" zawieszona w próżni. Jak długo będę jednym z tą próżnią, będę w niej rozpuszczona, tak długo mnie nie będzie. Będę próżnią. A w zasadzie: próżnia będzie, bo mnie nie będzie. Nie wiem, jak to nazwać, chyba to będzie nicość. Żebym zaistniała muszę siebie samą stworzyć w opozycji do tej próżni, muszę sobie uświadomić istnienie próżni - tego, co nie jest mną, żeby poznać granice swojego Ja.

Swoją świadomość, samoświadomość mogę powiększać tylko poprzez transcendowanie siebie, a transcendencja choć polega na przekraczaniu granic, to wymaga jednocześnie ich istnienia. Żeby przekraczać siebie nie mogę być wszystkim co jest, zawsze musi być coś, co nie jest mną, o co mogę się wzbogacić, dzięki temu możliwy jest nieustanny rozwój.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt lis 26, 2019 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Tak- rozwój to nieustanne wzbogacanie się o to co jeszcze nie jest Tobą, choćby o swoje przeciwieństwo. Jeśli jesteś Wszystkim to nie do końca, bo poza Tobą jest jeszcze Nic, a także całe spektrum powstałe między Wszystkim a Niczym. To nie ciągłe bycie Wszystkim, ale stawanie się Wszystkim. Stabilne bycie, bez stawania się nie zistawia nawet miejsca na doświadczanie, bo każde doświadczenie wzbogaca.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lis 27, 2019 0:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Towarzyski Pelikan, chodzi mi o to, że jeśli kolektyw nie służy jednostkom z których się składa, to komu służy?
Taki kolektyw to zło, ideologiczna katastrofa, coś jak sekta masowo popełniająca samobójstwo.


Śr lis 27, 2019 0:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Zgadzam się- interes wspólnoty opiera się na interesie jednostek. Wspólnota aby nie była destrukcyjna musi służyć wartościom na których autentycznie zależy jednostkom i które nam służą, czyli nie są antywartościami.

Taką antywartością jest bezpieczeństwo oparte na kontroli i ograniczeniach. Samo słowo wywodzi się od bez pieczy/czyli bez opieki i wmawianie, że bezpieczeństwo daje system kontroli, ograniczeń jest absurdem.
Logiczne zasady bezpieczeństwa- tak, ale nie zasady dla samych zasad.
Chcemy bezpieczeństwa czy Wolności, gdzie nie ogranicza jej strach i jedynym liczącym się ograniczeniem jest wolność i autonomia innych?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lis 27, 2019 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Nad napisał(a):
Towarzyski Pelikan, chodzi mi o to, że jeśli kolektyw nie służy jednostkom z których się składa, to komu służy?
Taki kolektyw to zło, ideologiczna katastrofa, coś jak sekta masowo popełniająca samobójstwo.

Ircia napisał(a):
Zgadzam się- interes wspólnoty opiera się na interesie jednostek. Wspólnota aby nie była destrukcyjna musi służyć wartościom na których autentycznie zależy jednostkom i które nam służą, czyli nie są antywartościami.

Kolektyw składa się z jednostek, więc siłą rzeczy, jeśli kolektyw ma przetrwać, muszą przetrwać składające się na niego jednostki. Kiedy ja piszę o tym, że kolektyw jest nadrzędny wobec jednostki mam na myśli to, że dla przetrwania gatunku nie ma znaczenia, czy jakaś konkretna jednostka przetrwa (np. ja), ważne że przetrwa grupa. Jeśli ja nie przetrwam, świat się nie zawali, natomiast jeśli cała grupa nie przetrwa, to będzie to koniec z człowiekiem.
Stąd interes grupowy (to co w ogóle sprzyja przetrwaniu człowieka) jest ważniejszy od interesu egoistycznego, który z założenia ma służyć mnie, co nie znaczy, że musi z nim stać w konflikcie, zwykle nie stoi. Natomiast jeśli stoi, to nie zasługuje na społeczną aprobatę.
Cytuj:
Taką antywartością jest bezpieczeństwo oparte na kontroli i ograniczeniach. Samo słowo wywodzi się od bez pieczy/czyli bez opieki i wmawianie, że bezpieczeństwo daje system kontroli, ograniczeń jest absurdem.
Logiczne zasady bezpieczeństwa- tak, ale nie zasady dla samych zasad.
Chcemy bezpieczeństwa czy Wolności, gdzie nie ogranicza jej strach i jedynym liczącym się ograniczeniem jest wolność i autonomia innych?

System ograniczeń i kontroli jest po to, by chronić społeczności przed różnymi niebezpieczeństwami. Jeśli np. legalne narkotyki nie sprzyjają społeczeństwu (taka hipoteza), to nie należy ich legalizować. Absurdem byłoby np. instalować kamery w prywatnym mieszkaniach, żeby kontrolować, czy obywatele nie ćpają, ale już kontrole w miejscach publicznych albo jeśli zachodzi podejrzenie handlowania narkotykami już są jak najbardziej na miejscu.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lis 27, 2019 17:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Co do tzw narkotyków to najpierw zobacz co kryje się pod tą nazwą, bo dotyczy ona raczej statusu prawnego niż autentycznej szkodliwości, a potem zobacz jak wygląda sytuacja w krajach o innej polityce wobec substancji psychoaktywnych- opinia publiczna jest podatna na manipulację i nawet gdy większość uznaje coś za szkodliwe lub nieszkodliwe nie koniecznie jest to zgodne z faktami, o efektach prawnych zakazów nawet nie mówiąc.
Np alkohol jest niebezpieczny społecznie, ale jego prawny zakaz prowadzi do jeszcze gorszych skutków.

Warto po prostu uczciwie i bez uprzedzeń zorientować się co i jak działa i dlaczego i tworzyć prawo dla dobra ludzi a nie tylko pod to co często wbrew faktom uważa się za dobre.

Np dobra edukacja psychologiczna i społeczna oraz wiedza o substancjach psychoaktywnych i uzależnienieniach zamiast prawnych zakazów, kar, itd.
Tańsze i rozwiązałoby prawdopodobnie więcej problemów.

Często to co wielu ludzi uważa za zagrożenie dla społeczeństwa gnębiąc jednostkę o innych poglądach zwyczajnie nie jest niebezpieczne i argumenty za szkodliwością nie mają oparcia w faktach.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 28, 2019 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Irciu, zgoda. Postawiłam tylko hipotezę "Jeśli np. legalne narkotyki nie sprzyjają społeczeństwu (taka hipoteza), to nie należy ich legalizować". Jeśli uznanie szkodliwości nie ma poparcia w faktach, to wówczas nie można powiedzieć, że narkotyki są szkodliwe.

Co do edukacji to jestem sceptyczna, ponieważ nawet jak na paczkach papierosów jest dużymi literami napisane, że palenie powoduje raka i choroby serca, a na okładce są jakieś obrzydliwe widoki, to i tak to ludzi nie zniechęca do palenia. Po prostu człowiek nie jest istotą racjonalną. Obudzi się, jak będzie miał już tego raka. Są oczywiście wyjątki - osoby, które każdy swój krok kilka razy przemyślają, kierują się rozsądkiem, ale nie można modelu działania społeczeństwa opierać na jednostkach.

Ja uważam, ze niekiedy zakaz jest zasadny, a w większości wypadków wystarczą ograniczenia, np. wiekowe albo ograniczona dostępność przez lokalizację czy cenę. W Norwegii alkohol można kupić tylko w określonych godzinach, nie wolno reklamować alkoholu no i alkohol jest obrzydliwie drogi. I ta polityka antyalkoholowa ma odzwierciedlenie w statystykach, w Norwegii pije się mniej niż w Europie w ogóle.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz lis 28, 2019 17:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Informacja, że coś jest szkodliwe nie jest edukacją o jakiej mówię, tu chodzo o dotarcie do sedna problemu.

Pelkianku- pogadaj z kimś z Norwegii jak omijają te zakazy, wiesz- w Polsce prawie nie ma aborcji... w statystykach...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 28, 2019 21:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL