Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Czy rezygnacja z kościoła w pandemii, to dobry pomysł? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy rezygnacja z kościoła w pandemii, to dobry pomysł?
Nominalnie wedlug ksiag chrzcielnych pewnie i wiecej. Apostazji oficjalnej dokomuja tylko najbardziej zdeterminowania, a bardzo wielu raczej sie z Kosciolem polskich ksiezy i biskupow (szczegolnie) coraz mniej utozsamia. Do hierarchow dotrze do dopiero, kiedy rzeka kasy zmieni sie w wysychajace zrodelko.

Wiernych potrzebuja tylko po to, zeby miec kim rzadzic i kogo doic.

https://wiez.pl/2021/03/31/to-dla-nas-p ... adeckiego/

Co do reszty bramin - pelna zgoda.


Cz kwi 15, 2021 7:54
Post Re: Czy rezygnacja z kościoła w pandemii, to dobry pomysł?
Kael napisał(a):
Apostazji oficjalnej dokomuja tylko najbardziej zdeterminowania, a bardzo wielu raczej sie z Kosciolem polskich ksiezy i biskupow (szczegolnie) coraz mniej utozsamia.

Dokładnie. Młodzi mają siłę by kopać się z procedurami, chodzić od proboszcza do biskupa. Starsi za to mają rozum - może i ciasny ale własny. Nie chodzę do kościoła od czasów pandemii. Ludzie lekceważą zasady. Poza tym czy po każdej mszy ławki są dezynfekowane? Wątpię. Nawet porządnego bezdotykowego dozownika na płyn dezynfekujący nie ma.

Refleksja:
W końcu kto powiedział że na pogrzebie potrzebny jest ksiądz? Wystarczy wszak rodzina i zakład pogrzebowy. A ewentualną mszę za zmarłego to mogą zamówić jak zechcą po fakcie pochówku. Mniej zapłacą, gdzieś w okolicach 50 zł, a nie 1500 zł. Stawki sprzed pandemii.

Pytanie do bramina: dlaczego w KRK podczas pogrzebu musi być ksiądz, wszak pogrzeb nie jest sakramentem. I dlaczego zwykła msza tylko z trumną w kościele tyle kosztuje? Jak to wygląda w Twojej parafii? I dlaczego nie jest brany przykład z Jezusa, którego pochowała rodzina i przyjaciele?


Cz kwi 15, 2021 18:29
Post Re: Czy rezygnacja z kościoła w pandemii, to dobry pomysł?
Odpowiem za bramina. Zawsze moze mnie skorygowac.
Z tego co wiem w Niemczech nikt za koscielny pogrzeb nie placi, a ofiara za Msze sw to 4-5 Euro.
Po to sa podatki koscielne

Za "swiecka" czesc pogrzebu (miejsce na cmentarzu, przedsiebiorca pogrzebowy) oczywiscie sie placi.


Cz kwi 15, 2021 19:47
Post Re: Czy rezygnacja z kościoła w pandemii, to dobry pomysł?
bramin napisał(a):
AdamKazmierczak napisał(a):
Ten grzech to próba przesłania prawdziwych wartości, „Bo przecież Jezusa można odstawić na czas pandemii..” „ bo zdrowie obywateli jest ważniejsze niż Jezus w Eucharystii w państwie gdzie 32 miliony obywateli to Katolicy


Gratuluję optymizmu. Nie wiedziałem, ze 32 miliony obywateli to katolicy.


@Bramin około 32.966,7 tyś to Katolicy ochrzczeni- wierni zobowiązani do brania udziału w mszy św. (GUS 2018 rok st.29). Z tego uczęszczających na niedzielną mszę wyniosła w 2019 roku 36,9% a przyjmujących Komunię św. 16,7% (Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2019 r. str. 24).

Co do pozostałej reszty pozostaje przy swoim i bez komentarza. W końcu polemizuję, z tego co wiem, z osobą duchowną, prawda?

Pozdrawiam.

Źródła:
GUS Wyznania religijne w Polsce 2015–2018 Warszawa 2019 r.
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ ... 8,5,2.html
Pełne dane statystyczne dla Kościoła Katolickiego ANNUARIUM STATISTICUM ECCLESIAE IN POLONIA DANE ZA 2019 R.
http://www.iskk.pl/images/stories/Insty ... 012021.pdf


Cz kwi 15, 2021 23:38
Post Re: Czy rezygnacja z kościoła w pandemii, to dobry pomysł?
AdamKazmierczak napisał(a):

@Bramin około 32.966,7 tyś to Katolicy ochrzczeni- wierni zobowiązani do brania udziału w mszy św. (GUS 2018 rok st.29). Z tego uczęszczających na niedzielną mszę wyniosła w 2019 roku 36,9% a przyjmujących Komunię św. 16,7% (Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2019 r. str. 24).

Jak ciebie rodzice zapisza jako niemowlaka do satanistow, to bedziesz zobowiazany do ich rytualow?

I naprawde o to chodzi w wierze, zeby byc obecnym na Mszy sw (nie stawiac pytan, grzecznie dawac na tace) a reszta sama sie zalatwi?
Wiesz, oczywiscie, ze byly ogniska zarazen nawet na swieceniach kaplanskich i to u (tych) redemptorystow - wspolbraci o.Rydzyka?

Piszesz w innym watku o jakichs metnych planach sprzed 40 lat depopulacji starszych ludzi, ale koscioly w pandemii powinny byc ich pelne?
Czyzbys tez chcial ich szybciej wyslac do nieba?


Pt kwi 16, 2021 5:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy rezygnacja z kościoła w pandemii, to dobry pomysł?
Pogrzeby łączą się niestety z pandemią więc nie będzie tu OT.
Kael napisał(a):
Z tego co wiem w Niemczech nikt za kościelny pogrzeb nie płaci, a ofiara za Msze sw to 4-5 Euro.
Po to są podatki koscielne

Tak, są podatki dlatego opłaty za pogrzeby są symboliczne, ponadto w przypadku ludzi niezamożnych, rodzin wielodzietnych, ludzi, którzy angażują sie w kościele itp. nie pobieramy żadnych opłat. Ofiara za Msze sw. to 5 Euro, w niektorych diecezjach 2,50 euro.

Believing napisał(a):
Pytanie do bramina: dlaczego w KRK podczas pogrzebu musi być ksiądz, wszak pogrzeb nie jest sakramentem.


Nie musi być ksiądz. U mnie pogrzeby odprawiają także moi pastoralni referenci czy referentki.
Teraz w czasach pandemii to jest w ogóle obłęd.
Pogrzeby z trumną mają priorytet ponieważ zakłady pogrzebowe nie mają za dużo chłodni, na pogrzeby z urnami czeka sie kilka tygodni lub miesięcy.
Np. we Włoszech na cmentarzu księdza nie ma. On odprawia Mszę pogrzebową w kościele a pogrzeb robi rodzina czy przyjaciele na cmentarzu.
W krajach misyjnych to w ogóle normalność, rzadko kiedy ksiądz odprawia pogrzeb bo go po prostu nie ma.
Believing napisał(a):
I dlaczego zwykła msza tylko z trumną w kościele tyle kosztuje?

Tego nie wiem, zapytaj wielebnych w Polsce.

Believing napisał(a):
Jak to wygląda w Twojej parafii? I dlaczego nie jest brany przykład z Jezusa, którego pochowała rodzina i przyjaciele?

To temat na nowy wątek. Załóż nowy wątek.

AdamKazmierczak napisał(a):
@Bramin około 32.966,7 tyś to Katolicy ochrzczeni- wierni zobowiązani do brania udziału w mszy św. (GUS 2018 rok st.29). Z tego uczęszczających na niedzielną mszę wyniosła w 2019 roku 36,9% a przyjmujących Komunię św. 16,7% (Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2019 r. str. 24).


Wujek bramin jak był kiedyś młody studiował różne rzeczy. Jeden spec od badan socjologicznych powiedział takie słowa o statystykach: "proszę państwa, statystyki to jak spódniczka mini, pokazują wiele ale nie pokazują wszystkiego".

O ile pewne badania mogą być dość miarodajne jeśli chodzi np. o sympatie polityczne, bardzo dokładne jeśli chodzi o demografię, to w przypadku badan dotyczących wiary, jej praktykowania, liczby wierzących trzeba do tych badan podchodzić bardzo ostrożnie.
Katolik "papierowy", ten ze statystyk, a katolik wierzący to dwa odlegle światy.
Tak samo jak dla polskich księży kryterium wiary to przyjęcie księdza po kolędzie.

AdamKazmierczak napisał(a):
Co do pozostałej reszty pozostaje przy swoim i bez komentarza. W końcu polemizuję, z tego co wiem, z osobą duchowną, prawda?

Możesz z każdym polemizować, ze mną również. Ja chciałem tylko wykazać w poprzednim poscie, ze takie podejście do tematu jakie mają fundamentaliści katoliccy niewiele ma wspólnego z wiarą, zdrowym rozsądkiem i miłością bliźniego.

Nie widziałem statystyk pokazujących ilość zgonów duchownych podczas pandemii w Polsce ale z prasy i opowiadań niektorych księży, z którymi mam kontakt, w Polsce zmarło na covid przynajmniej kilkudziesięciu księży, niektórzy twierdzą ze ok. stu i chyba dwóch lub trzech biskupów.

Nawet niektórzy utytułowani duchowni nie mogą zrozumieć, ze bakterie czy wirusy mogą być w święconej wodzie, poświęconym oleju, ze Eucharystia nie może być długo przechowywana bo jak każdy chleb może ulec zepsuciu, ze psu na budę te odstępy w kościołach jak ludzie przyjmują Komunie do ust, śpiewają a jego eminencja musi odprawiać święte obrzędy z tabunem służby liturgicznej i nie potrafi sobie sam przewrócić kartki w Mszale, itd.itd.

_________________
ksiądz


Pt kwi 16, 2021 10:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL