Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 3:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Cytuj:
To wierni mają ciągnąc losy?....czy entliczek pentliczek wystarczy?


Cytuj:
W sumie najlepszym rozwiązaniem pod względem logistycznym byłoby podawanie opłatka skropionego winem każdemu z wiernych. Resztę wina mógłby już wypić kapłan po rozdaniu Komunii św.

Jedno zagadnienie - ilość wina ok 5-10 ml, nie obdzieli sie wszystkich przystępujących do Komunii.
Inna sprawa gdy kropelka wina spadnie na białą bluzkę/sukienkę/koszulę, to raczej wierni nie będą zachwyceni taką "dekoracją".
Każdy wierny pragnący przyjąć Komunię pod dwoma postaciami ma taką możliwość 27 grudnia, wspomnienie św Jana Apostoła i Ewangelisty, gdy w kościołach jest błogosławione wino.


N lip 22, 2018 9:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Alus napisał(a):
Jedno zagadnienie - ilość wina ok 5-10 ml, nie obdzieli sie wszystkich przystępujących do Komunii.


To trzeba tego wina nalać więcej, żeby dla wszystkich wystarczyło.

Cytuj:
Inna sprawa gdy kropelka wina spadnie na białą bluzkę/sukienkę/koszulę, to raczej wierni nie będą zachwyceni taką "dekoracją".


Nie ma prawa spaść, od czego jest ten podstawek, który podsuwa ministrant? W przypadku braku podstawka lub ministranta, wystarczy, że wierny podłoży sobie dłoń. Zresztą, przy kropelce wina na opłatku trudno sobie wyobrazić, żeby gdziekolwiek skapnęła, wsiąknie w opłatek i tyle.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lip 22, 2018 10:07
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Alus napisał(a):
Jedno zagadnienie - ilość wina ok 5-10 ml, nie obdzieli sie wszystkich przystępujących do Komunii.


Cytuj:
To trzeba tego wina nalać więcej, żeby dla wszystkich wystarczyło.

Żaden problem dla wiernych iść na Msze 27 grudnia.
Trudno wymagać od duchownych, których jest coraz mniej na parafiach, aby na każdej celebrowali Komunię pod postacią wina.
Nawet tą w formie umoczonego opłatka, choć wierny podłoży sobie dłoń, to ksiądz musiałby mieć 3 ręce - w jednej kielich z winem, w drugiej kielich z opłatkami....brakuje trzeciej do podania opłatka umoczonego w winie.


N lip 22, 2018 10:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Kielich z winem trzymałby ministrant, a ksiądz w jednej dłoni trzymałby kielich z opłatkami, a drugą umaczałby opłatek w kielichu z winem i podawał wiernemu. Naprawdę nie widzę żadnego problemu.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lip 22, 2018 11:22
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Kielich z winem trzymałby ministrant, a ksiądz w jednej dłoni trzymałby kielich z opłatkami, a drugą umaczałby opłatek w kielichu z winem i podawał wiernemu. Naprawdę nie widzę żadnego problemu.

Nie widzisz problemu, bo nie znasz realiów - w 90% kościołów liczba ministrantów stopniała o ponad 50%. W mojej parafii już normą staje się, że niedzielnych Mszach nie posługuje żaden ministrant.


N lip 22, 2018 11:29

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
To jest kwestia techniczna. Można się spierać, czy "jedni sobie radzą a drudzy nie" czy też "jedni bardziej dbają o postacie eucharystyczne, a drudzy nie", ale takie spory nie mają sensu.
Cieszę się, że coraz częściej Komunia Święta jest rozdawana pod obiema postaciami ze względu na wyrazistość liturgii, ale rzecz nie ma znaczenia sakramentalnego.

Oczywiście tej formy nie da się połączyć z podawaniem Hostii na rękę.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 22, 2018 11:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Alus napisał(a):
Nie widzisz problemu, bo nie znasz realiów - w 90% kościołów liczba ministrantów stopniała o ponad 50%. W mojej parafii już normą staje się, że niedzielnych Mszach nie posługuje żaden ministrant.


A zastanawiałaś się dlaczego? Czemu tak mało jest chętnych do pełnienia służby ministranta?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lip 22, 2018 11:48
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Oczywiscie te forme z umaczaniem Hostii w kielichu da sie polaczyc z podawaniem Hostii na reke, kiedy osoba przystepujaca do Komunii sw sama Hostie zanurzy, a ministrant z patena bedzie pilnowal, zeby okruchy i krople (wchloniete zreszta przez Hostie - raczej nieco solidniejsza niz to jest zwyczajowo w Polsce) nie spadly na ziemie.


N lip 22, 2018 12:29
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Alus napisał(a):
Nie widzisz problemu, bo nie znasz realiów - w 90% kościołów liczba ministrantów stopniała o ponad 50%. W mojej parafii już normą staje się, że niedzielnych Mszach nie posługuje żaden ministrant.


A zastanawiałaś się dlaczego? Czemu tak mało jest chętnych do pełnienia służby ministranta?

Nie zauważyłeś, że z roku na rok spada liczba dzieciaków.....w szkole podstawowej obok mojego bloku w latach 80-tych z jednego tylko osiedla było po 12 równoległych klas 30-osobowych.
Aktualnie z terenu znacznie większego niż osiedle, jest 2-3 klasy z liczbą uczniów +-25.


N lip 22, 2018 17:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Tam jest napisane, Małgosiu, dlaczego wino musi być obecne na Mszy św., ale nie ma odpowiedzi na to, dlaczego musi być spożywane przez kapłana. A jeśli jest, to wskaż, bom chyba lekko ślepa.

[ciach... reg. § I/5. M.]

Oczywiście jestem zdania, że wierni powinni spożywać chleb i wino jak Apostołowie...

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


N lip 22, 2018 19:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Cytuj:
Oczywiście jestem zdania, że wierni powinni spożywać chleb i wino jak Apostołowie...
leżąc na lewym boku? ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 22, 2018 20:23
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 12, 2018 16:50
Posty: 214
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Wybacz, ale nie bardzo rozumiem co chcesz mi przekazać. Skoro moja treść znikła napiszę jeszcze raz skrótowo. Do T.P, z tego co wyczytałem i zrozumiałem ksiądz musi spożyć wino, gdyż jest głównym celebrującym i jak mniemam uobecniającym ofiarę(według teologii kk) .

_________________
"To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human."
"The Bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame."
https://www.youtube.com/watch?v=YeeRgiT_Edo&t=130s


N lip 22, 2018 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Nikczemnik napisał(a):
Wybacz, ale nie bardzo rozumiem co chcesz mi przekazać. Skoro moja treść znikła napiszę jeszcze raz skrótowo. Do T.P, z tego co wyczytałem i zrozumiałem ksiądz musi spożyć wino, gdyż jest głównym celebrującym i jak mniemam uobecniającym ofiarę(według teologii kk) .


Udzieliłeś najbardziej sensownej odpowiedzi, jak dotąd.

Czas najwyższy, żeby pelikan zdradził wyjaśnienie, które podsłuchał u wybitnego Krzysztofa Pieczyńskiego:

"Dlaczego nikt się nad tym nie zastanawia pośród katolików, dlaczego spożywają okruchy ze stołu księży [Pańskiego - rozmówca], okruchy, resztki ze stołu księży, a nie są dopuszczeni do wina? Jest to bardzo ważne. I ja bym bardzo zachęcał katolików, żeby szukali odpowiedzi na to pytanie. Ja znam odpowiedź na to pytanie [To może proszę powiedzieć - rozmówca]. Jest to związane z krwią. We krwi jest cała tajemnica naszego stworzenia. W naszym DNA jest tajemnica naszego stworzenia. Partycypując w spożywaniu krwi istoty wyższej, zmienia się nasze DNA. I Kościół to doskonale wie. I odsunął ludzi od tego, żeby nie poznali tajemnicy, żeby nie połączyli się ze swoim wyższym Ja, żeby nie doczytali w naukach Chrystusa tego, czego naprawdę uczył."

Źródło:
minuty: 15:00 - 17:35
https://www.youtube.com/watch?v=1z7_z9FoI_4

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt lip 24, 2018 15:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
To nie jest temat o p. Pieczyńskim!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 24, 2018 18:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Małgosiaa napisał(a):
Smokepsv napisał(a):
Aha zapomniałem Małgosiaa wie lepiej jaka jest tradycja prawosławna. Zwracam honor prawosławni robią to źle w dziesiątkach parafii w Polsce jak i za granicą w których przyjmowałem komunie.

Czy ja mówiłam o prawosławiu??????? Czytaj ze zrozumieniem. Mówiłam o grekokatolikach, gdzie liturgia jest identyczna z prawosławiem oprócz filioque i modlitwy za papieża. Z prawosławiem nie mamy interkomunii, więc nie mogę dać świadectwa.


Byłem na Liturgii Grekokatolickiej w Łodzi, ale bałem się przyjąć tam Eucharystii, właśnie w wyniku odmienności... bałem się, że przypadkiem coś wyleję lub upuszczę. Myślę, że to jednak dobry "sposób", tylko trzeba się go nauczyć.

W Łodzi u Dominikanów i u Salezjanów w DA Ciało Jezusa jest zanurzane w Jego Krwi i podawane wiernemu. Wiąze się to jednak z tym, że u Dominikanów Msze celebruje kilku Kapłanów. U Salezjanów posługuje Diakon, który może trzymać kielich i pomagać Kapłanowi. Nie dziwię się, że niektórzy kapłani boją się o wypadek, więc nie chcą sami "manewrować" z dwoma kielichami i udzielaniem Sakramentu...

_________________
MODERATOR


So lip 28, 2018 9:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL