Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Od czego zacząć przygodę z filozofią? 
Autor Wiadomość
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
igor napisał(a):
Anna1952 napisał(a):
być może to dziwny pomysł ale mnie z ogólnym zarysem filozofii związała książka "Świat Zofii" napisał go jakiś norweski autor chyba ale nazwiska nie mogę sobie przypomnieć
jego inne książki też są świetne więc według mnie mógłbyś je przejrzeć
ta akurat jest napisana w dość "lekkiej" formie i może przypadnie ci do gustu


"Świat Zofii" jest interesujący dla człowieka, który chce tylko "liznąć" filozofii - tzn. chce poznać tylko zarys różnych systemów filozoficznych w przekroju - zresztą z założenia jest to książka popularna dla młodzieży. Myślę, że autor wątku potrzebuje jednak czegoś "bardziej zaawansowanego".


nie mogę się nie uśmiechnąć :D Ja ze Świata Zofii uczyłam się do egzaminu z Historii filozofii starożytnej ;)- uznałam, że Tatarkiewicz i inny obowiązujący podręcznik są niezbyt zrozumiałe :D - Na egzaminie wyszło... śmiesznie. Wtedy nie było mi do śmiechu - prof. był wyraźnie zszokowany tym, co mu opowiadam- a co ze Świata Zofii pochodziło :D- musiałam się nieźle nagimnastykować, żeby ten egzamin zdać. Za to do dziś się głośno śmieję na wspomnienie dialogu z tego egzaminu.


Pn lut 12, 2018 14:16

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Dindala napisał(a):
Od "Traktatu logiczno-filozoficznego" Ludwika Wittgensteina. Krótka książeczka. Więcej nic już nie musisz czytać. ;)
Na pewno nie od tej książki. Sam Wittgenstein polemizował ze swoimi tezami w późniejszym okresie ("Dociekania filozoficzne"), sam przez to potwierdził, że filozofia się na Traktacie nie kończy.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz maja 31, 2018 14:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Hegel był jeszcze bardziej zaawansowany. Nietzsche także się komplikował w swoich dziełach.

Arystoteles - twórca logiki i uporządkowania. Od niego można zaczynać spokojnie ;)

_________________
MODERATOR


Pt cze 01, 2018 21:26
Zobacz profil
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Zbigniew3991 napisał(a):
Arystoteles - twórca logiki i uporządkowania. Od niego można zaczynać spokojnie ;)
Po co zaczynać od ucznia, kiedy można od jego nauczyciela? Albo zacząć przygodę z filozofią od rzeczowego omówienia historii poglądów filozoficznych (Tatarkiewicz), albo od dialogów sokratejskich Platona, bo są dość łatwostrawne i pokazują rozmowy prowadzone "na żywo".


Śr cze 06, 2018 16:36

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Do Platona nie mam zaufania. To gruba metafizyka - mnóstwo metafor, obrazów, dyskusji. To na początek nie jest dobre ;)

Monografie Tatarkiewicza są cenne i często do nich sięgam, ale pamiętam, że kiedy do nich sięgnąłem po raz pierwszy, czułem się przytłoczony - język jest dość trudny.

_________________
MODERATOR


Śr cze 06, 2018 16:44
Zobacz profil
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Ależ właśnie te dialogi, żywe scenki z udziałem Sokratesa dzięki swojej formie literackiej są bardzo dobrym, przystępnym i atrakcyjnym wprowadzeniem do filozofii jako dociekań nad rozmaitymi ważnymi rzeczami. W przeciwieństwie do suchego, akademickiego Arystotelesa.


Śr cze 06, 2018 17:19

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Nie wszystkie dialogi. Na przykład "Uczta", która jest pełna obrazów, może sprawiać problemy. I sprawia problemy w interpretacji. Tak samo inne dialogi. Sam obraz jaskini nie jest łatwy w odbiorze, pomimo tego, że w zamyśle ma odbiór ułatwiać.

Arystoteles jest bardziej usystematyzowany.

_________________
MODERATOR


Śr cze 06, 2018 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Książki Bocheńskiego , na początek "100 zabobonów"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr cze 06, 2018 19:48
Zobacz profil
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Andy72 napisał(a):
Książki Bocheńskiego , na początek "100 zabobonów"
Akurat "100 zabobonów" to książka pełna manipulacji, daleka od rzetelności w przedstawianiu filozofii.


Cz cze 07, 2018 10:00

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Ja czytałem i nie było manipulacji. Choć trzeba przyznać że dopiekł tu wielu ideologiom.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 07, 2018 12:49
Zobacz profil
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Andy72 napisał(a):
Ja czytałem i nie było manipulacji.
Widocznie ani nie znasz historii filozofii, ani nie czytałeś krytycznie, skoro nie zauważyłeś manipulacji. Wcale mnie nie dziwi. W innym wątku powoływałeś się na te samą książkę, a konkretnie fragment z jej rozdzialiku (hasła) o filozofii nowożytnej. Składa się on z czterech akapitów i w każdym, dosłownie w każdym autor dopuszcza się niewybrednych manipulacji i insynuacji. Czy gotów jesteś bronić w dyskusji rzetelności choćby tego jednego hasła? Bo jakoś wtedy, w tamtym wątku:
https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=1001296#p1001296
nie miałeś zamiaru, tylko od razu dałeś nogę.


Ostatnio edytowano Cz cze 07, 2018 13:13 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz cze 07, 2018 13:11

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Nie mam zamiary bronić "rzetelności" filozofii nowożytnej ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 07, 2018 13:13
Zobacz profil
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Andy72 napisał(a):
Nie mam zamiary bronić "rzetelności" filozofii nowożytnej ;-)
Masz kłopoty ze zrozumieniem prostych wypowiedzi. Pytam, czy będziesz bronić w dyskusji rzekomej rzetelności i braku manipulacji w tekście Bocheńskiego nt. filozofii nowożytnej?


Cz cze 07, 2018 13:16

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Wskaż manipulacje

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 07, 2018 13:17
Zobacz profil
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Andy72 napisał(a):
Wskaż manipulacje
Będziesz bronić tego tekstu jako rzetelnego czy nie? Szkoda mi czasu, skoro potem uciekniesz od dyskusji na jego temat, tak jak poprzednio.


Cz cze 07, 2018 13:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL