Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 16:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 55  Następna strona
 Dylemat: Chrześcijanin czy katolik? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
Przeemek napisał(a):
A oprócz stwierdzeń jesteś to w stanie wykazać merytorycznie?
Wykazać, że wyobrażenia Przeemka nie są doktrynalne? Myślę, że trzeba by zrobić tak: wziąć wypowiedzi Przemka, znaleźć odpowiednią doktrynę, która stwierdza to samo co Przeemek. W naszym przypadku jest to ta doktryna, której wcale nie ma, co będzie merytorycznym wykazaniem, że wypowiedzi Przeemka doktrynalne nie są.

Przeemek napisał(a):
Czy chwat na moje argumenty nie ma już odpowiedzi?
Jeżeli Przemek przedstawi dowody na istnienie wielu Kościołów różniących się doktrynalnie, to będzie to można uznać za argument.
Jeżeli Przeemek twierdzi, że produkty jego fantazji są argumentami, to się myli. W obliczu braku Kościołów różnych doktrynalnie, potwierdzonych doktryną, argumentu Przeemek żadnego nie przedstawił.

Chwat zaciął się jak stara winylowa płyta. A jego niepoparte merytorycznie stwierdzenia, nadal są niepopartymi stwierdzeniami.
Ja odpuszczam.....

Przeemek napisał(a):
chwat napisał(a):
A od którego roku występuje ta wspólnota?

A potrafi chwat odpowiedzieć na pytanie, które jemu wcześniej zadałem?
Cytuj:
To jest właśnie odpowiedź. Jeżeli Przeemek porówna sobie daty, to data wcześniejsza będzie odpowiedzią.

Chwat dostał już konkretną odpowiedź na konkretne pytanie. A ja dostaję zagadki i rebusy. Chwat pomylił forum z grą kalambury.

Potrafi chwat konkretnie odpowiedzieć na pytania i podać konkretne daty, które jemu wcześniej zadałem?


N cze 10, 2018 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Ale ja nie stawiam żadnej tezy, którą miałbym udowodnić.
To Przeemek twierdzi, że wczesny Kościół był zróżnicowany doktrynalnie. Niech więc przedstawi doktryny tych wczesnych Kościołów.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 10, 2018 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
Ale ja nie stawiam żadnej tezy, którą miałbym udowodnić.
To Przeemek twierdzi, że wczesny Kościół był zróżnicowany doktrynalnie. Niech więc przedstawi doktryny tych wczesnych Kościołów.

chwat stawia tezy https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=1002938#p1002938:

chwat napisał(a):
(...) Nie jest niemożliwe rozeznanie wydarzeń historycznych skutkujących powstaniem różnic i powrót do stanu sprzed różnic, czyli stanu jedności.

że była jdność zanim powstały różnice. A potem nie potrafi jej obronić, więc włazi na użytkownika.


Pn cze 11, 2018 9:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
To co Przeemku, czy zaprezentujesz w końcu te dokumenty wczesnego Kościola, dokumentujące jego różne doktryny?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn cze 11, 2018 19:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
To co Przeemku, czy zaprezentujesz w końcu te dokumenty wczesnego Kościola, dokumentujące jego różne doktryny?

Wypowiadasz się o znajomości doktryn Kościoła, a nie wiedziałeś że jedną z nich to drugie źródło Słowa Bożego wyrażone w Tradycji (co musiałem tobie wyjaśnić w viewtopic.php?p=1003523#p1003523). W świetle co już zostało powiedziane przez Ciebie jak i przezemnie, również do innych użytkowników, twoje upieranie się i niemerytoryczne stwierdzenia oraz wypowiedzi są wprost kuriozalne. Zanim zaczniesz się wymądrzać, musisz najpierw przestać się ośmieszać.

Nawet gdybym pojechał do Watykanu po dokument Bulli papieskiej to by Ciebie nie przekonało, skoro cały czas odrzucasz Słowo Boże jak Ci je cytuję.

Jak nazywa się wspólnota, która zgodnie z twoją tezą tworzy Kościół "Abrahama-Mojżesza-Jezusa" i jak to rozpoznałeś/dowiedziałeś się o tym?


Pn cze 11, 2018 23:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
A niech tam Przeemkowi będzie, że wszystko odrzucam i to kuriozalnie. Niech sobie Przeemek uważa na temat chwata, co tylko chce.

Nie zmienia to faktu, że twierdzenia Przeemka o wielości doktrynalnej wczesnego Kościoła, nie mają potwierdzenia w dokumentach Kościoła, czyli twierdzenia Przeemka są nieprawdziwe.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt cze 12, 2018 16:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
A niech tam Przeemkowi będzie, że wszystko odrzucam i to kuriozalnie. Niech sobie Przeemek uważa na temat chwata, co tylko chce.

Nie zmienia to faktu, że twierdzenia Przeemka o wielości doktrynalnej wczesnego Kościoła, nie mają potwierdzenia w dokumentach Kościoła, czyli twierdzenia Przeemka są nieprawdziwe.

Teza:
chwat napisał(a):
(...) Nie jest niemożliwe rozeznanie wydarzeń historycznych skutkujących powstaniem różnic i powrót do stanu sprzed różnic, czyli stanu jedności. (viewtopic.php?p=1002938#p1002938)


Na dokładkę chwat powtórzył:
chwat napisał(a):
W Kościele od początku była jedność i jest jedność. Natomiast to poza Kościołem nie ma jedności i nie ma uznania dla Jezusowego wymogu jedności.
(viewtopic.php?p=1002992#p1002992)

Oficjalne stanowisko Kościoła:

Dekret o ekumenizmie "UNITATIS REDINTEGRATIO"
Dokumenty Kościoła - Sobór Vaticanum II
http://www.zaufaj.com/sobor-vaticanum-ii-/350.html


"DE 3. W tym jednym i jedynym Kościele Bożym już od samego początku powstały pewne rozłamy, które Apostoł surowo karci jako godne potępienia. W następnych zaś wiekach zrodziły się jeszcze większe spory, a niemałe Społeczności odłączyły się od pełnej wspólnoty (communio) z Kościołem katolickim, często nie bez winy ludzi z jednej i drugiej strony. "


mówi, że "od samego początku" "w jedynym Kościele Bożym" nie było jedności, w przeciwieństwie i "od samego początku" do niepopartych stwierdzeń chwata.
Pismo ukazuje taki sam brak jedności, ale jak chwat nie usłyszy tego z intepretacji osób trzecich, to Słowo Boże nie ma dla niego żadnego znaczenia.

Łagodnym językiem wypowiedzi Soboru "rozłamy" czy "godne potępienia" według chwata nie oznacza różnicy na poziomie doktryny. Apostoł Paweł potępił apostoła Piotra za to, że wszedł do Synagogi w sandałach.......

A w "następnych zaś wiekach" kiedy "zrodziły się jeszcze większe spory", społeczności takie jak Prawosławni odłączyli się od Katolików, nie z powodów różnicy poglądów na poziomie doktrynalnym. Tylko dlatego, że nie chcieli nosić czerwonych kapeluszy na stanowiskach kardynałów.......

Definicja "potępić" w sensie religijnym PWN:
"w religiach chrześcijańskich: skazać kogoś na karę piekła"
Wikisłownik:
"Potępienie – według religii chrześcijańskich okres pośmiertny, antagonistyczny do zbawienia. Potępienie jest uważane za wieczną karę dla tych, którzy złamią przykazania nadane przez Boga i zejdą na drogę zła."

chwat już dawno przestał wyrażać opinię swojego Kościoła, na którą twierdzi, że cały czas się powołuje. Pokazał to również nie zrozumieniem innych wcześniej doktryn, które mu wyjaśniłem, jak i samą definicją "doktryna". Wyraźnie wskazuje to na propagowanie własnej teologii.

Tak jak wcześniej szczerze oświadczyłem, nie zależy mi na takiej toksycznej rozmowie i ośmieszaniu kogokolwiek. Ale zależy mi na ustaleniu prawdy:
Jak nazywa się wspólnota, która zgodnie z twoją tezą tworzy Kościół "Abrahama-Mojżesza-Jezusa" i jak to rozpoznałeś/dowiedziałeś się o tym?


Wt cze 12, 2018 21:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Kluczowym słowem jest "Kościół potępił". To, ze do rozlamow dochodziło jest oczywiste, jednak nie było to zgodne z doktryną, ale z nią sprzeczne. A Przeemek twierdził cos odwrotnego, mianowicie ze rozlamy byly zgodne z doktryną.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 13, 2018 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
Kluczowym słowem jest "Kościół potępił". To, ze do rozlamow dochodziło jest oczywiste, jednak nie było to zgodne z doktryną, ale z nią sprzeczne. A Przeemek twierdził cos odwrotnego, mianowicie ze rozlamy byly zgodne z doktryną.

Sobór Vaticanum II/Kościół powiedział, że "Apostoł potępił" czyli jeden z członków Kościoła potępił drugiego, a nie "Kościół potępił....". Poraz kolejny chwat dorabia swoje poglądy do tekstu, a nie czyta w tekście co jest tam napisane. I jak już wpasuje swoją teologię, wtedy konforntuje to z tym co ja powiedziałem.
A kluczowym słowem jest "doktryna" i nie było w niej zgodności od samego początku, czyli nie było też jedności w Kościele od samego początku i to nie tylko wśród jego członków, ale nawet wśród jego założycieli.

Kłótnie i rozłamy w Kościele nie są sprzeczne z jego doktryną, a wręcz przeciwnie, są w nią wpisane:
"19 Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani."(1Kor11: 19)

chwat jak zwykle... stwierdzenia bez argumentów, a moje poprostu ignoruje i nie odpowiada na zadane pytania. Zero refleksji nad swoimi odpowiedziami i brnie coraz dalej, dlatego zaczął skracać odpowiedzi.

Chcesz pogadać poważnie to odpowiedz:
Jak nazywa się wspólnota, która zgodnie z twoją tezą tworzy Kościół "Abrahama-Mojżesza-Jezusa" i jak to rozpoznałeś/dowiedziałeś się o tym?


Śr cze 13, 2018 15:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeemek napisał(a):
Sobór Vaticanum II/Kościół powiedział, że "Apostoł potępił" czyli jeden z członków Kościoła potępił drugiego, a nie "Kościół potępił....". Poraz kolejny chwat dorabia swoje poglądy do tekstu, a nie czyta w tekście co jest tam napisane
Acha, jeśli chodzi o niezgodę, to potępił ją Paweł a nie Kościół, ale jeśli chodzi o niezgodę w doktrynie (wg teorii Przeemka), to nagle nie odnosi się ona tylko do Pawła, tylko do całego Kościoła :)

Cytuj:
A kluczowym słowem jest "doktryna" i nie było w niej zgodności od samego początku
Proszę zaprezentować dokumenty wczesnego Kościoła twierdzące: "W doktrynie naszego Kościoła są niezgodności" i wyszczególnienie tych niezgodności przez wczesny Kościół.


Cytuj:
Kłótnie i rozłamy w Kościele nie są sprzeczne z jego doktryną, a wręcz przeciwnie, są w nią wpisane
Kłótnie i rozłamy są wpisane w doktrynę?
Proszę zaprezentować doktrynę Kościoła mówiącą: "Kłótnie i rozłamy w Kościele nie są sprzeczne z naszą doktryną"

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 13, 2018 17:42
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
Proszę zaprezentować dokumenty wczesnego Kościoła twierdzące: "W doktrynie naszego Kościoła są niezgodności" i wyszczególnienie tych niezgodności przez wczesny Kościół.
Chyba sobie jaja robisz. Kościół nigdy by takiego dokumentu nie stworzył, ani wtedy, ani dziś, ani w przyszłości. Przecież podciąłby nim gałąź, na której siedzi.


Śr cze 13, 2018 19:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przepraszam, co ma znaczyć "robię sobie jaja"?

Jeśli ktoś utrzymuje, że wczesny Kościół dopuszczał doktrynalną różnorodność, czy niezgodność, to ja proszę go o zaprezentowanie tej doktryny, która potwierdzi jego stwierdzenia.

Jeśli doktryny nie zaprezentuje, to będzie oznaczało, że jego stwierdzenia są nieprawdziwe.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 13, 2018 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
Przepraszam, co ma znaczyć "robię sobie jaja"?

Jeśli ktoś utrzymuje, że wczesny Kościół dopuszczał doktrynalną różnorodność, czy niezgodność, to ja proszę go o zaprezentowanie tej doktryny, która potwierdzi jego stwierdzenia.

Jeśli doktryny nie zaprezentuje, to będzie oznaczało, że jego stwierdzenia są nieprawdziwe.


Niezgodności doktrynalne były, takie jak choćby w drugiej połowie I wieku, kiedy sami Apostołowie sprzeczali się o to, czy trzeba Pogan nawracać na Judaizm, a później dopiero Chrzcić, czy od razu Chrzcić. Stąd zaistniała potrzeba zwołania Soboru Jerozolimskiego. A i to nie do końca rozstrzygnęło sprawy, która się ciągnęła. Sam Paweł w liście przyznawał, że ochrzanił Piotra za to, że nie chciał jeść z nawróconymi Poganami.

_________________
MODERATOR


Śr cze 13, 2018 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Zaprezentuj teksty tych różniących się od siebie doktryn.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 13, 2018 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Wystarczy porównać opisy różnych grup/odłamów wczesnochrześcijańskich - większości według obecnych kryteriów pewnie nie zgodzisz się do chrześcijan zaliczyć, bo o Trójcy ani słowa...
Czy wygrywa prawda czy skuteczność i liczba osób którym dana interpretacja pasuje - nie mnie oceniać.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 13, 2018 20:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 55  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL