Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Jestem rozdarta. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 01, 2018 13:24
Posty: 6
Post Jestem rozdarta.
Dziś dopadły mnie męczące wątpliwości. Przystąpiłam do spowiedzi świętej, ale obawiam się, że niestety przez niewyznanie jednego z grzechów (chodziło potrzebę wyznania grzechu świętokradztwa z powodu nieodprawienia pokuty, co zdarzało mi się jakiś czas przez odkładanie jej w nieskończoność) popełniłam kolejne świętokradztwo... Nie zrobiłam tego celowo, dostałam takiego jakby "zaćmienia umysłu", bo przypomniałam sobie o tym, a następnie znów zapomniałam. Nie miałam intencji zatajenia czegokolwiek. Uświadomiłam sobie, że moje odkładanie pokuty nie było właściwym zachowaniem w żadnym razie, dlatego chciałam wyznać to jako grzech. Czuję, że przez ten cały czas nie spowiadając się z tego popełniałam świętokradztwo, choć już sama nie mam pojęcia, czy tak na prawdę było, gdyż w spowiedziach niczego zataić nigdy nie chciałam. Pogubiłam się... Ponadto 14 lipca czeka mnie wyjazd za granicę i wątpię, że uda mi się przystąpić do Mszy świętej, czego już w tym momencie bardzo żałuję. Moja mama mieszka w Niemczech i z tym związany jest mój wyjazd. Co za tym wszystkim idzie to jest tak, jakbym już z góry planowała, że nie pójdę na Mszę, czyli nie mogę do tego czasu iść do spowiedzi, gdyż będzie nieważna... Proszę Was forumowicze o modlitwę. Nie chcę żyć daleko od Pana, czuję się ze sobą bardzo źle. :(


N lip 01, 2018 19:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jestem rozdarta.
Nie można, Malko95, zgrzeszyć nieświadomie.
Po prostu kłóci się to z definicją grzechu.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 01, 2018 19:37
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 01, 2018 13:24
Posty: 6
Post Re: Jestem rozdarta.
Dziękuję bardzo za odpowiedź! Dlatego właśnie pomimo swych wątpliwości przyjęłam Komunię. Przy następnej spowiedzi dopowiem te grzechy, o których zapomniałam. Jest jeszcze kwestia mojego wyjazdu 14 lipca. Tutaj najbardziej czuję się rozdarta, ponieważ zakładanie, że raczej nie pójdę na mszę traktuję jako planowanie grzechu z czym jest mi bardzo źle. Moja mama kiedyś bardzo wierzyła, niestety dziś już tak nie jest. Ja natomiast chcę dbać o swoją wiarę i jest to dla mnie męcząca sytuacja...


N lip 01, 2018 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 09, 2010 8:49
Posty: 994
Post Re: Jestem rozdarta.
Serwus malka95. "Nie chcę żyć daleko od Pana..." piękne słowa i o to właśnie chodzi. Odrzuć od siebie jakieś niepotrzebne wątpliwości, zamartwiania itp. Po prostu bądź blisko Pana i ufaj Mu. Bądź jak małe dziecko w czułych ramionach Ojca.
Zaległa pokuta, cóż, jeśli pamiętasz ją to odmów ją teraz. Wiedz też, że pokuta nie jest wymagana aby Spowiedź była ważna, dlatego nie mów, że masz grzech świętokradztwa, co najwyżej grzech zaniedbania (odkładanie pokuty). "Więcej grzechów nie pamiętam..." - tych słów podczas spowiedzi nie wypowiadamy bez celu. Wymawiamy je po to aby właśnie nie zamartwiać się po każdej spowiedzi, że coś nam się przypomniało po odejściu od konfesjonału. Dlatego nie musisz się zamartwiać i koniecznie wyznać grzechów o których zapomniałaś a potem Ci się przypomniały. Pan Jezus już o nich nie pamięta (oczywiście nie zwalnia to nas z porządnego rachunku sumienia przed każdą spowiedzią).
Nie można także nieświadomie grzeszyć ciężko, grzech to świadomy wybór zła. Najgorsze co mogłabyś teraz zrobić to z powodu swoich wątpliwości opuścić Komunię Świętą.
Wyjazd do Mamy - Niemcy to nie koniec świata, być może jak porozmawiasz z mamą to okaże się, że w okolicy jest katolicki kościół i dasz radę być na Mszy. Jeśli się nie uda, to nie upadaj na duchu. Po powrocie idź do Spowiedzi (choć nieobecność na Mszy nie będzie spowodowana Twoją decyzją, lenistwem czy zaniedbaniem, także też nie rozpatrywał bym tego jako grzech ciężki, ale oczywiście namawiam Cię aby koniecznie iść do Spowiedzi po powrocie).

I nie zamartwiaj się. Jesteś na dobrej drodze.

_________________
http://www.pompejanka.info


Wt lip 03, 2018 21:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 01, 2018 13:24
Posty: 6
Post Re: Jestem rozdarta.
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Mam poważny problem ze swoim sumieniem i ciągle, po prostu ciągle coś mi się przypomina z przeszłości. Teraz na przykład uświadomiłam sobie, że przed spowiedzią nie czyniłam rachunków sumienia. Prawdopodobnie cierpię na skrupuły, bo zaczęłam się doszukiwać zła we wszystkim co robię. I tak będę musiała iść do spowiedzi ponieważ upadłam. Zamierzam wypisać sobie na kartce wszystko co mi się przypomni i odczytać wszystko w konfesjonale ale wstydzę się reakcji innych osób. Wiem, to głupie ale chyba nie mam innego wyjścia. Boję się następnej spowiedzi, nie ukrywam... Wzmaga się we mnie lęk. Co do kwestii wyjazdu, kościół jest bodajże 5 km od miejsca zamieszkania mojej mamy ale bardzo żałuję, że mama już nie chodzi (i nie zabiera mnie ze sobą) na msze, nie modli się, choć wierzy. Jednak to nie to samo.


Cz lip 05, 2018 22:24
Zobacz profil
Post Re: Jestem rozdarta.
malka95 napisał(a):
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Mam poważny problem ze swoim sumieniem i ciągle, po prostu ciągle coś mi się przypomina z przeszłości. Teraz na przykład uświadomiłam sobie, że przed spowiedzią nie czyniłam rachunków sumienia. Prawdopodobnie cierpię na skrupuły, bo zaczęłam się doszukiwać zła we wszystkim co robię. I tak będę musiała iść do spowiedzi ponieważ upadłam. Zamierzam wypisać sobie na kartce wszystko co mi się przypomni i odczytać wszystko w konfesjonale ale wstydzę się reakcji innych osób. Wiem, to głupie ale chyba nie mam innego wyjścia. Boję się następnej spowiedzi, nie ukrywam... Wzmaga się we mnie lęk. Co do kwestii wyjazdu, kościół jest bodajże 5 km od miejsca zamieszkania mojej mamy ale bardzo żałuję, że mama już nie chodzi (i nie zabiera mnie ze sobą) na msze, nie modli się, choć wierzy. Jednak to nie to samo.

Zapewne cierpisz na skrupulantyzm, próbuj sobie zatem uświadomić, że Bóg zna i pamięta wszystkie Twoje grzechy i winy, i zdecydowanie nie potrzebuje wypisywanej ich litanii i powtarzania spowiedzi. Głęboki Twój żal za grzechy jest wystarczającym abyś otrzymała wybaczenie, zapewne już dobry Bóg wszystkie je dawno odpuścił.
Gdyby tylko konfesjonał decydował o wybaczeniu grzechów, to miliony wyznawców innych religii z góry byliby skazani na wieczne potępienie.


Pt lip 06, 2018 7:47

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jestem rozdarta.
Cytuj:
Jest jeszcze kwestia mojego wyjazdu 14 lipca. Tutaj najbardziej czuję się rozdarta, ponieważ zakładanie, że raczej nie pójdę na mszę traktuję jako planowanie grzechu z czym jest mi bardzo źle.

Malko, napisałaś, że z powodu wyjazdu nie będziesz na Mszy Swiętej.
Czy moglabys przybliżyc, czemu wyjazd to uniemożliwia? Czy jedziesz do jakiegoś kraju, gdzie z tym trudno?
Napisz, może coś da się pomóc.

Przy okazji do wszystkich - jesli macie informacje o Mszach Świętych za granicą (zwłaszcza w niekatolickich krajach), bardzo proszę o takie informacje.

To co już zgromadziłem jest tu http://analizy.biz/mszenawakacjach/ - może komuś pomoże.

P.S. Sporo jest też tu http://www.emigracja.chrystusowcy.pl/in ... ?option=co , ale są tu tylko Msze Święte odprawiane po polsku.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lip 06, 2018 8:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 01, 2018 13:24
Posty: 6
Post Re: Jestem rozdarta.
Wyjeżdżam do Niemiec. Czuję się winna, bo po prostu nie potrafię względem swojej rodziny powiedzieć, że chcę iść na Mszę. Jedzie ze mną jeszcze moja babcia. Może jednak to ja się tak źle nastawiam a będzie inaczej?


Pt lip 06, 2018 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jestem rozdarta.
Nie bardzo rozumiem. Jaki problem powiedzieć, ze chcesz iść na Mszę Świętą? Co CIę powstrzymuje?
W Niemczech nie ma z tym przecież problemu.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lip 07, 2018 10:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 01, 2018 13:24
Posty: 6
Post Re: Jestem rozdarta.
To tak jakbym... wstydziła się reakcji rodziny. To głupie i doskonale to wiem. Czuję, że ogólnie przeżywam kryzys wiary i jest mi ciężko. Nie widzę nadziei.


So lip 07, 2018 22:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 01, 2018 13:24
Posty: 6
Post Re: Jestem rozdarta.
To tak jakbym... wstydziła się reakcji rodziny. To głupie i doskonale to wiem. Czuję, że ogólnie przeżywam kryzys wiary i jest mi ciężko. Odczuwam duże zwątpienie i coś takiego, co sprawia, że cały czas myślę o swojej grzeszności, a to niszczy całą moją radość.


So lip 07, 2018 22:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jestem rozdarta.
No kochana, na wstydzenie się Jezusa nie pomożemy. Pomodlimy się za Ciebie, bo sprawa jest poważna:
[Jezus powiedział]"A powiadam wam: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych."/Łk 12:8-9/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lip 07, 2018 23:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL