Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Gdybologia, czyli co by było gdyby 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
Robek napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Jeśli to, co piszesz, to prawda, to wielu kapłanów i biskupów publicznie głosi herezję. Ośmielają się oni stwierdzać, że zasługą Maryi miało być to, że powiedziała: "fiat", czyli: "tak". Ty twierdzisz, że Maria wcale się nie zgadzała, bo nikt jej nie pytał. W takim razie ta biedna kobieta nie ma żadnych zasług.


Jeśli źle mówię, to daj cytat z Biblii, w którym Maryja została spytana o to, czy chce urodzić Jezusa.
A to że wielu kapłanów opowiada jakieś głupoty, to nie jest żadna nowość, na youtube jest o tym, mnóstwo filmików


Nie wskazuję na to, że źle mówisz, tylko wskazuję na niezgodność tego co piszesz z tym, co twierdzą księża i biskupi (przynajmniej część z nich).

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy:
"973 Maryja, wypowiadając "Fiat" ("Niech mi się stanie") w chwili Zwiastowania i dając swoje przyzwolenie na misterium Wcielenia, współdziałała już w całym dziele, jakie miał wypełnić Jej Syn. Jest Ona Matką wszędzie tam, gdzie On jest Zbawicielem i Głową Mistycznego Ciała."

Ten fragment odnosi się do fragmentu Ewangelii Łukasza (1,38): "Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!»"

Nie było bezpośredniego pytania, ale była bezpośrednia odpowiedź. Tak samo Bóg nie pytał Jonasza, czy chce iść do Niniwy, ale Jonasz odpowiedział trzy razy. Za pierwszym razem powiedział: "nie", za drugim uciekł. Dopiero za trzecim razem Jonasz odpowiedział działaniem zgodnym z wolą bożą.

_________________
MODERATOR


So cze 13, 2020 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
Zbigniew3991 napisał(a):
Ten fragment odnosi się do fragmentu Ewangelii Łukasza (1,38): "Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!»"

Nie było bezpośredniego pytania, ale była bezpośrednia odpowiedź.


Maryja nie znając pytania, dała odpowiedź? gdzie w tym sens?
To tak ma wyglądać Sąd Ostateczny? będę odpowiadał na pytania których nikt nie zadał :D a idźcie odemnie z tym szaleństwem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So cze 13, 2020 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
Robek napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Ten fragment odnosi się do fragmentu Ewangelii Łukasza (1,38): "Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!»"

Nie było bezpośredniego pytania, ale była bezpośrednia odpowiedź.


Maryja nie znając pytania, dała odpowiedź? gdzie w tym sens?
To tak ma wyglądać Sąd Ostateczny? będę odpowiadał na pytania których nikt nie zadał :D a idźcie odemnie z tym szaleństwem.


Pytaj autorów Katechizmu.

Nie będę się kłócił, ale w rozmowie odpowiada się nie tylko na pytania, ale również na twierdzenia.

_________________
MODERATOR


So cze 13, 2020 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
Natomiast serio ciekawe co by było gdyby Maria powiedziała, np. : Z całym szacunkem drogi Aniele, ale mam narzeczonego i pragnę począć dziecko w standardowy sposób...

Zresztą dlaczego rodowód Jezusa jest od Dawida przez Józefa? A co jeśli serio teza z dziewictwem jest jedynie nawiązaniem do mitogii, gdzie często to dziewica rodzi dziecko boskiego pochodzenia?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 15, 2020 14:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
IrciaLilith napisał(a):
Zresztą dlaczego rodowód Jezusa jest od Dawida przez Józefa?


Bo u żydów liczy się pochodzenie według Prawa, a nie jakieś geny.

IrciaLilith napisał(a):
A co jeśli serio teza z dziewictwem jest jedynie nawiązaniem do mitogii, gdzie często to dziewica rodzi dziecko boskiego pochodzenia?


Teza z dziewictwem jest "nawiązaniem" do proroctwa Izajasza, konkretnie Iz 7:14 "Oto Panna pocznie i porodzi Syna". Cytowane dosłownie u Mateusza, a pośrednio u Łukasza.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 15, 2020 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
A od kiedy panna=dziewica? Jakie słowo jest w oryginale?
Młoda, niezamężna kobieta, która zachodzi w ciążę serio jest dziewicą?

Przecież wiem, że Ewangelie zostały tak napisane aby wykazać wypełnienie się proroctw, byłoby dziwne gdyby broniły tezy przeciwnej...

Co do Izajasza- masz jakiś pomysł jak całość tego proroctwa dopasować do Jezusa?

W sumie misterny ten boski plan zapłodnienia dziewicy na wzór bogów pogańskich oraz zadbanie aby Józef jednak ją poślubił co by chłopak miał odpowiednie, prawne pochodzenie.

A co gdyby Józef ani nikt inny nie poślubił dziewczyny w ciąży? Jak dało by się ten ród Dawida ogarnąć?

Ciekawi mnie też jak ustalono, że Maria była dziewicą, szczególnie biorąc pod uwagę problemy jakie sprawia to ginekologom, bo sprawa nie jest taka prosta jak się co niektórym wydaje.
Hipoteza, że nawet po urodzeniu nią była jest jeszcze bardziej ciekawa, bo skoro, Józef nie współżył z nią aż nie poczęła syna to nie mam pojęcia na jakiej to podstawie potem mieliby żyć w celibacie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 15, 2020 16:46
Zobacz profil
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
IrciaLilith napisał(a):
Młoda, niezamężna kobieta, która zachodzi w ciążę serio jest dziewicą?

Gdyby panna, dziewica dziś tylko chciała, może stać się matką jako dziewica. To co uznawane było przez 2000 lat za cud, rzecz niemożliwą dla człowieka, dziś może wykonać bezmała każda klinika. Kwestię kogo urodzi pozostawiam otwartą.


Pn cze 15, 2020 17:10
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
IrciaLilith napisał(a):
A od kiedy panna=dziewica? Jakie słowo jest w oryginale?
W jakim oryginale? Oryginały zaginęły. Natomiast 300 lat przed Chrystusem Żydzi już interpretowali te słowa jako „dziewica pocznie”.


Pn cze 15, 2020 17:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
IrciaLilith napisał(a):
Ciekawi mnie też jak ustalono, że Maria była dziewicą, szczególnie biorąc pod uwagę problemy jakie sprawia to ginekologom, bo sprawa nie jest taka prosta jak się co niektórym wydaje.


A kto niby miał to sprawdzać? w jakim celu?
Przecież Biblia to nie jest historia opisana na faktach które ludzie opowiedzieli i ktoś to spisał, tylko to jest autorstwa Boga, gdzie ludzie coś tam sobie do tego pododawali, ale to nie było w jakimś istotnym stopniu.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn cze 15, 2020 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
Czyżby Bóg chwycił za pióro i osobiście pisał? A może dyktował? Chyba, że jednak chodzi o natchnienie Ducha Świętego a nie autorstwo Boga?

Gzaze- coś na poparcie twierdzenia, że w 300 przed naszą erą interpretowano słowo alma jako dziewica a nie młoda kobieta, kobieta niezamężna?
Mały cytat:
'W czasach Jezusa nie oczekiwano, ani nie było to czymś „sine quo non”, że Mesjasza porodzi dziewica.'
https://biblia.wiara.pl/doc/422970.adwent/9

Ogólnie dostrzegam tu ciekawą kwestię: jakie kto uznaje warunki niezbędne oraz konieczne aby uznać lub nie kogoś za dziewicę, bo z mojego małego śledztwa wynika, że to się zmienia zarówno w czasie jak i w przestrzeni.
Tak samo jak to czy jest to cnotą czy wręcz przeciwnie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 15, 2020 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
IrciaLilith napisał(a):
Czyżby Bóg chwycił za pióro i osobiście pisał? A może dyktował? Chyba, że jednak chodzi o natchnienie Ducha Świętego a nie autorstwo Boga?

Gzaze- coś na poparcie twierdzenia, że w 300 przed naszą erą interpretowano słowo alma jako dziewica a nie młoda kobieta, kobieta niezamężna?


Około 250 lat przed Chrystusem powstaje Septuaginta, czyli tłumaczenie Biblii na język grecki. W tymże tłumaczeniu hebrajskie עַלְמָה (almah) zastąpiono παρθένος (parthenos). W obu językach, a nie tylko*, wyrazem "panna" można też określać "dziewica", jednakże w grece nacisk jest na to drugie znaczenie. Możemy też jasno wykazać, że w czasach Jezusa
- Septuaginta była szeroko rozpowszechniona
- autorzy nowego testamentu cytowali z Septuaginty
- Dwóch autorów ewangelii, niezależnie od siebie, zachowały dwa elementy proroctwa Izajasza. Jednym było dziewictwo właśnie.**

(*W niemieckim młoda dziewczyna to "Junge Frau" a dziewica to "Jungfrau". A gwiazdozbiór czy znak zodiaku, zwany w polsce "panna", w innych językach nazywa się wprost "Jungfrau" "Virgin")

(** ciekaw jestem, czy sama sobie przypomnisz, co było tym drugim)

Cytuj:
Mały cytat:
'W czasach Jezusa nie oczekiwano, ani nie było to czymś „sine quo non”, że Mesjasza porodzi dziewica.'
https://biblia.wiara.pl/doc/422970.adwent/9


Trochę tak a trochę nie. Była długa lista przepowieni mesjańskich, było też paru kandydatów na to "stanowisko" tak przed Jezusem jak i po. O ile wiem, Jezus Chrystus*** był jedynym, u którego takie powiązanie uczyniono. Z drugiej strony uczyniono to podwójnie: raz u Mateusza, najbardziej żydowskiego z ewangelistów. A drugi raz u Łukasza, najbardziej hellenistycznego z tej czwórki. Można więc spokojnie założyć, że to oczekiwanie było równo rozłożone wśród chrześcijan judaistycznych jak i hellenistycznych.

(***dodaję specjalnie, bo paru "alternatywnych" mesjaszy miało też miano "Jezus")

Cytuj:
Ogólnie dostrzegam tu ciekawą kwestię: jakie kto uznaje warunki niezbędne oraz konieczne aby uznać lub nie kogoś za dziewicę, bo z mojego małego śledztwa wynika, że to się zmienia zarówno w czasie jak i w przestrzeni.
Tak samo jak to czy jest to cnotą czy wręcz przeciwnie.


W czasach Jezusa to było dosyć proste: "Nie znam męża". To dosyć ogranicza spektrum definicji.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 16, 2020 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
Znakomita argumentacja- to lubię.
Pozostaje uznać, że Biblia elegancko popiera tezę o narodzinach z dziewicy, jedynie nijak nie widzę powodów mniemania, że po narodzinach Jezusa Maria z jakiś tajemnych przyczyn wybrała celibat i Józef na to przystał.

Przyjmijmy więc, że jakiś cudem zapłodnienie dziewicy się udało i Duch Święty w cudowny sposób wprowadził do ciała Marii plemnik lub gotowy zarodek, albo dokonał tego w inny nadnaturalny sposób. Pozostaje pytanie po co miałby to robić? Czy boskość Jezusa nie opiera się o plus minus duszę a nie ciało, które przecież było ludzkie? A może jednak miało jakieś wyjątkowe cechy genetyczne?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 16, 2020 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
IrciaLilith napisał(a):
A od kiedy panna=dziewica? Jakie słowo jest w oryginale?
Młoda, niezamężna kobieta, która zachodzi w ciążę serio jest dziewicą?


Po co Jezusa musiała urodzić dziewica?
Jakby Jezus był 5 dzieckiem, które zamężna Maryja urodziła, to niby co by się stało? co by to zaszkodziło?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt cze 16, 2020 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
Moim zdaniem absolutnie nic złego, poza oszczędzeniem wielu kobietom dążenia do nieosiągalnego ideału.

Dla mnie odnośnie Jezusa liczy się to czego nauczał, a nie kto i w jaki sposób zaszedł w ciążę i urodził, nawet ewentualne cuda nie mają dla mnie większego znaczenia. Historyczność w sumie też nie, bo kluczem jest nauczanie, które przekazywał. A to, że nic w nim nowego ani odkrywczego też nie ma znaczenia, a wręcz przeciwnie, bo Prawda jest jedna i jest pradawną wiedzą :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 16, 2020 18:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdybologia, czyli co by było gdyby
IrciaLilith napisał(a):
Moim zdaniem absolutnie nic złego, poza oszczędzeniem wielu kobietom dążenia do nieosiągalnego ideału.


A gdyby prorocy przewidzieli/przepowiadali, że Jezus zstąpi z Nieba, I Jezus w wieku powiedzmy 30 lat, by z tego Nieba zstąpił, przez kilka lat, zacząłby nauczać, po ukrzyżowaniu wstąpiłby do Nieba, w ten sap sposób jak z Niego zeszedł, to co by się stało? to całe rodzenie się z dziewicy, i dzieciństwo w którym nic nie robił, były aż tak potrzebne? nie dało rady tego pominąć?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt cze 16, 2020 18:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL