Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Sauna 
Autor Wiadomość
Post 
Hehehe :)

Jakoś tak wróciłem do tego tematu, bo zobaczyłem nową wypowiedź i chciałem coś napisać :)

Ostatnio dużo bywałem w saunie, przede wszystkim przy okazji wyjazdów (lubię hotele, które mają saunę). I muszę Wam powiedzieć, że skandynawowie mają do tego całkiem sensownny stosunek, czyli siedzą nago do momentu aż nie przyjdzie ktos okryty ręcznikiem. Atedy sami też się okrywają. Czyli proste i jasne.

Za to u Niemców sauna jest jednak miejscem do chodzenia w ręczniku. A i to panie często okrywają nim jedynie biodra, podobnie jak panowie. Górę zostawiają nagą, przynajmniej w czasie siedzenia w saunie, bo w sumie to jaki jest sens sauny w ręczniku okrywającym 2/3 ciała?

Za to najlepszy myk trafiłem w Polsce. W jednym z hoteli na południu wpadłem wieczorem do sauny, żeby się zrelaksować. Z zimnym piwkiem w ręku siedziałem sobie na ławce i uczciwie wypacałem cały dzień spotkań i analiz. Oczywiście dla przyzwoitości okryłem "klejnoty" ręcznikiem. Otóż wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy do sauny weszły dwie panie (jak się okazało matka i córka) w KOSTIUMACH KĄPIELOWYCH! I to jednocześciowych, z lycry. Paranoja. Zapytałem się kulturalnie, czy nie lepiej w ręczniku, bo tak to wręcz nie jest zdrowo. Odpowiedź była prosta - jeśli sauna koedukacyjna, to w kostiumie.

Ja wyszedłem. Stwierdziłem, że nie będę urażał uczuć tych pań swoją niedbale maskowaną nagością, a poza tym.... rozgrzana lycra zaczęła śmierdzieć. Po prostu.

Za to od jakiegoś czasu raz na dwa tygodnie chodzę sobie do sauny tam, gdzie regularnie ćwiczę... i muszę powiedzieć, że jest tam kilka osób, które zawsze spotykają się w tym samym terminie. I siedzą nago.

Wg mnie sauna to pewien kompromis - mi nie przeszkadza nagość, ale komuś może przeszkadzać moja. Ale jedyne co mogę wtedy zrobić, to okryć się ręcznikiem ;)


Crosis


N sty 27, 2008 20:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Miewam ostatnio dylematy zwiaząne z sauną, wszak "Kąpiel w saunie polega na przebywaniu nago na przemian w wysokiej i niskiej temperaturze" według strony gromadzącej informacje na ten temat - również tam gdzie chodzę jest przekreślony znaczek strojów kąpielowych.

Na razie siedząc jednak w kąpielówkach (przechodzę tam z basenu), powoli jednak dojrzewam :) do zdejmowania tychże (co z nimi zrobić? powiesić na kołku, heh) i etapu owijania się ręcznikiem. Ludzie różnie - większość albo owinięta, albo w strojach, choć raz np. siedzę sam, weszła para i chłopak pyta czy nie będzie przeszkadzało jak on sie rozbierze, nie przeszkadzało, no ale czułem się dziwnie. :]

A czy to kategoria grzechu, niegrzechu, szczerze mówiąc nie wiem. Niby nasza nagość powinna być zarezerwowana dla małżonka, ale to przecież inny typ nagości, w saunie nie ma podtekstów seksualnych.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


N cze 08, 2008 0:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 01, 2009 15:27
Posty: 2
Post 
Witam.
Ja właśnie mam dylemat jeśli chodzi o nagość. Właściwie mam już pewną zasadę tylko nie wiem czy jest to zgodne z nauczaniem kościoła katolickiego.
W KKK mamy, że grzech zgorszenia popełnia ten kto chce wywołać u kogoś podniecenie seksualne. Ja przychodząc do sauny wychodzę z założenia, że chcę poprawić swoje zdrowie. Nie mam zamiaru nikogo zgorszyć. Czy jest to już grzech? Jak dla mnie nie.
Jeśli chodzi o przebywanie w saunie w kąpielówkach to trochę mija się to z celem. Odparzenia i przegrzanie genitali nie jest czymś przyjemnym. U mnie we Wrocławiu mamy nareszcie Aquapark i ostatnio odwiedziłem tamtejszą saunę. Jeśli chodzi o "ubiór" to w holu każdy chodził z ręcznikiem, a w samych saunach 60% osób miało ręcznik, a reszta nago.
Nie chcę nikogo przymuszać do takich zachować, ale co chłopakowi przeszkadza w zobaczeniu przyrodzenia kolegi? Przecież wszyscy mamy takie same przyrządy, więc teksty w stylu nie chcę "oglądać twoich jajek" powodują u mnie uśmiech politowania. Aha, że akurat interesuję się kulturą japońską to tam kąpiel ojca z synem, matki z córką jest czymś naturalnym i nie powoduje to jakiś dziwnych problemów. Tak samo sauna, zawsze nago. Tylko lepiej jest to rozwiązane i mamy podział na żeńską, męską i koedukacyjną.


N lut 01, 2009 16:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 28, 2009 4:05
Posty: 1
Post 
Karol Wojtyła w książce Miłość i odpowiedzialność, rozdz. III napisał(a):
Są okoliczności, w których nagość nie jest bezwstydna. Jeśli ktoś wykorzystuje ją wówczas jako okazję do potraktowania osoby w roli przedmiotu użycia (choćby w aktach wewnętrznych), to tylko on dopuszcza się bezwstydu (przeżycia), a nie ta osoba. Sama nagość ciała nie jest jeszcze równoznaczna z bezwstydem ciała; bezwstyd ten, zachodzi tylko wówczas, kiedy nagość spełnia negatywną funkcję w stosunku do wartości osoby, kiedy celem nagości jest budzenie pożądliwości ciała; przez co stawia się osobę w pozycji przedmiotu użycia.

[...]

Otóż tak jak istnieją pewne sytuacje obiektywne, w których nawet całkowita nagość ciała nie jest bezwstydna, ponieważ właściwą funkcją tej nagości nie jest wywoływanie odniesienia do osoby jako do przedmiotu użycia, tak też z pewnością istnieją różne funkcje różnych strojów, różnych sposobów ubierania się i związanego z tym częściowego obnażania ciała, np. przy pracy fizycznej podczas upału, w kąpieli, u lekarza. Jeśli więc chodzi o moralną kwalifikację tych różnych strojów, to trzeba wyjść od tych różnych funkcji, jakie mają do spełnienia. Kiedy osoba używa takiego stroju w ramach jego obiektywnej funkcji, wówczas nie można w tym widzieć bezwstydu, chociaż strój ten jest związany z częściowym obnażeniem ciała. Bezwstydne natomiast będzie użycie takiego stroju poza jego właściwą funkcją, i tak też musi być odczute. Dla przykładu: nie jest bezwstydem używanie stroju kąpielowego w kąpieli, natomiast jego używanie na ulicy czy choćby na spacerze kłóci się z wymogami wstydu.

Wynika z tego jednoznacznie, że jeśli ktoś wzbudza u siebie wskutek przebywania na saunie widząc nagość jakieś grzeszne myśli - to tylko on ma grzech.

Nie ma żadnego znaczenia, że obiekt jest koedukacyjny - w starożytności przyjmowano nago chrzest i kąpano się w łaźniach publicznych - nikt nie miał z tym problemów.


So lut 28, 2009 5:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 12, 2011 10:22
Posty: 7
Post Re: Sauna
Czym częściej będziecie zachowywać się normalnie czyli np. przebywać nago w saunie tym rzadziej nagość w takich miejscach będzie się wam kojarzyła wyłącznie z seksem i erotyką.


Śr sty 12, 2011 10:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Sauna
jak macie problem z sauną..to zapytajcie o to księży z sauny korzystających ;)
jak to jest u nich z poczuciem wstydu,czy grzechem..w takich przypadkach


Śr sty 12, 2011 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 12, 2011 10:22
Posty: 7
Post Re: Sauna
renata155 napisał(a):
jak macie problem z sauną..to zapytajcie o to księży z sauny korzystających ;)
jak to jest u nich z poczuciem wstydu,czy grzechem..w takich przypadkach


Nie rozumiem co mają do tego księża ? To jakiś absurd !!!
Są miejsca w których nagość jest czyś oczywistym i naturalnym jak np. zabiegi sanatoryjne, sauny, badania lekarskie itd.
Księża to tacy sami ludzie jak my wszyscy i ci którzy często z takich zabiegów korzystają będą mieli inne zdanie niż pozostali.
Należy się jedynie zastanowić nad tym czy idąc do lekarza na zabieg lub sauny po co tam przyszliśmy? Czy po to by się podniecać widokiem innych rozebranych ludzi czy dla własnego zdrowia.
Jeżeli jesteście jeszcze młodzi niedojrzali emocjonalnie i wstydzicie przebywać nago z innymi to zawsze można wynająć taką saunę wyłącznie dla siebie i problem z głowy.
Ze względów finansowych lepiej jednak korzystać z niej w kilka osób np rodzinnie.


Cz sty 13, 2011 12:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Sauna
alen--skoro ktoś ma problem,czy chodzenie do sauny jest złem..czy mam być nago czy w majtkach...to chyba wierzącego,uspokoi wypowiedz księdza właśnie--oczywiście że człowiek jak każdy inny-przecież inaczej wcale nie twierdzę ;)


Cz sty 13, 2011 13:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 12, 2011 10:22
Posty: 7
Post Re: Sauna
Ale jakiego księdza ???
Takiego co chodzi systematycznie do sauny czy takiego który tylko słyszał z forum o czymś takim?


Cz sty 13, 2011 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2011 16:08
Posty: 13
Post Re:
Bartas napisał(a):
Sauna jest bardzo potrzebna ludziom zmagającym się z wszelkimi dolegliwościami np. związanymi z zatokami.
Sam bardzo często korzystam, bedąc na pływalni.

A co do przebywania tam w niej zupełnie nago ... hmm
Ja osobiście nie spotykam tam ludzi zupełnie nagich.
Kobiety zazwyczaj siędzą w kostiumach kąpielowych, lub są przepasane po gołym ciele ręcznikiem, a mężczyźni siedzą w kąpielówkach.
Ja, z racji tego, że należę do rodzaju męskiego, również siedzę w kąpielówkach :-)


Ja, z racji tego, ze naleze do rodzaju zenskiego (sorki, odgapie troche Twoj styl ;)) i nie chce pocic sie w kostiumie kapielowym (faceci maja lepej, jak bym mogla, tez w figach bym sobie posiedziala, eech ;)) preferuje recznik. A jak mi sie uda byc samej to po prostu go sciagam. A jak wybieramy sie rodzinka i mamy saune tylko dla siebie, to juz zupelnie nie widze problemu ;)


Śr lut 16, 2011 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 14, 2010 20:15
Posty: 66
Post Re: Sauna
Tak właśnie co innego przy swoich bliskich... tzn nie mówię tu o dzieciach, ale np o mężu czy żonie:)

_________________
Interesuje się NLP i Coachingiem


Śr lut 16, 2011 20:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 12, 2011 10:22
Posty: 7
Post Re: Sauna
Nie ma chyba nic przyjemniejszego od pobytu w saunie tylko we dwoje :)
http://akvapark.lt/upl/2009%20naujos/DSC_0556%20a.jpg


Śr lut 16, 2011 20:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 12, 2011 10:22
Posty: 7
Post Re: Sauna
http://www.yaacool-uroda.pl/index.php?article=766


Cz lut 17, 2011 11:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 23, 2011 0:13
Posty: 2
Post Re: Sauna
Wcale nie jest tak, że nagość w publicznej koedukacyjnej saunie jest czymś oczywistym. To jest po prostu zwyczaj niemiecki.
Z kolei jeśli chodzi o Finlandię, która jest ojczyzną sauny, to sauny publiczne:
1. zwykle są osobne dla obu płci,
2. jeśli nie są, to nie ma reguły co do ubioru - zdarzają się osoby w ręcznikach oraz nago.

Warto zajrzeć tu:
http://sauny.w.interia.pl/finnishway.htm#nudity


So lip 23, 2011 0:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 12, 2011 10:22
Posty: 7
Post Re: Sauna
studentUW napisał(a):
Wcale nie jest tak, że nagość w publicznej koedukacyjnej saunie jest czymś oczywistym. To jest po prostu zwyczaj niemiecki.
Z kolei jeśli chodzi o Finlandię, która jest ojczyzną sauny, to sauny publiczne:
1. zwykle są osobne dla obu płci,
2. jeśli nie są, to nie ma reguły co do ubioru - zdarzają się osoby w ręcznikach oraz nago.

Warto zajrzeć tu:
http://sauny.w.interia.pl/finnishway.htm#nudity


nagość w publicznej koedukacyjnej saunie nie jest czymś oczywistym?
Zawszy znajdą się tacy co będą się okręcali po szyję ręcznikiem tylko pytanie po co i w jakim celu przychodzą do sauny?
Chyba po to by podglądać innych


Pn lip 25, 2011 11:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL