Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Kościoł potępia .... polskość? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 20, 2021 14:38
Posty: 10
Post Kościoł potępia .... polskość?
Witam.
Na samym początku przepraszam, że z każdą pierdołą lecę na forum, ale sam nie wiem co mam myśleć w przedstawionej sprawie.
Ostatnio w pewnej dyskusji na pewnym forum katolickim dotyczącej Maryi natrafiłem na pewnego protestanta, który usiłował nawracać katolików. Poruszył on jednak bardzo ciekawy a zarazem niepokojący fakt, mianowicie że po bitwie pod Grunwaldem papież Marcin V ekskomunikował Jagiełłę i przeklął naród polski po wszystkie pokolenia za walkę z Krzyżakami - jak to określił ów interlokutor: zbrojnym ramieniem KRK. Żaden papież nie odwołał tej klątwy, więc de facto ma obowiązywać do dzisiaj. To, według owego interlokutora, miał być jeden z argumentów do przejścia na protestantyzm: bo Kościół od czasów średniowiecza jest wrogi Polsce i Polakom (oprócz tego, że jest niebiblijny, że jest pogański, że nie ma w nim zbawienia etc.)
Czy istotnie ta klątwa na naród polski nigdy nie została zdjęta, a w związku z tym żaden Polak nie może wejść do Nieba według Kościoła? Czy jest to manipulacja faktami ze strony tamtego człowieka?
Pozdrawiam!


Cz lis 30, 2023 7:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
Witaj, Botanik - jeszcze chyba nie wymienialiśmy postów, to... pora na pierwszy ;)
Skoro pytasz, czy: "papież Marcin V ekskomunikował Jagiełłę i przeklął naród polski po wszystkie pokolenia za walkę z Krzyżakami" - to najpierw wrzuciłem ten temat do internetów, ale nie mam takiej informacji zwrotnej, więc zrobiłem jeszcze to (bo wiesz, trzeba iść z duchem czasu, a to nowe narzędzie przypadło mi do gustu od pierwszego użycia):

CZY TO PRAWDA, CO PRZECZYTAŁEM NA JEDNYM Z FORÓW INTERNETOWYCH: "Po bitwie pod Grunwaldem papież Marcin V ekskomunikował Jagiełłę i przeklął naród polski po wszystkie pokolenia za walkę z Krzyżakami".
ChatGPT
    Nie, informacja ta nie jest prawdziwa. Nie ma historycznych dowodów na to, że po bitwie pod Grunwaldem papież Marcin V ekskomunikował Jagiełłę czy przeklął naród polski. W rzeczywistości bitwa pod Grunwaldem, która miała miejsce w 1410 roku, była starciem między wojskami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego a Zakonem Krzyżackim.

    Po bitwie pod Grunwaldem nie doszło do ekskomuniki Jagiełły ani do przekleństwa narodu polskiego przez papieża Marcin V. Bitwa ta była raczej postrzegana jako zwycięstwo zjednoczonych sił polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim, a nie jako wydarzenie, które prowadziło do ekskomuniki czy przekleństwa.

    Warto zawsze sprawdzać źródła historyczne i korzystać z rzetelnych informacji historycznych, aby unikać rozpowszechniania nieprawdziwych lub zmyślonych faktów.


Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_V tylko tyle o relacjach owego papieża z polskim królem podaje:
Wzywał do krucjat przeciwko husytom w Czechach, czym zapoczątkował w 1420 roku wojny husyckie. W korespondencji z królem Polski Władysławem Jagiełłą jawnie nawoływał do fizycznej eksterminacji husytów.

Ogólnie - nieciekawa to postać: jakiś taki zwolennik siłowych rozwiązań, bo czytam też:
Początkowym problemem był dla papieża kondotier Braccio da Montone. Początkowo Marcin przeciągnął go na swoją stronę, mianując go władcą Perugii, potem pokonał go w bitwie pod L’Aquilą 2 czerwca 1424. W konsekwencji zbuntowała się Bolonia, a wraz z nią północne Włochy. Papież stłumił zbrojnie powstanie w 1429.
+
W kazaniach ostro występował przeciwko Żydom, przyczyniając się do ich pogromów w 1422 i 1427.


I jak?! Ulżyło Ci?!... :-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lis 30, 2023 8:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 05, 2023 19:21
Posty: 51
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
@Jerzy_67 To ja już bym wolał to przekleństwo na naród polski. A tak to mamy papieża zbrodniarza. Nie on jeden.


Cz lis 30, 2023 10:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
"mamy papieża" - kto ma, to ma... ;) [ja nie mam]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lis 30, 2023 10:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 05, 2023 19:21
Posty: 51
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
@Jerzy_67 Ja też nie mam. Nie jestem członkiem tej mafii.


Cz lis 30, 2023 12:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
Oskar2000, dostajesz ostrzeżenie za oszczerstwa i trolling.
Jerzy_67, proszę w dyskusji nie używać tekstów z ChatGBT, masz na to swój wątek i tam możesz posługiwać się chatem, który jak dotychczas podaje wiele błędnych informacji. Ty masz dyskutować, podawać argumenty, ktore można zweryfikować. Wikipedia tez nie jest idealna, zawiera wiele uproszczeń i głupot.

_________________
ksiądz


Cz lis 30, 2023 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
szkoda ze żaden z tych osobników nie przedstawia źródła i konkretnego cytatu tego rzekomego potępienia


Cz lis 30, 2023 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 20, 2021 14:38
Posty: 10
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
Czyli można uznać, że twierdzenie o klątwie na cały naród polski rzekomo nałożonej przez Kościół Katolicki to jedynie oszczerstwo mające na celu zohydzenie Polakom katolicyzmu * i przeciągnięcie ich na stronę innej wiary, w tym wypadku protestantyzmu?

* - wyprzedzając twierdzenia co niektórych - abstrahując od tego czy Kościół sam przykłada do tego rękę czy nie.


Pt gru 01, 2023 0:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
Na 99.99% można to uznać za bajeczkę lub manipulację. Najprawdopodobniej wszyscy którzy posługują się tym "argumentem", za źródło pewnie podadzą tę debilną kopiuj wklejkę "o czym 90% katolików nie wie". Ta lista była autorstwa Świadków Jehowy i istnieje conajmniej 20 lat w internecie. A możliwe i dłużej

W ogóle ustalenie pierwotnego źródła tej listy. To pewnie dobra zabawa dla wszystkich fanów internetowych tajemnic

Zresztą, zapytałem Barda czy Marcin V potępił Polskę. I napisał on że nie ma na to dowodów


Pt gru 01, 2023 0:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Kościoł potępia .... polskość?
Za takimi mitami mogą stać jakieś intencje, ale równie dobrze mogą nie stać żadne. Już przez sam fakt, że w informacjach przekazywanych ustnie zawsze pojawiają się zniekształcenia.

Świadkowie Jehowy pewnie skądś to wzięli, a nie wyssali z palca. Jeśli to w ogóle byli Świadkowie Jehowy.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt gru 01, 2023 11:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL