Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Stworzeni dla Chwały Boga 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Stworzeni dla Chwały Boga
Biblia dość często przypomina, że stworzeni jesteśmy dla chwały Boga, że świat został w tym właśnie celu stworzony, czy też, że coś dzieje się dla Jego chwały. Jeśli przeleciało Ci kiedyś przez myśl, że stworzenie człowieka, by ten Boga chwalił, świadczy o Stwórcy nie najlepiej (zabrzmiało to dla Ciebie odrobinę... egoistycznie) i poczułeś się trochę nieswojo, to ten artykuł będzie dla Ciebie.

Najcudowniejsze chwile radości na tym świecie przeżywamy wówczas, gdy zapominamy o sobie. Jeśli stoisz na brzegu Wielkiego Kanionu i kontemplujesz własną wielkość, to nie jest to normalne. A każda z tych rzadkich, cudownych chwil, jakie przeżywamy w obliczu potęgi i piękna przyrody, jest tylko echem o wiele większej doskonałości, Chwały Boga, pisze baptysta John Piper.

Dla czytelników C.S. Lewisa może to brzmieć znajomo. Być może ten krótki artykuł istnieje w j. polskim, nie wiem, trzeba by poszukać. Ja podaję link do tekstu w j. angielskim If We Were Created for God's Glory is God Merely Using Us?

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz cze 07, 2018 9:52
Zobacz profil
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
Ostatnio zadałem pytanie. "Po co Bóg stworzył człowieka?" I nikt nie potrafił udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi. Już pomijając taki aspekt. Że Bóg stworzył istoty których nie było by zaspokoić ich(swoją?) potrzebę(gdzie tu logika?). To powinien stwarzać nieskończoną liczbę świadomych stworzeń by zaspokoić ich potrzebę

https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtop ... 12&t=28969 oto wątek


Cz cze 07, 2018 16:51
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
Quinque napisał(a):
I nikt nie potrafił udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi. Już pomijając taki aspekt.

Każdy udzielił Ci takiej odpowiedzi, jaka jest dla niego satysfakcjonująca. @Quinque na podstawie zebranych danych, mógł zainspirować się podanymi na tacy możliwościami i z zaciekawieniem drążyć temat, ale zamiast tego ograniczył się do zdawkowych odpowiedzi i pretensji do userów, że ich wypowiedzi nie zaspokoiły jego wymagań. Naprawdę fajnie by było, gdybyś zaangażował się w temat i wykrzesał z siebie coś więcej niż to, co zaprezentowałeś w zalinkowanym temacie.

Artykuł @Białogłowy porusza temat, o którym już wcześniej pisałam, mianowicie o problemach człowieka z akceptacją miłości Boga. Człowiek w dzisiejszym świecie czuje się samotny, przy czym to uczucie nie dotyczy tylko samotności w czterech ścianach, ale również w pracy, w rodzinie, wśród znajomych, w tłumie. Samotność oznacza stan, w którym wokół nas są ciemności, ciemność przytłacza, działa destrukcyjnie, wpływając również na nasze postrzeganie Boga. Widzi człowiek obojętnego, zimnego Boga, dla którego jest nieważny, nie wierzy w Jego miłość, a nawet jeśli, ma problemy z przyjęciem ogromu miłosierdzia, jakim darzy go Bóg.
Poczucia własnej wartości nie upatruje w fakcie, że Bóg go kocha, że ustanowił go dziedzicem swego Królestwa, ale w rzeczach materialnych. Bóg nie potrzebuje naszych pieniędzy, ale pragnie relacji opartej na naszym pragnieniu, by ją nawiązać. Nie trzeba mieć milionów na koncie, aby wielbić swym życiem Boga. Brzmi banalnie, ale uwielbienie Boga jest często wyzwaniem, łatwiej nam przybrać postawę błagalną, w tym jesteśmy perfekcyjni i być może jest to przyczyna trudności przyjęcia prawdy o tym, dlaczego zostaliśmy stworzeni dla Chwały Bożej?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz cze 07, 2018 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
No. Dobrze napisane. Czy trzeba coś dodawać?
Nie zawsze jest tak, że brak satysfakcji z uzyskanej odpowiedzi tę odpowiedź dyskwalifikuje. Są prawdy, które trzeba samemu przepracować, własnym wysiłkiem dojść do zrozumienia, usilnie starać się je zrozumieć. Kto powiedział, że myślenie nie boli, ten się mylił 8)

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt cze 08, 2018 7:52
Zobacz profil
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
Później odpowiem na powyższe bo teraz nie mam czasu

Doszedłem do wniosku, skoro księga Rodzaju to bajeczka. To w takim razie nie Bóg stworzył świat a Szatan. Bo po co Bóg miałby umieszczać drzewo poznania dobra i zła w raju?

Myślę też, że powinienem przestać czytać ateistyczne fora


So cze 09, 2018 17:19
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
Quinque napisał(a):
Doszedłem do wniosku, skoro księga Rodzaju to bajeczka. To w takim razie nie Bóg stworzył świat a Szatan. Bo po co Bóg miałby umieszczać drzewo poznania dobra i zła w raju?
Zaraz, zaraz, logiki trochę.... Z faktu, że opowieści z Księgi Rodzaju to mity ("bajeczki") nie wynika, że świat został stworzony przez Szatana. Co najwyżej, jeśli te opowieści całkowicie odrzucić jako fałsz, wynika stąd, że świat nie został stworzony tak, jak to w nich opisano. Być może w ogóle nie został stworzony, być może przez kogo innego, a być może przez Boga, tylko w innych okolicznościach... Wcale nie wynika, że przez Szatana --- bo niby dlaczego akurat?


So cze 09, 2018 18:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
Quinque napisał(a):
Doszedłem do wniosku, skoro księga Rodzaju to bajeczka. To w takim razie nie Bóg stworzył świat a Szatan. Bo po co Bóg miałby umieszczać drzewo poznania dobra i zła w raju?

Myślę też, że powinienem przestać czytać ateistyczne fora


No jeśli wniosek ten nasunął Ci się po lekturze ateistycznych forów, to zdecydowanie powinieneś przestać je czytać 8)
Pozostaje poważniejsza kwestia dbania o dar wiary i tego, co katolikowi (jak się domyślam?) zaleciłby np. spowiednik. Bo jeśli ktoś czuje, że go traci, ten dar, to chyba powinien zapytać duchownego o opinię.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn cze 11, 2018 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
Quinque - Księga Rodzaju to nie bajeczka, a mit, a mity przekazują prawdę archetypiczną, metaforyczną za pomocą symboli- Pomyśl co może co symbolizować... Stwierdzenie że to Szatan stworzył świat jest dużą nadinterpretacją.
Pomyśl też o innych mitach i religiach jakie wywierały wpływ na to co jest zawarte w Biblii - serio , gdy się zna kontekst to się układa w ciekawą całość.
Pomyśl także o innych mitach o początkach świata, o drzewie życia występującym w opowieściach z wielu rejonów świata...

Ja ostatnio dostrzegam coraz wyraźniej że gdy do Biblii podchodzę jako do jednej wielkiej metafory to dostrzegam w niej głęboki sens, dosłowna interpretacja całości prowadzi do absurdów, zgadywanki co jak interpretować albo ślepo słuchać wytycznych innych ludzi co dosłownie co metaforycznie to nie dla mnie, ale serio jako archetypiczne opowieści mają sens.

Który ateista Cię przekonał że świat stworzył Szatan? - chętnie z delikwentem pogadam;)
Ateista z definicji nie wierzy w nadprzyrodzone istoty tworzące świat i w niego ingerujące, czyli ani w Bogów dobrych ,ani w bogów złych jakim w takim układzie byłby Szatan, więc jeśli to pomysł jakiegoś ateisty to zrobił to tylko po to aby pobudzić Cię do myślenia, ew zachował się głupio.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 11, 2018 18:53
Zobacz profil
Post Re: Stworzeni dla Chwały Boga
Mrs_Hadley napisał(a):

Każdy udzielił Ci takiej odpowiedzi, jaka jest dla niego satysfakcjonująca. @Quinque na podstawie zebranych danych, mógł zainspirować się podanymi na tacy możliwościami i z zaciekawieniem drążyć temat, ale zamiast tego ograniczył się do zdawkowych odpowiedzi i pretensji do userów, że ich wypowiedzi nie zaspokoiły jego wymagań. Naprawdę fajnie by było, gdybyś zaangażował się w temat i wykrzesał z siebie coś więcej niż to, co zaprezentowałeś w zalinkowanym temacie


Na to pytanie nie da się w satysfakcjonujący sposób odpowiedzieć. Każda odpowiedź jest bez sensu. Weźmy np. Argument "człowiek został stworzony by oglądać chwałę Boga" jest nonsensowny. Gdyż Bóg musiałby stwarzać nieskończoną ilość bytów aby "mogły one oglądać jego chwałe". Bo czemuż to miałby ograniczyć się tylko do człowieka?

białogłowa napisał(a):

No jeśli wniosek ten nasunął Ci się po lekturze ateistycznych forów, to zdecydowanie powinieneś przestać je czytać  
Pozostaje poważniejsza kwestia dbania o dar wiary i tego, co katolikowi (jak się domyślam?) zaleciłby np. spowiednik. Bo jeśli ktoś czuje, że go traci, ten dar, to chyba powinien zapytać duchownego o opinię


Quinque zawsze był sceptyczny. I nigdy nie miał daru wiary. Od zawsze dyskutuje w ten sposób(tzn. Sceptyczny)

akruk napisał(a):
Zaraz, zaraz, logiki trochę.... Z faktu, że opowieści z Księgi Rodzaju to mity ("bajeczki") nie wynika, że świat został stworzony przez Szatana. Co najwyżej, jeśli te opowieści całkowicie odrzucić jako fałsz, wynika stąd, że świat nie został stworzony tak, jak to w nich opisano. Być może w ogóle nie został stworzony, być może przez kogo innego, a być może przez Boga, tylko w innych okolicznościach... Wcale nie wynika, że przez Szatana --- bo niby dlaczego akurat


Patrząc z perspektywy monoteizmu to jedna logiczna odpowiedź. Dlatego też argumentacja Leibniza nie ma tu zastosowania


Pt cze 15, 2018 21:29
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL