Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 27, 2024 4:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Różnice między kościołem grekokatolickim a rzymskokatolickim 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 25, 2022 7:20
Posty: 23
Post Różnice między kościołem grekokatolickim a rzymskokatolickim
Akurat tak wyszło po rodzicach, że jestem grekokatolikiem w ramach UKGK. A i nie zmieściło się greckokatolicki w temacie. Ciekaw jestem, ile różnic można znaleźć pomiędzy dwiema katolickimi wiarami. Mogę się czegoś domyślać i napisać, poczynając od kalendarza (bo to, że jest kalendarz nowojuliański w UKGK nie wszystko ujednolici, wbrew pozorom nie tylko są w niej Ukraińcy na polskiej ziemi, choćby przez sprawy historyczne i tego, jak wyglądała odwilż w Polsce w czasach komunizmu), ale poczekam, aż mądrzejsi z rzymskokatolickiej strony wiary się wypowiedzą.

Powodzenia.


Pn maja 27, 2024 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 956
Post Re: Różnice między kościołem grekokatolickim a rzymskokatoli
kisiel95 napisał(a):
Ciekaw jestem, ile różnic można znaleźć pomiędzy dwiema katolickimi wiarami.

Nie mam pojęcia. Nie wiem też ile jest podobieństw. A te bardziej mnie interesują.
Kalendarz (?), obrządek, stroje liturgiczne są inne, ale one chyba nie wchodzą w depozyt wiary. To część zewnętrzna.
Wierzymy w tego samego Boga w Trójcy Jedynego. Wyznajemy te same przykazania. I to jest najważniejsze.

Ale, a propos kalendarz, to pamiętam, że odwiedzając Groby Pańskiej wchodziłęm tak że do Kościołą Grekokatolickiego na miodowej i tam też był Grób Pański, z czego wnioskowałem, że kalendarz ten sam.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn maja 27, 2024 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 25, 2022 7:20
Posty: 23
Post Re: Różnice między kościołem grekokatolickim a rzymskokatoli
Co do kalendarza i okresu wielkanocnego, są lata, kiedy tak się zdarza, są lata, kiedy się tak nie zdarza. Najbliższa okazja, kiedy główne wyznania chrześcijańskie będą świętować razem to 2025 rok.


Wt maja 28, 2024 9:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 25, 2022 7:20
Posty: 23
Post Re: Różnice między kościołem grekokatolickim a rzymskokatoli
Na podstawie katechizmu "Господи, взиваю до Тебе" ze Lwowa
https://ibb.co/7nqP92Q

Dopisek do screena - różnice:

Przed Wielkim Postem nadal jest zachowany okres Przedpościa we wschodnim chrześcijaństwie, może się zdarzyć, że dany dzień jest świąteczny w obydwu kalendarzach, ale mogą to być dwa różne święta. Czytania biblijne dla grekokatolików posługujących się kalendarzem nowojuliańskim na daną niedzielę przeważnie będą inne (brak roku A,B,C, często dana niedziela jest konkretnie czemuś poświęcona) niż u katolików rzymskich.

Jest więcej dni w roku, kiedy obowiązuje post ścisły m.in. Wigilia Bożego Narodzenia (jeżeli to nie będzie niedziela). UKGK nie przyjęła Fidducia Supplicans.

Komunia Święta we wschodnim chrześcijaństwie jest dwupostaciowa.

Podobieństwa:
1. Części Boskiej Liturgii (choć w innej kolejności) poza paroma elementami (celebrans odprawia Boską Liturgię przodem do ołtarza, nie spotka się znaku pokoju, który jest w konkretną Niedzielę Przebaczenia Win) są podobne.

2. Zwierzchność pod papieża, choć Katolickie Kościoły Wschodnie mają Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich. Mądrzejsi przede mną opracowali podobieństwa: https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.ph ... 1511/7436/

3. Oba Kościoły uznają siedem sakramentów: chrzest, bierzmowanie, Eucharystię, pokutę, namaszczenie chorych, święcenia kapłańskie oraz małżeństwo.

Załączam jeszcze ten artykuł
https://parafie.net/blog/kosciol-grecko ... katolicki/


So cze 01, 2024 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 04, 2024 5:50
Posty: 30
Post Re: Różnice między kościołem grekokatolickim a rzymskokatoli
Co do kalendarza, dużym zaskoczeniem dla mnie było to, kiedy w Grecji w parafii rzymskokatolickiej, gdy była już końcówka Wielkiego Postu, zapowiedziano... Środę Popielcową (ze względu na kalendarz greckokatolicki). Nie wiedziałem, że można zmieniać termin Wielkanocy w takich okolicznościach na danym terenie.


Wt cze 04, 2024 6:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 25, 2022 7:20
Posty: 23
Post Re: Różnice między kościołem grekokatolickim a rzymskokatoli
Może szerzej ze względu na kalendarz juliański, czy nowojuliański (niektóre święta nieruchome w ten sam dzień, Wielkanoc tak jak w kalendarzu juliańskim). W tym roku była różnica 5 tygodni. Pewnie tam działa też cerkiew prawosławna.


Wt cze 04, 2024 18:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL