Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czemu służy światopogląd? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. Jeżeli stan psychiczny człowieka nie przysparza cierpienia to nie jest to stan chorobowy.

2. Żadnej konkretnej wystarczy użyć słownik antonimów.

3. Zazwyczaj silny ból wiąże się z cierpieniem, dlatego czasami ludzie używają tego zamiennie. Na przykładach jednak przedstawiłem, że to niekoniecznie to samo.


Śr lut 19, 2020 22:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. Potrafisz to uzasadnić, czy jest to tylko Twoje arbitralne stwierdzenie?

2. Słownik antonimów bazuje na skojarzeniach, jest kiepskim narzędziem w definiowaniu czegokolwiek.

3. Na Twoim przykładzie widać, że cierpienie jest psychiczne, a ból fizyczny, co nie jest zgodne z definicją, którą przytoczyłam.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt lut 21, 2020 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czemu służy światopogląd?
Światopogląd służy ukierunkowaniu

_________________
Pokój wam.


N mar 01, 2020 19:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czemu służy światopogląd?
TP

1. Choroba to coś co definiujemy arbitralnie. Tego się nie da uniknąć. Niemniej potrafię uzasadnić swoją definicję. Dlaczego nazywać chorobą coś co nie powoduje że czyjeś funkcjonowanie sprawia cierpienie?
Choroba to coś co należy leczyć. A jeżeli coś nie powoduje cierpienia to dlaczego to leczyć?

2. Słownik antonimów to słownik przeciwieństw.
3. Co by w słowniku (który też bardzo często bazuje na skojarzeniach), nie napisano, to pewne zjawiska można wyróżnić co udowodniłem przykładem. Czy nazwiesz cierpienie bólem psychicznym, czy inaczej, to już tylko semantyka.

Nie na tym zasadza się trafność mojego spostrzeżenia.
Moje spostrzeżenia dotyczy tego, że nie ma zła niezależnego od doświadczenia.

Jeżeli nikt nie cierpi to nie ma zła, jeśli nikt się nie czuję źle to nie ma zła, jeśli potencjał na doświadczenie szczęścia nie został stracony to nic złego się nie stało...


Pn mar 02, 2020 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czemu służy światopogląd?
Nad napisał(a):
1. Choroba to coś co definiujemy arbitralnie. Tego się nie da uniknąć. Niemniej potrafię uzasadnić swoją definicję. Dlaczego nazywać chorobą coś co nie powoduje że czyjeś funkcjonowanie sprawia cierpienie?
Choroba to coś co należy leczyć. A jeżeli coś nie powoduje cierpienia to dlaczego to leczyć?

Ponieważ sprawia, że ciało czy psychika nie funkcjonuje optymalnie.
Cytuj:
Nie na tym zasadza się trafność mojego spostrzeżenia.
Moje spostrzeżenia dotyczy tego, że nie ma zła niezależnego od doświadczenia.

Jeżeli nikt nie cierpi to nie ma zła, jeśli nikt się nie czuję źle to nie ma zła, jeśli potencjał na doświadczenie szczęścia nie został stracony to nic złego się nie stało...

Czy według Ciebie np. upośledzenie umysłowe, które nie czyni takiej osoby nieszczęśliwą, nie jest złem dla człowieka?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pn mar 02, 2020 23:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. To co optymalne określa właściciel.
2. Upośledzenie umysłowe przysparza cierpienia, jeśli nawet nie przysparza osobie upośledzonej to bliskim.


Wt mar 03, 2020 18:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czemu służy światopogląd?
Nad napisał(a):
1. To co optymalne określa właściciel.

Czyli jeśli właściciel za optymalny stan uznaje taki, w którym cierpi, to znaczy, ze to jest to stan optymalny?
Cytuj:
2. Upośledzenie umysłowe przysparza cierpienia, jeśli nawet nie przysparza osobie upośledzonej to bliskim

Wysoka inteligencja również przysparza cierpienia, jeśli nie sobie, to innym (np. wprawia ich w kompleksy). Więc wysoka inteligencja jest zła?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt mar 03, 2020 18:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. Jednym ze składników cierpienia jest pragnienie zmiany stanu rzeczy.
2. Uproszczasz ;)


Wt mar 03, 2020 20:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czemu służy światopogląd?
Nad napisał(a):
1. Jednym ze składników cierpienia jest pragnienie zmiany stanu rzeczy.

Ok, i jeśli ja uznaję taki stan za optymalny, to tak jest?
Cytuj:
2. Uproszczasz ;)

Dlaczego tak myślisz?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt mar 03, 2020 20:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 03, 2020 17:04
Posty: 17
Post Re: Czemu służy światopogląd?
Dzień dobry,wiem że to co tutaj napiszę nie ma nic wspólnego z tematem,ale nie mam pojęcia jak założyć nowy wątek (dopiero się uczę funkcjonować na tym forum).Mam pytanie,które ,,dręczy" mnie od jakiegoś czasu (postaram się jakoś ubrać to w odpowiednie słowa),a mianowicie skąd mam wiedzieć które produkcje (gry/filmy/książki itp.) są grzeszne,i wierzący nie powinien po nie sięgać.I nie chodzi mi tu o dość oczywiste tytuły (takie,na których okładkę spojrzysz I już wiesz że to nie jest odpowiednie dla chrześcijanina),albo takie które są na ,,czarnej liście",chodzi mi o takie pozycje które nie są na niej wymienione,które pozostają pod naszą ocenę (która może być oczywiście mylna) albo takie nad którymi toczy się dyskusja (I zdania są podzielone).Przypuśćmy,że mam ulubioną serię,I ona ,,Nie podoba się Panu Bogu",ale ja tego nie wiem,na podstawie mojej weryfikacji (czy nie zawiera np. Jakiś zakazanych symboli itp.) I innych źródeł uznam,że jest wporządku,czy jest to grzech,skoro ja nawet nie jestem świadoma tego,oraz czy jak dokońca życia będe twierdzić że to nie jest nic złego,to czy to będzie grzech ciężki?Wiem,że można przyjąć zasadę ,,Nie wiem,więc omijam to szerokim łukiem",ale myślę że nie jest to dobra metoda,uciekanie przed każdym niezanym nie jest dobre (oczywiście,z podchodzeniem do tego nieznanego trzeba być ostrożnym,ale bez popadania w skrajność).Mam nadzieję że ktoś odpowie mi na to pytanie,byłabym naprawdę wdzięczna,I przepraszam za kłopot.


Wt mar 03, 2020 20:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. Nie można uznawać czegoś za optymalne jednocześnie chcąc to zmienić.

2. Nie można powiedzieć że wysoka inteligencja powoduje cierpienie. Wysoka inteligencja jedynie przy współudziale innych rzeczy może powodować cierpienie.


Wt mar 03, 2020 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czemu służy światopogląd?
Nad napisał(a):
1. Nie można uznawać czegoś za optymalne jednocześnie chcąc to zmienić.

Optymalny jest stan, w którym zawsze chcesz coś zmienić. Tego nie chcesz zmieniać, więc chcesz zawsze jakoś cierpieć.
Cytuj:
2. Nie można powiedzieć że wysoka inteligencja powoduje cierpienie. Wysoka inteligencja jedynie przy współudziale innych rzeczy może powodować cierpienie.

To samo dotyczy upośledzenia umysłowego, czyż nie? ;-)

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt mar 03, 2020 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. Nie rozumiem tego zdania, jeszcze raz, w momencie kiedy cierpisz siłą rzeczy nie uznajesz tego stanu za optymalny. Co najwyżej intelektualnie. Mówisz sobie cierpię, ale tak widocznie musi być, życie nie jest takie lekkie, muszę trochę cierpieć bo obrosne w piórka, i tym podobne... ale to tylko myśl.

2. Częściej jednak nie, o to chodzi, może w innym społeczeństwie, ale jeśli upośledzenie nie powoduje cierpienia i utraty możliwości szczęścia w jakimś znaczącym obszarze (bo to też ważne) i nie przekreśla możliwości samodzielnego funkcjonowania, to nie jest złe.
Zazwyczaj jednak tak nie jest, zazwyczaj takie osoby nie są w stanie funkcjonować samodzielnie w społeczeństwie. Właśnie ze względu na upośledzenie i tylko upośledzenie.
A to też jest kryterium choroby.


W każdym razie


Śr mar 04, 2020 1:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. Czyli wycofujesz się ze stwierdzenia, ze to co optymalne określa właściciel? Nie jest to kwestia czysto uznaniowa, tylko żeby nazwać coś optymalnym, muszą zostać spełnione jakieś warunki: musi to być stan, który nie powoduje cierpienia.
2. Dzieci też nie potrafią samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie, a nikt nie twierdzi że zdrowe dzieci są upośledzone z tego względu, że ktoś się musi nimi zajmować. Możesz teraz napisać, że dzieci kiedyś będą samodzielne i to zmienia postać rzeczy, ale to jest tylko intelektualne wybieganie w przyszłość, tu i teraz to dziecko jest niesamodzielne i sprawia cierpienie.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr mar 04, 2020 7:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czemu służy światopogląd?
1. Nie wycofuje się bo moje twierdzenie nie dotyczyło takiego intelektualnego uznawania. Ludziom czasem jest źle w danej sytuacji a nawet tego nie wiedzą albo wypierają to.

2. każdy musi być dzieckiem nie jest to upośledzenie bo o tym czy coś jest upośledzeniem czy nie, stwierdzamy na podstawie porównania. Upośledzenie jest to coś co powoduje gorszą sytuację względem brak upośledzenia.


Śr mar 04, 2020 8:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL