Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wiem. że tak twierdził Kant. Ale nie miał racji.


To, czy Kant miał rację, to inna sprawa. Ja też uważam, że jej nie miał, bo to zbyt utopijna wizja.

_________________
MODERATOR


N lip 01, 2018 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
aspherus napisał(a):
aspherus napisał(a):
Zdaniem św Pawła ? Pokaż to . Gdzie co i jak .

Czy początek piątego rozdziału Listu Do Galatów jest skierowany do ośmiodniowego dziecka ? Przeczytaj siedemnasty rozdział Księgi Rodzaju .
Jestem zmuszony w takim razie zapytać się po raz ósmy .


N lip 01, 2018 22:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Pismo Święte zawiera treści dla każdego człowieka. Jesli ten jest za mały,by je przyjąć, wykonują je w jego imieniu rodzice.
To oni zresztą obrzezują lub nie, chrzczą lub nie.
Idea - jaką zdajesz się wyznawać - że kiedy Paweł pisze że nie należy się obrzezywać, to nie dotyczy to obrzezywania dzieci, bo nie mogą jeszcze tego przeczytać, jest skrajnym naciąganiem tekstu.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lip 02, 2018 8:09
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Marek_Piotrowski napisał(a):
Pismo Święte zawiera treści dla każdego człowieka. Jesli ten jest za mały,by je przyjąć, wykonują je w jego imieniu rodzice.
To oni zresztą obrzezują lub nie, chrzczą lub nie.
Idea - jaką zdajesz się wyznawać - że kiedy Paweł pisze że nie należy się obrzezywać, to nie dotyczy to obrzezywania dzieci, bo nie mogą jeszcze tego przeczytać, jest skrajnym naciąganiem tekstu.


No to może być argument na to, że nie wolno chrzcić dzieci, zwłaszcza, że w czasach Pawła z Tarsu chrzczono tylko dorosłych. Nie wiem, czy jest to argument za tym, żeby dorośli mężczyźni się obrzezali... Jeśli lekarz nie da takiego wskazania, to nie wiem po co mieliby to robić. Chyba, że ktoś miałby powody estetyczne, ale estetyka jest czymś subiektywnym.

_________________
MODERATOR


Pn lip 02, 2018 11:58
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Zbigniew3991 napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Pismo Święte zawiera treści dla każdego człowieka. Jesli ten jest za mały,by je przyjąć, wykonują je w jego imieniu rodzice.
To oni zresztą obrzezują lub nie, chrzczą lub nie.
Idea - jaką zdajesz się wyznawać - że kiedy Paweł pisze że nie należy się obrzezywać, to nie dotyczy to obrzezywania dzieci, bo nie mogą jeszcze tego przeczytać, jest skrajnym naciąganiem tekstu.


No to może być argument na to, że nie wolno chrzcić dzieci, zwłaszcza, że w czasach Pawła z Tarsu chrzczono tylko dorosłych. Nie wiem, czy jest to argument za tym, żeby dorośli mężczyźni się obrzezali... Jeśli lekarz nie da takiego wskazania, to nie wiem po co mieliby to robić. Chyba, że ktoś miałby powody estetyczne, ale estetyka jest czymś subiektywnym.

W czasach Pawła z Tarsu chrzczono całe rodzin wraz z dziećmi, przykładowo opisana w Dziejach Apostolskich rodzina Korneliusza.


Pn lip 02, 2018 12:06

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
aspherus napisał(a):
List Do Rzymian 3.1-3.2 " Jaka wiec nadzwyczajnośc Judejczyka , lub jaki zysk (z) obrzezania ? Wielki na każdy sposób . Najpierw (bowiem) ponieważ otrzymali POWIERZONE WYPOWIEDZI BOGA . Cóż bowiem jesli stali się niewierni niektórzy ? Czy niewiernośc ich PORĘKĘ BOGA udaremni ? " andej - jeżeli chodzi o "formę" i "treśc" to zakładam dwa warianty . Wariant A : ojciec dziecka jest draniem w sensie wyznawanej wiary i kompletnie nie spełnia jej wymogów . Ale chce obrzezac syna . Wariant B : ojciec dziecka spełnia wymogi wiary i jest nawet powyżej przeciętnej wręcz wyróżnia sie . Również chce obrzezac syna . Jak "formę" i "treśc" odnieśc do dziecka ? Przecież o nim rozmawiamy . Jan Paweł II w Adhortacjii "Redemptoris Custos" (punkt 11 Obrzezanie) napisał "Ponieważ obrzezanie syna jest pierwszym obowiązkiem religijnym ojca , Józef poprzez ten obrzęd (por.Łk2.21} dopełnia wobec Jezusa powinności , która jest jednocześnie JEGO PRAWEM " .
List Do Kolosan 2.11 (Przekład interlinearny) " ...w którym i zostaliście obrzezani obrzezaniem nie rękami uczynionym przez rozebranie się z ciała ciała , w obrzezaniu POMAZAŃCA ... " Marek _Piotrowski ja nie bardzo Cię rozumiem o co Ci chodzi . Czy chcesz powiedzieć że przymierze które PAN BÓG określa w Księdze Rodzaju 17.10 "Oto PRZYMIERZE MOJE... " jest filozofią i pustym zwodzeniem ?


So lip 07, 2018 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił z ludźmi nowe Przymierze. Siłą rzeczy poprzednie Przymierze przestało zobowiązywać.

_________________
MODERATOR


N lip 08, 2018 8:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Zbigniew3991 napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Pismo Święte zawiera treści dla każdego człowieka. Jesli ten jest za mały,by je przyjąć, wykonują je w jego imieniu rodzice.
To oni zresztą obrzezują lub nie, chrzczą lub nie.
Idea - jaką zdajesz się wyznawać - że kiedy Paweł pisze że nie należy się obrzezywać, to nie dotyczy to obrzezywania dzieci, bo nie mogą jeszcze tego przeczytać, jest skrajnym naciąganiem tekstu.


No to może być argument na to, że nie wolno chrzcić dzieci, zwłaszcza, że w czasach Pawła z Tarsu chrzczono tylko dorosłych.
To. oczywiście, nieprawda.
Cytuj:
Nie wiem, czy jest to argument za tym, żeby dorośli mężczyźni się obrzezali... Jeśli lekarz nie da takiego wskazania, to nie wiem po co mieliby to robić. Chyba, że ktoś miałby powody estetyczne, ale estetyka jest czymś subiektywnym.
Amen.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 08, 2018 9:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Zbigniew3991 tylko jeszcze napisz gdzie to wyczytałeś . List Do Kolosan 4.18 " (Przekład interlinearny) Pozdrowienie moją ręką , Pawła... " Pozdrawiam .


N lip 08, 2018 9:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Ewangelia Łukasza, rozdział 22, wersety 19-20: "Wziął Chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: "To jest ciało moje, które za Was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!" Tak samo kielich po wieczerzy, mówiąc: "Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za Was będzie wylana". Źródło: Biblia Tysiąclecia.

List do Hebrajczyków, rozdział 7, szczególnie wersety:
"17 Dane Mu jest bowiem takie świadectwo: Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka. 18 Zostaje przeto usunięte poprzednie Prawo z powodu swej słabości i nieużyteczności. 19 Prawo nie dawało niczemu pełnej doskonałości, było jednak wprowadzeniem tylko lepszej nadziei, przez którą zbliżamy się do Boga. 20 Tym więcej, iż stało się to nie bez złożenia przysięgi. Gdy bowiem tamci bez przysięgi stawali się kapłanami, 21 Ten właśnie przez przysięgę Tego, który do Niego powiedział: Poprzysiągł Pan, a nie będzie żałował: Ty jesteś kapłanem na wieki6. 22 O tyle też Jezus stał się poręczycielem lepszego przymierza. 23 I gdy tamtych wielu było kapłanami, gdyż śmierć nie zezwalała im trwać przy życiu, 24 Ten właśnie, ponieważ trwa na wieki, ma kapłaństwo nieprzemijające. 25 Przeto i zbawiać na wieki może całkowicie tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi."
Źródło:
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=371

W tym samym Liście do Hebrajczyków czytamy rozdział 8.
"1 Sedno zaś wywodów stanowi prawda: takiego mamy arcykapłana, który zasiadł po prawicy tronu Majestatu w niebiosach, 2 jako sługa świątyni i prawdziwego przybytku zbudowanego przez Pana, a nie przez człowieka. 3 Każdy bowiem arcykapłan ustanawiany jest do składania darów i ofiar, przeto potrzeba, aby Ten także miał coś, co by ofiarował. 4 Gdyby więc był na ziemi, to nie byłby kapłanem, gdyż są tu inni, którzy składają ofiary według postanowień Prawa. 5 Usługują oni obrazowi i cieniowi rzeczywistości niebieskich. Gdy bowiem Mojżesz miał zbudować przybytek, to w ten sposób został pouczony przez Boga. Patrz zaś - mówi - abyś uczynił wszystko według wzoru, jaki ci został ukazany na górze1. 6 Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach. 7 Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie [przymierze]."


Jezus ustanawia Nowe Przymierze. On sam staje się najwyższym Kapłanem i ofiaruje swoje Ciało i Krew za nas. To jest pamiątka, czyli znak przymierza - Eucharystia.

_________________
MODERATOR


N lip 08, 2018 9:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Marek_Piotrowski napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Pismo Święte zawiera treści dla każdego człowieka. Jesli ten jest za mały,by je przyjąć, wykonują je w jego imieniu rodzice.
To oni zresztą obrzezują lub nie, chrzczą lub nie.
Idea - jaką zdajesz się wyznawać - że kiedy Paweł pisze że nie należy się obrzezywać, to nie dotyczy to obrzezywania dzieci, bo nie mogą jeszcze tego przeczytać, jest skrajnym naciąganiem tekstu.


No to może być argument na to, że nie wolno chrzcić dzieci, zwłaszcza, że w czasach Pawła z Tarsu chrzczono tylko dorosłych.
To. oczywiście, nieprawda.


Oczywiście, że nieprawda. To ironia.

_________________
MODERATOR


N lip 08, 2018 9:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Zbigniew3991 napisał(a):
Istnieje jeden z głównych problemów od dwóch tysięcy lat.

Dzieje Apostolskie w rozdziale 15 stwierdzają:
22 Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. 23 Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. 24 Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, 25 postanowiliśmy jednomyślnie6 wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
30 Wysłannicy przybyli więc do Antiochii i zwoławszy lud, oddali list. 31 Gdy go przeczytano, ucieszyli się z jego pocieszającej treści. 32 Juda i Sylas, którzy byli również prorokami7, w częstych przemówieniach zachęcali i umacniali braci. 33 Po upływie pewnego czasu wyprawili ich bracia z pozdrowieniami pokoju od braci do tych, którzy ich wysłali. <34 >8 35 A Paweł i Barnaba przebywali w Antiochii, nauczali i razem z wielu innymi głosili słowo Pańskie.

Źródło: http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=392

Problem: ludzie, którzy uwielbiają kaszankę oraz jedzą mięso ze zwierząt uduszonych, mają ogromny problem. Kościół do dzisiaj zachował postanowienie Apostołów: obrzezanie jest niekonieczne, zbędne. Kościół odrzucił jednak postanowienie Apostołów dotyczące spożywania krwi i mięsa zwierząt uduszonych. Dlaczego?

Ci, którzy trzymają się dosłownej interpretacji Biblii, niech mi wytłumaczą, dlaczego porzucono polecenia Pawła z Tarsu, które zawarł w 1 liście do Koryntian w rozdziale 11. Według Pawła bowiem kobiecie nie wolno odzywać się podczas liturgii, nie wolno kobiecie wejść na liturgię z odkrytą głową, a mężczyźnie nie wolno nosić długich włosów.
Dlaczego powyższych zaleceń już się nie stosuje? Tak jak wielu innych...

Co do przepisów Starego Testamentu - jeśli podtrzymujemy nakaz obrzezania, uznajmy, że przepisy dotyczące nieczystości są aktualne. Według tych przepisów nie wolno jeść wieprzowiny. Nie zapominajmy, że mężczyzna, który dostał wytrysk nasienia, jest przez jeden dzień nieczysty. Tak samo kobieta podczas miesiączki jest nieczysta.

Dlaczego przestrzegamy jednych przepisów, ale porzucamy całkowicie inne?
Ewangelia Jana 7.22 " Oto Mojżesz dał wam obrzezanie - ale nie pochodzi ono od Mojżesza , lecz od przodków... ' Zbigniew3991 napisałeś że obrzezanie jest zbędne . Gdzie to jest w Twoim cytacie z Dziejów Apostolskich ?


N lip 08, 2018 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Cytowałem wcześniej Dzieje Apostolskie, rozdział 15, szczególnie wersety od 22 do 35:

"Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. 23 Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. 24 Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, 25 postanowiliśmy jednomyślnie6 wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
30 Wysłannicy przybyli więc do Antiochii i zwoławszy lud, oddali list. 31 Gdy go przeczytano, ucieszyli się z jego pocieszającej treści. 32 Juda i Sylas, którzy byli również prorokami7, w częstych przemówieniach zachęcali i umacniali braci. 33 Po upływie pewnego czasu wyprawili ich bracia z pozdrowieniami pokoju od braci do tych, którzy ich wysłali. A Paweł i Barnaba przebywali w Antiochii, nauczali i razem z wielu innymi głosili słowo Pańskie."

_________________
MODERATOR


N lip 08, 2018 18:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Gdzie ?


N lip 08, 2018 19:42
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
aspherus napisał(a):
Gdzie ?


O co pytasz?

Umiesz czytać.

_________________
MODERATOR


N lip 08, 2018 21:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL