Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Brewiarz - jaki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Brewiarz - jaki
Zastanawiam się z jakiego brewiarza korzystać. Na brewiarz.pl jest Liturgia Godzin i Liturgia Godzin Monastyczna. Są też wersję skrócone. Czym się one wszystkie różnią? Zależy mi szczególnie na pełnych wersjach. Czy różne zakony mają swoje brewiarze?


Cz maja 24, 2018 20:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Brewiarz - jaki
Wybór zależy od Twoich potrzeb.

Podstawową wersją jest wydanie czterotomowe z dodatkami z formularzami poszczególnych Świętych. Ten brewiarz, wydany przez Pallotynum, jest wersją pełną i podstawową dla całego Kościoła w języku polskim. Cztery tomy to podstawa na wszystkie okresy roku liturgicznego, Uroczystości, Święta i obchody Świętych. Dodatki są wydawane jako uzupełnienie, to znaczy: są wprowadzane nowe święta, są kanonizowani Święci i wprowadzani do kalendarza. Na przykład niedawno nie było wspomnienia Karola Wojtyły, a teraz, kiedy jest On Święty, Jego wspomnienie wprowadzono 22 października. Stąd potrzeba aktualizacji, a żeby nie drukować na nowo 4 tomów, to wydaje się suplementy, czyli dodatki. Te dodatki warto mieć, ale nie są konieczne - cztery tomy to wystarczająca podstawa.

Jednotomowy Brewiarz dla zakonów żeńskich, wydany przez Pallotynum, zawiera to samo, co jest w czterech tomach, ale nie ma niektórych czytań z Godziny Czytań. Są tam podstawowe Uroczystości, Święta i Wspomnienia, ale są już pominięte te pomniejsze. Są tam rzecz jasna wszystkie godziny kanoniczne (jest ich siedem - Godzina Czytań z Wezwaniem, Jutrznia, Modlitwy: przedpołudniowa (Tercja), południowa (Seksta), popołudniowa (Nona), Nieszpory i Kompleta. Te godziny występują także w wydaniu czterotomowym.

Wydań dla świeckich jest dużo. W tych brewiarzach są najczęściej tylko główne godziny kanoniczne: Jutrznia, Nieszpory, czasem też Kompleta. Nie ma w nich wspomnień i obchodów Świętych, a także formularzy z Uroczystości i Świąt. Są tylko psalmy w cyklu czterotygodniowym.

Liturgia Godzin Monastyczna to Liturgia odmawiana w niektórych zakonach z grupy Benedyktyńskiej oraz w niektórych zakonach kontemplacyjnych. Nie jest ich aż tak dużo. Reszta Kościoła zazwyczaj modli się za pomocą Liturgii Godzin z wydania czterotomowego (podstawowego), ale jeśli ktoś chce, to może odmawiać Monastyczną Liturgię Godzin. Ważne jest to, że Liturgia Godzin ma współgrać z Mszą Świętą, charakterem Wspólnoty, w której się znajduje, trybu dnia.

Niektóre zakony mają swoje dodatki do brewiarza. Na przykład Jezuici mają za patrona Ignacego Loyolę, więc mają Uroczystość tego świętego. Jezuici też obchodzą Uroczystość Imienia Jezus, która jest Ich Świętem patronalnym. Dominikanie obchodzą Święta: Dominika Guzmana, Katarzyny Sieneńskiej, Tomasza z Akwinu - bo to są Święci z tego zakonu. Święta mają zazwyczaj inne formularze od uroczystości i wspomnień. Te formularze różnią się hymnem, inną modlitwą, czytaniem z Pisma Świętego, responsorium. Czasem są inne psalmy, ale nie zawsze.

Nie wiem, czy pomogłem, czy wprowadziłem jeszcze większy zamęt. Podstawowym, pełnym zestawem, jest Czterotomowe Wydanie Liturgii Godzin z wydawnictwa Pallotinum, razem z dodatkami. Poszczególne zakony mają swoje dodatki.
Jeden tom podstawowy to koszt około 100/120 złotych. Razem to minimum 400 złotych. Dodatków jest sporo, a Zakonów jest mnóstwo. Na Brewiarz.pl możesz się rozejrzeć i wybrać to, co Ci pasuje.

_________________
MODERATOR


Pt maja 25, 2018 8:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Re: Brewiarz - jaki
Dziękuję bardzo. To dużo przydatnych informacji. Pozdrawiam


Pt maja 25, 2018 10:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Brewiarz - jaki
Proszę bardzo i polecam się na przyszłość ;)

Czemu zależy Ci na pełnych wersjach?

_________________
MODERATOR


Cz maja 31, 2018 16:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Re: Brewiarz - jaki
Zbigniew3991 napisał(a):
Czemu zależy Ci na pełnych wersjach?

Powiedzmy, że poważnie podchodzę do praktyki religijnej :)


Pt cze 01, 2018 16:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Brewiarz - jaki
Korzystam z Brewiarza, ale niewielu ludzi świeckich, którzy podchodzą poważnie do praktyki religijnej, sięga akurat po tę formę ;) Dlaczego akurat Brewiarz i to całość?

_________________
MODERATOR


Pt cze 01, 2018 18:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Re: Brewiarz - jaki
Dowidziałem się że "najpotężniejszą" praktyką katolicyzmu jest Msza św., na drugim miejscu Brewiarz, a na trzecim Różaniec. Na Mszę chodzę dwa razy w tygodniu (chociaż coś), ale bardzo chętnie czytam Brewiarz i trochę odmawiam Różaniec. W Brewiarzu podoba mi się bardzo to, że uświęca się w ten sposób czas. Cały dzień nabiera wymiaru sakralnego. Poza tym w praktyce religijnej mam skłonności do pracocholizmu :) Nie wiem, czy to źle.


Pt cze 01, 2018 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Brewiarz - jaki
Brewiarz to przedłużenie Mszy Świętej na cały dzień. Co do Różańca - to piękna modlitwa, ale ja z niej nie korzystam. Odmawiam codziennie Koronkę do Miłosierdzia Bożego i mogę stwierdzić, że dla mnie hierarchia się przedstawia następująco: Msza Święta, Liturgia Godzin, Koronka do Bożego Miłosierdzia ;) Nie faworyzujmy jakiejś formy pobożności - Msza jest najważniejsza, ale poza nią można sobie wybierać to, co przynosi owoce konkretnemu człowiekowi.

_________________
MODERATOR


Pt cze 01, 2018 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Re: Brewiarz - jaki
A skąd mogę wiedzieć jaka forma jest dla mnie najlepsza?


Pt cze 01, 2018 19:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Brewiarz - jaki
Po prostu próbuj. Jeśli odmawiasz Psalmy i to Ci przynosi korzyść, to jest to dla Ciebie.

Ignacy Loyola mówił, że po pół roku może Ci się zmienić - Psalmy przestaną już działać aż tak bardzo, a bardziej będzie działał u Ciebie różaniec. Za dwa lata być może Koronka będzie bardziej dla Ciebie. Obserwuj siebie i to, co Ci pomaga w relacji z Bogiem.

_________________
MODERATOR


Pt cze 01, 2018 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Re: Brewiarz - jaki
Jak można rozpoznać, że się ma "relację z Bogiem". Mam oczywiście przyjemne odczucia np. po Koronce do Miłosierdzia (ksiądz też mi zalecił tą koronkę, zwłaszcza w piątki o 15:00), ale skąd mam wiedzieć, czy to jest Bóg, czy tylko jakieś uczucie?


Śr cze 13, 2018 14:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Brewiarz - jaki
Nie wiem. Jeśli czujesz się dobrze, to rób to. Niezależnie od tego, czy pochodzi to od Boga, czy od Ciebie, wyjdzie Ci to na zdrowie. Jeśli po kilku tygodniach będzie to przynosiło dobre owoce, to znaczy, że pochodzi to od Boga. Dobre owoce to na przykład zmiany Twoich przyzwyczajeń na lepsze, głębsze rozumienie prawd wiary, głębsze zrozumienie istoty ofiary Jezusa i Jego miłości do nas.

_________________
MODERATOR


Śr cze 13, 2018 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Brewiarz - jaki
Jakjar, a jak rozpoznajesz, że masz jakąś relację z drugim człowiekiem?

Po tym, jak się do siebie odnosicie, na ile czujecie się sobie bliscy, na ile jesteście dla siebie ważni, ile czasu spędzacie razem... Odnieś to do Boga, z założeniem że On zawsze cię kocha, zawsze jesteś dla Niego ważny, zawsze ma dla ciebie czas. Do relacji trzeba dwojga, pytanie o twoją stronę.

To kwestia twoich pragnień i wyborów, nie doświadczanych emocji.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt cze 15, 2018 10:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL