Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
andej napisał(a):
A dlaczego głównym nurtem dyskusji są różnice, a nie to co łączy?
Wg. mnie jedność Kościoła polega na ekumenii. Na tym, że wzajemnie akceptujemy różne sposoby wyrażanie czci Bogu. Nie ma zanczenia, czy nazywam Boga: Jahwe, Jehowa czy Manitou. Ważne, że wierzą w Boga jedynego, stworzyciela nieba i ziemi ... I przykazanie miłosci nadaje kieunek życiu wyznawcy.


Imię Boga - Jestem, który Jestem, czyli Jahwe - jest ważne w religii. Tak jak imię Pierworodnego Syna Boga - Jezusa Chrystusa.
Tak - na tym się opiera wiara, a nie na dogmatach związanych z Niepokalanym Poczęciem, Wniebowzięciem i kultem obrazów. Byłoby idealnie, gdyby jedność zapanowała we wszystkich tych kwestiach, ale może powoli... najpierw skupmy się na Bogu, który stworzył wszystkich.

W Liturgii Wielkopiątkowej ksiądz śpiewa modlitwę - najpierw następuje prośba za Kościół Katolicki, potem za Kościoły Chrześcijańskie, za Żydów, za niewierzących w Jezusa, za niewierzących w Boga. To oddaje stopniowanie... mamy więcej wspólnego z Protestantami i Prawosławnymi niż z wyznawcami Judaizmu. Z Judaizmem mamy o wiele więcej wspólnego niż z Islamem. Do Islamu nam bliżej niż do Ateizmu. Chociaż... mogę powiedzieć, że z niektórymi Ateistami łączy mnie więcej niż z niektórymi Katolikami. Pod względem światopoglądowym rzecz jasna. Dialog jest potrzebny pomiędzy wszystkimi, ale centrum jest jeden Bóg, którego Syn, Jezus, objawił się światu.
Jeśli ktoś będzie poznawał Jezusa, będzie poznawał również Boga, Kościół, Maryję...

_________________
MODERATOR


Pt maja 25, 2018 13:42
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Jahwe to nie imie


So maja 26, 2018 14:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Quinque napisał(a):
Jahwe to nie imie

:o A niby co? Nazwisko? A może ksywa?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 15:20
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
..Gdyby Bóg "miał" imię to był by to jeden z lepszych argumentów przeciwko jego istnieniu. Dawniej ludzie wymyślili sobie bogów i nadawali im imiona

Ps: coś wam się forum chrzani... Jakieś błędne formularze...


So maja 26, 2018 20:12
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Quinque napisał(a):
..Gdyby Bóg "miał" imię to był by to jeden z lepszych argumentów przeciwko jego istnieniu. Dawniej ludzie wymyślili sobie bogów i nadawali im imiona

Gratuluje naukowego argumentu :D

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 20:45
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny (Wyj. 34.14)


N maja 27, 2018 7:13
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Do czego to przypiąć, do czego przyłatać w tym temacie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N maja 27, 2018 7:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Hmm... Izraelici wychodzili z założenia, że jeśli będą wymawiać imię Boga, czyli: Jahwe, to poganie pomyślą, że skoro jest Jahwe, to są jeszcze jacyś inni bogowie. Izraelici wymawiali więc Imię Jahwe po cichu. Nie mniej w Torze i innych księgach Izraelczyków było wielokrotnie powtarzane imię Boga: Jahwe.

W Biblii Tysiąclecia jeszcze w drugim wydaniu było to imię, w trzecim wydaniu już zamieniono je na tytuły: Pan, Bóg... na prośbę Episkopatu Polski. Dlaczego? Nie wiem. Prawdopodobnie dlatego, żeby wierni, którzy nie znają imienia swojego Boga, nie byli zaskoczeni podczas nabożeństw.

_________________
MODERATOR


Pn maja 28, 2018 17:27
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
W Biblii Tysiąclecia jeszcze w drugim wydaniu było to imię, w trzecim wydaniu już zamieniono je na tytuły: Pan, Bóg... na prośbę Episkopatu Polski. Dlaczego? Nie wiem.

W języku polskim nazwy Bóg czy Pan mają większą rangę i dużo lepiej określają przymioty Boga niż Jahwe.


Pn maja 28, 2018 21:16

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Imię Boga ma większe przymioty niż tytuły. Słowa: "Bóg", "Pan" są wypowiadane z lekceważeniem w języku polskim. Na przykład: "O mój Boże" na widok ładnego kota.
Nie słyszałem, żeby ktoś wypowiadał z takim samym lekceważeniem Imię Boga: Jahwe. Imienia Boga używają ludzie, którzy je znają i wiedzą, co ono oznacza i kto je nosi. Stąd ludzie, którzy używają imienia Boga, rzadziej robią to bez szacunku.

Zbigniew - to moje imię. Bardziej jednak określają moje przymioty sformułowania: "student", "obywatel", "współlokator". Obraziłbym się jednak, gdyby moja rodzina mówiła mi per "synu", albo per "bracie", bo to bardziej określa moje przymioty.

_________________
MODERATOR


Pn maja 28, 2018 22:10
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie słyszałem, żeby ktoś wypowiadał z takim samym lekceważeniem Imię Boga: Jahwe. Imienia Boga używają ludzie, którzy je znają i wiedzą, co ono oznacza i kto je nosi.

Tylko nie mogę zrozumieć, dlaczego mamy używać imienia Boga w języku hebrajskim?


Wt maja 29, 2018 7:45

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Dlaczego mamy używać słowa Amen, które jest słowem łacińskim? Oznacza ono: tak, zgadzam się.
Dlaczego używamy słowa: hosanna, które jest słowem hebrajskim? Oznacza ono: Chwała Panu! Panie wspomóż nas!
Alleluja to także słowo hebrajskie, oznaczające: Chwalmy Pana. Dlaczego używamy tego słowa podczas każdej liturgii?

Kyrie eleison - z greckiego - Panie, zmiłuj się nad nami.

Jest wiele innych słów z innych języków w liturgii.

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 8:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
feelek napisał(a):
Tylko nie mogę zrozumieć, dlaczego mamy używać imienia Boga w języku hebrajskim?

A używasz np. słowa komputer? Może zacznij używać maszyna cyfrowa :) Będzie bardziej po plolsku.
Nie ma się co obrażać na słowa obcojęzyczne. Wiele z nich przenika do każdej dziedziny i jest doskonale rozumiana. Bardziej irytujące jest jeśli używa się tych słów sprzecznie z ich pierwotnym znaczeniem. Dla mnie osobiście bardzo irytujące jest tak modne przez ostatnie lata słowo spolegliwy, bo przez te ostatnie lata jest używane całkowicie niezgodnie z jego pierwotnym znaczeniem. Pierwotne znaczenie tego słowa oznaczało kogoś na kim można polegać a obecnie oznacza kogoś uległego.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt maja 29, 2018 8:29
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Jest wiele innych słów z innych języków w liturgii.
Padre77 napisał(a):
Nie ma się co obrażać na słowa obcojęzyczne.
Bóg podając swoje imię Hebrajczykom użył języka hebrajskiego, jak myślicie dlaczego?


Wt maja 29, 2018 10:09

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Bo mówił do Hebrajczyków? Podczas Święta Pięćdziesiątnicy Piotr i Apostołowie zaczęli mówić we wszystkich współczesnych językach.

Imię Jezusa występuje we wszystkich językach. Ma ono różną wymowę, ale istnieje i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać imienia Jezusa. Tak samo Jan, John, Piotr, Kefas i Peter... Imię Jahwe po Hebrajsku i po Polsku brzmi tak samo. No właśnie... Imiona: Dawid, Jan, Piotr - to imiona typowo Izraelskie. Są nadawane współcześnie dzieciom. Tak samo: Bartłomiej, Filip, Andrzej.

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 10:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL