Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Formy pokuty 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 31, 2018 21:01
Posty: 9
Post Formy pokuty
Nie wiem czy temat taki był gdzieś podejmowany, więc założę nowy.
Chciałbym wiedzieć jakie przejmujecie albo jakie podejmować formy pokuty aby przepraszać Boga za grzechy, wpraszać potrzebne łaski i umacniać się w wierze.
Będąc parę dni temu w Kalwarii Zebrzydowskiej chciałem przejść trasę drożek odmawiając wszystkie części różańca. Aby jednak bardziej się uniżyć przed Bogiem postanowiłem całą trasę przejść boso. Czytałem kiedyś artykuł, że niektóre zakony podejmowały takie pokuty.
Przeszedłem całą trasę boso, również postanowiłem paść na kolana boso przed Matką Boską Kalwaryjską.
Wyjeżdżając z Kalwarii czułem się napełniony łaskami.
Chciałbym wiedzieć co myślicie o takiej formie pokut, może jest na forum osoba duchowna która mogłaby się wypowiedzieć. Bardzo proszę o pomoc. Chciałbym również kiedyś Drogę Krzyżową przejść boso w Licheniu i klęknąć tak przed Matką Boską Licheńską.


So paź 09, 2021 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Formy pokuty
sm42 napisał(a):
Nie wiem czy temat taki był gdzieś podejmowany, więc założę nowy.
Chciałbym wiedzieć jakie przejmujecie albo jakie podejmować formy pokuty aby przepraszać Boga za grzechy, wpraszać potrzebne łaski i umacniać się w wierze.


Każdy popełnia grzechy, więc jak taka pokuta ci odpowiada, to trzeba ją praktykować do końca życia, bo przecież do końca życia będziesz grzeszył, więc i pokuta będzie ci potrzebna.
I powiedz mi czym sie różni Matka Boska Kalwaryjska od Licheńskiej? bo chyba jest tylko jedna Matka Boska? i czy to nie jest tak zwany kult Maryjny? a chyba powinno być praktykowane chrześcijaństwo.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So paź 09, 2021 23:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 31, 2018 21:01
Posty: 9
Post Re: Formy pokuty
Robek napisał(a):

Każdy popełnia grzechy, więc jak taka pokuta ci odpowiada, to trzeba ją praktykować do końca życia, bo przecież do końca życia będziesz grzeszył, więc i pokuta będzie ci potrzebna.


Czyli nie ma co przejmować się czy inni będą się na mnie źle patrzeć, komentowac i oceniać, tylko robić to co się chce, to co zbliży mnie do Boga. Nie robię tego dla własnej przyjemności, ani na pokaz.

Robek napisał(a):
I powiedz mi czym sie różni Matka Boska Kalwaryjska od Licheńskiej? bo chyba jest tylko jedna Matka Boska? i czy to nie jest tak zwany kult Maryjny? a chyba powinno być praktykowane chrześcijaństwo.


Chciałbym każde sanktuarium w ten sposób odwiedzić. Nie tylko Maryjne. Bardziej chodziło mi o pielgrzymowanie do różnych miejsc, a do Lichenia lubię jeździć bo jest kilka ciekawych miejsc do przejścia na których można się modlić.


N paź 10, 2021 5:35
Zobacz profil
Post Re: Formy pokuty
sm42 napisał(a):
Bardziej chodziło mi o pielgrzymowanie do różnych miejsc, a do Lichenia lubię jeździć bo jest kilka ciekawych miejsc do przejścia na których można się modlić.

Myślę, że jeśli chodzi Ci o samą pokutę, to nie potrzebujesz nigdzie jeździć. Jeśli chodzi o sanktuaria są mniej uczęszczane w Polsce, w których nie byłbyś narażony na ludzką ciekawość.
Słyszałeś o Kalwarii Pacławskiej i jej dróżkach?
Tak na marginesie słyszałeś o pokutujących o chlebie i wodzie? Nie są tak widowiskowe jak Twoje, ale czy nie milsze Bogu?


N paź 10, 2021 7:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 31, 2018 21:01
Posty: 9
Post Re: Formy pokuty
[quote="Believin
Tak na marginesie słyszałeś o pokutujących o chlebie i wodzie? Nie są tak widowiskowe jak Twoje, ale czy nie milsze Bogu?[/quote]

Taki rodzaj pokuty też staram się często stosować, zwłaszcza w piątki. A ten rodzaj który opisywałem był dodatkiem do pielgrzymowania po dróżkach w Kalwarii i różańca. Poczułem w sobie, że muszę tak iść.


N paź 10, 2021 7:38
Zobacz profil
Post Re: Formy pokuty
Ok. Czy zimą też zamierzasz pokutować w ten sposób, chodząc boso?


N paź 10, 2021 8:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 31, 2018 21:01
Posty: 9
Post Re: Formy pokuty
Believing napisał(a):
Ok. Czy zimą też zamierzasz pokutować w ten sposób, chodząc boso?


Patrząc na to, że to może szkodzić trochę zdrowiu to lepiej chyba nie.
Co innego hartowane dla zdrowia.


N paź 10, 2021 8:10
Zobacz profil
Post Re: Formy pokuty
A takie chodzenia na boso po drogach służy zdrowiu? Nawet Pan Jezus chodził w sandałach a nie na bosaka.
Pomyśl o nocnych adoracjach Pana Jezusa. To taka ignacjańska metoda.


N paź 10, 2021 8:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 31, 2018 21:01
Posty: 9
Post Re: Formy pokuty
Believing napisał(a):
Pomyśl o nocnych adoracjach Pana Jezusa. To taka ignacjańska metoda.


Staram się w czwartki odprawiać Godzinę Świętą od 23:00.


N paź 10, 2021 8:18
Zobacz profil
Post Re: Formy pokuty
Masz się położyć spać i obudzić się o pierwszej, drugiej w nocy i poświęcić ten czas na spotkanie z Nim, na modlitwę, dziękczynienie czy błaganie. Masz sobie odebrać komfort snu. Rozumiesz?


N paź 10, 2021 8:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 31, 2018 21:01
Posty: 9
Post Re: Formy pokuty
Believing napisał(a):
Masz się położyć spać i obudzić się o pierwszej, drugiej w nocy i poświęcić ten czas na spotkanie z Nim, na modlitwę, dziękczynienie czy błaganie. Masz sobie odebrać komfort snu. Rozumiesz?


Tak, wiem o co chodzi.


N paź 10, 2021 8:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Formy pokuty
Zasadniczo pokuta nie powinna szkodzić zdrowiu pokutującemu, bo zahaczamy o przykazanie miłości bliźniego jak siebie samego. Inaczej - mamy także miłować bliźniego jak siebie samego, a więc (także) miłować siebie.
Permanentne niewysypianie się może doprowadzić do podupadnięcia na zdrowiu, jeśli rano musisz jechać samochodem do pracy, możesz spowodować wypadek w którym mogą ucierpieć ludzie. Niewyspanie się ma podobne efekty, jak jazda pod wpływem alkoholu...


N paź 10, 2021 9:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 31, 2018 21:01
Posty: 9
Post Re: Formy pokuty
PeterW napisał(a):
Zasadniczo pokuta nie powinna szkodzić zdrowiu pokutującemu, bo zahaczamy o przykazanie miłości bliźniego jak siebie samego. Inaczej - mamy także miłować bliźniego jak siebie samego, a więc (także) miłować siebie.
Permanentne niewysypianie się może doprowadzić do podupadnięcia na zdrowiu, jeśli rano musisz jechać samochodem do pracy, możesz spowodować wypadek w którym mogą ucierpieć tyludzie. Niewyspanie się ma podobne efekty, jak jazda pod wpływem alkoholu...


Znam takich co chcieli pokutować prawie w ogóle bez jedzenia i raczej dla nikogo nie było w tym nic dobrego. Często Idę spać koło 23, więc jak pójdę raz na tydzień spać po północy to raczej wstaje wyspany. Co innego jest wytrzymać tą godzinę, bo jakoś wtedy człowiekowi chce się spać najbardziej!
Nocną adorację tylko kilka razy praktykowałem.


N paź 10, 2021 13:57
Zobacz profil
Post Re: Formy pokuty
PeterW napisał(a):
Permanentne niewysypianie się może doprowadzić do podupadnięcia na zdrowiu

Tylko w przypadku permanentnej pokuty w takiej formie.
Człowieku, niedosypiać i niewysypiać się można z wielu powodów, co też prowadzi do...

Zamiast tego, może podpowiesz jak jeszcze można pokutować. To może być ciekawe doświadczenie.


N paź 10, 2021 18:16

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Formy pokuty
Nie jestem żadnym autorytetem w rodzajach pokutowania.
Najprościej rzecz ujmując pokutą może być rezygnacja z tego co sprawia jakiś komfort, przyjemność, a jednocześnie nie jest niczym złym. Bo zło mamy unikać niezależnie od tego czy pokutujemy, czy nie.

Jeśli ktoś nie lubi mięsa, to post mięsny nie jest pokutą, dla kogoś któremu sprawia frajdę łażenie po górach - łażenie po pagórkach nie jest pokutą. Itp itd.

Pokutą może być rezygnacja z czegoś, ale również robienie czegoś, czego się nie lubi, co sprawia wysiłek, nie jest przyjemne (chociaż nie jest niczym złym)


N paź 10, 2021 19:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL