Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Wszyscy wiemy, jakie stanowisko ma Kościół Katolicki wobec antykoncepcji - jest uznawana za grzech.

Z drugiej strony mamy coś takiego, jak grzechy przeciw Duchowi Świętemu - czyli te niewybaczalne. Charakteryzują się one tym, że nie są jednorazowym uczynkiem, tylko wieloletnią, często do śmierci, postawą.

Mam 17 lat i się tak zastanawiam. Zapewne kiedyś będę w związku, zapewne ta osoba nie będzie zagorzałym katolem tak jak ja i skończy się oczywiście na antykoncepcji - czy to prezerwatywach, czy partnerka sama będzie brała hormony. No i tu właśnie jest problem.

Czy to przypadkiem nie jest idealny przepis na grzech niewybaczalny? Wieloletnie popełnianie tego samego grzechu z myślą, że Bóg go odpuści, w zasadzie bez nadziei na to, że przestanie się ten grzech popełniać, aż żona będzie miała menopauzę.

Nie wybieramy za bardzo w kim się zakochujemy, więc co, mam żyć w celibacie?

Patrząc na to pod tym kątem stwierdzam, że życie jako zagorzały katolik jest beznadziejnie ciężkie...


N lip 18, 2021 23:42
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Jawiem, ze w tym wieku ma sie dramatyczne przekonanieo zerohedynkowosci swiata, ale dlaczego dopuszczasz tylko czarny scenariusz? Moze spotkasz kobiete otwarta na zycie, o perfekcyjnych cyklach, badz wspolnie opanujecie naturalne metody obserwacji i kontroli plodnosci no i oczywiscie katoliczke.
Uwazasz, ze nie ma katolickich, interesujacych dziewczyn?

I zawsze jest inna opcja, dzis coraz czestsza, ze nie bedziecie mogli miec dzieci i to bedzie waszym problemem.

Nie zamartwiaj sie na zas planowaniem zycia za 10-20 lat. Zycie jest zaskakujace i nieprzewidywalne.


Pn lip 19, 2021 5:41

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Dopuszczam tylko czarny scenariusz bo jest znacznie bardziej prawdopodobny. Nie znam ani jednej pary stosującej naturalne metody. Zwłaszcza na dosyć wysokim "szczeblu społeczeństwa" nikogo takie sprawy nie przejmują. Nawet część chrześcijan dopuszcza niektóre metody antykoncepcji - w zasadzie tylko katolicy są aż tak ostrzy w tym zakresie - w Biblii nic o tym nie ma, historia Onana dotyczy niewypełnienia prawa i unikania potomstwa przez całe życie.

Dlatego bardziej zastanawia mnie to, czy będzie to grzech niewybaczalny, jeśli będę się spowiadał z antykoncepcji, jednocześnie bojąc się "kary" - czyli z żalem niedoskonałym. Można takie coś nazwać zuchwałym grzeszeniem przeciwko Duchowi Świętemu, jeśli jest się świadom, że na pewno i tak popełnisz ten sam grzech w niedalekiej przyszłości?


Pn lip 19, 2021 10:04
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Dlaczego juz teraz planujesz przyszle grzechy?
Zajmij sie lepiej zyciem biezacym, rozwojem osobistym, zeby w ogole jakas dziewczyna zwrocila na ciebie uwage, wyksztalceniem, zebys mogl rodzine utrzymac, poczytaj o naturalnych metodach badania plodnosci (zebys mial pojecie o zaletach i wadach tej metody) i ... po prostu zyj.


Pn lip 19, 2021 10:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
@Kael, pytający jest w średnim wieku pierwszej inicjacji seksualnej, więc odpowiedź, żeby się zajął życiem bieżącym i wykształceniem i nie zawracał sobie tym głowy, brzmi dziwnie.

@Drwitt, nie jestem specjalistą od grzechów, ale czy kiedy Twoja partnerka będzie brała środki antykoncepcyjne, to nie będzie to raczej jej "grzech" nie Twój? Może się mylę, ale nie wydaje mi się, aby to był problem Twojej duszy.


Pn lip 19, 2021 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
@atheist Teoretycznie jestem w takiej sytuacji "współwinny" grzechu... Mam za "zadanie" namówić ją do grzechu "mniejszego kalibru" - są tak stopniowane - antykoncepcja hormonalna->prezerwatywa->naturalne
To całkiem śmieszne, bo dosłownie brzmi to sekciarsko...

Doszedłem do wniosku, że nie może być to grzech niewybaczalny, jeśli się nim przejmuję - nie jest to w takim razie z definicji grzech niewybaczalny, bo to nie zuchwałe. Powiedzmy, że będę starał się ograniczyć używanie antykoncepcji do zdroworozsądkowych ilości i będzie dobrze. Bóg powołuje ludzi do świętości, ale z drugiej strony wszystkie wyzwania trzeba mierzyć własną miarą. Utrzymanie małżeństwa w dobrym stanie wydaje mi się ważniejszym moralnym obowiązkiem niż nie nakładanie kawałku materiału na członka. Należy używać mózgu

"Skrupuły" są niefajne


Pn lip 19, 2021 11:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
@Drwitt, nie znam szczegółowych ustanowień KK w sprawie grzechów, lepiej żeby w kwestiach szczegółowych odpowiedział Ci jakiś ksiądz.

Ale mogę powiedzieć Ci tyle, że moja żona jest katoliczką, ja jestem ateistą i różnice religijne nigdy nie były jakimś podłożem konfliktów u nas. Kwestia właśnie co się traktuje za priorytet, bo mądrze napisałeś, że "utrzymanie małżeństwa w dobrym stanie wydaje mi się ważniejszym moralnym obowiązkiem niż nie nakładanie kawałku materiału na członka. Szczególnie w czasach, gdzie liczba praktykujących katolików maleje w szybkim tempie i uważam, że ich zamykanie się w katolickich enklawach nie służy dobru społeczeństwa.


Pn lip 19, 2021 12:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Na twoim miejscu bardziej bym sie martwil takimi skrupulami ktore przychodza ci do glowy niz ich powodem. Kazdy jest oczywiscie inny, ale w wieku 17 lat dziwnie wyglada przejmowaniem sie tym co ewentualnie moze sie zdarzyc w dosc odleglej przyszlosci.
Co do checi namawiania dziewczyny do antykoncepcji naturalnej to zycze powodzenia - w razie "wpadki" to ona ponosi najwieksze jej skutki wiec sadze ze latwo nie bedzie. Sprawa antykoncepcji i uznanie jej za grzech przez KRK uwazam za jeden z najwiekszych bledow tego Kosciola.


Pn lip 19, 2021 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
@subadam taaa, skrupulanckie sumienie męczy mnie od lat, jak znajdę sobie jakiś temat to zaczynam drążyć i drążyć i zawsze kończy się tym, że jestem "posłuszny" doktrynie. Tylko co do tego tematu - nie wyobrażam sobie być "posłuszny" doktrynie. Po prostu w dzisiejszych realiach jest to praktycznie niemożliwe i nie zależy to nawet do końca ode mnie. Nawet jeśli ja jakimś cudem znajdę na to wszystko siłę - to przekonanie partnerki wydaje się być bardzo ciężkim zadaniem. Stąd moje ubolewania, myśli o konwersji - luteranie niestety jednak różnią się bardziej, niż to sobie wyobrażałem.
Właściwie pozostaje mi jedynie opcja spowiadania się z tego grzechu - albo celibat. Z tym, że celibat prowadzi do jeszcze grzeszniejszego życia - wszyscy o tym dobrze wiemy.
Tylko, że spowiadanie się z grzechu ciężkiego, kiedy wie się, że popełni się go niedługo po spowiedzi, bez nawet próby poprawy - to grzech niewybaczalny. No i wszystko zatacza koło. A ja się kolejny dzień zadręczam tymi myślami...


Pn lip 19, 2021 22:45
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Drwitt napisał(a):
A ja się kolejny dzień zadręczam tymi myślami...
Piekło i niebo są w nas, sami je tworzymy. Ty tworzysz sobie piekło, żyjesz w nim i tylko Ty możesz z niego wyjść, zmienić w niebo. Ludzie chcą cię widzieć w piekle, bo sami tam są. Nieliczni doświadczają nieba, stając się wrogami zazdrosnego ogółu.
Możesz ofiarować innym tylko to co posiadasz. Człowiek szczęśliwy może ofiarować szczęście, co może ofiarować człowiek nieszczęśliwy?
Kto przyczynił się do tego, że zadręczasz się tymi myślami?


Wt lip 20, 2021 6:43

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
@nolda kto się przyczynił? Pomijając to, że po prostu mam takie sumienie, które lubi gnębić, to mój ogólny stan psychiczny bardzo się pogorszył na przestrzeni ostatnich paru miesięcy - najpierw przez toksyczny związek, a potem przez jego zakończenie. Zastanawia mnie to właśnie, czy psychice nie brakuje cotygodniowego "kopa" - skończyły się nerwy związane z ciągłymi kłótniami, są wakacje, to trzeba sobie znaleźć powód do nie spania po nocach


Wt lip 20, 2021 9:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Nie wiem czy w Polsce sie ta przypadlosc leczy ( skrupulanctwo ) ale jezeli tak to warto sie skontaktowac z lekarzem. Forum ci nie pomoze w niczym bo chodzi o twoje wlasne sumienie, ktore cie zadrecza, natomiast wiem ze sa rozne zupelnie praktyczne cwiczenia ktore moga ten stres rozladowac. Np moja zona ktora ma problemy z zespolem strachu wypisuje sobie to czego sie boi i pod tym najgorsze scenariusze tego czego sie boi.
Napisanie i odczytanie tych scenariuszy pomaga przelamac strach i zmienic zachowanie.
Na forum mamy mase skrupulantow pytajacych sie ciagle o jakies grzechy, mysle ze gdyby nie byly to grzechy to mialyby problem z czyms innym. Nie chodzi o grzechy tylko o ich problemy psychiczne.


Wt lip 20, 2021 18:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
Taa i nie przestanie mnie dręczyć dopóki nie dowiem się, czy taka postawa będzie stanowiła grzech niewybaczalny czy nie.

Z drugiej strony zastanawia mnie, jak to miałoby działać, gdybym zrobił 9 pierwszych piątków miesiąca - zgodnie z nimi "kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków przystąpi do Komunii Świętej i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego, temu Boże Serce zapewni miłosierdzie w chwili zgonu, że nie umrze bez Jego łaski". Powstaje tu paradoks


Wt lip 20, 2021 20:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
@Drwitt, im więcej piszesz tym coraz bardziej wygląda to na nerwicę natręctw. Sądzę, że wizyta u psychologa byłaby wskazana, bo może pomoc psychologiczna jest Ci bardziej teraz potrzebna niż teologiczna.


Wt lip 20, 2021 20:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Antykoncepcja a grzechy niewybaczalne
taaa, ocd mam


Wt lip 20, 2021 20:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL