Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
jakjar napisał(a):
Miałem podobną sytuację. W Wielki Piątek zjadłem przepisowo 3 posiłki bezmięsne, w tym jeden do syta. Wieczorem szwagier ateista zamówił do domu sushi. Zjadłem starając się nie obżerać. Jest grzech ciężki? (obawiam się, że tak).

Och, ci podli ateiści, tylko katolików do grzechu zwodzą orientalnymi specjałami!
Serio, tak trudno było powiedzieć "sorry, ale dzisiaj poszczę / nie mam ochoty"? Szwagier by się z żalu popłakał?


Pt cze 15, 2018 8:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Ja wcale mięsa nie jem i jakoś nikt się nie obraża gdy trwam przy swoim wyborze, tak samo sądzę że nikt by się nie obraził gdyby ktoś odmówił zjedzenia czegoś z przyczyn religijnych, fakt faktem ktoś może to skomentować w niezbyt miły sposób,przedstawić swoje argumenty, ale podejmując jakąś decyzję trzeba się liczyć z takimi konsekwencjami.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 15, 2018 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
IrciaLilith napisał(a):
fakt faktem ktoś może to skomentować w niezbyt miły sposób


(Mt 5, 11) Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.


Pt cze 15, 2018 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 18, 2018 14:39
Posty: 33
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Post piątkowy wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego przyjętego przez Episkopat Polski. W innych krajach obowiązek postu jest realizowany na inne sposoby.

A co do odmowy zjedzenia mięsa bo się ktoś obrazi to powiem tak:
Jak ktoś jest na diecie to się patrzy na niego z podziwem bo ma taką "silną wolę" a jak pości to głupek.
No i tak to u nas wygląda :/ wybór należy do każdego z nas.


Śr cze 20, 2018 14:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Mario_007 napisał(a):
Post piątkowy wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego przyjętego przez Episkopat Polski.

No i tak to u nas wygląda :/ wybór należy do każdego z nas.
Co masz na myśli? Czy to, że obowiązywanie postu piątkowego, jest naszym osobistym wyborem?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 20, 2018 19:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Mario_007 napisał(a):
Post piątkowy wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego przyjętego przez Episkopat Polski. W innych krajach obowiązek postu jest realizowany na inne sposoby.

A co do odmowy zjedzenia mięsa bo się ktoś obrazi to powiem tak:
Jak ktoś jest na diecie to się patrzy na niego z podziwem bo ma taką "silną wolę" a jak pości to głupek.
No i tak to u nas wygląda :/ wybór należy do każdego z nas.


Ta... jestem wegetarianinem od 4 lat, a moja rodzina ciągle robi mi wymówki przy każdej okazji. Przy ostatnich Świętach Wielkanocnych zrobiłem awanturę - teraz każdy boi się odezwać na ten temat.

Polacy mają problem z jedzeniem i niejedzeniem mięsa, nie tylko w piątki.

_________________
MODERATOR


Cz cze 21, 2018 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 18, 2018 14:39
Posty: 33
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 - Polacy mają (a może bardziej mamy) problemy ze wszystkim co ludzie robią inaczej niż my.

Ja np nie piję alkoholu i ani rodzina ani znajomi nie mogą się z tym ogarnąć. To nie żadna moja filozofia życiowa w pewnym momencie stwierdziłem, że nie mam z tego żadnego pożytku, po wypiciu czuję się koszmarnie bo mój organizm słabo toleruje % i przestałem, bez radykalizmu lubię sobie wypić zimne piwo. Sęk w tym, że od kilku lat każda rodzinna impreza w większym gronie w połowie poświęcona jest temu że nie piję, jest to tak fascynujące, że chyba książkę napiszę.

A co do postu:

Czasy się zmieniły i to, że zamiast parówki "lepiej" zjeść w piątek łososia i krewetki żeby nie mieć grzechu to trochę śmieszne i trochę nie o to w tym chodzi.
Kiedyś mięso było towarem luksusowym i to z tego luksusu mieli ludzie rezygnować, dziś sporo ludzi po prostu nie je mięsa, u mnie w biurze 6 osób z 20 nie je mięsa to ponad 25%. Połowa to zdefiniowani wegetarianie a połowa po prostu uznała, że wolą jeść posiłki bezmięsne bo im bardziej smakują/są zdrowsze/lepiej się po nich czują no i spoko, czy to znaczy że oni poszczą?
no pomieszanie z poplątaniem.


Śr cze 27, 2018 11:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 18, 2018 14:39
Posty: 33
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
chwat napisał(a):
Mario_007 napisał(a):
Post piątkowy wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego przyjętego przez Episkopat Polski.

No i tak to u nas wygląda :/ wybór należy do każdego z nas.
Co masz na myśli? Czy to, że obowiązywanie postu piątkowego, jest naszym osobistym wyborem?


Kiedyś rozmawiałem z mądrym księdzem na ten temat.
Jak mawiała moja mama lepiej zjeść zeschnięty plasterek kiełbasy z lodówki w piątek niż go wyrzucić bo do soboty nie dotrwa. Ktoś napisał wyżej, że są jakieś zasady postępowania, że można w podróży, że jak w gościnie jestem, że jak 100 km od domu to nie grzech i takie tam...

No to ten ksiądz powiedział że jest to proste jak drut,
post to wyrzeczenie się czegoś w intencji naszej wiary,
każdy z nas jest w stanie to ocenić w swoim sumieniu i możemy się oszukiwać, szukać wymówek i usprawiedliwiać, ale każdy z nas jest w stanie to ocenić bez problemu.
Jeżeli nie jedzenie mięsa w piątek jest dla kogoś problemem to to jest właśnie istota postu, to ma być problem i wyrzeczenie bo taki jest tego sens.

Jak jestem wegetarianinem bo mięsa nie lubię to nie jedzenie go nie jest żadnym postem.


Śr cze 27, 2018 11:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Czytałem kiedyś wypowiedź... o względności postu. Jeśli człowiek bogaty w piątek nie je mięsa ssaków, gadów, ptaków i innych, ale je wykwintne ryby i egzotyczne owoce morza - to pości? Nie - ten człowiek po prostu urozmaica sobie dietę. Ten człowiek nie odmówił sobie niczego - delektuje się owocami morza, których nie stać innych ludzi. To nie jest żaden post.

_________________
MODERATOR


Śr cze 27, 2018 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 napisał(a):
Ten człowiek nie odmówił sobie niczego - delektuje się owocami morza, których nie stać innych ludzi. To nie jest żaden post.

Ale z jakiegoś powodu Episkopat Polski życzy sobie dokładnie tego: żeby Polacy nie jedli w piątek mięsa. Włoch czy Hiszpan może wybrać inną formę postu.


Śr cze 27, 2018 18:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Episkopat Polski robi różne rzeczy. Do niedawna w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce obowiązywał post, kiedy w innych krajach swobodnie jedzono mięcho przez cały 24 dzień grudnia włącznie z wieczorem. Był to przepis wprowadzony przez Episkopat Polski. Dlaczego i po co akurat wstrzemięźliwość od mięsa? Nie wiem.

Z moich doświadczeń mogę opisać ciekawostkę: część z Polaków myśli, że wegetarianie jedzą ryby, bo to przecież ani zwierzęta, ani mięso. Wzięło się to właśnie stąd, że post nie obejmuje powstrzymania się od jedzenia ryb. Nie dziwi mnie więc to, że po moim stwierdzeniu: "jestem wegetarianinem" dostaję rybę na talerzu, albo ktoś się wręcz zajadle ze mną kłóci o te ryby, bo przecież nie-wegetarianie wiedzą lepiej, co jedzą wegetarianie... :D

_________________
MODERATOR


Śr cze 27, 2018 18:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 18, 2018 14:39
Posty: 33
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie dziwi mnie więc to, że po moim stwierdzeniu: "jestem wegetarianinem" dostaję rybę na talerzu, albo ktoś się wręcz zajadle ze mną kłóci o te ryby, bo przecież nie-wegetarianie wiedzą lepiej, co jedzą wegetarianie... :D


:D :D z pewnością są ludzie wiedzący więcej co powinieneś.
W końcu żyjemy w kraju ekspertów od wszystkiego :D :D
Ja zawsze słyszę : już się nie wygłupiaj wypij chociaż jednego przecież nie umrzesz od tego :D :D :D


Cz cze 28, 2018 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
To fakt, ludziom ciężko zaakceptować słowo nie, dosłownie jakby zależało im na tym aby ktoś wyrzekł się swojej przemyślanej decyzji. Z drugiej strony jest to dobra okazja do weryfikacji mocy własnego postanowienia, problem jest wówczas gdy tak naprawdę odmowa nie jest spowodowana w pełni dobrowolnym postanowieniem a wynika np z choroby, bo to już podchodzi pod znęcanie się i np w przypadku mojego małego alergika dosłownie tak ludziom mówiłam, że to co robią to jest znęcanie się.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 28, 2018 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
IrciaLilith napisał(a):
To fakt, ludziom ciężko zaakceptować słowo nie, dosłownie jakby zależało im na tym aby ktoś wyrzekł się swojej przemyślanej decyzji. Z drugiej strony jest to dobra okazja do weryfikacji mocy własnego postanowienia, problem jest wówczas gdy tak naprawdę odmowa nie jest spowodowana w pełni dobrowolnym postanowieniem a wynika np z choroby, bo to już podchodzi pod znęcanie się i np w przypadku mojego małego alergika dosłownie tak ludziom mówiłam, że to co robią to jest znęcanie się.


Mam prawo do zachowania w sekrecie powodów, dla których nie piję. Jeśli ktoś napiera i dopytuje, jest nie kulturalny. Nie wszyscy chcą ujawniać swoje choroby, alergie, spożywanie leków, alkoholizm, poglądy, wyznawane zasady. Nie piję, bo nie chcę, nie mam ochoty, nie lubię, biorę leki, jestem chory, mam takie postanowienie, uważam to za niewłaściwe - czy muszę to komuś tłumaczyć?

_________________
MODERATOR


Cz cze 28, 2018 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Oczywiście że nie, dlatego aby uniknąć znęcania się nad ludźmi i wścibstwa byłoby idealnie jakby ludzie po prostu potrafili akceptować słowo nie, nauczyli się szanować decyzje innych, ale niestety jest jak jest.

Ja ogólnie mam sporo swoich 'dziwactw' szczególnie kulinarnych i na pewnym etapie gdy dużo podróżowałam służbowo najlepszym wyjaśnieniem kończącym dopytywania się było właśnie :'Religia mi zabrania' i wówczas temat się kończył, z tym że obracałam się w środowisku gdzie wierzący stanowili mniejszość, więc tym bardziej w sumie mnie dziwi że ktoś może nie szanować faktu że ktoś pości i to w Polsce gdzie większość przynajmniej co nie co o katolicyzmie wie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 28, 2018 18:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL