Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 7:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Nadal nie rozumiem do końca czym się różni ironia od sarkazmu, ale przyjmijmy że ironia, jakoś ładniej brzmi;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 11, 2018 17:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Wiedza pozazmysłowa
Agniulka napisał(a):
One są jak najbardziej weryfikowalne - w wieczności, a ryzykowanie jej raczej nie jest wyrazem rozsądku
Dlaczego? Co mam niby do stracenia? Nie zależy mi na życiu wiecznym :)

IrciaLilith napisał(a):
Nadal nie rozumiem do końca czym się różni ironia od sarkazmu, ale przyjmijmy że ironia, jakoś ładniej brzmi;)
Z tego co wiem, sarkazm jest jednym z rodzajów ironii :)

_________________
Pokój wam.


Śr cze 13, 2018 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Czy Jezus był Bogiem? W swojej esencji tak - jak każdy z nas.

"Ja rzekłem: Jesteście bogami
i wszyscy - synami Najwyższego.
7 Lecz wy pomrzecie jak ludzie,
jak jeden mąż, książęta, poupadacie". (Psalm 82,6)

Na poziomie formy (ciało i umysł) jednak nie. Dlatego też nie był wszechwiedzący, o czym mówi przytoczony przeze mnie wcześniej fragment:

"Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec" (Mk 13,32)

Tak też rozumiem stwierdzenie, że Jezus Chrystus jest/był jednocześnie w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem.

Jezus jednak w pełni urzeczywistnił siebie jako Boga, a my się błąkamy. Nie dorośliśmy jeszcze w pełni do ról Synów Bożych i Córek Bożych. Dlatego też używamy rodzaju nijakiego, mówiąc "dzieci Boże". :)

Różnica między Jezusem a nami polega na tym, że zintegrował on swoją naturę ludzką z naturą boską :)


Oczywiście nie twierdzę, że na pewno tak jest jak napisałem. Przytaczam tylko pewną narrację, którą uważam za sensowną :)


Aha - i żeby było jasne - nie mówię, że jesteśmy wszyscy różnymi Bogami. Jesteśmy wszyscy różnymi ekspresjami jednego Boga. Z punktu widzenia ekspresji/formy, możemy powiedzieć, że "Bóg mieszka w nas". Lecz w swojej esencji (duchu) stanowimy z Bogiem jedno - tak jak Jezus, gdy mówił "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" :)

_________________
Pokój wam.


Śr cze 13, 2018 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Neuro - wiesz że za to pierwsze zdanie większość katolików uzna Cię za heretyka... ( chcę się mylić, chcę się mylić...)

Zgadzam się całkowicie z tym co piszesz, że jesteśmy ekspresjami jednego Boga i nie jest to sprzeczne z moim ateizmem , bo ateizm to odrzucenie osobowej nadprzyrodzonej istoty , która stworzyła świat i w niego ingeruje, a tak pojmowany Bóg nie jest ani nadprzyrodzony, ani nie jest osobowy, ani niczego nie stworzył ani w nic nie ingeruje... nijak się to ma do Boga z Biblii w powszechnym jego rozumieniu ( choć idealnie pasuje do JA JESTEM, JESTEM KTÓRY JESTEM), ale to tylko moja osobista opinia i lepiej się nią nie kieruj!!!

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 13, 2018 14:27
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
IrciaLilith napisał(a):
Neuro - wiesz że za to pierwsze zdanie większość katolików uzna Cię za heretyka... ( chcę się mylić, chcę się mylić...)
A czemu chcesz się mylić? Jest to obiektywnie rzecz biorąc herezja (względem nicejskiego chrześcijaństwa).


Śr cze 13, 2018 14:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
IrciaLilith napisał(a):
Neuro - wiesz że za to pierwsze zdanie większość katolików uzna Cię za heretyka... ( chcę się mylić, chcę się mylić...)
Wiem, że prawdopodobnie tak :) Ale co z tego? Co mi mogą za to zrobić złego, czego mi jeszcze mój własny umysł nie zrobił? :D Czy mogą mnie potępić bardziej niż "głosy" i obrazy w mojej głowie? Wątpię :D Poza tym to jest takie moje ERP :) Zresztą jakie to wszystko ma znaczenie, skoro po śmierci i tak pójdę do piekła (wg moich "głosów")? :) Hulaj dusza, i tak pójdę do piekła ;D

Cytuj:
bo ateizm to odrzucenie osobowej nadprzyrodzonej istoty , która stworzyła świat i w niego ingeruje, a tak pojmowany Bóg nie jest ani nadprzyrodzony, ani nie jest osobowy, ani niczego nie stworzył ani w nic nie ingeruje...
Hmm...

1) Moim zdaniem JEST nadprzyrodzony, skoro jest źródłem przyrody :)
2) Moim zdaniem JEST osobowy, skoro można wchodzić z Nim w kontakt i wchodzić z Nim w relację - można w tej relacji się do Niego zbliżać i od Niego oddalać :) Dodatkowo - ale to już moja osobista kwestia - gdy myslę o Bogu mam obraz dobrotliwego, kochającego i wspierającego rodzica oraz poczucie pewnej łagodnej błogości i radości :) Cóż, może ten mój kochający i dobrotliwy Bóg jest z kolei ekspresją Absolutu, którego Ty byłabyś w stanie uznać? Kto wie? :)
3) Moim zdaniem stworzył, a właściwie wciąż stwarza, ewoluuje świat, kołysze falami rzek i oceanów, jest obecny wszędzie i we wszystkim :)
4) Moim zdaniem nie tyle ingeruje, co...prowadzi świat :)

zefciu napisał(a):
Jest to obiektywnie rzecz biorąc herezja (względem nicejskiego chrześcijaństwa).
Czy mógłbyś podać źródło? :)

_________________
Pokój wam.


Śr cze 13, 2018 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Sądzę że tak- Twój Bóg jest ekspresją Absolutu o którym nie mam pojęcia, bo jakiekolwiek mam pojęcie to jest to pojęcie tego a nie to...
Panteista;) Serio Cię coraz bardziej lubię.

Skoro masz obraz dobrotliwego i kochającego Boga to skąd pomysł że trafisz do piekła? Jak piekło do którego myślisz że trafisz według Ciebie ma wyglądać? Jak sądzisz skąd taka właśnie wizja?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 13, 2018 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
:)

Nie nazywałbym tego do końca panteizmem, bo panteizm mógłby być dla mnie wtedy, gdybym nie miał tego obrazu dobrotliwego i kochającego Boga :)

IrciaLilith napisał(a):
Skoro masz obraz dobrotliwego i kochającego Boga to skąd pomysł że trafisz do piekła?
Moje "głosy" mówią mi, że wizja wizją, ale to nic nie zmienia, bo to one wiedzą lepiej :)

Cytuj:
Jak piekło do którego myślisz że trafisz według Ciebie ma wyglądać?
Będę odrzucony przez Boga (wg innej wizji), przez wszystkich. Będą na mnie z gniewnym spojrzeniem i wściekłością na twarzy pokazywać palcem. Będzie czerwono, a diabeł będzie chichotać, jakim byłem głupcem, że dałem się mu nabrać. Będzie wręcz tarzać się ze śmiechu po podłodze. Będę odrzucony, opuszczony, osamotniony.

Co gorsza, będzie bardzo gorąco, a ja będę się dusił w środku i kurczył w sobie... :)

Cytuj:
Jak sądzisz skąd taka właśnie wizja?
Hmm...to chyba pytanie do psychologa. Myślę, że złożyło się kilka kwestii, ale przede wszystkim:

:arrow: Obrazy i dźwięki z filmów, itp.
:arrow: Bycie wielokrotnie obiektem potępienia i odrzucenia (zwłaszcza w dzieciństwie) ze strony wielu różnych osób
:arrow: Gniewny sposób bycia (taka zatwardziałość, zarozumiałość, sztywność, egotyczność, poczucie wyższości) spotkanych w życiu osób religijnych - zarówno duchownych (szczególnie mi w pamięć zapadł pierwszy proboszcz) jak i świeckich
:arrow: Blokady oddechowe, powiązane z jakąś szeroko rozumianą "traumą" z dzieciństwa :)

_________________
Pokój wam.


Śr cze 13, 2018 15:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Wygląda na to że umiesz się wsłuchać w siebie i analizować swoje życie ( może aż za bardzo), życzę trafienia do naprawdę dobrego specjalisty i powinno się poukładać.
Oswojenie lęku przed odrzuceniem łatwe nie jest, ale jest możliwe - dobry trening potrafi zdziałać cuda.
Te głosy traktujesz jako część Ciebie czy też jako coś niezależnego, niezintegrowanego z Tobą? - mi tego nie odpowiadaj, ale przemyśl sobie dobrze ,bo to ważne dla diagnozy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 13, 2018 15:17
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Neuro napisał(a):
Czy mógłbyś podać źródło? :)
Wyznanie Konstantynopolsko-Nicejskie sobie przypomnij. Mówi ono wyraźnie, że Syn jest Bogiem nie „tak jak my”, ale jest jednorodzonym Synem, zrodzonym przed wszystkimi wiekami. Jest Bogiem i człowiekiem nie dlatego, że „zintegrował swoją naturę ludzką z boską”, ale wręcz przeciwnie – będąc odwiecznie Bogiem stał się człowiekiem.

Oczywiście masz rację w tym, że my też jesteśmy powołani do uczestnictwa w boskości. Ale niejako „w drugą stronę”. Zgodnie z maksymą „Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem”.


Śr cze 13, 2018 15:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
zefciu napisał(a):
Wyznanie Konstantynopolsko-Nicejskie sobie przypomnij.
Ok, dziękuję za źródło :)

Cytuj:
Mówi ono wyraźnie, że Syn jest Bogiem nie „tak jak my”,
A gdzie tam jest, że "nie tak jak my"? :)
Cytuj:
ale jest jednorodzonym Synem, zrodzonym przed wszystkimi wiekami.
Ok, moim zdaniem tak samo jak my w swej esencji :)
Cytuj:
Jest Bogiem i człowiekiem nie dlatego, że „zintegrował swoją naturę ludzką z boską”, ale wręcz przeciwnie – będąc odwiecznie Bogiem stał się człowiekiem.
Nie widzę tutaj przeciwieństwa :) Wszyscy jesteśmy "odwiecznie" Bogiem i staliśmy się ludźmi. "Integracja" nastąpiła z woli Boga, wypełnionej przez Jezusa :)

Cytuj:
Oczywiście masz rację w tym, że my też jesteśmy powołani do uczestnictwa w boskości. Ale niejako „w drugą stronę”. Zgodnie z maksymą „Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem”.
Nie bardzo widzę tutaj przeciwieństwo - dla mnie to to samo ;D Rozumiem, że mowa jest tutaj o Jezusie - Bóg inkarnował się w osobę ludzką o wspaniale harmonijnej relacji z sobą samym, by dać nam drogowskaz :)

_________________
Pokój wam.


Śr cze 13, 2018 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Zharmonizowanie się samemu z sobą - poznaj siebie...
To jest głęboki przekaz praktycznie wszystkich religii i wyznań, który da się dostrzec gdy się uważnie przyjrzeć ich rdzeniom, odrzucając fasady...
Neuro, mam wrażenie że nasz poglądy są bliższe sobie nawzajem niż Twoje z katolickimi, moim zdaniem można to spokojnie łączyć i jesteś dobrym katolikiem, ale szczerze wątpię czy inni katolicy to podzielają, z ich punktu widzenia jesteś heretykiem... zresztą po tym co napisałeś o posłuszeństwie wobec autorytetów w innym wątku byłam ciekawa jak bardzo Twoje poglądy odbiegają od oficjalnych, ale nie spodziewałam się że myślimy aż tak podobnie, mam nadzieję że dużo się nauczę przy okazji rozmów z Tobą i że poradzisz sobie z 'łatką heretyka' w korzystny dla Ciebie sposób.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 13, 2018 16:52
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Neuro napisał(a):
Ok, moim zdaniem tak samo jak my w swej esencji


A co to za Platońskie cosie? Możesz rozwinąć te myśl?


Śr cze 13, 2018 16:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Quinque napisał(a):
Neuro napisał(a):
Ok, moim zdaniem tak samo jak my w swej esencji


A co to za Platońskie cosie? Możesz rozwinąć te myśl?
Ok :)

Człowiek to ciało, umysł i duch, tak?
Ciało i umysł to formy, które podlegają czasowi.
Duch jest poza czasem - Duch JEST zanim był Abraham ;D

Duch to inaczej świadoma obecność, będąca świadkiem tego, co jest doświadczane.
Duch jest świadom tego, co się wydarza, ale nie podlega wpływowi tego, co się wydarza.
Duch jest świadom zmian, ale sam jest niezmienny.

Gdy myśli i emocje krążą, duch pozostaje niewzruszony.
Ciało i umysł są targane, lecz duchowi nic się nigdy nie przydarza.

Ciało jest świątynią Ducha, a Duch jest Święty - Duch Święty; czyli Bóg :)

:)

_________________
Pokój wam.


Śr cze 13, 2018 17:12
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus był Bogiem i dlaczego tak ?
Neuro napisał(a):
A gdzie tam jest, że "nie tak jak my"?
Tam gdzie jest mowa, że Syn jest jednorodzony. Oraz że jest zrodzony jako Bóg przed wszystkimi wiekami. Bóstwo Chrystusa jest pierwotne wobec jego człowieczeństwa. Dokładnie odwrotnie niż u świętych, którzy najpierw byli ludźmi, a potem zostali przebóstwieni (dlatego kolorystyka szat Bogurodzicy w ikonografii. jest odwrotna niż Chrystusa).

Cytuj:
Nie widzę tutaj przeciwieństwa :) Wszyscy jesteśmy "odwiecznie" Bogiem i staliśmy się ludźmi.
Nie tak to widzi chrześcijaństwo.
Cytuj:
"Integracja" nastąpiła z woli Boga, wypełnionej przez Jezusa
Nie rozumiem. Skoro już byliśmy Bogiem i staliśmy się ludźmi przez akt narodzenia, to nie potrzeba nam jakiejś dodatkowej „integracji”.
Cytuj:
Nie bardzo widzę tutaj przeciwieństwo - dla mnie to to samo
Jak to samo, skoro jest dokładnie odwrotnie – u Chrystusa jest najpierw człowieczeństwo, a potem bóstwo. A my jesteśmy powołoni jako ludzie do uczestnictwa w bóstwie. Kwestia tego, co jest pierwotne, a co wtórne.
Cytuj:
Rozumiem, że mowa jest tutaj o Jezusie - Bóg inkarnował się w osobę ludzką o wspaniale harmonijnej relacji z sobą samym, by dać nam drogowskaz :)
Jak można mieć relację z sobą samym? Owszem – Chrystus dał nam drogowskaz. Między innymi. Ale Jego misja nie zamykała się w „daniu drogowskazu”. Drogowskaz dawali już prorocy przed Chrystusem. Chrystus natomiast przyjął naszą naturę, zaznał wszystkiego co ludzkie oprócz grzechu. Zaznawszy śmierci zlikwidował jej władzę nad nami boską mocą i wyniósł ludzką naturę na Niebo. To znacznie więcej niż tylko „danie drogowskazu”.


Cz cze 14, 2018 13:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL