Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 601 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
 Zakaz antykoncepcji a osoby spoza Kościoła Katolickiego; 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 22:32
Posty: 212
Post 
No tak, ale mowimy o sytuacji, gdy pewne zalozenia sa w naszej kulturze juz przyjete - prawo do zycia. Wychodzi wiec na to, ze i wnioski powinny byc takie same, co powinno rzutowac na prawodawstwo.

_________________
"Starzy dając dobre rady pocieszają się, że nie mogą dać złego przykładu" - Francoise de la Rochefoucauld


Pt paź 21, 2005 14:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Levis napisał(a):
No tak, ale mowimy o sytuacji, gdy pewne zalozenia sa w naszej kulturze juz przyjete - prawo do zycia. Wychodzi wiec na to, ze i wnioski powinny byc takie same, co powinno rzutowac na prawodawstwo.


Te założenia jeszcze niedawno były inne, są przyjęte na dziś. Okazuje się jednak, że wnioski które z nich płyną dla wielu są niezgodne ze "zdrowym rozsądkiem", wiec dążą oni do zmiany założeń. Jutro założenia mogą być inne (a może już są inne?) - nasza kultura i cywilizacja zmieniają się.


Pt paź 21, 2005 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 22:32
Posty: 212
Post 
Ale nasze zalozenie- prawo do zycia zostalo juz podwazone w systemach totalitarnych, co zaowocowalo masowym ludobojstwem. Kraje naszego kregu kulturowego stwierdzily w okresie powojennym, ze drugi raz tego zalozenia podwazyc nie pozwola.

_________________
"Starzy dając dobre rady pocieszają się, że nie mogą dać złego przykładu" - Francoise de la Rochefoucauld


Pt paź 21, 2005 15:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Levis napisał(a):
Ale nasze zalozenie- prawo do zycia zostalo juz podwazone w systemach totalitarnych, co zaowocowalo masowym ludobojstwem. Kraje naszego kregu kulturowego stwierdzily w okresie powojennym, ze drugi raz tego zalozenia podwazyc nie pozwola.


I co się okazało? Środki wczesnoporonne są dostępne chyba w każdym kraju naszego kręgu kulturowego. Jeśli mamy do czynienia z masowym ludobójstwem, to czy nie jesteśmy zbyt pasywni? Czy nie powinniśmy założyć partyzantki, walczyć zbrojnie przeciwko zbrodniarzom? Może wykonać parę egzekucji, aby odstraszyć potencjalnych morderców?

Może mam wypaczone sumienie, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że ten zarodek to już "człowiek taki jak my"... Taki który czuje, myśli, kocha, o którego życie trzeba i należy walczyć, za którego życie warto by poświęcić inne życie. A skoro tak nie uważam, to chyba zakładam, że to "jeszcze nie w pełni człowiek"...


Pt paź 21, 2005 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 22:32
Posty: 212
Post 
Takie metody sa nam obce, uwazamy sie za ludzi cywilizowanych, za to w granicach swych mozliwosci zabiegamy o delegalizacje srodkow wczesnoporonnych oraz mowimy ludziom co myslimy na ten temat. Wiecej zrobic nie mozemy, bo zyjemy w demokratycznym panstwie.

Cytuj:
Może mam wypaczone sumienie, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że ten zarodek to już "człowiek taki jak my"... Taki który czuje, myśli, kocha, o którego życie trzeba i należy walczyć, za którego życie warto by poświęcić inne życie.

Noworodek tez nie czuje i nie mysli tak jak my. Mozna wiec stwierdzic ze miedzy zarodkiem, noworodkiem i doroslym czlowiekiem wystepuje roznica stopnia a nie jakosci. A Ci ktorzy oceniali ktorzy ludzie sa bardziej, a ktorzy mniej ludzmi, szczezna dawno w mrokach historii.

_________________
"Starzy dając dobre rady pocieszają się, że nie mogą dać złego przykładu" - Francoise de la Rochefoucauld


Pt paź 21, 2005 15:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Levis napisał(a):
Cytuj:
Może mam wypaczone sumienie, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że ten zarodek to już "człowiek taki jak my"... Taki który czuje, myśli, kocha, o którego życie trzeba i należy walczyć, za którego życie warto by poświęcić inne życie.

Noworodek tez nie czuje i nie mysli tak jak my.


Nie chodzi o to, czy tak jak my, ale czy w ogóle.

Levis napisał(a):
Mozna wiec stwierdzic ze miedzy zarodkiem, noworodkiem i doroslym czlowiekiem wystepuje roznica stopnia a nie jakosci.


Właśnie, to chyba zasadniczy dylemat. O ile między noworodkiem a doroslym czlowiekiem występuje różnica stopnia rozwoju, to pomiędzy zarodkiem a noworodkiem ta różnica wydaje się być nieporównanie większa.

Levis napisał(a):
A Ci ktorzy oceniali ktorzy ludzie sa bardziej, a ktorzy mniej ludzmi, szczezna dawno w mrokach historii.


To dla mnie, ku przestrodze?


Pt paź 21, 2005 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 22:32
Posty: 212
Post 
Cytuj:
Nie chodzi o to, czy tak jak my, ale czy w ogóle.

Dzieci w brzuchu matki odczuwaja bodzce plynace od matki.
Ale zarodek nawet jesli nie odczuwa, to zyje.
Cytuj:
Właśnie, to chyba zasadniczy dylemat. O ile między noworodkiem a doroslym czlowiekiem występuje różnica stopnia rozwoju, to pomiędzy zarodkiem a noworodkiem ta różnica wydaje się być nieporównanie większa.

No to mamy nieusuwalny dylemat, od ktorego stadium zarodek jest czlowiekiem. Czlowieka nie mozna zabic. Dyskusja zaczyna sie od poczatku.
Cytuj:
To dla mnie, ku przestrodze?

Nie ma mowy o porownaniu Cie do nich, chcialem tylko pokazac, ze takie myslenie ma granice.

_________________
"Starzy dając dobre rady pocieszają się, że nie mogą dać złego przykładu" - Francoise de la Rochefoucauld


Pt paź 21, 2005 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Levis napisał(a):
Dzieci w brzuchu matki odczuwaja bodzce plynace od matki.
Ale zarodek nawet jesli nie odczuwa, to zyje.


Co dzieci w późniejszej fazie ciązy, to zgoda. Natomiast co do zarodka: ja nie przeczę, że żyje. Jednak czy jakoś czuje, czy jakoś myśli?

Levis napisał(a):
No to mamy nieusuwalny dylemat, od ktorego stadium zarodek jest czlowiekiem. Czlowieka nie mozna zabic. Dyskusja zaczyna sie od poczatku.


Skoro dylemat jest nieusuwalny, to może pozostawić ostateczną decyzję temu, kto jest nim bezpośrednio dotknięty?


Pt paź 21, 2005 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 22:32
Posty: 212
Post 
Cytuj:
Co dzieci w późniejszej fazie ciązy, to zgoda. Natomiast co do zarodka: ja nie przeczę, że żyje. Jednak czy jakoś czuje, czy jakoś myśli?

No to masz kolejny dylemat: od ktorego momentu zarodek czuje czy mysli? Zauwaz tylko ze czucie i myslenie to czynnosci ludzkie, wiec mowimy tu o czlowieku w pewnym stadium rozwoju. Jak okreslic scisle od ktorego stadium mozna go pozbawic zycia skoro nie potrafimy okreslic czy juz czuje czy mysli.
Cytuj:
Skoro dylemat jest nieusuwalny, to może pozostawić ostateczną decyzję temu, kto jest nim bezpośrednio dotknięty?

Nie, poniewaz dylemat dotyczy wartosci chronionej przez panstwo- ludziego zycia, ryzyko pozbawienia zycia istot ludzkich nie pozwala wg mnie na dowolnosc.

_________________
"Starzy dając dobre rady pocieszają się, że nie mogą dać złego przykładu" - Francoise de la Rochefoucauld


Pt paź 21, 2005 23:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post 
Nie mam już wiele czasu na przesiadywanie w tym
temacie. Dziękuję zwolennikom antykoncepcji za to,
że dzięki nim mogłem o wiele bardziej zrozumieć ich
kwestie, umacniając swoją wiarę w MNPR.
Zrozumienie nie oznacza przyzwolenia. Mówi tylko
o otwartym sercu. Nakazuje mi więcej słuchać, niż pisać.

_________________
www.youtube.pl/wilczeoko69


So paź 29, 2005 13:33
Zobacz profil
Post Re: Zakaz antykoncepcji a osoby spoza Kościoła Katolickiego;
Zarejestrowałam się na tym portalu, by skomentować słowa "Dla kapłana katolickiego "seksem"
sakramentalnym jest Eucharystia". Sformułowanie takie jest wielkim nadużyciem. Otóż chciałabym przypomnieć, że Eucharystia - tak dla kapłana, jak i dla wiernych - jest OFIARĄ. Prawdziwą Ofiarą Krzyża Świętego. Ofiarą Ciała i Krwi Pana Jezusa. Złożył On za nas Ojcu tę Ofiarę błagalną i przebłagalną - i nadal to czyni. Podczas Eucharystii przenosimy się pod Krzyż. Takie sformułowanie, jak w cytacie jest zupełnie nie na miejscu.


Wt lis 30, 2021 21:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Zakaz antykoncepcji a osoby spoza Kościoła Katolickiego;
Komentarz napisał(a):
Zarejestrowałam się na tym portalu, by skomentować słowa "Dla kapłana katolickiego "seksem"
sakramentalnym jest Eucharystia". Sformułowanie takie jest wielkim nadużyciem. Otóż chciałabym przypomnieć, że Eucharystia - tak dla kapłana, jak i dla wiernych - jest OFIARĄ. Prawdziwą Ofiarą Krzyża Świętego. Ofiarą Ciała i Krwi Pana Jezusa. Złożył On za nas Ojcu tę Ofiarę błagalną i przebłagalną - i nadal to czyni. Podczas Eucharystii przenosimy się pod Krzyż. Takie sformułowanie, jak w cytacie jest zupełnie nie na miejscu.


Kapłan bierze ślub z Bogiem, konsumowanie tego związku to odprawianie mszy świętej razem z eucharystia, czego tu nie rozumiesz?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lis 30, 2021 23:43
Zobacz profil
Post Re: Zakaz antykoncepcji a osoby spoza Kościoła Katolickiego;
Kapłaństwo to nie małżeństwo. Fakt, obie te rzeczywistości są sakramentem. Oba wyciskają na duszy niezatarty znak sakramentalny (kapłanem jest się do końca życia, małżonkiem - "dopóki śmierć nie rozłączy"). Sakrament kapłaństwa nie jest jednak jak ślub między mężczyzną a kobietą. W małżeństwie mamy relację "poziomą" - między dwojgiem ludzi, z których każda jest stworzeniem i istotą duchowo-cielesną. Są sobie równe. W kapłaństwie mamy natomiast relację "pionową" - między stworzeniem a Stwórcą. Co więcej, inne są cele małżeństwa, a inne kapłaństwa.

Takie określenie jak "ślub kapłana z Bogiem" nie jest obecne ani w Biblii, ani w dokumentach kościelnych. Obecne jest natomiast na stronach internetowych, które z Bogiem nie mają nic wspólnego. Prawidłowym określeniem jest "święcenia kapłańskie".

W sakramencie kapłaństwa nie istnieje coś takiego jak "konsumowanie związku". Msza Święta nie jest żadnym "konsumowaniem związku". Jest tym, czym napisałam w poprzednim poście.

Jakkolwiek Bóg pragnie wchodzić z nami w bliskość - i czyni to, szczególnie kiedy przyjmujemy Go w Komunii Świętej - nie istnieje żadne uzasadnienie, żeby używać terminologii erotycznej w odniesieniu do relacji z Bogiem. Prawda, Bóg łączy się z nami fizycznie w Komunii i staje się częścią nas, ale nie ma to wymiaru takiego, jak między mężem a żoną - ma to przede wszystkim wymiar duchowy.

Miałabym też prośbę, aby "Msza Święta" i "Eucharystia" pisać z dużej litery, dla podkreślenia szacunku względem tych rzeczywistości.

Na tym kończę mój udział w tym wątku. Moją intencją nie jest wchodzenie w długotrwałe polemiki, ale odniesienie się do zacytowanego zdania.


Śr gru 01, 2021 1:34

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Zakaz antykoncepcji a osoby spoza Kościoła Katolickiego;
Czy ma to cokolwiek wspolnego z tematem watku?
Moze warto go sobie przypomniec?


Śr gru 01, 2021 1:55
Zobacz profil
Post Re: Zakaz antykoncepcji a osoby spoza Kościoła Katolickiego;
Dziękuję za pytanie. Tak, znam temat tego wątku. Czułam się w obowiązku zareagować na błędne treści w obrębie tego wątku.

Skoro zostałam wywołana, uzupełnię swoją wypowiedź:

a) Celem małżeństwa jest zrodzenie i wychowanie potomstwa (cel pierwszorzędny), jak również wzajemna pomoc udzielana sobie przez małżonków oraz godziwe zaspokojenie pożądliwości ciała (cel drugorzędny).
b) Celem kapłaństwa jest natomiast oddawanie Bogu czci, głównie poprzez sprawowanie Mszy Świętej, a kolejnym celem jest troska o zbawienie wspólnoty Kościoła.
c) Kapłan po to odprawia Mszę Świętą, by oddać Bogu najwyższą cześć, złożyć Mu dziękczynienie, przedstawić Mu prośby i złożyć zadośćuczynienie.

Piszę o tym, gdyż zauważyłam, że pewne sprawy i pojęcia się mieszają, więc warto jest te zagadnienia wyjaśnić. W wątku poruszane są kwestie małżeństwa, kapłaństwa oraz Kościoła, także związek tematyczny jest zachowany. Poza tym komentuję coś, co zostało wcześniej zamieszczone.

To wszystko ode mnie. Pozdrawiam czytających.


Śr gru 01, 2021 7:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 601 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL