Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Konieczność brania tabletek anty a współżycie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 03, 2016 16:46
Posty: 69
Post Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Witam,
od jakiegos czasu jestem w związku z dziewczyną. Jest agnostyczką, mimo to zaakceptowała moje poglądy, stosunek do czystosci, nawet zgodziła sie na naturalne planowanie rodziny. Tylko, że odkąd pamiętam bardzo źle znosi okres i jedynym ratunkiem dla niej jak uznała są tabletki anty...
oto wiadomość od niej:

"Mówiłam Ci juz wiele razy że potrzebuje tabletek bo teraz żeby funkcjonować normalnie muszę brać takie które mają działanie wręcz narkotyczne i są tak silne że padnie mi wątroba za parę lat. Jak nie wezmę to rzygam z bólu a okres jest jak jelitowka bo mam takie skurcze. To moja jedyna szansa"

"Jeśli myślisz że ja sobie to wymyśliłam i że to jest w mojej głowie to sie mylisz. Wygogluj sobie "ból nie do zniesienia okres" i zobaczysz jak wiele kobiet to czuje"

Wiem, że to nie jest próba wymigania się od naturalnych metod. Znamy sie ponad 7 lat (razem jesteśmy od 1-2 miesięcy), za czasów gimnazjum i liceum wspominała o omdleniach z bólu, zasypianiu na podłodze, dwutygodniowym krwawieniu itd. Lekarze rozkładaja ręce. Tak jak napisała -albo silne leki przeciwbólowe albo tabletki.

Czy Kościół zezwala na jakieś ustepstwa? Tzn czy mozna współżyć po slubie, jeżeli bierze się takie tabletki tylko ze względów zdrowotnych? Macie jakiekolwiek rady, propozycje jak rozwiązać problem współzycia i tabletek po ewentualnym slubie, skoro są konieczne?


Pt lip 06, 2018 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Nie bardzo kumam. Czy dobrze rozumiem, że współżyjesz poza małżeństwem i pytasz się, czy Kościół zezwala na ustępstwa związane z antykoncepcją?
Czy tez to są rozważania teoretyczne, na przyszłość?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lip 06, 2018 8:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr sie 03, 2016 16:46
Posty: 69
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
teoretyczne, napisałem jasno w ostatnim akapicie
"czy mozna współżyć po slubie, jeżeli bierze się takie tabletki tylko ze względów zdrowotnych?"


Pt lip 06, 2018 8:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Sugerowałby ci raczej kontakt z osobą duchowną. Tu na forum trudno zweryfikować wiarygodność informacji jaką dostaniesz. Ja osobiście nie mam pojęcia jak w świetle prawa kanonicznego wygląda ta sprawa.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt lip 06, 2018 9:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
przystojniak napisał(a):
teoretyczne, napisałem jasno w ostatnim akapicie
"czy mozna współżyć po slubie, jeżeli bierze się takie tabletki tylko ze względów zdrowotnych?"
Tak, liczy się się cel. Dokładniej sprawę opisano tu https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/b02e9
Pozostaje jednak pytanie o realność konieczności zażywania tych środków.

Z tym że dziś raczej nie bierze się preparatów antykoncepcyjnych wcelach medycznych (to znaczy zdarza się, ale to nieracjonalne) - są odpowiednie preparaty hormonalne.
Z tym, że sposób, w jaki opisałeś "konieczność zdrowotną" jaki opisuje Twoja dziewczyna, budzi mój duuuży niepokój; zarówno medyczny (mam wrażenie, że powoli się zabija - powinna zwrócić się koniecznie do lekarza), jak i odnośnie tego, o co pytasz.

dr Maciej Barczentewicz: "Antykoncepcję jako lek zdarza mi się przepisywać najwyżej raz w roku, w trudnych przypadkach zaburzeń hormonalnych lub nawracających torbielach czynnościowych jajnika" (za https://www.gosc.pl/doc/2955349.Przerwac-milczenie/2 )

Część fachowców twierdzi też, że u ze względu na możliwe poronne dzialanie pigułek, małżeństwo na czas ich leczniczego stosowania przez kobietę powinno zachowac całkowita wstrzemieźliwośc. Coś w tym jest, ale nie mam kompetencji do takich ocen.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lip 06, 2018 10:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr sie 03, 2016 16:46
Posty: 69
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Po raz kolejny Marku zwracam Ci uwagę, że powinieneś czytać uważniej, tzn napisałem, że lekarze rozkładają ręce co do jej dolegliwości i twierdzą, że zostały jej tylko tabletki anty albo silne przeciwbólowe na recepte które jej zapisują od kilku lat.


Pt lip 06, 2018 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Tabletki anty na bol okresowy?
Moze niech pojdzir do innych lekazy. Jak ja kochazz tomszukaj jej najlepszych specjalistow zamiast zastanawiac sie czy bedziesz mogl wspolzyc i pytac na forum.
Jak by bol Twojej dziewczyny Cie nie interesowal wazne co by grzechu nie bylo

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


Pt lip 06, 2018 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Przystojniak, pytasz o ewentualne ustępstwa Kościoła odnośnie używania antykoncepcji, opisując sytuację osoby niewierzącej, czyli takiej, która sakramentów nie uznaje. Wygląda na to, że sytuacja mogąca doprowadzić do zrealizowania dylematu, nie ma możliwości zaistnienia.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lip 06, 2018 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 03, 2016 16:46
Posty: 69
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Nokia, potrafisz czytać? Jakby mi na niej nie zalezało to bym ją zostawił albo zrobił awanture że tabletki anty jej w głowie. Od 10lat chodzi po lekarzach. Robisz ze mnie nie wiadomo kogo... sugerując że zalezy mi tylko na seksie... Skoro takie tabletki mogą jej pomóc to chyba normalne, że chce wiedzieć jak się odnosi Kościół do współżycia jeżeli branie takich środków jest konieczne bądź powoduje mniejszą szkodę wątrobie niż dotychczasowe leki przeciwbólowe...


So lip 07, 2018 10:24
Zobacz profil
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Jesli chcesz wiedziec co Kosciol mysli to raczej pytasz niewlasciwe osoby.
Z tego co ja wiem, to lekarstwo jest lekarstwem i jezeli nie ma innego skutecznego a to ma dzialanie uboczne antykoncepcyjne, to wolno je przyjmowac.

Z tym, ze chyba po ewentualnym slubie planujecie dzieci? Mozliwe, ze po porodzie i bole sie zmniejsza, ale gwarancji nie ma. Czy ktos ja badal na endometrioze?


So lip 07, 2018 11:28

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Myślę, że lekarze specjaliści są odpowiedzialni za rozpatrzenie tej kwestii.

Co do głosu o tym, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko - być może zdarzają się rzadko. I być może zdarzyła się taka sytuacja w przypadku tej dziewczyny. Niektóre leki antykoncepcyjne opierają się na działaniu hormonów, więc są jednocześnie lekami hormonalnymi. Nie widzę problemu etycznego w momencie, w którym kobieta bierze leki hotmonalne, które działają jednocześnie antykoncepcyjnie, jeśli ta kobieta choruje.

Co do choroby i ewentualnej ciąży - tutaj widze problem. To także musi wypowiedzieć się lekarz - jaki wpływ na ewentualną ciążę miałyby te leki.

_________________
MODERATOR


So lip 07, 2018 13:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
przystojniak napisał(a):
Skoro takie tabletki mogą jej pomóc to chyba normalne, że chce wiedzieć jak się odnosi Kościół do współżycia jeżeli branie takich środków jest konieczne bądź powoduje mniejszą szkodę wątrobie niż dotychczasowe leki przeciwbólowe...
Opinia Kościoła byłaby normalna dla osoby wierzącej. Natomiast jeśli ktoś pyta o rzekomą opinię Kościoła, a swoim podejściem do ślubu z osobą niewierzącą dowodzi, że nie tylko opinia Kościoła do nie interesuje, ale i własnego zaangażowania w sprawy wiary nie posiada, to pytanie jest albo celowym trollingiem, albo krańcową bezmyślnością.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lip 07, 2018 13:52
Zobacz profil
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Czyzbys chwat chcial powiedziec, ze katolik ma sie zenic tylko z katoliczka bo inaczej zgrzeszy? A jesli nie trafi mu sie katoliczka to ma zyc w celibacie?
To niedlugo bedzie duuuzo przymusowych celibatariuszy.


So lip 07, 2018 14:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
Czyżbym mówił coś o katolikach?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lip 07, 2018 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Konieczność brania tabletek anty a współżycie
chwat napisał(a):
przystojniak napisał(a):
Skoro takie tabletki mogą jej pomóc to chyba normalne, że chce wiedzieć jak się odnosi Kościół do współżycia jeżeli branie takich środków jest konieczne bądź powoduje mniejszą szkodę wątrobie niż dotychczasowe leki przeciwbólowe...
Opinia Kościoła byłaby normalna dla osoby wierzącej. Natomiast jeśli ktoś pyta o rzekomą opinię Kościoła, a swoim podejściem do ślubu z osobą niewierzącą dowodzi, że nie tylko opinia Kościoła do nie interesuje, ale i własnego zaangażowania w sprawy wiary nie posiada, to pytanie jest albo celowym trollingiem, albo krańcową bezmyślnością.


Przystojniak jest Katolikiem i jest zaangazowany w przeżywanie swojej wiary. Gdzie przeczytałeś o tym, że tak nie jest?

Dziewczyna Przystojniaka nie jest niewierząca, tylko jest agnostyczką. To mały szczegół. Co do potencjalnego ślubu - Kościół może udzielić dyspensy i ten ślub będzie ważny. O co chodzi, Chwat?

_________________
MODERATOR


So lip 07, 2018 15:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL