Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Niewolnictwo w historii USA 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post Niewolnictwo w historii USA
Niewolnictwo w historii USA
http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=352


W 1860 roku, w USA, kapitał zainwestowany w niewolników, był większy, niż wartość rynkowa plantacji na południu Stanów i był trzykrotnie większy, niż koszt ówczesnych koleji żelaznych w Ameryce Północnej. Amerykańskie plantacje bawełny stanowiły ponad 60% produkcji światowej i dostarczały bawełnę na rynki świata od Anglji do Rosji, w której ważnym centrem włókienniczym była Łódź.

Bawełna była podstawą bogactwa amerykańskich bankierów, agentów asekuracyjnych, pośredników i właścicieli statków. Od roku 1800 do 1863 liczba czarnych niewolników wzrosła w USA czterokrotnie, do czterech milionów. W 1863 roku przepowiadano że cena niewolników wkrótce się podwoi, „jak tylko Południe wygra wojnę domową w USA.” Jak wiemy tak się nie stało, ale mimo przegranej Południa, w kwalifikacji rasowej, w Ameryce Północnej do dziś, „jedna kropla krwi murzyńskiej kwalifikuje człowieka jako murzyna.”

David Brion Davis opublikował książkę historyczną pod tytułem „Nieludzka Niewola: Wzrost i Upadek Niewolnictwa w Nowym Świecie,” od starożytności do upadku niewolnictwa w 19go wieku. Davis jest byłym dyrektorem „Glider Lehrman Center for Study of Slavery and Abolition at Yale University.” Recenzję książki Davis’a opublikował w The Wall Street Journal, 24go marca 2006, Fergus M. Bordewich, autor książki “Podziemna Kolej [ucieczki murzynów na północ] i Walka o Duszę Ameryki.”

Handel niewolnikami był ważną częścią zaludniania całej Ameryki i źródłem taniej robocizny, używanej do produkcji cukru, tytoniu, kawy, czekolady, barwników roślinnych, ryżu, lnu i bawełny. Arystoteles w starożytności napisał że „są ludzie wolni i też z natury rzeczy są ludzie niewolni i tak jest słusznie i z korzyścią dla niewolników.” Niestety nie potwierdza tego historia.

Ważną rolę w handlu niewolnikami odegrali i odgrywają Żydzi, dziś główni handlarze żywym towarem na świecie, jak to opisuje miesięcznik National Geographic, w numerze poświęconym niewolnictwu naszych czasów. Izrael jest jedynym nowoczesnym państwem na świecie, w którym prawodawstwo nie zakazuje handlu niewolnikami. Zestawienie w National Geographic stwierdza, że nigdy w historii nie było tak wielu niewolników i w takiej nędzy jak obecnie.

Handlarz niewolnikami, rodem z Hiszpanii, Żyd, Ibrahim ibn Jakub, z końcem dziesiątego wieku, po raz pierwszy opisał Polskę, którą nazywał „Królestwem Północy.” Był on w drodze z Kordoby, przez Wenecję do Pragi Czeskiej i do Bralina (dzisiejszego Berlina) rynku niewolników, głównie jeńców germańskich wziętych do niewoli przez Lechitów Zachodnich.
Wówczas gospodarka Hiszpanii arabskiej opierała się na pracy niewolników, których po wykastrowaniu, Żydzi dostarczali Arabom. Ponieważ muzułmanie przy modlitwach muszą się kłaniać w kierunku Mekki i Mediny, więc Arabowie nakazywali Żydom, handlarzom niewolników, żeby przywozili opisy geograficzne, potrzebne Arabom, w celu ustalenia dokładnie kierunku pokłonów. Tak więc Ibrahim ibn Jakub, zboczył z drogi do Bralina i opisał Polskę z punktu widzenia geografii i handlu niewolnikami. Wówczas Żydzi w swojej korespondencji nazywali Polskę Nowym Kaananem według nazwy zniewolonych przez Żydów Kaanaitów w Palestynie.

Święty Wojciech (956-997), patron Czech i Polski, napisał traktat przeciwko handlowi niewolników pod tytułem „Infelix Aurum” (”Nieszczęśliwe Złoto”) i jest on upamiętniony na drzwiach katedry gnieźnieńskiej, między innymi scenami, jak wykupuje chrześcijańskich niewolników od handlarza Żyda. Św. Wojciech był biskupem w Pradze a pózniej w Gdańsku. Pochodził on z książęcej rodziny Slawników z Libic .

Do 1820 roku 8,7 milionów niewolników było wywiezionych z Afryki do Ameryki, głównie do Brazylii i Indii Zachodnich, z tego tylko 6% do Ameryki Północnej. W Indiach Zachodnich, taniej było właścicielom zapracowywać niewolnika na śmierć i kupować następnego z Afryki, niż utrzymywać niewolników, od dzieciństwa do śmierci. W 1860 roku, wartość czarnych niewolników w USA przedstawiała w dzisiejszych dolarach blisko 70 miliardów, czyli 80% wartosci rocznej ówczesnego dochodu narodowego USA, czyli w proporcji do czasów obecnych, niewolnicy przedstawialiby wartść blisko 10,000 miliardów dolarów.

W Ameryce północnej, w umiarkowanym klimacie i przy dobrym pożywieniu, niewolnicy mnożyli się szybko i wystarczało ich na plantacjach, tak że w USA, w 1808 roku, zakończono trans-atlantycki handel niewolnikami. Motyw zysku był powodem nieludzkiego handlu niewolnikami, a sprawa procesu uwolnienia niewolników, przyczyniła się do ukształtowania społeczeństwa amerykańskiego.

Była to sprawa ważna w czasie wojny secesyjnej i w czasie uformowania prawnej segregacji murzynów. Wojna secesyjna była krwawą agresją Jankesów w celu gospodarczego zdominowania południa. Anglia popierała południową konfedrację, która wojnę przegrała i zostrała zdewastowana w brabarzyński sposób.

W czasie Zimnej Wojny i ideologicznej konkurencji przeciwko Sowietom, w latach 1960tych, miała miejsce zwycięska walka o równe prawa murzynów w USA. Walkę tę wykorzystali Żydzi, żeby przejąć dominację USA od Anglo-Saksonów i obrócić swój sukces na swoją korzyść i korzyść Izraela. Obecnie wiele organizacji murzyńskich, zwłaszcza czarni mahometanie, są bardzo krytyczni wobec Żydów. Dziś Condoleeza Rice, pochodząca z rodziny niewolnikow w stanie Alabama, jest sekretarzem stanu USA od stycznia 2005, na miejsce Collin’a Powell’a, pochodzącego z rodziny niewolników na wyspie Jamajca. Kariera ich obojga ilustruje dramatyczną historię niewolnictwa w USA.

_________________
"Kto kark do ziemi zgina, nie ma prawa dziwić się, gdy po nim depczą"

"Możesz upaść siedem razy, byłeś powstał osiem".


N kwi 02, 2006 9:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Metalik - na jaki temat chcesz dyskutować?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N kwi 02, 2006 9:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
Na temat niewolnictwa w USA i innych krajach.

_________________
"Kto kark do ziemi zgina, nie ma prawa dziwić się, gdy po nim depczą"

"Możesz upaść siedem razy, byłeś powstał osiem".


N kwi 02, 2006 9:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Może warto by było, żebyś sam się na dany temat najpierw wypowiedział? Albo przynajmniej określił, co w tym szerokim temacie Cię interesuje?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N kwi 02, 2006 9:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
Nie sądzisz, że ta ,,dyskusja" między nami to SPAMOWANIE :?:
Założyłem temat, by rozwinąć dyskusję na temat niewolnictwa. Jak się ktoś odezwie to ja odpowiem (oczywiście na temat)

_________________
"Kto kark do ziemi zgina, nie ma prawa dziwić się, gdy po nim depczą"

"Możesz upaść siedem razy, byłeś powstał osiem".


N kwi 02, 2006 9:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Nie - nie sądzę. Czekam na TWOJĄ wypowiedź w temacie, który założyłeś.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N kwi 02, 2006 9:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
Założyłem też temat o kanibalizmie (bez mojego komentarza) i się nie czepiasz. O co Ci chodzi :?:

_________________
"Kto kark do ziemi zgina, nie ma prawa dziwić się, gdy po nim depczą"

"Możesz upaść siedem razy, byłeś powstał osiem".


N kwi 02, 2006 10:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Chodzi Jo_tce o to, abyś sam wypowiedział się w temacie, który założyłeś :) Choćby dlatego, aby sprecyzować Twój pogląd :D

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 02, 2006 10:03
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
...ale w innym temacie nie musiałem.

moja opinia: JESTEM PRZECI NIEWOLNICTWU, A WY :?:

Zadowolona :?

_________________
"Kto kark do ziemi zgina, nie ma prawa dziwić się, gdy po nim depczą"

"Możesz upaść siedem razy, byłeś powstał osiem".


N kwi 02, 2006 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Metalik napisał(a):
...ale w innym temacie nie musiałem.

Tak, chwal się jeszcze że w innym temacie zrobiłeś taki sam błąd.
Metalik napisał(a):
moja opinia: JESTEM PRZECI NIEWOLNICTWU, A WY :?:

My też.
Zadowolony?

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


N kwi 02, 2006 10:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
Incognito - może sprecyzujesz co Ci się nie podoba w tym temacie, podobnie inny :?:

_________________
"Kto kark do ziemi zgina, nie ma prawa dziwić się, gdy po nim depczą"

"Możesz upaść siedem razy, byłeś powstał osiem".


N kwi 02, 2006 10:25
Zobacz profil
Post 

Niewolnictwo stanowiło fundament gospodarki np. starożytnego Rzymu. Zdaje się, że ówcześnym myślicielom nie śnił się świat bez niewolnictwa, po prostu dlatego, że nie był możliwy. Niewolnictwo przyjmowało różne formy w różnych okresach rozwoju Imperium. Nie zawsze było barbarzyńskie. Głównie zależało to od ilości niewolników, którzy zostali zdobyci w danym okresie czasu. Jeśli był ich nadmiar, cena ich nie była wielka. Poza tym niewolnik zakupiony przez rodzinę pasterską do pracy w polu stawał się bardzo często najzwyklejszym przyjacielem rodziny. To nie zawsze było tak, że możny Pan, gdy go panna rzuciła kazał ćwiczyć swoich niewolników, by ich jękami ostudzić swoje cierpienie.
W niektórych okresach niewolnicy mieli większe prawa, a w niektórych mniejsze. Co prawda nie pamiętam już szczegółów. Niewolnictwo dawno było, a moja pamięć się trochę zatarła.


Pn kwi 03, 2006 23:40
Post 
Metalik, a może założysz temat "Niewlonictwo w Biblii"?
Nie sądzisz, że to równie interesujace?

Podam tylko kilka zdań, żeby zanadto nie zalewac tego tematu offtopem. Fragment mojego postu w temacie o biblii:

"W Piśmie Świętym znajdujemy też wiele informacji o karze śmierci, na którą zasługują dzieci przekilnające swoich rodziców, czarodzieje, osoby pracujace podczas sabatu, bluźniercy, osoby, które zniewolą i sprzedadzą członka swojego plemienia jako niewolnika. Z drugiej strony akceptowane jest psoiadanie niewolników, jeśli pochodza z innego narodu, lub sprzedanie własnej córki do niewoli."

zapraszam viewtopic.php?t=6054&start=105

i pozdrawiam,
michał


Wt kwi 04, 2006 12:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
zależało to od ilości niewolników

I jakości- logiczne jest, że kogoś uczonego nie zagoni się do pracy w polu :)
Poza tym niewolnictwo we wczesnym średniowieczu, o którym niedawno miałem, było dość specyficzne. Ludzie, którzy byli brani do niewoli najczęściej nawet nie starali się uciekać.

Cytuj:
My też.
Zadowolony?

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt kwi 04, 2006 17:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
queer, spytaj żydów

_________________
"Kto kark do ziemi zgina, nie ma prawa dziwić się, gdy po nim depczą"

"Możesz upaść siedem razy, byłeś powstał osiem".


So kwi 15, 2006 13:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL